Najlepsze telewizory o przekątnej 55 cali. Ranking marzec 2024

Chcesz kupić telewizor 55″, ale nie wiesz, który wybrać? Zastanawiasz się, ile miejsca potrzebujesz na tv 55 cali? Albo jakie funkcje, oprócz sporej przekątnej, może zaoferować taki telewizor? W niniejszym zestawieniu zwracamy uwagę na opcje, które towarzyszą 55-calowym panelom TV. Przeczytaj ranking, poznaj polecane odbiorniki na marzec 2024 i zanurz się w zupełnie nowym wymiarze obrazu oraz rozrywki – nie wychodząc z domu.

Polecane telewizory o przekątnej 55 cali marzec 2024


Co posiada najlepszy telewizor 55 cali?

55-calowe panele TV dostarczają obraz w jakości 4K wspierany przez solidne parametry techniczne oraz najnowocześniejsze funkcje smart, które wzbogacają wizualnie każdy film i serial. Synergia wymienionych czynników podkreśla jednocześnie głębię obrazu, przez co kolory stają się bardziej soczyste i intensywne.

TV 55” to urządzenia mogące pochwalić się m.in. trybem HDR, pozwalającym wyraźnie widzieć ciemniejsze i jaśniejsze obszary obrazu. Ponieważ coraz więcej produkcji powstaje z wykorzystaniem standardzie HDR, warto sięgać po panel z tą funkcją, by widzieć to, co skrywa się w mroku lub zostało przez filmowców solidnie doświetlone.

Co więcej, możesz wybierać spośród TV 55″ z odświeżaniem 50/60 Hz albo 100/120 Hz. Te z najwyższym odświeżaniem są najlepsze do gier z konsolami wideo oraz do filmów obfitujących w dynamiczne sceny akcji. Każda scena będzie ostra i dobrze widoczna. Podobnie będzie ze sportem – telewizor 55 cali to dobry wybór do oglądania sportu, bez względu na dyscyplinę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie 55-calowego TV?

Matryca – LED, OLED, QLED, a może QLED MiniLED?

Kupując telewizor 55” musisz wziąć pod uwagę matrycę. Możesz kupić model TV w technologii LCD, czyli ciekłokrystalicznej, który podświetlenie czerpie z diod LED. To rozwiązanie nazwane jest także skrótowo TV LED. Tych modeli, w kategorii telewizory 55 cali, jest zdecydowanie najwięcej, są jednocześnie najczęściej spotykane.

Na rynku znajdziesz także panele 55-calowe telewizory OLED i QLED. Te pierwsze gwarantują głęboką czerń, doskonały kontrast oraz dobre kąty widzenia. Telewizory QLED z kolei wyróżnia bardzo dobry tryb HDR i wysoka jasność obrazu, przez co dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokiej jasności, jak pokoje dzienne z dużymi oknami albo sale konferencyjne.

Obraz w jakości 4K

Tutaj zasada jest prosta i nie wymaga większej filozofii – im wyższa jest rozdzielczość TV, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymujesz.

Musisz wiedzieć, że w przypadku telewizora 55” standardem jest już rozdzielczość na poziomie Ultra HD nazywanym inaczej 4K. Telewizory tego rozmiaru oferują rozmieszczenie pikseli na poziomie 3840 × 2160,  a to pozwoli Ci cieszyć się bogatym w detale obrazem, wysokim kontrastem i głęboką czernią, oraz imponującą ostrością wizualizacji ruchomych – zarówno w filmach, jak i grach.

Więcej na temat atutów TV oferujących obraz w 4K przeczytasz w artykule: Czym jest 4K? Czy to już standard?

System operacyjny

Wybór systemu operacyjnego zdeterminuje jego późniejsze użytkowanie i Twoją wygodę, więc na ten aspekt także zwróć uwagę. Inteligentne systemy operacyjne oferują predefiniowane aplikacje oraz dostęp do platform VOD, ale również dają możliwość zainstalowania programów wybranych samodzielnie. Dzięki wbudowanym modułom, np. Wi-Fi, pozwolą także bezprzewodowo połączyć się z siecią i urządzeniami mobilnymi.

