Elektrośmieci – co z nimi zrobić? Kilka przydatnych informacji

Segregacja śmieci to temat, który nastręczać może problemów i wątpliwości. Czy to opakowanie jeszcze do papieru, czy już do zmieszanych, czy tu wyrzucić torebki herbaciane, czy jednak nie… Dodatkowym kłopotem jest kwestia elektrośmieci, które są odpadami dość specyficznymi. Jeśli stoisz nad niepotrzebnym sprzętem elektronicznym i związanym z nim akcesoriami, drapiąc się w głowę i zastanawiając co powinno się z nim zrobić, spieszymy z pomocą.

Co kryje się pod pojęciem elektrośmieci?

Nazywane też elektroodpadami to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (stąd skrót ZSEE). Jest to termin pojemny, w którym mieszczą się artykuły RTV, AGD czy GSM, ale także zabawki z elementami elektrycznymi czy urządzenia medyczne. Do 15 sierpnia 2018 roku obowiązywał podział na 10 kategorii, natomiast obecnie mamy ich tylko 6. Są to:

  • sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – a więc chłodziarki, zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, osuszające, pompy ciepła czy grzejniki z olejem, a także automaty wydające chłodzone produkty,
  • ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm – do tego ostatniego zaliczają się laptopy, notebooki czy cyfrowe ramki LCD do fotografii;
  • lampy – fluorescencyjne (świetlówki), , wysokoprężne lampy wyładowcze (w tym: ciśnieniowe lampy sodowe i lampy metalohalogenkowe), niskoprężne lampy sodowe, diody elektroluminescencyjne (LED). No dobrze, a co ze zwykłą, standardową żarówką? Otóż jest to wyjątek, który można zaliczyć do odpadów zmieszanych i z takimi właśnie wyrzucić;
  • sprzęt wielkogabarytowy – artykuły AGD, komputery, drukarki, wyroby medyczne, automaty oraz przyrządy do monitorowania i kontroli, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu oraz muzyczny, urządzenia do tkania i dziergania, kserokopiarki, panele fotowoltaniczne;
  • sprzęt małogabarytowy – urządzenia RTV i AGD, automaty, wyroby medyczne, sprzęty do monitorowania i kontroli czy ze zintegrowanymi panelami fotowoltanicznymi, przyrządy do higieny i pielęgnacji oraz narzędzia, sprzęt i komputery sportowe (np. rowerowe), oprawy oświetleniowe, zabawki elektryczne i elektroniczne, instrumenty muzyczne, elementy instalacji cieplnej, wagi i kalkulatory;
  • małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (żaden z zewnętrznych wymiarów NIE przekracza 50 cm) – telefony, smartfony i telefony komórkowe, routery i drukarki, komputery osobiste i kalkulatory kieszonkowe.

Widać, że różnorodność jest tu spora. Elementem wspólnym jest na pewno to, że wszystkie one zawierają substancje, które mogą niekorzystnie czy wręcz zabójczo wpłynąć na działanie organizmów żywych (w tym ludzi) – rtęć, ołów, kadm, chrom i związki bromu, nikiel, freon, azbest czy polichlorowane bifenyle (PCB). O ile przy prawidłowym użytkowaniu sprzętów ryzyko jest znikome lub żadne, o tyle zużyte muszą być poprawnie zutylizowane.

Przede wszystkim – jak się NIE pozbywać elektrośmieci

jak nie wyrzucać elektrośmieci

Na pewno kojarzysz znaczek z przekreślonym koszem na śmieci, który można spotkać na wielu produktach. Oznacza on właśnie, że nie można ich wyrzucić razem z innymi, nawet do kontenera na zmieszane. Nie wspominam już o wywózce do lasu czy topieniu w rzece. Konsekwencje? Poza najważniejszymi, to jest szkodzeniem środowisku i na dłuższą metę sobie (lista chorób wywoływanych przez wymienione wyżej substancje jest szeroka – od zaburzeń metabolizmu po nowotwory), można także zarobić karę pieniężną. I to nie taką małą, bo sięgająca 5000 zł.

elektrośmieci segregacja

To gdzie i jak wyrzucać elektroodpady?

Przekaż elektrośmieci do zajmującego się nimi punktu

Podstawową placówką tego typu jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Można tam odnosić przeterminowane leki, odpady budowlane, zużyte opony, meble czy właśnie elektrośmieci. Warto jednak mieć na uwadze, że PSZOK-i też mają swoją zasady i ograniczenia, np. nie przyjmują materiałów z azbestem – te trzeba oddać do osobnego punktu (np. składowiska odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne).

