Najlepsze telewizory 4K Ultra HD. Ranking marzec 2024

Żaden telewizor nie spełni dobrze swojego zadania, jeśli obraz, który oferuje, będzie kiepskiej jakości. O tej z kolei decyduje między innymi rozdzielczość. Jeżeli chcesz korzystać ze sprzętu, który przynosi mnóstwo detali oraz imponuje ostrością każdej wizualizacji, postaw na telewizory 4K. Sprawdź nasz ranking najlepszych modeli 4K Ultra HD na marzec 2024 i przekonaj się, że dzisiaj możesz pozwolić sobie na ten standard bez rujnowania swojego portfela.

Najlepsze telewizory 4K Ultra HD marzec 2024


Podstawowe parametry telewizora 4K

Nazwa telewizor 4K związana jest ściśle z rozdzielczością matrycy, która w tym przypadku liczy 3840 x 2160 px. Jest to cztery razy więcej niż Full HD (1920 x 1080 px), co przekłada się na wyższą szczegółowość oraz nieporównywalnie lepszą jakość obrazu. Standard 4K korzysta z proporcji 16:9.

Obecnie duża część produkcji filmowych dostępna jest w jakości 4K. Nie trzeba sięgać po odtwarzacze i nośniki Blu-Ray, żeby obcować z tak wysoką rozdzielczością. Materiały w 4K występują w komercyjnych serwisach VOD, każdego dnia spotkasz je na YouTube, a już wkrótce pojawią się także w telewizji naziemnej, dzięki DVB-T2.

Wprawdzie w sprzedaży spotkasz TV 4K o przekątnej 43 cale, warto jednak rozważyć zakup większego, bo przynajmniej 50-calowego modelu. W naszym rankingu telewizorów 4K spotkasz tylko takie lub większe panele. Polecamy tę większą przekątną z uwagi na jakość odbioru. Przy 43 calach standard 4K nie pokazuje jeszcze pełni swych możliwości. Telewizor 4K 55 albo 65 cali to gwarancja emocjonującego seansu pełnego nie tylko detali, ale i płynnego oraz obfitującego w soczyste kolory.

Przeczytaj też: Czym jest 4K? Czy to już standard?

Jakie zalety ma telewizor 4K?

Część z nich opisałem już w poprzednim akapicie. Kluczową zaletą jest jakość obrazu, na którą składają się:

  • Szczegółowość
  • Tryb HDR
  • Soczyste kolory
  • Technologie poprawiające obraz

Do zadań tych technologii należą m.in.: upscaling, czyli poprawianie szczegółowości poprzez softowe podnoszenie rozdzielczości źródłowej do poziomu jak najbliższego 4K. Poza tym wbudowane procesory analizują zawartość ekranu, obszar po obszarze, dbając o równomierną ekspozycję. Innymi słowy, podświetlają tam, gdzie to konieczne, uwydatniające detale. Podkręcają także kolory, dodając im soczystego wymiaru.

Poza tym sporo telewizorów 4K oferuje odświeżanie obrazu z częstotliwością 100 i 120 Hz. To przekłada się z kolei na ostrość oraz brak smużenia, kiedy kamera śledzi dynamiczne sceny walk albo pościgów. Po prostu doskonała widoczność. Ten aspekt jest również ważny w gamingu, bo do telewizora 4K warto podłączyć konsolę wideo. Efekty wizualne wgniotą Cię w fotel.

Jaką matrycę powinien mieć telewizor 4K?

Rodzaj matrycy zależy od tego, ile możesz wydać na telewizor 4K, jak również od treści, które będą dominować na ekranie. Najmniej zapłacisz za TV z matrycą LED, a takich modeli spotkasz zdecydowanie najwięcej, zatem i wybór jest najbogatszy. Jeśli zależy Ci na żywych, soczystych kolorach, wybierz telewizor z matrycą QLED. Za taki zapłacisz w większości przypadków więcej, ale i przestrzeń barwowa odwzorowana jest lepiej.

Oczywiście zwróć uwagę na tryb HDR. On występuje we wszystkich telewizorach 4K, natomiast sam HDR jest wewnętrznie zróżnicowany. Niemniej im nowszy standard towarzyszy panelowi, tym lepszy obraz zobaczysz na ekranie.

Obraz z najwyższej półki, obraz klasy premium, zapewniają telewizory 4K z matrycą OLED. Wyświetlana na nich czerń nie ma sobie równych, czego efektem są genialne wprost kolory. To są panele gwarantujące wizualną ucztę w każdym wymiarze: od filmów i teledysków, przez sport, aż po gaming.

Skoro o gamingu mowa, gracze komputerowi powinni sprawdzać, czy telewizor 4K obsługuje technologie synchronizacji obrazy: NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync. Ich obecność pozwala podłączyć TV do komputera w charakterze ogromnego wyświetlacza i rozgrywać batalie bez efektu rwania obrazu, za to z doskonałym odwzorowaniem szczegółów i tekstur.

Które funkcje Smart znajdziesz w TV 4K?

Zacznę od kwestii fundamentalnej, czyli od sztucznej inteligencji, która stale analizuje zawartość ekranu celem optymalizacji obrazu. Następna rzecz to łączność bezprzewodowa z siecią. Wbudowane Wi-Fi pozwala przede wszystkim pozbyć się kabli (nieestetycznych w gruncie rzeczy), zachowując łączność z internetem.

To połączenie umożliwia z kolei korzystanie z przeglądarki, jak również z aplikacji oraz z serwisów VOD (Rakuten, Netflix, HBO GO, Disney Plus, Amazon Prime), czy serwisów muzycznych (Spotify, Tidal). Funkcje Smart, zarządzane z poziomu procesora TV, to także obsługa głosowa urządzeniem oraz obsługa gestami.

Więcej o funkcjach Smart TV dowiesz się z artykułu: Co to jest Smart TV? Czy warto mieć coś takiego?

Telewizor 4K czy 8K? Który lepszy?

Rzecz jasna telewizor 8K wygrywa z telewizorem 4K pod względem rozdzielczości oraz jakości obrazu. Zaporowa jest jednak cena. W dodatku niewiele jest treści w standardzie 8K, co czyni go jak na razie ciekawostką dla miłośników nowinek technologicznych. Niewątpliwie panele 8K wyprą te 4K w ciągu kilku lat, ale zanim wejdą do powszechnego użycia, będą musiały potanieć, czyli przejść tę samą ścieżkę, co telewizory 4K.

W naszym rankingu telewizorów 4K czekają propozycje takich producentów, jak: Samsung, Sony, Philips, LG, Xiaomi, TCL oraz Toshiba.

Najczęściej zadawane pytania o TV 4K

Rozdzielczość 4K to inaczej 3840 x 2160 px, choć zdarza się też format 4096 x 2160 px i jest to cztery razy więcej, niż w rozdzielczości Full HD. Format ten znakomicie sprawdza się na wielkoformatowych telewizorach, zapewniając szczegółowość bez pikselizacji obrazu.

Tak, sprawdzi się, pod warunkiem wybrania odpowiedniej przekątnej. Stosuje się przelicznik 2.1 x przekątna wyświetlacza w calach. Uzyskany wynik (w centymetrach) oznacza dystans widza od TV. Dla przykładu 65-calowy telewizor powinien stanąć 3,5 metra od fotela albo kanapy.

Wybór jest spory, bo są to matryce:

  • LED
  • QLED
  • OLED
  • MiniLED
  • QLED MiniLED