Skąd brać darmowe e-booki? Lista polecanych stron i aplikacji

Czytnik e-booków wreszcie wpadł w Twoje ręce? No dobrze, ale po pierwszym zachwycie nad zgrabną obudową, lekkością urządzenia i designem teraz przydałoby się wypełnić jego wnętrze treścią. Na całe szczęście minęły czasy, kiedy trzeba było przekopywać się przez cały internet, by zdobyć coś za bezcen. Poznaj najlepsze strony z darmowymi e-bookami, za które nie trzeba płacić nawet grosza. Wszystko jak najbardziej legalnie.

Jakie są zalety e-booków?

Płatne i darmowe e-booki to nic innego jak książki przeniesione do cyfrowej formy. Możemy czytać je na urządzeniach elektronicznych, takich jak: telefon, tablet, komputer czy też wspomniany już e-czytnik. Takie rozwiązanie daje nam szereg dodatkowych opcji, jak chociażby ogromna ilość plików tekstowych, które przechowujemy na jednym urządzeniu. Mole książkowe i zwolennicy tradycyjnych, papierowych wersji prawdopodobnie nie pałają teraz wielkim entuzjazmem, ale to naprawdę spore ułatwienie. Szczególnie dla osób, które chcą zaoszczędzić sporo miejsca w swoich czterech kątach.

A jeśli nie o przestrzeń tutaj chodzi, to kuszącym argumentem może okazać się troska o środowisko. E-booki są po prostu bardziej eko, bo oszczędzają drzewa. Na tym nie koniec. Sięgając po e-booki, możemy stać się posiadaczami nowej książki bez wychodzenia z domu. Wystarczą dwa kilki i magiczna funkcja pobierz, by cieszyć się z posiadania zbioru reportaży, kryminału, poematu czy innej, interesującej nas pozycji.

czytnik książek elektronicznych
unsplash.com/Aliis Sinisalu

Łatwość wyszukiwania interesujących nas fragmentów to kolejne udogodnienie. Nie trzeba już wertować kilkuset stron księgi. Wpisujemy słowo lub frazę, a po chwili wyniki wyszukiwania pokażą nam to, do czego chcieliśmy wrócić. Możemy pójść o krok dalej i tworzyć własne notatki, zakładki i podkreślenia. Wszystko zależy od tego, jakie urządzenie wybierzemy. A dla zainteresowanych historią e-booków odsyłamy do artykułu: Ile lat ma pierwszy e-book? Historia elektronicznej książki.

Najpopularniejsze formaty e-booków

Książki w formie elektronicznej są zazwyczaj dostępne w trzech najpopularniejszych formatach: PDF, EPUB i MOBI. Pierwszego z wymienionych przedstawiać nie trzeba. Jest możliwy do odczytania praktycznie na każdym urządzeniu elektronicznym – komputerze, tablecie czy smartfonie. Jednak nie jest to najlepszy możliwy format, ponieważ tak naprawdę do dyspozycji dostajemy nie tekst, ale sam obraz, który go przedstawia. A to oznacza, że możemy takie pliki odczytywać i przeglądać, ale PDF przeniesiony na czytnik nie dopasuje się do rozmiaru ekranu i uniemożliwi korzystanie z dodatkowych funkcji, jak np. wyszukiwanie fraz.  

EPUB sprawdza się przede wszystkim do czytania e-booków na małych wyświetlaczach, np. telefonach czy e-czytnikach. Format ten automatycznie dopasowuje treść do ekranu, na którym jest wyświetlana. Aby móc skorzystać z takiego ułatwienia na telefonie, musimy mieć odpowiednie oprogramowanie lub aplikację, która umożliwi odczyt plików w tym formacie. Z kolei MOBI to format, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez firmę Amazon do odczytu elektronicznych publikacji na  produkowanych przez nich czytnikach Kindle. O tym jaki czytnik e-booka kupić i jak z niego korzystać można przeczytać w artykule: Sposób na nudę. Czytnik i ebook, czyli najlepsi partnerzy na wszystkie 365 dni w roku. 


Czy darmowe e-booki są legalne?

