Najlepsze telewizory 4K Ultra HD. Ranking

Żaden telewizor nie spełni dobrze swojego zadania, jeśli obraz, który oferuje będzie kiepskiej jakości. O tej z kolei decyduje miedzy innymi rozdzielczość. Jeżeli chcesz korzystać ze sprzętu, który przynosi mnóstwo detali oraz imponuje ostrością każdej wizualizacji, postaw na telewizory 4K. Sprawdź nasz ranking najlepszych modeli 4K Ultra HD i przekonaj się, że dzisiaj możesz pozwolić sobie na ten standard bez rujnowania swojego portfela.

Telewizory 4K – podstawowe parametry

Kiedy telewizory 4K trafiały na sklepowe półki, były luksusem, na który stać było tylko nielicznych. Dzisiaj sytuacja ta nieco się zmieniła, a rozdzielczość 4K  stała się normą również w tańszych modelach TV – szczególnie tych, posiadających przekątną dłuższą niż 50”. Stosunek jakość/cena to jednak nie jedyny aspekt, dla którego warto im się przyjrzeć bliżej. Co jeszcze oferują?  

Standard 4K to inaczej po prostu rozdzielczość Ultra HD. Nazwa 4K jest natomiast terminem używanym w kinematografii i wzięła się z faktu, że oferuje aż 4 razy więcej pikseli, niż ma to miejsce w przypadku opcji Full HD, czyli 3840 × 2160. 

Co ważne, UHD dopuszcza wyświetlanie obrazu w formacie 16:9. A to znacznie wpływa na całokształt wrażeń wizualnych odbiorcy i daje iście kinowy efekt.

Warto też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do Full HD, w przypadku paneli 4K nie trzeba oglądać obrazu pod określonym kątem czy w wyznaczonej do tego odległości – bez względu na te aspekty obraz jest zawsze równie dobrej jakości. Właśnie dlatego odbiorniki 4K, mimo większej przekątnej, a co za tym idzie większych gabarytów, genialnie sprawdzą się zarówno w dużych salonach, jak i mniejszych pokojach.

Najważniejsze zalety telewizorów 4K – czy warto?

Stawiając na telewizor 4K, otrzymasz obraz po brzegi wypełniony detalami, które są tu po prostu zdumiewające. Nic w tym dziwnego, bo pełno tu również technologii, które znacznie go potęgują – mowa np. zaawansowanym trybie HDR.

Oprócz powyższego, panele Ultra HD są chwalone także za wysoką jasność i głęboką czerń, a to z kolei rzutuje na wyraźny, ostry i pozbawiony rozmyć obraz. Ważne jest również to, że przy wszystkich wymienionych atutach, wizualizacje w standardzie 4K zostają zupełnie naturalne – bez niechcianych zniekształceń czy przerysowań.

Chcesz wiedzieć więcej o zaletach telewizorów 4K? Przeczytaj: Czym jest 4K? Czy to już standard?.

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor 4K?

Oferta rynkowa w kontekście TV 4K jest niezwykle barwna. Dlatego wybierając panel TV Ultra HD dla siebie, skup się na kilku najważniejszych aspektach.

Przede wszystkim wybierz adekwatną matrycę. Wśród modeli TV 4K królują wyświetlacze LED, OLED i QLED. Ważne jest też inteligentne oprogramowanie, które pozwoli intuicyjnie i wygodnie korzystać ze sprzętu, np. za pomocą obsługi głosowej lub gestów. W związku z tym wybierz model z modułem Wi-Fi i adekwatnym do Twoich potrzeb systemem smart – w przypadku paneli 4K będzie to najczęściej: Android TV lub Tizen. Pamiętaj też o możliwości skorzystania z funkcji dodatkowych, np. Ambilight lub Ambient+. Skutecznie podbijają one wrażenia wizualne i pomagają bryle telewizora dopasować się do każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni.

Telewizor 4K – dla kogo? 

Co prawda, na rynku TV już jakiś czas temu pojawiła się opcja 8K, ale zdaje się, że to jednak standard 4 K Ultra HD nadal pozostaje faworytem w kontekście wyboru najbardziej optymalnego odbiornika telewizyjnego. 

Dostrzegają to nie tylko konsumenci, ale i producenci programów TV, którzy udostępniają coraz więcej treści w jakości 4K, np. na Netflixie czy HBO. Produkcje o rozdzielczości UHD dostępne są również na płytach Ultra HD Blu-ray. Zatem jeśli jesteś koneserem kina i lubisz oglądać treści na platformach cyfrowych, to TV 4K będzie doskonałym wyborem.

Ale to nie wszystko. Jakość w standardzie 4K docenią nie tylko kinomaniacy, ale również gracze, którzy kochają żywe, naturalne i wypełnione detalami projekcje. Tym bardziej, że na rynku pojawia się coraz więcej tytułów, które proponują rozrywkę w jakości 4K. Czemu więc jej nie wykorzystać?

Najlepsze telewizory 4K Ultra HD

Nasze TOP propozycji: