Obi-Wan Kenobi emanuje silną Mocą. To serial Star Wars, którego szukasz

Obi-Wan Kenobi zapowiadał się na jeden z najciekawszych seriali platformy Disney+. Jaką historię przedstawia? Gdzie rozgrywa się akcja? Kto znajduje się w obsadzie? Wreszcie – kiedy odbyła się oficjalna premiera w serwisie Disney+? Oto, co musisz wiedzieć o serialu Obi-Wan Kenobi, który już pojawił się na Disney+.

Obi-Wan Kenobi. Wszystko, co wiemy o serialu Disney+

Disney wreszcie oficjalnie potwierdził datę premiery serialu Obi-Wan Kenobi. Jest to znakomita okazja, by przyjrzeć, co zaoferuje nowa produkcja w świecie Gwiezdnych wojen. O czym opowiada? Jakie wydarzenia przedstawia? Jacy aktorzy biorą udział w projekcie? Czy jest to rozpisana na wiele sezonów fabuła, czy może cała historia zamyka się w krótkim miniserialu?

obi-wan kenobi logo
Źródło: Disney


Na te – i nie tylko na te – pytania odpowiem w podsumowaniu informacji o Obi-Wanie Kenobim. Już teraz mogę uspokoić fanów, którzy obawiają się podobieństw do The Mandalorian i łudząco do niego podobnego The Book of Boba Fett. Możecie spać spokojnie. Obi-Wan Kenobi różni się od dotychczasowych produkcji serialowych w świecie Star Wars.

Fabuła oraz miejsce i czas akcji Obi-Wan Kenobi

Akcja Obi-Wan Kenobi rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z Zemsty Sithów, trzeciej części nowej trylogii Star Wars George’a Lucasa. Anakin Skywalker przeszedł na ciemną stronę Mocy, stając się Darthem Vaderem. Z kolei Obi-Wan Kenobi zdołał uratować się przed Wielką Czystą Jedi, czyli rozkazem 66 wydanym przez Najwyższego Kanclerza – Palpatine’a (Dartha Sidiousa).

Źródło: Disney

Obi-Wan Kenobi rozpoczyna się, jak zresztą sugeruje pierwszy plakat, na piaszczystej planecie Tatooine, gdzie ostatecznie tytułowy bohater spędza swoje wygnanie. W serialu jednak zobaczysz także inne planety, m.in. oceaniczną (bliżej niesprecyzowaną) czy Daiyu (oficjalnie potwierdzoną i widoczną na teaserze).

W Obi-Wanie Kenobim pojawiają się wspólne sceny między tytułowym bohaterem a jego dawnym uczniem – Anakinem Skywalkerem. Przede wszystkim dochodzi do ponownego skrzyżowania mieczy świetlnych między dawnymi przyjaciółmi. Na to wydarzenie czekało wielu fanów Star Wars. Anakin pojawia się również w retrospekcjach. Młody Skywalker nawiedza w koszmarach Obi-Wana Kenobiego.

W serialu nie zabrakło łowców Jedi, którzy działają z ramienia Imperium i polują na niedobitki zakonu.

Ile będzie odcinków i sezonów Obi-Wan Kenobi?

Obi-Wan Kenobi Disney+ jest historią zamkniętą w limitowanym serialu. Całość liczy 6 odcinków, z których każdy ma trwać około godziny. Być może jednak przerodzi się w pełnoprawny serial, gdy odniesie duży sukces. Ewan McGregor wyraził chęć powrotu.

Twórcy Obi-Wan Kenobi

Wszystkie odcinki serialu wyreżyserowała Deborah Chow. Znana jest z innego gwiezdnowojennego serialu Disney+, Mandaloriana, który w lutym 2023 roku doczeka się trzeciego sezonu. Była też reżyserką pojedynczych odcinków takich seriali, jak Snowfall, Better Caul Saul i Człowiek z Wysokiego Zamku.

Scenarzystą jest Joby Harold (Przebudzenie z 2007 roku, Król Artur: Legenda miecza), który zastąpił na początku 2021 roku Hosseina Aminiego (Drive, McMafia). Przyczyna? Pierwotna wersja scenariusza podobno była zbyt podobna do Mandaloriana. W pracach nad dwoma odcinkami pomagała również Hannah Friedman (Willow, Roadies).

walka na miecze świetlne w obi-wan kenobi
Źródło: Starwars.com

Ewan McGregor powróci jako Obi-Wan Kenobi. Kto jeszcze w obsadzie?

Jako Obi-Wan Kenobi powrócił nie kto inny, jak Ewan McGregor, który był odtwórcą tej roli w prequelowej trylogii (Mroczne widmo, Atak klonów i Zemsta Sithów). To jednak nie jest jedyny wielki aktorski powrót do świata Gwiezdnych wojen. W Vadera ponownie wciela się bowiem Hayden Christensen, który występował w nowej trylogii George’a Lucasa u boku McGregora. Powrócili też odtwórcy ciotki i wujka Luke’a Skywalkera.

