Disney Plus zadebiutował w Polsce i na start oferuje kilkaset zróżnicowanych gatunkowo seriali. Wśród nich nie brakuje klasyki (Zagubieni, Z archiwum X), długowiecznych animacji (Simpsonowie), a także nowości. Wbrew pozorom Disney to nie tylko bajki dla dzieci oraz produkcje Star Wars i Marvela. Dla dojrzalszych odbiorców platforma przygotowała seriale FX i Hulu, które mogą przykuć uwagę tych, którzy nie czekali na Disney Plus. Jakie seriale warto obejrzeć na Disney+?
Seriale Disney Plus to nie tylko Star Wars i Marvel – platforma oferuje znacznie więcej. Ofertę uzupełniają bowiem tytuły National Geographic (Kosmos, antologia Geniusz) oraz wchodzące w sekcję Star produkcje ABC (Współczesna rodzina, Chirurdzy), FOX (Futurama, Z archiwum X), FX (Atlanta, American Horror Story) czy Hulu (Pam & Tommy, Lekomania). Niektóre z nich ciągle, niestety, czekają na premierę w Polsce, mimo że światowa odbyła się już jakiś czas temu.
W sumie na start Disney Plus w Polsce serwis streamingowy oferuje ponad 800 seriali do obejrzenia. Przeczesanie tak obfitego zbioru należy do karkołomnych zadań, a wybór najciekawszych propozycji jest niewiele łatwiejszy. Sprawdź mój subiektywny ranking najlepszych seriali Disney+. Które z nich musisz obejrzeć, a na które warto chociaż zwrócić uwagę?
Niestety, Disney Plus w Polsce nie oferuje jeszcze wszystkich najnowszych, dobrze ocenianych produkcji Hulu i FX, takich jak The Girl From Plainville czy Under the Banner of Heaven. Prędzej czy później powinny zawitać na Disney+ w naszym kraju wzorem chociażby Zepsutej krwi (The Dropout) czy Zbrodni po sąsiedzku (Only Murders in the Bulding). Tymczasem zerknij na to, co już teraz możesz obejrzeć godnego polecenia.
Simpsonów chyba nie trzeba nikomu szerzej przedstawiać. To amerykański serial animowany dla starszych odbiorców. To komedia pełną gębą, w której satyra satyrę goni i satyrą pogania.
Przedstawia ona losy pięcioosobowej rodziny Simpsonów w miasteczku Springfield – Homera (głowy rodziny), jego żony Marge oraz dzieci: Barta, Lisy i Maggie. Animacja Matta Groeninga, która jest wyświetlana przez ponad trzy dekady, straciła, jeśli wierzyć fanom, na jakości wraz z kolejnymi sezonami.
Trudno mi to potwierdzić, bo już nie pamiętam na której serii ostatecznie skończyłem. Ale Disney+ pozwoli mi ocenić, jak Simpsonowie, niegdyś uwielbiana przeze mnie satyra na amerykański styl życia i kulturę popularną, zmienili się na przestrzeni tych lat. Na pewno warto obejrzeć pierwsze kilka(naście?) sezonów. Tylko liczba sezonów i odcinków odstrasza…
Zagubieni J.J. Abramsa i Damona Lindelofa uważani są przez wielu za jeden z najbardziej przełomowych seriali, od którego zaczął się prawdziwy boom na nie. W swoim czasie byli też najdroższą produkcją w historii amerykańskiej telewizji. To w moim odczuciu tylko część prawdy, bo, po pierwsze, Lost wyszedł po Twin Peaks, a po drugie – nie wywróciło formuły seriali tak, jak wcześniej już robiły to chociażby produkcje HBO (The Wire, Sopranos).
Niemniej jednak serial miał coś w sobie: tajemniczą fabułę, którą dodatkowo zagmatwały liczne retro- i futurospekcje, paranormalne zjawiska oraz zwroty akcji. To wszystko sprawiło, że losy rozbitków lotu 815 śledziło się w tamtym czasie z zapartym tchem. Dziś produkcja nadal trzyma się nieźle, choć widać, że ma swoje lata na karku. Jeśli jakimś cudem umknął Ci jeden z najpopularniejszych seriali początku XXI wieku, to w Disney+ obejrzysz wszystkie sezony.
