Najlepsze seriale na Prime Video. The Boys, Expanse, Undone i wiele więcej

Szukasz udanego serialu na Amazon Prime Video, ale przytłacza Cię obszerna biblioteka? Nie chcesz tracić czasu na poszukiwanie dobrych tytułów albo nie wiesz, które są warte uwagi? Sprawdź subiektywny ranking najlepszych seriali Amazon Prime Video. W zestawieniu znajdziesz nie tylko oryginalne produkcje Amazona. Jakie seriale musisz obejrzeć na Prime Video?

Jakie seriale obejrzeć na Amazon Prime Video?

Platforma streamingowa Amazon Prime Video rozwija się prężnie, choć wydaje się, że najlepsze lata ma przed sobą. Obecnie trwa inwestycja w duże, autorskie produkcje, dzięki którym serwis ma być w stanie rywalizować o klientów z największą konkurencją: Netfliksem, HBO Max, Disney+ i Apple TV+.

Na efekty wielu tych inwestycji musisz jeszcze poczekać (Mass Effect, Fallout, Blade Runner 2099 czy przede wszystkim zaplanowana na wrzesień 2022 roku megaprodukcja Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy). Ale już teraz możesz znaleźć ciekawe seriale na Amazon Prime Video. Sprawdź, co warto obejrzeć.

najlepsze seriale amazon prime video

Słowem wstępu – na liście znajdują się nie tylko seriale wyprodukowane przez Amazona. Są na niej także tytuły oznaczone jako Amazon Original, mimo że nimi do końca nie są (tak jak np. Better Call Saul na Netfliksie) albo zostały później odkupione od innych stacji (np. The Expanse od SyFy). Na końcu zamieściłem też aktualne zestawienie nieautorskich produkcji, którym też warto się przyjrzeć. Oglądaj je, póki jeszcze są dostępne na Prime Video. Mad Mena grzech nie zobaczyć!

Ranking seriali Amazon Prime Video. Lista polecanych produkcji

Oto subiektywne zestawienie najlepszych oryginalnych seriali Amazon Prime Video:

  • Bosch
  • The Expanse
  • Współczesna dziewczyna (Fleabag)
  • Amerykańscy bogowie (American Gods)
  • Wspaniała pani Maisel (The Marvelous Mrs Maisel)
  • Homecoming
  • The Boys
  • Poplątana (Undone)
  • Upload
  • Kolej podziemna (The Underground Railroad)

Najlepsze seriale na Amazon Prime Video

Poznaj najlepsze seriale dostępne na Amazone Prime Video w kolejności chronologicznej. Zestawienie zawiera moje ulubione produkcje na tej platformie, ale starałem się, by dobór tytułów był mocno zróżnicowany.

Bosch

  • Liczba sezonów: 7
  • Lata emisji: 2015-2021
  • Ocena na Metacritic: 71% (1. sezon), 76% (2. sezon)

Bosch to wręcz przesadnie klasyczny serial kryminalny, który opowiada o losach detektywa Harry’ego Boscha (Titus Welliver) z wydziału zabójstw departamentu policji w Los Angeles (LAPD). Historia zaczyna się w momencie, w którym doświadczony w swoim fachu bohater jest sądzony o zabicie seryjnego mordercy, a głowę zaprząta mu kolejne morderstwo, tym razem 13-letniego chłopca. Cała seria jest adaptacją książek Michaela Connelly’ego z cyklu Harry Bosch.

Nie jest to nic wybitnego – ot, bardzo poprawny i do bólu klasyczny serial kryminalny. Fani gatunku poczują się tutaj jak ryby w wodzie. Nie spodziewaj się tylko po Boschu drugiego The Wire, bo to inna liga. Poza tym to niezły, trzymający równy poziom przez cały okres emisji serial, który ma oddane grono fanów. Może po seansie również zaliczysz do grupy jego miłośników.

The Expanse

  • Liczba sezonów: 6
  • Lata emisji: 2015-2022
  • Ocena na Metacritic: 65% (1. sezon); 77% (2. sezon); 91% (4. sezon), 82% (5. sezon)

The Expanse podbiło serca wielu miłośników science fiction, na tyle że jest uważany za jeden z najlepszych współczesnych seriali z tego gatunku. Czy słusznie? Na to pytanie odpowiedz sobie sam. Nie jest to produkcja wolna od wad i ma swoje wzloty i upadki. Można pomstować na nie najlepsze aktorstwo, ale klimatu nie można jej odmówić. A i od strony wizualnej (piękne widowisko!) oraz fabuły (mimo niedoskonałości) również wypada nieźle.

