Darmowa nawigacja na telefon. TOP 5 aplikacji offline dla smartfona

Wyjeżdżając w wakacyjną podróż, weź pod uwagę, że w drodze, jak to w drodze – wszystko zdarzyć się może. Najważniejsze jednak, aby bezpiecznie i możliwie szybko dotrzeć do celu, prawda? Z tego tekstu dowiesz się zatem, jak odnaleźć trasę w miejscach, gdzie trudno o dostęp do Internetu. Oto nasze TOP 5 darmowych nawigacji na telefon, które działają w trybie offline.

Darmowe nawigacje na telefon

  1. Google Maps
  2. Sygic
  3. Here WeGo
  4. Navmii
  5. MapFactor

Nawigacja offline, czyli jak odnaleźć drogę poza zasięgiem

W dobie dzisiejszych czasów operatorzy prześcigają się w oferowaniu coraz lepszych zasięgów i możliwości transmisji danych. Niestety mimo tego, nadal wiele miejsc pozostaje bez możliwości korzystania z Internetu w telefonach.

Weź to pod uwagę, szczególnie jeśli szykujesz się do podróżowania z nawigacją – zarówno po Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. W tym drugim przypadku jest to o tyle ważne, że korzystanie z danych mobilnych w obcym państwie może generować dodatkowe (i to wcale niemałe) koszty.

Na szczęście jest na to sposób. Nieocenioną pomocą staje się wówczas nawigacja działająca w trybie offline, dostępna w formie aplikacji mobilnej. Jest to zupełnie darmowy i niezwykle komfortowy w użytkowaniu program z pobranymi wcześniej mapami, który do swojego działania nie potrzebuje stałej transmisji danych. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że stracisz swoje źródło informacji o drodze, oraz że pobieranie map podczas podróży zostanie obarczone dodatkowymi kosztami.

apliakcja offline na smartfonach do jazdy autem

TOP 5 nawigacji offline na smartfon

Poniższe zestawienie jest w pełni subiektywne, a kolejność aplikacji przypadkowa. Nie chcę ich wartościować, bo uważam, że każda z nich ma w sobie coś fajnego. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim i wybrać wariant najlepszy dla swoich potrzeb. Ruszamy!

Klasyk w wersji offline, czyli Google Maps

Myśleliście, że jak Mapy Google, to tylko z dostępem do Internetu? Sama do niedawna tak sądziłam, ale okazuje się, że jedna z najpopularniejszych aplikacji GPS pozwala na o wiele więcej, niż można przypuszczać.

Google Maps to aplikacja na smartfony, która urzekła rzeszę użytkowników swoją prostotą, przejrzystym interfejsem i łatwą nawigacją. Tutaj wszystko jest jasne i czytelne. Do pełnej funkcjonalności wymagane jest jednak połączenie z Internetem – aplikacja na bieżąco aktualizuje dane.

Co zatem można zrobić offline? Jeśli wiesz, że podczas podróży będziesz podróżować po konkretnym obszarze, możesz pobrać adekwatną mapę wcześniej, zapisać i w odpowiednim momencie z niej skorzystać, nawet jeśli wówczas nie będziesz mieć dostępu do sieci. Później masz możliwość usunięcia bądź edycji pobranego fragmentu mapy w dowolnym momencie.

Jedyny minusem jest to, że od momentu, kiedy pobierzesz mapę, nie będzie ona już aktualizowana. Wersja offline nie wskaże również bieżącej sytuacji na drodze, w tym np. korków czy kontroli. Jest również pozbawiona asystenta pasa ruchu i informacji o bieżącym natężeniu pojazdów na wybranej drodze. Niemniej, biorąc pod uwagę precyzję Map Google, możesz liczyć, że z takim zapleczem informacji szybko i skutecznie dotrzesz na miejsce, nawet gdy Internet w smartfonie odmówi współpracy.

Google Maps działa na systemie Android.

Sygic – nawigacja, którą uwielbiają użytkownicy

Sygic to prosto napisana i przyjemna dla oka aplikacja nawigacyjna na smartfon, która działa na podstawie znanych i lubianych map TomTom. Jej główną zaletą jest całkowita praca offline, a przy tym imponujący zakres funkcjonalności. Co istotne, podobnie do Google Maps, przed wyruszeniem w drogę, należy pobrać odpowiednią mapę.