Disney+ i świetny, mocny kryminał? Jak najbardziej! Co prawda Dochodzenie, które jest amerykańską wersją duńskiego Forbrydelsen, nie jest autorską produkcją Disney Plus, to możesz oglądać ją (ponownie) w Polsce właśnie dzięki uruchomieniu tej platformy. Serial AMC, który dokończył Netflix, zaczyna się od sprawy morderstwa nastoletniej Rosie Larsen. Rozwikłać ją próbuje dwójka detektywów: Sarah Linden (Mireille Enos) i Stephen Holder (Joel Kinnaman).
Pierwsze dwa sezony tworzą jedną, zgrabną, choć nieco rozwleczoną całość. Kolejne przedstawiają dalszy ciąg przygód detektywów, ale pracują oni nad innymi, nie mniej interesującymi sprawami. Ostatni, na szczęście krótki sezon pozostawił spory niesmak, ale i tak warto sięgnąć po niego, zwłaszcza że w świecie seriali brakuje tego typu pozycji. Po obejrzeniu całości tylko wzrośnie apetyt na podobne, równie mroczne i trzymające w napięciu do samego końca kryminały.
Serial autorstwa Pameli Adlon (Californication) i Lousa C.K to pokrzepiająca historia o aktorce Sam Fox (Adlon), która samotnie wychowuje w Los Angeles trzy córki: Max (Mikey Madison), Frankie (Hannah Alligood) i Duke (Olivia Edward). A do tego na jej głowie jest jeszcze jej matka – Phil (Celia Imrie), która mieszka po drugiej stronie ulicy.
Lepsze życie to po prostu opowieść o… (codziennym) życiu. Sam Fox walczy dzielnie ze wszystkimi przeciwnościami. Nie tylko zarabia na utrzymanie rodziny, ale także próbuje w panującym zgiełku znaleźć chwilę oddechu dla siebie. Ten utrzymany w dość lekkim, komediowym tonie serial, mimo swojej zwyczajności, jest nadzwyczajny i dostarcza dużo pozytywnej energii.
Na Disney+ nie zobaczysz jednak finałowego sezonu. Obejrzysz go na razie tylko w HBO Max.
Wybitnie oceniana i nagradzana produkcja Donalda Glovera to opowieść o lokalnym raperze Alfredzie Milesie (Brian Tyree Henry) znanym jako Paper Boi. Główny bohater, Earnest „Earn” Marks (Donald Glover), chce być menadżerem swojego kuzyna i pomóc mu rozkręcić muzyczną karierę. Każdy, około 30-minutowy odcinek to dzieło ocierające się o artystyczną doskonałość (w każdym calu). Potwierdzają to zresztą bardzo wysokie noty od krytyków (średnia ocen na Metacritic wynosi 90-97% w zależności od sezonu).
Atlanta to produkcja przemyślana od strony scenariuszowej (kreatywność Glovera nie zna granic), czasem wręcz absurdalno-surrealistyczna, nakręcona jak kino niezależne najwyższej jakości ze zdjęciami, którymi nie sposób się nie zachwycić. Czasem akcje snuje się leniwie, tak jak zresztą bohaterowie Atlanty w codziennym życiu, ale idealnie oddaje styl serialu. To dojrzały, niezwykle inteligentny i niekiedy brutalnie realistyczny komediodramat, który porusza trudne tematy (np. rasizm, brutalność policji) w sposób niezwykły. Arcydzieło.
Serial oficjalnie zakończy się na czwartym sezonie, którego premiera odbędzie się tegoroczną jesienią. Na starcie Disney+ w Polsce dostępne były tylko dwa sezony. Trzeci, który był emitowany na świecie od końca marca do drugiej połowy maja, pojawił się na Disney Plus z niewielkim opóźnieniem (pod koniec czerwca). Warto było jednak czekać, bo wobec takiej serialowej perły NIE można przejść obojętnie.