Jeśli masz wątpliwości, co do jakiegoś konkretnego rodzaju elektrośmieci, skontaktuj się z PSZOK i upewnij się przed wizytą, czy możesz oddać dane urządzenie lub akcesorium. Istotnym jest, by placówka, do której przekazujemy sprzęt działała oficjalnie i legalnie. Adres i godziny działania lokalnego PSZOK możesz sprawdzić w internecie – np. na stronie Twojej gminy – lub w urzędzie. Informować o punktach odbioru elektrośmieci powinien także także dystrybutor sprzętu. A skoro o tym mowa…

Oddaj zużyty sprzęt do salonu RTV / AGD

Prowadzący sklep z elektroniką ma nie tylko obowiązek informowania, ale także przyjmowania elektrośmieci. Co ważniejsze – niekoniecznie musi być to sprzęt nabyty w tym konkretnym punkcie. W mniejszych sklepach (o powierzchni do 400 m2, a więc np. w salonach stacjonarnych x-kom) pozostawienie możliwe jest tylko przy zakupie nowego, w proporcjach jeden za jeden i tego samego rodzaju. Jeśli klient kupuje drukarkę i przynosi starą, to przyjmujemy. Ale jeżeli kupuje desktopa, a przynosi do utylizacji monitor, to raczej nie – tłumaczy kierownik jednego z salonów x-kom Remigiusz Pryczek.

Inaczej w świetle aktualnych przepisów wygląda sprawa ze sklepami wielkopowierzchniowymi, tj. od 400m2 wzwyż. Te przyjmą dostarczone elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego egzemplarza. Warunkiem jest to, by żaden z zewnętrznych wymiarów odnoszonego produktu nie przekraczał 25 cm. Ponadto salon – mały i duży – może odmówić przyjęcia elektrośmieci, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia. Remigiusz podaje przykłady takiego ZSEE – rozlany akumulator od zasilaczy awaryjnych czy uszkodzony powerbank, mogący grozić pożarem. Dodatkową kwestią jest to, że o ile sklep przyjmie elektrośmieci, o tyle transportem musisz zająć się już osobiście.

zbiórka elektrośmieci

Problem z transportem? Skorzystaj z usługi darmowego odbioru elektrośmieci

W internecie znaleźć możesz wiele ofert bezpłatnego odbioru elektroodpadów, np. ElektroEko. Choć dotyczą one przede wszystkim sprzętu wielkogabarytowego, masz również możliwość oddania tego mniejszego. Ważne zawsze jest to, by był on kompletny (tj. nie posiadał wymontowanych części) i nie stwarzał zagrożenia podczas transportu.

Wypatruj także informacji o ogłaszanych zbiórkach elektrośmieci – udostępniają je lokalne media lub administratorzy budynków. Prócz wspomnianych PSZOK gdzieniegdzie funkcjonują też ich mobilne wersje, czyli MPSZOK (niemniej posiadają one także swoje ograniczenia, np. mogą nie przyjąć sprzętu wielkogabarytowego – tu trzeba się już skontaktować z PSZOK i zapytać o bezpłatny odbiór z domu).

elektrośmieci serwis

Pozostaw zużyty sprzęt elektroniczny w serwisie

Serwisant niweczy Twoje nadzieje – oddanego do naprawy laptopa, smartfona, telewizora czy pralki nie da się już odratować. Ewentualnie okazuje się, że koszt naprawy znacznie przekracza cenę nówki. W tym wypadku możesz nieodpłatnie pozostawić swój sprzęt w serwisie. Jednak – podobnie jak w salonie – nie ma obowiązku zapewnienia transportu elektroodpadów, a także może odmówić przyjęcia sprzętu, które stwarza zagrożenie. Powinien natomiast informować o punktach, do których możesz sprzęt oddać.

A jeśli mowa o serwisowaniu, to nie bierz się za własnoręczny demontaż elektroodpadów. Wszędzie przyjmowany jest bowiem tylko kompletny zużyty sprzęt, a ponadto zabawa w MacGyvera może skończyć się niewesoło. Demontowanie lepiej pozostawić fachowcom i odpowiednim instytucjom.

Wrzuć do pojemnika… na elektrośmieci

Jakkolwiek nie są one jeszcze wszędzie dostępne, to w niektórych miastach można spotkać specjalne kontenery na ZSEE. Są one jednak przeznaczone zasadniczo do wrzucania elektroodpadów małogabarytowych (i to nie wszystkich).

A co z bateriami?

Baterie (alkaliczne, litowop-jonowe…) i akumulatory również nie powinny trafić do zwykłego kosza. Je również można oddawać do PSZOK lub przy okazji pozbywania się ZSEE z opcją odbioru z domu. Coraz częściej w różnych placówkach – np. na poczcie – można znaleźć specjalne pojemniki, do których można wrzucać zużyte baterie odpowiedniego rodzaju. Akumulatory – bezpieczne, które nie grożą otoczeniu – można natomiast oddawać w salonach.

zużyte baterie

Warto też wspomnieć, że choć coraz rzadziej spotyka się smartfony z wymiennymi bateriami, obecnie Unia Europejska dąży do wdrożenia przepisów, które doprowadziłyby do przywrócenia tego typu rozwiązań. Właśnie z przyczyn związanych z ochroną środowiska. Szerzej napisała o tym Katarzyna w artykule: Unia Europejska chce powrotu wymiennych baterii we wszystkich smartfonach?

elektrośmieci utylizacja