Seriale Marvela na Disney Plus – nowe i stare

Na Disney Plus nie brakuje seriali Marvela – starych i nowych, animowanych i aktorskich. Jakie konkretnie produkcje można zobaczyć – zarówno po raz pierwszy, jak i odświeżając sobie to i owo z przeszłości? Co mamy z MCU, a co jest nadto?

Nowe seriale Marvela z MCU

Wśród seriali Marvela na Disney Plus uwagę zwracają na pewno nowe produkcje związane mocniej z MCU. Konkretnie z jego Czwartą Fazą.

WandaVision (2021)

Dziewięcioodcinkowy miniserial, którego bohaterami są członkowie Avengers – Wanda Maximoff vel Scarlett Witch (Elizabeth Olsen) i Vision (Paul Bettany). Akcja rozgrywa się po wydarzeniach Avengers: Koniec gry. Bohaterowie żyją sobie w sielance na przedmieściach Westview w New Jersey. Jednak z czasem zaczynają pojawiać się pewne nieoczekiwane problemy…

Falcon and the Winter Soldier (2021)

Ten miniserial liczy 6odcinków. Jego bohaterami są tytułowi Falcon vel Sam Wilson (Anthony Mackie), dziedzic tarczy Kapitana Ameryki, oraz Bucky Barnes vel Winter Soldier (Sebastian Stan). Obaj walczą z antypatriotyczną grupą ulepszonych serum superżołnierza Flag Smashers.

 Loki (2021-)

Jeden z seriali, które nadal są realizowane. Głównym bohaterem jest bóg psot Loki, grany przez Toma Hiddlestona. Właściwie jest to alternatywna wersja postaci, która w Końcu gry stworzyła inną linię czasu. Zostaje zaangażowany przez organizację TVA, która czuwa nad czasem i zmuszony do powstrzymania pewnego zagrożenia. Na razie mamy jeden sezon z sześcioma odcinkami, czekamy na drugi. W serialu pojawiają się też inne wersje Lokiego, na przykład dowodzący armią President Loki czy młodszy Kid Loki.

What If…? (2021-)

Kolejny serial, którego produkcja się nie zakończyła. To animacja, która prezentuje różne możliwe alternatywne wersje wydarzeń. Szerzej pisaliśmy o nim przy okazji ogłoszenia, że powstaje: „What If…?” – jak będzie wyglądał serial animowany MCU na Disney Plus? Na razie mamy 9 odcinków. Na podstawie jednego z odcinków serialu powstanie też osobna seria, Marvel Zombies.

Hawkeye (2021)

Jeszcze jeden miniserial (6 odcinków), którego bohaterem jest członek Avengers. W tym wypadku chodzi o łucznika Clinta Bartona, czyli Hawkeye’a (Jeremy Renner). Poza tym pojawia się też inna postać, która nosi ten pseudonim – Kate Bishop (Hailee Steinfeld). Wspólnie muszą zmierzyć się z wrogami Bartona z przeszłości. W serialu są też polskie akcenty – na czele Tracksuit Mafii stoi Kazimierz „Kaz” Kazimierczak (wcielił się w niego Fra Fee), a jednego z członków organizacji, Tomasa Delgado, zagrał Piotr Adamczyk.

Moon Knight (2022)

Tytułowym bohaterem tego miniserialu (6 odcinków) jest najemnik Marc Spector (Oscar Isaac(. Przywrócił go do życia egipski bóg Księżyca Khonshu i uczynił swoim rycerzem. Zależnie od księżycowej fazy, Spector ma zwiększoną siłę, szybkość i wytrzymałość. Posiada także osobowość mnogą. Dlatego występuje też jako Steven Grant, lekko zmanierowany pracownik sklepu z pamiątkami, oraz konsultant w garniturze – pan Knight.

Ms. Marvel (2022-)

Nadal ukazujący się serial, którego główną bohaterką jest Ms. Marvel, czyli Kamala Khan. Wciela się w nią Iman Vellani. Kamala jest nastolatką, która pisze fanfiction o superbohaterach (przede wszystkim o Kapitan Marvel). Sama zyskuje także supermoce i może zmieniać swoją postać.