Ryan Murphy, słynny producent, scenarzysta i reżyser, znany jest przede wszystkim z takich seriali, jak Glee, American Crime Story i American Horror Story. W swoim portfolio skrywa jednak jeszcze jedną małą perłę: Feud. To kolejna antologia, która powinna przykuć uwagę przede wszystkim osób zafascynowanych kinem hollywoodzkim lat 60. XX wieku.
To historia konfliktu dwóch słynnych aktorek, Joan Crawford (Jessica Lange) i Bette Davis (Susan Sarandon), który przerodził się w istne piekło podczas pracy na planie filmu Co się zdarzyło Baby Jane? z 1962 roku. Aktorki szczerze się nienawidziły (przez prawie pół wieku), ale mimo wzajemnej niechęci stworzyły w rzeczonym filmie niezapomniane kreacje.
2. sezon miał być pierwotnie poświęcony księżnej Dianie i księciu Karolowi. Koniec końców przedstawi w 8 odcinkach historię Barbary „Babe” Paley (w tej roli Naomi Watts), drugiej żony założyciela stacji CBS i prawdziwej ikony mody. Była ona jednym z „łabędzi” amerykańskiego pisarza Trumana Capote’a. Akcja miniserii Capote’s Women zacznie się w latach 70. XX wieku, a skończy w 1984 roku – śmiercią autora Z zimną krwią.
Napiszę to od razu: trzysezonowy Legion od FX jest najlepszą serialową produkcją o superbohaterach. Koniec. Kropka. To wyjątkowy serial od twórcy antologii Fargo (Noaha Hawleya), który pod wieloma względami bardziej przypomina filmy Lyncha niż marvelowskie opowieści. Jest on osadzony w uniwersum X-Menów, ale nie w tym samym, które znasz z filmów. Jest to ważne, bo dzięki temu Legion egzystuje jako oryginalna, niezależna produkcja, a Noah Hawley mógł puścić wodze fantazji.
Historia jest dość prosta – zdiagnozowany schizofrenik David Haller (Dan Stevens) ląduje w szpitalu psychiatryczny i musi dać sobie pomóc. Co jeśli to, co dzieje się z nim i wokół niego, nie jest wytworem jego wyobraźni ani objawami choroby? To zaledwie niewinny początek niezapomnianej podróży po umyśle bohatera i walki z siejącym postrach w umysłach ludzi Shadow Kingiem.
Showrunner tak bardzo bawi się tutaj formą, że nie sposób się nie zachwycić Legionem. To istna jazda bez trzymanki, która pod względem artystycznym jest unikalnym doświadczeniem. Doświadczeniem, które każdy fan komiksowych produkcji musi zaznać. Zwłaszcza jeśli oczekuje czegoś więcej niż banalnej i do bólu sztampowej naparzanki z supermocami. Legionowi bliżej do np. Mr Robot i nie ma w tym ani grama przesady.
Co robimy w ukryciu to spin-off filmu o tym samym tytule, który zalicza się – podobnie jak oryginał – do gatunku zwanego mockumentem. To satyra w konwencji dokumentu, która przedstawia zaskakująco ludzkie wampiry. Za stworzenie serialu odpowiadają Taika Waititi (Jojo Rabbit, ostatnie Thory) i Jemaine Clement, twórcy filmu z 2014 roku. Dla fanów lekkich komedii, którzy interesują się wampiryczną tematyką, pozycja obowiązkowa.
Historia przedstawia w prześmiewczy sposób codzienne życie niekoniecznie żądnych wielkich przygód wampirów. Ich problemy i słabości szybko wychodzą na wierzch i okazuje się, że pod wieloma względami przypominają ludzi niż stereotypowe wampiry z powieści i filmów grozy. Nandor, Laszlo, Colin Robinson i Nadja z pomocą człowieka Guillermo próbują prowadzić (względnie) normalne życie w Nowym Jorku. Z jakim skutkiem? Tego dowiesz się z serialu FX, który jakością przewyższa oryginalny film.
Niestety, nie jest jasne, jak do końca wygląda sytuacja z licencją w Polsce. Na Disney+ masz dostęp na razie tylko do 2 sezonów (jeśli chcesz obejrzeć 3, musisz wykupić dostęp do HBO Max). 4. sezon, który zadebiutuje na świecie już 12 lipca 2022 roku, pojawi się najpierw na platformie VoD konkurencji. Nie wiadomo, jak długo przyjdzie Ci czekać na kolejne sezony w Disney+.
Sprawdź także:
Mandalorian to jeden z trzech dostępny na tę chwilę wysokobudżetowych seriali aktorskich Star Wars (obok Księgi Boby Fetta i Obi-Wana Kenobiego) i zdecydowanie najlepszy z nich. Gdyby nie fabularne mielizny, byłoby (znacznie) lepiej, ale i tak całość ogląda się dobrze. Skromna historia z czasem bardziej się rozwija. Losy Mandalorianina i jego szkaradnego towarzysza, Baby Yody, krzyżują się z innymi postaciami, których fani Gwiezdnych wojen na pewno znają. Mimo to fabuła wciąż nie dorównuje warstwie techniczno-wizualnej, która stoi na wysokim, wręcz nieserialowym poziomie.
Przy tworzeniu The Mandalorian twórcy używają silnika Unreal Engine, układów graficznych NVIDIA i wysokiej na ponad 6 metrów ściany z wielkimi ekranami LED. To, jak serial wygląda, jest zasługą technologicznych rozwiązań firm ILM (Industrial Light & Magic). Choć warstwa wizualna jest zdecydowanie jednym z najmocniejszych punktów Mandaloriana, nie tylko ona stanowi o sile tej uderzającej w nostalgię produkcji.
To w gruncie rzeczy niezwykle klimatyczny, starwarsowy western, w którym tytułowy Mandalorianin jest jak bezimienny rewolwerowiec z trylogii dolarowej Sergio Leone. Jeśli trzeci sezon rozwinie fabułę co najmniej tak dobrze jak drugi, to jestem spokojny o tę produkcję.
Przeczytaj:
Mrs America przedstawia historię konserwatywnej aktywistki politycznej Phillis Schlafly (magnetyczna Cate Blanchett), ale przede wszystkim… matki i żony. Wspominam o tym nieprzypadkowo, bo to opowieść o walce z równością płci.
Schlafly, założycielka Eagle Forum (konserwatywnej organizacji prorodzinnej) wiele lat swojego życia poświęciła na wojnie z feministkami. „Zdrajczyni swojej płci” robiła, co w jej mocy, by w latach 70. XX wieku zablokować poprawkę ERA (ang. Equal Rights Amendment, czyli dotyczącą równości praw obu płci) do konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Mrs America to po prostu kolejna jakościowa produkcja FX, którą warto obejrzeć nie tylko ze względu na fenomenalną Cate Blanchett w roli słynnej antyfeministki.
Disney, od startu platformy Disney+ na świecie, pompuje miliony w produkcje starwarsowe i marvelowskie, bo to właśnie (często wielosezonowe) seriale przytrzymują subskrybentów usług VoD na dłużej. Na razie seriale te nie do końca prezentują satysfakcjonujący poziom i bardziej udane próby przeplatają się z tymi mniej udanymi. WandaVision to zdecydowanie najbardziej oryginalna i najlepsza serialowa produkcja Marvela, która jest fabularnym wstępem do filmu Doktor Strange w multiwersum obłędu.
Nietypowa forma serialu i niewiele scen akcji może jednak zrazić typowych maniaków MCU. Za to zainteresować może tych, którzy niekoniecznie oglądają produkcje Marvela z wielkim entuzjazmem. WandaVision, obok Moon Knight, jest zdecydowanie najbardziej nietuzinkowym serialem Marvela. Przybiera bowiem (częściowo) formę… sitcomu z Wandą Maximoff (Elizabeth Olsen) i Visionem (Paul Bettany). Po dwóch odcinkach jednak akcja się zagęszcza. Poznajemy stopniowo powody tego stanu rzeczy, których naturalnie zdradzać nie zamierzam.