W sieci możemy znaleźć bardzo wiele stron, które oferują bezpłatny dostęp do e-publikacji. Najwięcej tytułów stanowią te, do których prawa autorskie już wygasły, dlatego możemy korzystać z nich w pełni legalnie. Coraz więcej bibliotek oferuje dostęp do darmowych e-booków i tym samym elektronicznych książek. Tutaj zasada działa w taki sam sposób, jak w przypadku papierowych wersji. Możemy „wypożyczyć” interesujący nas tytuł, ale tylko na określony czas. Kiedy termin wypożyczenia minie, dostęp do e-książek zostanie zablokowany.

czytnik e-książek
unsplash.com/Kwame Anim

Wiele twórców decyduje się na to, by udostępnić w sieci swoje utwory bezpłatnie. Takie darmowe e-booki znajdziemy przede wszystkim na stronach wydawnictw, ale też w księgarniach internetowych. Jeśli nie mamy pewności, czy interesująca nas pozycja pochodzi z legalnego źródła – możemy sprawdzić to na stronie Fundacji Legalna Kultura. Znajdziemy tam Bazę Legalnych Źródeł, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek.

Dobrą praktyką jest również przeskanowanie e-booka przed jego pierwszym odczytem. Możemy zrobić to poprzez program antywirusowy. Dzięki temu zyskamy pewność, że komputer czy smartfon nie zostanie zainfekowany wirusem.

Darmowe e-booki z klasykami literatury

Wolne Lektury  

W sieci znajdziemy wiele stron, które oferują darmowe e-booki. Najwięcej jest oczywiście klasyków literatury, które są dostępne w domenie publicznej. Krótko mówiąc, są dobrem wspólnym i każdy może po nie sięgnąć bez wyrzutów sumienia.

O tym, że Słowacki wielkim poetą był wiedzą wszyscy. A gdybyśmy chcieli odświeżyć sobie dzieła wieszcza, najłatwiej będzie wejść na stronę Wolne Lektury i tam zagłębić się w wirtualną bibliotekę. Znajdziemy tu nie tylko „Balladynę” i „Kordiana”. Są też mniej znane dzieła, jak np. „Lambro” czy poemat dygresyjny „Beniowski”. To nie tylko przydatna strona dla uczniów, bo oprócz szkolnych lektur znajdziemy też dzieła znanych filozofów i eseistów. E-booki możemy podbierać w różnych formatach – PDF, EPUB, MOBI.

strona z darmowymi e-bookami wolne lektury

Polona

To największa cyfrowa biblioteka w Polsce. Możemy zapoznać się tu z dziełami wszystkich epok literackich. Do dyspozycji są zdigitalizowane książki, ulotki, czasopisma i grafiki. Polona wyszła naprzeciw oczekiwaniom czytelników i wzbogaciła swoje zbiory także o darmowe e-booki. Znajdziemy tutaj dzieła mistrzów pióra, takich jak: Michaił Bułhakow, Oscar Wilde czy Walter Scott. E-książki dostępne są w formatach MOBI i EPUB.

Chmura czytania

Znów e-booki z klasyką literatury. Znajdziemy tutaj książki tych samych autorów, co w powyższych propozycjach, ale w nieco innym opracowaniu. E-booki są udostępnione za darmo w formatach EPUB i MOBI. Portal prowadzi fundacja Festina Lente.

chmura czytania strona z e-bookami

Gry książkowe

Masz-wybór

Ale nie samymi klasykami człowiek żyje. W urozmaiceniu czytelniczych wojaży pomogą gamebooki. Mówiąc prościej to coś na kształt powieści interaktywnych, w których to czytelnik decyduje o tym, jak potoczy się fabuła i wciela się w postać bohatera. Jeśli ktoś ma jeszcze w pamięci eksperyment Netflixa – „Czarne lustro: Bandersnatch” ten przykład pomoże rozjaśnić temat. Hiperfikcja tekstowa daje pewną dozę kontroli nad tym, jak potoczy się opowieść.

Darmowe gamebooki znajdziemy na stronie Masz Wybór. Są dostępne w formatach PDF, MOBI i EPUB. Wybór gatunkowy jest dość szeroki. Przeważa fantastyka, horror i thriller, ale znajdziemy też coś lżejszego, jak np. książko-gry edukacyjne i przygodowe.  

Darmowe e-booki dla dzieci

Lektury

Na stronie lektury.gov.pl zgromadzone zostały wszystkie dzieła polskiej i zagranicznej literatury, które są wpisane na listę lektur szkolnych. Książki można pobrać na urządzenie elektroniczne w formacie PDF, MOBI albo EPUB. Cyfrowe zasoby zostały udostępnione z myślą o uczniach i nauczycielach, ale może z nich skorzystać każdy, kto ma ochotę odświeżyć sobie pamięć i wrócić do czasów szkolnych książek. Wszystko podane w przejrzystej formie – na stronie głównej znajdziemy program lektur pogrupowany zgodnie z etapami nauczania.

strona z lekturami szkolnymi w formie e-booków

Publio

W księgarniach internetowych też możemy upolować coś za darmo. Znajdziemy tutaj listę e-książek z różnych dziedzin, np. poradniki, literaturę faktu czy też kryminały. Dla najmłodszych też została przygotowana ciekawa oferta. W Publio mamy możliwość pobrania książek przygodowych, baśni i wierszy, które są dedykowane dla najmłodszych czytelników. Zanim wpadną one do tabletu, telefonu czy e-czytnika najpierw trzeba podać maila. E-booki dostępne w formacie EPUB i MOBI.

Bajkowisko

Ta strona sprawdzi się w szczególności dla maluchów, które jeszcze nie poznały całego alfabetu. Znajdują się tutaj słuchowiska z pięknymi ilustracjami i bardzo wysoką jakością nagrań. Dla niezalogowanych użytkowników dostępne są trzy darmowe pozycje.

Dla fanów fantastyki

Fantastyka Polska

Tutaj znajdują się opowiadania, nowele oraz powieści fantasy i sciene fiction autorów współczesnych – tych bardziej i mniej znanych. Aby móc skorzystać z darmowego e-booka, trzeba wcześniej podać maila i założyć konto na stronie.

Magazyny o fantastyce

Dla fanów tej tematyki dostępne są również bezpłatne magazyny online, w których autorzy opublikują swoje krótkie dzieła, np. opowiadania fantastyczne. Można pobrać je w formatach PDF, MOBI i EPUB. Najpopularniejsze to: Smokopolitan i Silmaris.

Publikacje naukowe

Ibuk

Wirtualna czytelnia podręczników, książek i publikacji naukowych. To projekt stworzony przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Aby skorzystać z bazy darmowych publikacji, trzeba wcześniej założyć konto, wówczas otworzy się dostęp ponad 1600 pozycji stworzonych przed ekspertów oraz wykładowców akademickich. Publikacje polskie i zagraniczne.

Otwórz książkę

To projekt, który powstał z inicjatywy Platformy Otwartej Nauki. Założenie jest proste – zwiększenie dostępu do zasobów naukowych na zasadach, które są zgodne z wolą autora czy wydawcy. Publikacje naukowe są kierowane głównie dla studentów i wykładowców akademickich. Treści można pobrać w formacie PDF. Są też udostępnione skany książek, które nie są już niedostępne w formie papierowej.

Kryminały, powieści i poradniki, czyli darmowe e-booki dla każdego  

E-booki od Narodowego Centrum Kultury

Ciekawe e-booki znajdziemy na stronie Narodowego Centrum Kultury. Nie każda pozycja jest dostępna zupełnie za darmo, ale i takich jest tam całkiem sporo. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Historia Muzyki Polskiej. Dostępnych jest wszystkich siedem tomów, które można pobrać w EPUB i MOBI.

Legimi

Co prawda to płatna aplikacja, ale na początku możemy skorzystać z okresu próbnego. To oznacza, ze przez siedem dni mamy dostęp do darmowych e-booków. Jeśli po tym czasie ktoś nie będzie chciał dalej korzystać z Legimi, trzeba samodzielnie anulować pakiet. W przeciwnym razie zostanie pobrana opłata. Zainstalowanie tej aplikacji to ryzyko wciągnięcia się w świat e-książek. Nowości wydawnicze pojawiają się tu bardzo szybko, a sama biblioteka treści jest imponująca. Literatura fińska? Bardzo proszę! Są też opowiadania, powieści, dramaty. Nie brakuje też debiutów i nieco starszych tytułów. Oprócz e-booków w formatach PDF, EPUB i MOBI są też dostępne audiobooki.

legimi aplikacja z e-bookami

Woblink

Księgarnia internetowa zachęca do pobrania darmowego e-booka, zarejestrowania się na stronie i jej ponownego odwiedzenia – tym razem w celu zakupu konkretnego tytułu. Takie praktyki są stosowane często i nie ma w nich niczego złego. W darmowych źródłach można czasem znaleźć prawdziwe perełki i to z różnych kategorii. E-książki są dostosowane do czytania na tabletach, komputerach, smartfonach i czytnikach elektronicznych.

Ebooks43

Ponad 100 e-booków do pobrania zupełnie bezpłatnie. Do wyboru jest naprawdę sporo kategorii, m.in.: romanse, kryminały, opowiadania, eseje, poradniki i sporo beletrystyki. Każdy autor, który chce podzielić się swoją twórczością, jest tu mile widziany. A użytkownik, który pobrał publikację zobowiązuje się do wykorzystania jej jedynie do prywatnych celów czytelniczych. Nie ma prawa do dalszego rozpowszechniania ani wykorzystywania. Ale to chyba oczywistość, o której nie trzeba nikomu przypominać.