Mimo to The Expanse, które opiera się na cyklu książek Jamesa S.A. Coreya, po względnie pozytywnym odbiorze, nie oglądało się wystarczająco dobrze. Na szczęście fanem serialu okazał się były szef Amazona. Firma uratowała i dokończyła serial po przejęciu go od stacji SyFy.

W dobie gatunkowej posuchy bez problemu znajdziesz w The Expanse choć jeden element, który przyciągnie Cię do ekranu. Jest tu trochę wszystkiego – sporo akcji, wyborów moralnych, detektywistycznej przygody, eksploracji planet i politycznych machinacji. Choć ostatnio z gatunkiem s-f w serialach jest ostatnio coraz lepiej (sprawdź chociażby Star Trek: Picard, które także zobaczysz na Amazonie), to i tak Expanse wybija się mocniej na tle innych tytułów.

Współczesna dziewczyna (Fleabag)

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2016-2019
  • Ocena na Metacritic: 88% (1. sezon); 96% (2. sezon)

Dobrych komedii nigdy za wiele. A brytyjskie Fleabag to jedna z najlepszych serialowych pozycji w ofercie Amazon Prime Video. Zaledwie dwusezonowa historia to adaptacja sztuki o młodej kobiecie z Londynu, która próbuje pozbierać się po tragedii i wieść tam udane życie. To prawdziwy popis Phoebe Waller-Bridge, która jest nie tylko odtwórczynią głównej roli, ale także autorką i scenarzystką serialu.

Fleabag to dość prosta historia, ale bywa wręcz absurdalnie pokręcona. Główna bohaterka pakuje się w często (tragi)komiczne sytuacje, które potrafią rozbawić do łez. Zdarza się jednak również, gdy uderzają w bardziej dramatyczne tony, które jednak dobrze balansują z całą resztą.

Dodatkowym atutem tej podlanej czarnym humorem opowieści jest sama protagonistka, która nieustannie łamie – niczym Frank Underwood z House of the Cards – czwartą ścianę. Serial nie byłby tak udany, gdyby nie rewelacyjnie napisane dialogi. Cudowne i bardzo brytyjskie!

Amerykańscy bogowie (American Gods)

  • Liczba sezonów: 3
  • Lata emisji: 2017-2021
  • Ocena na Metacritic: 77% (1. sezon); 47% (2. sezon); 69% (3. sezon)

Amerykańscy bogowie, którzy powstali we współpracy ze STARZ, to ekranizacja (naj)popularnej książki Neila Gaimana o tym samym tytule. Jej autor jest także jednym z producentów. Produkcja niestety miała mocno pod górkę i droga do finału nie była usłana różami. Pozwoliłem sobie mimo wszystko na zamieszczenie tego tytułu w rankingu. Ale tylko z jednego powodu. Jest nim pierwsza seria, za którą odpowiadają Bryan Fuller (Hannibal) i Michael Green (Logan, Blade Runner 2049).

Główny bohater, Cień (Rick Whittle), wychodzi z więzienia po trzech latach. Tuż przed wyjściem na wolność otrzymuje smutną wiadomość: jego żona, Laura Moon, ginie w wypadku samochodowym. Cień po wyjściu spotyka tajemniczą postać – niejakiego Pana Wednesdaya, który wie zaskakująco wiele o jego przeszłości. Razem wyruszają w podróż po Ameryce, w czasie której muszą przekonać starych bogów do walki z nowymi. Główny bohater odkrywa również coraz więcej tajemnic na temat swojego pochodzenia.

W Amerykańskich bogach napięcie narasta z każdym kolejnym odcinkiem. Pierwszy sezon trzyma się nieźle powieści i jest zrealizowany w typowo fullerowskim stylu. Jest krwawo, brutalnie, wręcz groteskowo, ale taka stylistyka idealnie pasuje do historii. Niestety, w kolejnych sezonach zaczęły się problemy – zmiany na stołku showrunnerowskim i w obsadzie, co ostatecznie skończyło się na tym, że pozostałe dwa sezony są wręcz nieoglądalne.

Fanom książki szczerze odradzam kolejne serie, które zawodzą na całej linii. Już nawet nie chodzi o zgodność – lub też jej brak – z książką Neila Gaimana, ale ich oglądanie to po prostu męczarnia, która podchodzi pod masochizm. Nie chcesz znać szczegółów, zaufaj mi. Jeśli jesteś miłośnikiem powieści Gaimana, obejrzyj tylko pierwszy sezon. Podziękujesz mi za to później.

Wspaniała pani Maisel (The Marvelous Mrs Maisel)

  • Liczba sezonów: 4 (w sumie będzie 5)
  • Lata emisji: 2017-2023
  • Ocena na Metacritic: 80% (1. sezon); 85% (2. sezon), 75% (3. sezon), 65% (4. sezon)

Wspaniała pani Maisel Amy Sherman-Palladino (Kochane kłopoty) jest doprawdy wspaniała – serial wciąga od pierwszych żartów. Atmosfera lat 60. XX wieku w USA jest nie do podrobienia. Główna, tytułowa bohaterka wiedzie pozornie idealne życie – ma wspaniałego męża, dwójkę dzieci. Jednak pewnego dnia postanawia porzucić dotychczasowe życie gospodyni domowej i spróbować swoich sił w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Staje się stand-uperką i to – z czasem – diabelnie dobrą!

Klimat, scenografia i kostiumy, postacie, dialogi oraz przede wszystkim żywiołowość Midge nie pozwalają oderwać się od ekranu. Niestety, seria w ostatnich sezonach obniżyła loty, szczególnie w 4. sezonie. Potwierdzeniem tego są także zauważalnie niższe oceny. Mam tylko nadzieję, że w piątym i zarazem ostatnim sezonie uda się zakończyć serial godnie, bo zasługuje na udane zwieńczenie jak mało która produkcja Amazon Prime Video. Mimo słabszej ostatnio formy wciąż pozostaje wysoko w moim rankingu!

Homecoming

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2018-2020
  • Ocena na Metacritic: 83% (1. sezon); 61% (2. sezon)

Homecoming to psychologiczny thriller, który opiera się na podcaście Eli Horowitz i Micah Bloomberga o tym samym tytule. Przedstawia on kulisy funkcjonowania prywatnej placówki, która pomaga w powrocie do normalnego życia żołnierzom, takim jak Walter Cruz (Stephan James). Działa ona we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. Cel kliniki jest prosty: walka z zespołem stresu pourazowego (PTSD), z którymi często zmagają się weterani wojenni.

Pierwszy sezon skupia się na pracy Heidi Bergman (w tej roli Julia Roberts) oraz okresie, w którym nie pracuje w placówce i z którego niewiele już pamięta. Nie chcę psuć niespodzianki, dlaczego tak jest. Warto odkryć to samemu, bo atmosfera tajemnicy to jest jeden z największych atutów Homecoming. Oprócz strony formalnej, od której pierwszy sezon prezentuje się wybornie.  Największa tym zasługa reżysera Sama Esmaila, który doskonale kojarzony jest z Mr Robota.

Drugi sezon przedstawia już inną bohaterkę (Janelle Monae) i niestety nie jest już tak dobry jak pierwszy. Homecoming to jest quasi-antologia, więc nie musisz oglądać drugiej serii (występują jednak między nimi fabularne powiązania). Nie odradzam ani nie zachęcam szczególnie. Jeśli chcesz spróbować, obniż nieco swoje oczekiwania.

The Boys

  • Liczba sezonów: 3
  • Lata emisji: 2019-trwa
  • Ocena na Metacritic: 74% (1. sezon); 80% (2. sezon)

Marvel ostatnio przeprowadza mocną ofensywę swoich seriali na Disney+, ale na tle tego, co ma zaoferowania The Boys Amazona na razie wypadają one dość blado. Ekranizacja komiksów Gartha Ennisa i Daricka Robertsona bynajmniej nie jest nudnym wypełnieniem oferty (bo teraz każda platforma VoD musi mieć seriale na podstawie komiksów). To dzieło mięsiste, brutalne i krwawe, a zarazem ma wszystko, co powinien mieć porządny serial.

The Boys zaczyna się dość niewinnie (jak na to, co dzieje się później). Jeden z bożyszczy społeczeństwa, superszybki A-Train, przypadkiem zabija dziewczynę główną bohatera – Hughiego Campbella (Jack Quaid). Ten postanawia wziąć odwet na supkach razem z Billym Butcherem (Karl Urban).

Więcej nie zdradzę, bo ten serial to prawdziwa jazda bez trzymanki, którą musisz obejrzeć. Superbohaterowie nie są tutaj mili (chyba że pod publikę) – są bezwzględni, skorumpowani i nie zawahają się użyć swoich mocy tylko, by utrzymać swoją wysoką pozycję.