Kto jeszcze znajduje się w obsadzie serialu Obi-Wan Kenobi? Nie znamy co prawda wszystkich szczegółów na temat odgrywanych postaci, ale warto spojrzeć, jakich nazwisk możesz spodziewać się w nowej produkcji Star Wars. Podsumowując, w Obi-Wanie Kenobim wystąpią:

 • Ewan McGregor (Christian w Moulin Rouge, Ed Blood w Dużej rybie) – Obi-Wan Kenobi
 • Hayden Christensen (Clay Beresford w Przebudzeniu, David Rice w Jumper) – Darth Vader
 • Joel Edgerton (Brendan Conlon w Wojowniku, Tom Buchanan w Wielkim Gatsbym) – Owen Lars, wujek Luke’a Skywalkera
 • Bonnie Piesse (Beru Lars w Ataku klonów i Zemście Sithów) – Beru Lars, ciotka Luke’a Skywalkera
 • Indira Varma (Ellaria Sand w Grze o tron, Niebo w Rzymie) – Tia
 • Kumail Nanjiani (Dinesh Chugtai w Dolinie Krzemowej, Kingo w Eternals)
 • O’Shea Jackson Jr. (Ice Cube w Straight Outta Compton, Lance w Niedobranych)
 • Sung Kang (Han Lue w serii Szybcy i wściekli)
 • Simone Kessell (Alicia Washington w Terra Nova)
 • Moses Ingram (Jolene w Gambit królowej, Lady Makduf w Tragedii Makbeta) – Inkwizytorka Reva
 • Rupert Friend (Peter Quinn w Homeland, Billy Downs w Rozpustniku)
 • Maya Erskine (Gi-Sung w Heartbeat, Jade w Gorzkim winie)
 • Benny Safdie (Chris w Cząstkach kobiety, Joel Wachs w Licorice Pizza)
 • Rory Ross (Henry w 7 Witches)
obsada miniserialu obi-wan kenobi disneya
Źródło: Disney

Pierwszy zwiastun Obi-Wan Kenobi. Czy Moc jest silna w nowym serialu Star Wars?

Przez długi okres oficjalna data wypuszczenia zwiastuna Obi-Wana Kenobiego nie była potwierdzana przez Disneya. Wydawało się, że teaser nowego gwiezdnowojennego serialu ujrzy światło dzienne podczas finałowego meczu Super Bowl 2022, który odbył się 14 lutego.

Niestety, zwiastun serialu Obi-Wan Kenobi nie został pokazany na Super Bowl 2022. Pierwszy teaser pojawił się dopiero 9 marca 2022 roku i przedstawia dość skromny zarys tego, czego można się spodziewać po serialowych przygodach mistrza Jedi.

Obi-Wan Kenobi – trailer już dostępny! Co pokazuje drugi zwiastun serialu Disney+?

Na kolejny zwiastun miniserialu Obi-Wan Kenobi trzeba było poczekać do Międzynarodowego Dnia Star Wars. Zdradza on zdecydowanie więcej niż pierwszy teaser, choć wciąż skrywa to, co najlepsze. W końcu w serialu Obi-Wan i Darth Vader spotkają się ponownie i stoczą (oby efektowne) starcie.

Obi-Wan Kenobi na pierwszych zdjęciach

Serwis Entertainment Weekly jako pierwszy upublicznił zdjęcia z serialu Obi-Wan Kenobi! Poprzedziły one debiut pierwszego zwiastuna (teasera).

Data premiery Obi-Wan Kenobi. Kiedy serial trafi na Disney+?

Początkowo Disney potwierdził na oficjalnym plakacie, że serial Obi-Wan Kenobi zadebiutuje na platformie Disney+ 25 maja 2022 roku. Była to nieprzypadkowa data, bo właśnie wtedy Gwiezdne wojny obchodziły 45. rocznicę. 25 maja 1977 roku zadebiutował pierwszy film Star Wars – Nowa nadzieja, która okazał się gigantycznym hitem oraz początkiem rozwoju wspaniałego i rozległego uniwersum.

Jednak później serial zaliczył niewielki poślizg – do 27 maja. I to jest właśnie ostateczna data premiery serialu Obi-Wan Kenobi.

Kiedy premiera Obi-Wan Kenobi w Polsce?

Niestety, 27 maja nadal nie jest dostępna platforma Disney+ w Polsce. Pojawi się ona jednak wkrótce. Disney oficjalnie potwierdził, że stanie się to w czerwcu 2022 roku. 

Obi-Wan Kenobi jest dostępny z polskimi napisami i dubbingiem. Głosów użyczyli tacy aktorzy, jak Tomasz Kot, Lena Krawczyk, Wojciech Wysocki, Anna Terpiłowska, Karolina Kalina-Bulcewicz, Maciej Majewski, Andrzej Mastelarz czy Anna Wodzyńska.

Obi-Wan Kenobi to jedna z najciekawszych serialowych produkcji Disney+. Fanom Gwiezdnych wojen nie pozostaje nic innego, jak odliczać dni do (polskiej) premiery. Nie wiem, jak Ty, Drogi Czytelniku, ale jaram się serialem jak Anakin na Mustafarze.

Źródło: Star Wars, Disney, Variety, IMDB, Comicbook, What To Watch, Star Wars News Net (grafiki koncepcyjne), Entertainment Weekly

Dowiedz się więcej o ofercie Disney Plus:

Sprawdź też gadżety ze świata Star Wars w al.to i starwarsowe gry dostępne w sklepie x-kom.