Najlepsze telewizory. Ranking TV polecanych w roku 2020

Najlepszy telewizor – każdy chciałby mieć taki w domu. Tylko co tak naprawdę oznacza termin – najlepszy? Czy chodzi o najdroższy model? A może o taki z największą przekątną lub obrazem 4K? W mojej skromnej opinii najlepsze są te telewizory, w których funkcjonalności oraz jakość obrazu idą w parze z przystępną ceną. Takie perełki zebrałem w poniższym rankingu TV polecanych w roku 2020.

Który telewizor kupić w 2020 roku?

Dobre pytanie i właściwie nie da się na nie odpowiedzieć jednym zdaniem, ani wskazać jednego, bezsprzecznego lidera wśród TV. Wszystko zależy od:

 • przeznaczenia panelu, czy posłuży głównie do oglądania filmów i seriali, czy jednak do gier?
 • wielkości pomieszczenia, w którym stanie, bądź zawiśnie nowy TV,
 • oczekiwanej rozdzielczości, bo nie zawsze potrzebne jest 4K, co za chwilę omówię i wyjaśnię,
 • matrycy telewizora oraz obsługi HDR,
 • wbudowanych funkcji oraz opcji dodatkowych.

Design pomijam, ponieważ telewizory zgromadzone w tym rankingu mają zbliżone wzornictwo: ekrany otaczają smukłe ramki, dodając konstrukcji wizualnej lekkości. Urządzenia stoją też na niewielkich nogach, ale dają się bez przeszkód zawiesić na ścianie.

O telewizorach do gier nie będę się tu rozpisywał, ponieważ poświęcamy mu osobny ranking:

Na potrzeby tego zestawienia pozwoliłem sobie wybrać TV dające z siebie najwięcej w danej kwocie. W końcu nie każdy chce przeznaczyć na zakup kilka tysięcy złotych.

Jaką przekątną powinien mieć telewizor?

Na to pytanie odpowiem – wygodną. A wygodnie ogląda się wtedy, kiedy wielkość ekranu dopasowana jest do odległości, w jakiej zasiadasz przed TV. Do tego służy wskaźnik 2.1, który mnożymy z przekątną telewizora. Podany rezultat odczytujemy w centymetrach i już wiadomo, jak daleko usiąść od ekranu, żeby czerpać przyjemność z projekcji.

Co ciekawe, te odległości nie są wcale astronomiczne. Mając na ścianie 65-calowy Samsung QE65Q70RA, wystarczy, że zasiądziesz mniej więcej 1,5 metra od matrycy. Mając tę wiedzę, wiesz, że mieszkając w kawalerce, nie musisz rezygnować z przestronnego TV.

Od powyższej metody istnieje jednak drobne odstępstwo, dotyczy ono telewizora dla dziecka. Dla maluchów wystarczający będzie panel mniejszy gabarytowo, z rozdzielczością HD. Dlaczego akurat taki? Dzieciom nie zależy na super płynnym obrazie, wsparciu trybu HDR, funkcjach Smart, ani ogromnym ekranie.

Dla nich liczy się możliwość przeżycia przygód z ulubionymi postaciami. Niemniej i w tym przypadku mam coś, co wykracza poza ramy zwyczajnego odbiornika – Xiaomi Mi LED TV 32”. Propozycja atrakcyjna cenowo, oferująca naprawdę dobry obraz oraz pakiet funkcji Smart.

Która rozdzielczość będzie najlepsza?

Skoro zebrać mam wyłącznie najlepsze telewizory, pozwoliłem sobie pominąć modele z rozdzielczością Full HD, przechodząc od razu do 4K. Ta podziałka ma bowiem przyszłość i coraz więcej treści powstaje w tym właśnie standardzie. YouTube pełne już jest filmów 2160p, lecz żeby obejrzeć taką produkcję w pełnej krasie, niezbędny jest zaawansowany TV. Podobnie rzecz się ma z serwisami VOD i grami. Wyjątkiem niech będzie wspomniane HD przeznaczone najmłodszym widzom.

Muszę tu również wspomnieć o technologiach obrazu, które towarzyszą podziałce 4K. Na jakość obrazu wpływa przecież nie tylko rozdzielczość. Ważne są także kolory, kontrast, głębia, płynność obrazu (technologia odświeżania).

W rezultacie najlepszy telewizor powinien mieć, oprócz 4K, także HDR, technologię poprawiającą intensywność barw, współczynnik płynności obrazu. Jeśli chcesz, żeby ten ostatni parametr był jak najwyższy i wynosił przynajmniej 2000, przygotuj się na wydatek w granicach 2500 – 3000 zł. Taki współczynnik czeka w modelach Samsung QE55Q60RA, Philips 55PUS8804, Philips 50PUS8804.

Wyższa płynność pociąga za sobą dodatkowy koszt, ale gdy oczekujesz nieskazitelnie czystej i ostrej jak brzytwa projekcji, Samsung QE65Q60RA będzie świetną inwestycją. Oczywiście płynność to nie jedyna cecha, która wpływa na cenę, w grę wchodzą również technologie wymienione w ostatnim rozdziale tego rankingu.

Funkcje Smart, unikalne technologie

W najlepszym telewizorze po prostu nie może zabraknąć funkcji Smart. Wybrałem zatem modele, które oprócz wyszukiwarki internetowej i YouTube mają też:

 • Aplikację Netflix
 • Apple TV
 • Współpraca z Asystentem Google
 • Współpraca z Amazon Alexa
 • SmartThings Support
 • SimplyShare
 • Wyszukiwanie głosowe
 • Google Play Store

Naturalnie nie wszystkie wyżej wymienione funkcje znajdują się we wszystkich modelach TV. Przed zakupem dobrze jest zerknąć do szczegółowej specyfikacji, żeby wybrać na przykład telewizor z Netflixem na pokładzie. Tworząc w domu środowisko Smart Home dobrze zdecydować się na panel współpracujący z Google Assistant albo Amazon Alexa. Niech i TV stanie się częścią inteligentnego systemu.

Telewizor aspirujący do miana najlepszego musi też oferować wielokanałową łączność bezprzewodową. Bluetooth i Wi-Fi są zatem niezbędne, bo z ich pomocą transmitować będziesz obraz i dźwięk, np. z 6-calowego smartfona na 55-calowy panel 4K. W posobny sposób podłączysz zewnętrzne głośniki, m.in. soundbar albo słuchawki spod znaku wireless.

Samsung udowadnia przy okazji, że ich produkty mogą pełnić rolę elementu wystroju wnętrza. Pomaga w tym Tryb Ambient. Po aktywacji na ekranie pojawi się wybrany przez Ciebie deseń, zdjęcie albo obiekt, stając się częścią domowej architektury.

Tymczasem Philips zachęca do korzystania z funkcji Ambilight – oświetlenia RGB LED umieszczonego w tylnej części TV, które dynamicznie dopasowuje się do tego, co aktualnie pojawia się na ekranie. Wygląda to tak, jakby obraz wychodził poza przestrzeń wyznaczoną fizycznymi ramami.

Ranking najlepszych telewizorów roku 2020

Oto nasze propozycje