Inne seriale Marvela – nie tylko związane z MCU

Agenci T.A.R.C.Z.Y. (2013-2020)

Pierwszy serial osadzony w MCU i w sumie największy – to aż 7 sezonów i 136 odcinków. Jego bohaterami są agenci Tajnej Agencja Rozwoju Cybernetycznych Zastosowań Antyterrorystycznych (T.A.R.C.Z.A., w oryginale S.H.I.E.L.D., czyli Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division). W tym ulubieniec fanów, Phil Coulson (Clark Gregg). Zmagają się z różnymi przeciwnikami, w tym ze złowrogą organizacją Hydra.

Agentka Carter (2015-2016)

Licząca 2 sezony (18 odcinków) seria, której tytułową bohaterką jest ukochana Kapitana Ameryki, Peggy Carter (Hayley Atwell). Z jednej strony pracuje dla Naukowej Rezerwy Strategicznej (N.R.S., w oryginalne S.S.R. – Strategic Scientific Reserve), z drugiej wspiera ojca Tony’ego Starka, Howarda, który został wrobiony w dostarczanie broni wrogom USA. Musi też zmierzyć się ze złą Radą Dziewięciu.

Inhumans (2017)

Kolejny stosunkowo krótki serial (liczący 8 odcinków). Jego głównym bohaterem jest Blackagar Boltagon vel Black Bolt (Anson Mount), król Attilan i członek królewskiej Rodziny Nieludzi. Należą do niej też między innymi Medusa (Serinda Swan), Kernak (Len Leung), Gorgon (Eme Ikwuakor), Crystal (Isabelle Cornish) i Maximus (Iwan Rheton). W wyniku splotu okoliczności, związanych między innymi z zamachem stanu, którego dokonuje Maximus, trafiają oni na Hawaje…

Runaways (2017-2019)

Przeznaczony dla młodych dorosłych 3-sezonowy serial (33 odcinki). Tytułowi Runaways to grupa nastolatków, która staje przeciwko swoim rodzicom-przestępcom, którzy rządzą organizacją The Pride.

Legion (2017-2019)

Tym razem serial, który nie jest powiązany z MCU. Nawiązuje natomiast do universum filmowych X-Menów. Głównym bohaterem jest David Haller (Dan Stevens), który w młodym wieku został zdiagnozowany jako schizofrenik. Tymczasem jest on naprawdę synem mutanta, a w jego umyśle znajduje się mutant-pasożyt Shadow King. Poluje na niego agencja Division 3… Serial liczy 3 sezony (27 odcinków).

The Defenders Saga

To seriale Marvela, które można było znaleźć wcześniej na platformie Netflix. To takie tytuły, jak Daredevil (2015-1018), Jessica Jones (2015-2019), Luke Cage (2016-2018), Iron Fist (2017-2018), The Defenders (2017) oraz The Punisher (2017-2019). To seriale, które opowiadają o przygodach trochę bardziej „przyziemnych” bohaterów Marvela, jak Matt Murdock czy Frank Castle. 

Z MCU są nieco luźniej powiązane, choć w Czwartej Fazie pojawili się się ich bohaterowie (Murdock, Kingpin). Chwilowo, niestety, nie jest to jeszcze pozycja dostępna dla polskich widzów Disney Plus (podobnie jak takie pozycje, jak Cloak and Dagger czy Helstrom).

Starsze seriale Marvela (animowane) na Disney Plus

Na platformie Disney Plus można też znaleźć starsze, animowane produkcje. Dla wielu były one pierwszym wejściem do świata Marvela. Są tam między innymi takie seriale, jak:

  • X-Men: The Animated Series (1992-1997) – w 2023 roku na Disney Plus pojawi się takżw jego kontynuacja X-Men ’97;
  • Spider-Man: The Animated Series (1994-1998);
  • Iron Man: Obrońca dobra (1994-1996);
  • Incredible Hulk (1996-1997).

Są też nowsze animacje, jak Hulk i agenci M.I.A.Z.G.I. (2013-2015) czy Spider-Man (2017-2020).

Na jakie seriale Marvela – aktorskie i animowane – najbardziej czekacie pod kątem Disney Plus?

Zobaczcie też (marvelowskie i nie tylko) teksty na premierę Disney Plus:

Polecamy także telewizory do oglądania seriali Marvela (i nie tylko) w sklepie x-kom oraz gadżety z universum Marvela w sklepie al.to.

Źródła: Wikipedia, Marvel ABC Wikia, Marvel Cinematic Universe Wiki

Dziękuję za pomoc Tadeuszowi Jaklińskiemu oraz Kacprowi Koziołowi.