Miniserial WandaVision, którego akcja rozgrywa się po wydarzeniach z Avengers: Koniec gry, poleciłbym głównie wybranym miłośnikom Marvela. Tym, którzy są zmęczeni utartą do bólu formułą znaną z filmów MCU i szukają powiewu świeżości. W innym przypadku możesz mocno odbić się od tej produkcji. A gdybyś pytał – nie powstanie więcej sezonów. To zamknięta historia, którą zdecydowanie warto poznać.
Przeczytaj też:
Pam i Tommy to miniserial o kulisach najsłynniejszego seks-skandalu lat 90. XX wieku. Przedstawia krótki okres z życia Pameli Anderson (Lily James), gwiazdy Słonecznego patrolu, i muzyka Tommy’ego Lee (Sebastian Stan). Właściwa akcja zaczyna się krótko przed tym, jak aktorka i perkusista zespołu Motley Crue poznają się i biorą ślub, a następnie kręcą sekstaśmę, która krótko potem zostaje skradziona.
W miniserialu poznajesz nie tylko jak do tego doszło, ale także jak najgorętsza para show-biznesu lat 90. w USA musiała radzić sobie z konsekwencjami wycieku skandalicznego nagrania VHS. Film, który przedstawiał igraszki Pameli i Tommy’ego podczas miesiąca miodowego, rozpowszechnił się tak szybko, że gdy bohaterowie nagrania się dowiedzieli o kradzieży i publikacji wideo na szeroką skalę, było już za późno.
Pam & Tommy jest zgrabnie nakręconym miniserialem z całkiem dobrą grą aktorską. W obsadzie jest jeszcze m.in. Seth Rogen w roli Randa Gauthiera, który był sprawcą całego zamieszania wokół pary. Jednak na szczególną uwagę (i wszystkie możliwe nagrody) zasługuje przede wszystkim charakteryzacja Lily James. Cieszy też to, że miniserial jest czymś więcej niż banalną historią o aferze związanej z sekstaśmą.
Niezwykła historia o niezwykłej kobiecie, która została ochrzczona w czasach swoich największych sukcesów Stevem Jobsem w spódnicy. Ostatecznie ambitna Elizabeth Holmes (Amanda Seyfried), założycielka firmy Theranos, stała się nie tylko najmłodszą miliarderką w USA, ale też gigantyczną oszustką. Zarobiła grube pieniądze na wielkim przekręcie, po prostu notorycznie okłamując inwestorów przez kilka lat (2010-2015). Urządzenie, które miało odmienić zarówno medycynę pod kątem diagnostycznym, jak i życie pacjentów, okazało się fiaskiem.
Zdecydowanie warto poznać historię największej oszustki Doliny Krzemowej, zwłaszcza że to tylko 8 odcinków. Jest to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i kolejna w 2022 roku, po równie udanym WeCrashed od Apple TV+, o wielkim przekręcie w USA. Jeśli poczujesz niedosyt po obejrzeniu Zepsutej krwi, możesz też zerknąć na dokument Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi na HBO Max.
Miniserial pojawił się wręcz w idealnym czasie, bo w tym roku Elizabeth Holmes została uznana winną 4 z 11 zarzutów i grozi jej do 20 lat więzienia. Decyzja o wysokości kary zapadnie na kolejnej rozprawie – 26 września 2022 roku.
Powyższe zestawienie to naturalnie nie wszystko, co warto obejrzeć na Disney+. Platforma jest wręcz przesiąknięta prawdziwą klasyką – jest więc ona dobrym wyborem, jeśli chcesz nadrobić serialowe zaległości sprzed lat. Jakie jeszcze tytuły mogą Cię zainteresować? Sprawdź wybrane z nich (pogrubioną czcionką zaznaczyłem te, które szczególnie polecam):
Zobacz również pozostałe materiały o Disney+:
Poznaj polecane seriale i filmy z innych platform VoD:
Poznaj polecane telewizory i dowiedz się, jaki model będzie najlepszy do oglądania m.in. Disney+:
Zajrzyj do naszej strefy RTV