Poplątana (Undone)

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2019-trwa
  • Ocena na Metacritic: 86% (1. sezon); 86% (2. sezon)

Długo zbierałem się do oglądania tego serialu – ale jakże żałuję! Dopiero niedawno nadrobiłem zaległości i jestem oczarowany tą animacją dla dorosłych. I to nie byle jaką! Jest to bowiem animacja, która powstała w technice rotoskopowej. Oznacza to, że produkcja została przerobiona po nakręceniu całości z aktorskiego serialu na animowany. Ot, przeszła klatka po klatce malowniczą przemianę, a efektami można zachwycać się na każdym kroku podczas seansu. Coś pięknego!

To, że Undone jest tak udane, nie wynika tylko z oryginalnej formy. Powiedziałbym, że największą siłą serialu jest fabuła – nie mniej oryginalna. Zaczyna się wyjątkowo spokojnie – 28-letnia Alma Winograd-Diaz (Rosa Salazar) prowadzi monotonne życie, na które spory wpływ miała śmierć jej ojca (Bob Odenkirk).

Wszystko zmienia się po wypadku samochodowym. Bohaterka odkrywa, że jest zdolna do… podróży w czasie i przestrzeni. Postanawia (z małą pomocą) odkryć prawdę na temat śmierci ojca, choć bliscy obawiają się, że Alma cierpi na te same problemy psychiczne, co jej babcia.

W drugim sezonie zabawy z niebywałą mocą sprawiają, że jeszcze dalej brniesz z Almą w rodzinną przeszłość, ale mogę zdradzić, że jest tak samo dobrze. Prawdziwe poplątanie z pomieszaniem! Serial twórców BoJacka Horsemana mógłby właściwie skończyć się na dwóch seriach, ale wydaje mi się, że powinien powstać jeszcze jeden finałowy sezon, który stanowiłby idealne dopełnienie.

Upload

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2020-trwa
  • Ocena na Metacritic: 67% (1. sezon); 72% (2. sezon)

Serial podejmuje ciekawą tematykę: co może wydarzyć się po naszej śmierci w przyszłości? W świecie Uploadu technologia poszła znacząco do przodu. Deweloper aplikacji Nathan (Robbie Amell) po fatalnym w skutkach wypadku zostaje „wysłany” do cyfrowego nieba. Wiódł udane życie, a teraz jego świadomość przeniosła się do wirtualnego świata.

Trafia do swoistego więzienia – w przyzwyczajeniu się do nowej rzeczywistości pomaga zmarłym anioł stróż. W przypadku Nathana jest to (zazwyczaj) Nora, która odpowiada za obsługę klienta w tym jakże luksusowym hotelu dla umarłych (czy może raczej nieumarłych?). Bohater zaczyna nawiązywać z nią bliższą relację i próbuje odnaleźć się w wirtualnych zaświatach.

Mimo poważnej tematyki serial porusza się po niej w iście komediowym wydaniu. Twórcą produkcji jest zresztą Greg Daniels, ojciec amerykańskiej adaptacji The Office oraz współtwórca Parks and Recreation, co mówi samo za siebie. Warto dać szansę temu serialowi.

Kolej podziemna (The Underground Railroad)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2021
  • Ocena na Metacritic: 92%

Kolej podziemna to miniserial Barry’ego Jenkinsa (zdobywca Oscara za scenariusz adaptowany do Moonlight), który powstał na bazie wyróżnionej Nagrodą Pulitzera książki o tym samym tytule Colsona Whiteheada. Główni bohaterowie, Cora (Thuso Mbedu) i Caesar (Aaron Pierre), po tym, jak dowiadują się o podziemnej kolei, postanawiają uciec z plantacji bawełny w stanie Georgia. Poszukiwani muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości w innych miastach i rolach.

To trudna opowieść o niewolniczym piekle, przepełnionej rasizmem Ameryce i ludobójstwie. Jeśli spodobał Ci się – bądź wstrząsnął Tobą – nagrodzony trzema Oscarami film Zniewolony. 12 Years a Slave, to jest to serial dla Ciebie. I jak jest on nakręcony! Czuć w nim zdecydowanie rękę Barry’ego Jenkinsa, który udowodnił już wcześniej swoimi filmami, jak dobrym jest reżyserem. Nakręcił on wszystkie odcinki Kolei podziemnej. Trudno przejść obojętnie wobec tej produkcji.