Najważniejsze funkcje Sygic, w tym dostęp do map offline, otrzymasz za darmo. Za resztę będzie niestety trzeba dopłacić po 7-dniowym okresie próbnym. Podstawowy pakiet jest jednak na tyle rozbudowany, że spokojnie pozwoli na komfortową podróż. Oprócz szczegółowych map znajdziesz w nim np. asystenta zmiany pasa ruchu, widok 3D czy informację o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Trzeba również zaznaczyć, że aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i posiada niezwykle przyjemny layout. To z kolei, w połączeniu z powyższymi funkcjonalnościami offline sprawia, że korzystanie z niej jest niewymuszoną przyjemnością. Niezbitym potwierdzeniem tego wniosku, jest ogrom zadowolonych użytkowników i niesłabnąca popularność Sygic.

Sygic działa na Android.

Jazda z Here WeGo

Czas na aplikację, która przez użytkowników doceniana jest przede wszystkim ze względu na  dokładność i precyzję. Mowa o Here WeGo, która bezproblemowo wyznaczy najlepszą z możliwych tras – nie tylko dla samochodu, ale również dla roweru i pieszego. Podpowie także, jak dostać się do punktu docelowego za pomocą komunikacji miejskiej w danym regionie.

Here WeGo oferuje również opcję korzystania z nawigacji offline. Aby móc to zrobić, uprzednio należy pobrać mapy za pośrednictwem aplikacji na swoje urządzenie. Wówczas, nawet bez dostępu do Internetu, można wybrać najlepszą trasę dla siebie. I to zupełnie za darmo. Samo korzystanie z aplikacji bez dostępu do Internetu przebiega sprawnie i jest bardzo intuicyjne. Jednym słowem, aplikacja sama przeprowadza użytkownika przez kolejne kroki i podpowiada co zrobić, aby droga przebiegała pomyślnie.

Aplikację Here WeGo pobierzesz na Android.

Zwiedzaj z Navmii

Kolejna aplikacja, Navmii, podobnie do poprzedników, pozwala z wyszukiwania konkretnych adresów w wersji online i offline. Aby skorzystać z tej drugiej opcji, tak jak w większości przypadków, trzeba najpierw pobrać mapę regionu, który nas interesuje. Jest to bardzo proste, a przez kolejne kroki przeprowadza intuicyjne menu aplikacji.

Dokładne mapy w HD, szybkie wyznaczanie trasy i możliwość korzystania z pozostałych dobrodziejstw aplikacji offline – to tylko kilka powodów, dla których użytkownicy szczerze pokochali podróżowanie z Navmii. Nic dziwnego, bo ta bezpłatna aplikacja do nawigacji na drodze oferuje dostęp do map dla ponad 150 państw oraz mnóstwo funkcji wspomagających kierowców, nawet na długich dystansach.

Aplikacja jest bardzo przystępna w obsłudze i atrakcyjna wizualnie. Znajdziesz w niej oceny i komentarze innych kierowców. Po połączeniu z Internetem sprawdzisz natomiast bieżącą sytuację na danym odcinku trasy, o której poinformują pozostali użytkownicy.

Z Navmii skorzystasz na smartfonie z Android.

Podróżowanie offline z MapFactor

Aplikacja MapFactor, w wersji podstawowej i bezpłatnej, działa w korelacji z popularnymi mapami OpenStreetMaps. Aby skorzystać z ich zalet, najpierw musisz ją odpowiednio skonfigurować ze swoim smartfonem. Później trzeba pobrać mapy, z których będziesz korzystać w wersji offline. MapFactor może się pochwalić ich imponującą ilością, więc z pewnością szybko znajdziesz obszar, który Cię interesuje, a prosty panel obsługi przeprowadzi Cię przez kolejne kroki.  

Co jeszcze oferuje MapFactor? Oprócz dostępnych map można również pobrać głosy i fotoradary. Przy temacie samych map trzeba zaznaczyć, że są one tutaj bardzo szczegółowe i zawierają bogatą bazę tzw. punktów POI. Co ciekawe, planując trasę w MapFactor, oprócz punktu docelowego, można również ustawić punkty pośrednie.

Sama aplikacja jest przyjazna dla użytkownika i bardzo czytelna. Dostępne w niej opcje są dobrze opisane. MapFactor kipi funkcjami, które ułatwiają podróżowanie, w tym np. wyszukiwaniem miejsc według kodów pocztowych, odwróceniem trasy, podręczną historią czy infografikami w menu głównym.

Aplikację MapFactor pobierzesz na Android.

Więcej inspiracji na wakacje

Zainteresował Cię temat aplikacji przydatnych podczas wakacji? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do tekstów: