Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe wkrótce przestanie działać. Czy to naprawdę koniec pandemii?

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że z końcem marca 2022 zamierza wygasić rządową aplikację do walki z pandemią – STOP COVID ProteGO Safe. Program na smartfony, który towarzyszył nam przez ostatnie dwa lata pozwalał na samokontrolę swojego stanu zdrowia oraz umożliwiał sprawdzanie potencjalnego zagrożenia zakażeniem od osób, z którymi miało się kontakt. Czy to oznacza, że koniec pandemii rzeczywiście zbliża się wielkimi krokami?

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe

Program na smartfon STOP COVID ProteGO Safe to narzędzie, które zaprojektowano z myślą o zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii. Oficjalna, polska aplikacja była tworzona we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i została nam podarowana do walki z koronawirusem już dawno temu. Jest zupełnie bezpłatna oraz dobrowolna. Co dokładnie oferuje?

Mówiąc precyzyjniej, STOP COVID ProteGO Safe jest radarem, który za pomocą smartfona i połączenia Bluetooth, zapamiętuje kogo spotkaliśmy i natychmiastowo informuje nas o kontakcie z osobą zakażoną. Ponadto aplikacja zasugeruje także, co zrobić w takiej sytuacji. Co ważne, nikt nie dowie się, że mieliśmy kontakt z nosicielem COVID-19 – informacja ta jest podawana wyłącznie do naszej wiadomości. Oczywiście prawidłowe działanie programu jest możliwe wyłącznie, jeśli obie osoby biorące udział w weryfikacji korzystają z STOP COVID ProteGO Safe.

Na tym jednak nie koniec. Program do walki z koronawirusem umożliwia też wypełnianie testów oceny ryzyka zachorowania i prowadzenie dziennika zdrowia, w którym zapiszemy aktualną kondycję organizmu i nasze samopoczucie. W aplikacji znajdziemy również wiarygodne, oficjalne i aktualne informacje na temat bieżącej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. 

Rządowy radar COVID-19 zostanie wycofany 

Na początku marca 2022 roku na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat, że program STOP COVID ProteGO Safe będzie działał wyłącznie do końca miesiąca. Powód?

W komunikacie czytamy, że obecne przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu, a to oznacza mniej więcej tyle, że aplikacja STOP COVID ProteGO Safe stała się… bezużyteczna.

Pieniądze zaoszczędzone na jej wycofaniu mają z kolei zostać przeznaczone na inne rozwiązania informatyczne, w tym tworzony obecnie System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS). 

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe
fot. gov.pl

Czy to koniec pandemii?

Ostatnimi czasy w mediach pojawiło się mnóstwo informacji na temat tego, że z początkiem kwietnia 2022 zdjęte zostaną niemal wszystkie obostrzenia, z którymi żyliśmy przez dwa lata, w tym przede wszystkim nakaz noszenia maseczek. Atmosferę skutecznie podgrzewają wypowiedzi Ministerstwa Zdrowia, które jasno sugerują, że resort rzeczywiście chce iść w tym kierunku. 

Tak czy siak pamiętajmy, że w razie niepokojących objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Warto też pielęgnować dobre nawyki, których nauczyła nas pandemia – regularne mycie rąk czy ich dezynfekcja specjalistycznymi środkami z pewnością nie zaszkodzą, a chronią nie tylko przed COVID-19, ale i wieloma innymi chorobami. 

Sprawdź też:

😷 Jak pandemia wpłynęła na podejście do randek? Poznajcie najlepsze aplikacje do randkowania online

😷 Nowe technologie w walce z pandemią. Czas zainwestować w opaskę z pulsoksymetrem?

😷 Wykrywanie koronawirusa za pomocą telefonu. O co chodzi?

😷Paszport covidowy – co warto o nim wiedzieć?

Źródło: gov.pl, opracowanie własne