Jakie jeszcze seriale na Prime Video warto obejrzeć?

Czy to wszystkie seriale, które warto obejrzeć na platformie Amazon Prime Video? Absolutnie nie! Oferta VoD sukcesywnie się powiększa z miesiąca na miesiąc – może nie tak dramatycznie jak HBO Max czy Netfliksa, ale na liście nie brakuje niezłych tytułów. Sprawdź, co jeszcze może Cię zainteresować z biblioteki Prime Video, bo wbrew pozorom jest ona rozbudowana i nader zróżnicowana, więc każdy powinien znaleźć serial dla siebie.

Seriale Amazon Original, na które również warto zwrócić uwagę

Transrodzic (Transparent)

  • Liczba sezonów: 5
  • Lata emisji: 2014-2019

Mozart w miejskiej dżungli (Mozart in the Jungle)

  • Liczba sezonów: 4
  • Lata emisji: 2014-2018

Pete kombinator (Sneaky Pete)

  • Liczba sezonów: 3
  • Lata emisji: 2015-2019

Człowiek z Wysokiego Zamku (The Man in the High Castle)

  • Liczba sezonów: 4
  • Lata emisji: 2015-2019

Kleszcz (The Tick)

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2016-2019

Walka z Goliatem (Goliath)

  • Liczba sezonów: 4
  • Lata emisji: 2016-2021

Philip K. Dick’s Electric Dreams

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2017-2018

Tom Clancy’s Jack Ryan

  • Liczba sezonów: 3 (będą w sumie 4)
  • Lata emisji: 2018-2023?

Dobry omen (Good Omens)

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2019-2022

Opowieści z Pętli (Tales from the Loop)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2020

Dzicz (The Wilds)

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2020-trwa

Star Trek: Picard

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2020-trwa

Niezwyciężony (Invincible)

  • Liczba sezonów: 1 (2 w produkcji)
  • Lata emisji: 2021-trwa

Koło czasu (The Wheel of Time)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2021-trwa

Harlem

  • Liczba sezonów: 1 (2 w produkcji)
  • Lata emisji: 2021-trwa

Reacher

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022-trwa

Legenda Vox Machiny (Legend of Vox Machina)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022-trwa

Peryferia (Outer Range)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022

Nocne niebo (Night Sky)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022

Bosch: Legacy

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022

Chloe

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (The Lord of the Rings: The Rings of Power)

  • Liczba sezonów: 1
  • Lata emisji: 2022-trwa

Pozostałe seriale na Amazonie, które musisz zobaczyć

Tutaj oferta Amazon Prime Video może poszczycić się perłami, takimi jak fenomenalny Mad Men (jeden z najlepszych seriali wszech czasów), wybitny sitcom Biuro, klimatyczna antologia Terror czy kultowe Supernatural. Swego czasu listę uzupełniało nie mniej kultowe Z Archiwum X (X-Files) czy Zawód: Amerykanin, ale przeniosły się one na Disney+. Pamiętaj więc, że poniższe seriale mogą prędzej czy później wylecieć z oferty Prime Video.

Dwóch i pół (Two and a Half Men)

  • Liczba sezonów: 12
  • Lata emisji: 2003-2015

Dr House

  • Liczba sezonów: 8
  • Lata emisji: 2004-2012

Biuro (The Office US)

  • Liczba sezonów: 9
  • Lata emisji: 2005-2013

Nie z tego świata (Supernatural)

  • Liczba sezonów: 15
  • Lata emisji: 2005-2020

Mad Men

  • Liczba sezonów: 7
  • Lata emisji: 2007-2015

Dynastia Tudorów (The Tudors)

  • Liczba sezonów: 4 (tylko 2 na Amazonie)
  • Lata emisji: 2007-2010

Downton Abbey

  • Liczba sezonów: 6
  • Lata emisji: 2010-2015

Into the Badlands

  • Liczba sezonów: 3
  • Lata emisji: 2015-2019

Mr Robot

  • Liczba sezonów: 4
  • Lata emisji: 2015-2019

Kaznodzieja (Preacher)

  • Liczba sezonów: 4
  • Lata emisji: 2016-2019

Tacy jesteśmy (This Is Us)

  • Liczba sezonów: 6
  • Lata emisji: 2016-2022

Terror

  • Liczba sezonów: 2
  • Lata emisji: 2018-2019