Najlepsze telewizory 4K Ultra HD. Ranking wrzesień 2024

Żaden telewizor nie spełni dobrze swojego zadania, jeśli obraz, który oferuje, będzie kiepskiej jakości. O tej z kolei decyduje między innymi rozdzielczość. Jeżeli chcesz korzystać ze sprzętu, który przynosi mnóstwo detali oraz imponuje ostrością każdej wizualizacji, postaw na telewizory 4K. Sprawdź nasz ranking najlepszych modeli 4K Ultra HD na wrzesień 2024 i przekonaj się, że dzisiaj możesz pozwolić sobie na ten standard bez rujnowania swojego portfela.

Najlepsze telewizory 4K Ultra HD wrzesień 2024


Podstawowe parametry telewizora 4K

Nazwa telewizor 4K związana jest ściśle z rozdzielczością matrycy, która w tym przypadku liczy 3840 x 2160. Jest to cztery razy więcej punktów obrazu (pikseli) niż w przypadku Full HD (1920 x 1080 px), co przekłada się na wyższą szczegółowość, a tym samym lepszą jakość obrazu. Ekrany telewizorów 4K mają z reguły proporcje 16:9.

Obecnie duża część produkcji filmowych dostępna jest w jakości 4K. Nie trzeba sięgać po odtwarzacze i nośniki Blu-Ray, żeby obcować z tak wysoką rozdzielczością. Materiały w 4K występują w komercyjnych serwisach VOD, każdego dnia spotkasz je na YouTube, a już wkrótce pojawią się także w telewizji naziemnej, dzięki DVB-T2.

Wprawdzie w sprzedaży spotkasz TV 4K o przekątnej 43 cale, warto jednak rozważyć zakup większego, na przykład 50-calowego modelu. Telewizor 4K o przekątnej 55 albo 65 cali z dobrą obsługą treści HDR to możliwość doświadczania emocjonujących seansów filmowych z płynnym obrazem pełnym detali i soczystych barw.

Przeczytaj też: Czym jest 4K? Czy to już standard?

Jakie zalety ma telewizor 4K?

Część z nich opisałem już w poprzednim akapicie. Kluczową zaletą jest jakość obrazu, na którą składają się:

  • szczegółowość
  • wyższy kontrast i dynamika (dzięki HDR)
  • soczyste i nasycone kolory
  • rozwiązania poprawiające ruch

Bardzo ważną funkcją jest m.in.: upscaling, czyli poprawianie szczegółowości poprzez podnoszenie rozdzielczości sygnału źródłowego do poziomu 4K. Procesory telewizora analizują sygnał wejściowy uzupełniając jego niedostatki (kompresja, banding itp.) a często także poprawiając kolory i detale.

Coraz więcej telewizorów 4K oferuje odświeżanie obrazu z częstotliwością 120, a nawet 144Hz. To przekłada się z kolei na mniejsze smużenie oraz wyższą ostrość obrazów ruchomych, zwłaszcza w dynamicznych scenach walk albo pościgów. Ten aspekt jest również ważny w gamingu, bo do telewizora 4K można i warto podłączyć konsolę wideo. A dobrej klasy telewizor jest w stanie zapewnić efekty wizualne, które wgniotą Cię w fotel.

kobieta oglądająca telewizję na odbiorniku 4k

Jaką matrycę powinien mieć telewizor 4K?

Rodzaj matrycy zależy od tego, ile możesz wydać na telewizor 4K, jak również od treści, które będą dominować na ekranie. Najmniej zapłacisz za TV z matrycą LCD, a takich modeli spotkasz zdecydowanie najwięcej, zatem i wybór jest najbogatszy. Jeśli zależy Ci na żywych, soczystych kolorach, wybierz telewizor z szeroką paletą barw. A które telewizory takową mają, tego dowiesz się z naszych testów na Geex.

Oczywiście zwróć też uwagę na obsługę treści HDR. Choć tę możliwość mają niemal wszystkie telewizory 4K, różnią się one liczbą obsługiwanych formatów HDR (HDR10, Dolby Vision, HDR10+, Dolby Vision IQ, HLG) oraz jasnością maksymalną. Dobry telewizor 4K HDR podniesie jakość wizualnych doznań na wyższy poziom.

Obraz klasy premium, czyli taki z najwyższej półki, oferują telewizory 4K z matrycą OLED. Wyświetlana na nich czerń nie ma sobie równych, czego efektem są genialne wprost kolory. To są panele gwarantujące wizualną ucztę w każdym wymiarze: od filmów i teledysków, przez sport, aż po gaming.

Skoro o gamingu mowa, gracze komputerowi powinni sprawdzać, czy telewizor 4K obsługuje takie technologie synchronizacji obrazu jak NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync. Ich obecność pozwala podłączyć TV do komputera w charakterze ogromnego wyświetlacza i rozgrywać batalie bez efektu rwania obrazu, za to z doskonałym odwzorowaniem szczegółów i tekstur.

Które funkcje Smart znajdziesz w TV 4K?

Bardzo ważną rzeczą jest łączność z siecią, zwłaszcza bezprzewodowa. Wbudowane Wi-Fi pozwala przede wszystkim pozbyć się kabli (nieestetycznych w gruncie rzeczy), zachowując łączność z internetem.

Łączność z internetem umożliwia z kolei korzystanie z przeglądarki, jak również z różnorodnych aplikacji, serwisów VOD (Netflix, Disney Plus, Amazon Prime, HBO GO, Rakuten itp..), czy serwisów muzycznych (Spotify, Deezer, Tidal). Funkcje Smart to także obsługa za pomocą poleceń głosowych (i to w języku polskim), a nawet obsługa gestami (w telewizorach wyposażonych w kamerę).

Więcej o funkcjach Smart TV dowiesz się z artykułu: Co to jest Smart TV? Czy warto mieć coś takiego?

Telewizor 4K czy 8K? Który lepszy?

Rzecz jasna telewizor 8K wygrywa z telewizorem 4K pod względem statycznej rozdzielczości obrazu. Z drugiej strony, wybór telewizorów 8K jest mały, są niedostępne w mniejszych calażach, zużywają więcej prądu, a ich cena jest często zaporowa. W dodatku niewiele jest treści w standardzie 8K, co czyni go jak na razie ciekawostką dla miłośników nowinek technologicznych.

W naszym rankingu telewizorów 4K czekają propozycje takich producentów, jak: Samsung, Sony, Philips, LG, Xiaomi, TCL oraz Toshiba.

Najczęściej zadawane pytania o TV 4K

Rozdzielczość 4K to inaczej 3840 x 2160 px, choć zdarza się też format 4096 x 2160 px i jest to cztery razy więcej, niż w rozdzielczości Full HD. Format ten znakomicie sprawdza się na wielkoformatowych telewizorach, zapewniając szczegółowość bez pikselizacji obrazu.

Tak, sprawdzi się, pod warunkiem wybrania odpowiedniej przekątnej. Stosuje się przelicznik 2.1 x przekątna wyświetlacza w calach. Uzyskany wynik (w centymetrach) oznacza dystans widza od TV. Dla przykładu 65-calowy telewizor powinien stanąć 3,5 metra od fotela albo kanapy.

Wybór jest spory, bo są to matryce:

  • LED
  • QLED
  • OLED
  • MiniLED
  • QLED MiniLED