Smart TV to również zbiór udogodnień, mających wpływ na wygodną obsługę urządzenia, np. za pomocą gestów lub głosu oraz personalizację ulubionych treści.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście: Co to jest Smart TV? Czy warto mieć coś takiego?.

Dodatkowe opcje w 55-calowych TV

Co ciekawe, telewizory 55” Philipsa oferują udogodnienie w postaci podświetlenia Ambilight. Efekt Ambilight to nic innego jak podświetlenie przestrzeni za ekranem, które współgra z tym, co się na nim dzieje. Możesz wykorzystać je dla podbicia filmowych wrażeń, ale także np.  do klimatycznego oświetlenia salonu podczas romantycznej kolacji. Ambilight działa dynamicznie, więc zmiana wyświetlanych barw odbywa się błyskawicznie, bez opóźnień, które mogłyby irytować i psuć efekt.

Mało tego, podświetlenie Ambilight możesz połączyć z systemem inteligentnych żarówek, lamp i taśm LED Philips Hue, uzyskując kolorową poświatę w całym pomieszczeniu.

Rozmiar 55-calowego telewizora – jakie ma wymiary?

TV o przekątnej 55 cali to chyba najlepsze z możliwych rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w dużym salonie w domu, jak i w mniejszym pokoju. Wszystko dzięki zgrabnej konstrukcji i cienkim ramkom, które znacznie powiększają przestrzeń na obraz, a jednocześnie nie wpływają na ostateczne gabaryty urządzenia.

Stawiając na telewizor 55” pamiętaj jednak, że jest to dodatkowy mebel, który musisz sprytnie rozdysponować w swoich własnych czterech kątach. Jego wymiary to mniej więcej: 23 cm szerokości oraz 71 cm wysokości. Przekątna mierzy z kolei około 140 cm.

Na jakiej wysokości telewizor 55 cali?

Telewizor tej wielkości powinien znaleźć się na wysokości wzroku, konkretnie centralna część matrycy. Nie ma przy tym znaczenia, czy TV stoi na szafce albo komodzie, czy wisi przytwierdzony do ściany. Rzecz w tym, żeby w trakcie seansu nie trzymać głowy nienaturalnie zadartej do góry, bo po godzinie odezwie się kark. To tak, jak w kinie – najlepiej siedzieć dokładnie na wprost srebrnego ekranu.

TV 55″, ale którego producenta?

Telewizory 55 cali oferuje Samsung, oferuje LG, mają je też w ofercie marki Xiaomi, Philips, Sony i Toshiba. Wybór jest zatem spory. Na pytania: Jaki telewizor kupić? Sony czy Samsung – albo – LG czy Samsung? – odpowiadam, żeby najpierw przestudiować specyfikację pod kątem rozdzielczości oraz trybów obrazu.

 

Telewizory 55 cali: najczęściej zadawane pytania

Telewizor o przekątnej 55” to spore urządzenie, które potrzebuje trochę miejsca w pokoju. Najczęściej konstrukcje tej wielkości mierzą około 123-124 cm szerokości i 70-75 cm wysokości.  Zanim więc zdecydujesz się na tak duży panel, sprawdź, czy masz przestrzeń, aby go postawić albo zawiesić na ścianie.

Do obliczania odległości fotela od telewizora służy prosty wzór: przekątna TV x 2,1. Otrzymany wynik jest w calach, pomnóż go zatem razy 2,54 i otrzymasz dystans w centymetrach. Przy 55” będzie to: 55 x 2,1 x 2,54 = 293,3 cm. TV 55-calowy może tym samym znaleźć się w kawalerce albo w sypialni.

Wielkość 55-calowego ekranu pozwala organizować seanse z kinowymi hitami i serialami dostępnymi na platformach VOD. Do nowoczesnych paneli podłączysz też odtwarzacze Blu-ray, serwery NAS i prześlesz do nich obraz ze smartfona (przez Miracast itp.). Tak duże telewizory są też świetne do sportu i do gier wideo.