Najlepsze telewizory o przekątnej 55 cali. Ranking

Planujesz zakup telewizora, ale nie wiesz, który wybrać? Zastanawiasz się, ile miejsca potrzebujesz na 55-calowy panel TV? Albo jakie funkcje, oprócz sporej przekątnej, może zaoferować taki telewizor? W niniejszym zestawieniu zwracamy uwagę na opcje, które towarzyszą 55-calowym panelom TV. Przeczytaj ranking, poznaj polecane odbiorniki i zanurz się w zupełnie nowym wymiarze obrazu oraz rozrywki – nie wychodząc z domu.

Telewizor 55 cali. Czy warto?

Rozmiar telewizora to nic innego, jak długość przekątnej ekranu podawana w calach. Wśród rynkowej oferty znajdziesz modele od 40” do nawet 85”. Opcja 55” to jak zatem widzisz optymalna półka tego zestawienia. I to nie tylko, jeśli chodzi o rozmiar przekątnej. 

55-calowe panele TV to także najwyższej jakości obraz, parametry oraz najnowocześniejsze funkcje smart, które czynią obsługę sprzętu prostą i bardzo przyjemną. Odbiorniki 55” to także urządzenia, mogące pochwalić się już m.in. rozdzielczością 4K czy trybem HDR. Co to oznacza w praktyce?

Mówiąc wprost, stawiając na telewizor 55” masz do czynienia ze sprzętem, który wyświetla duży, wyraźny, jasny, a przy tym pozbawiony zniekształceń i szumów obraz, a serwowane przez niego wrażenia i rozrywkę można z czystym sumieniem nazwać poziomem premium.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie 55-calowego TV?

Matryca – LED, OLED, a może QLED?

Kupując telewizor 55” musisz wziąć pod uwagę, jaką posiada matrycę. Możesz kupić model TV z w technologii LCD, czyli ciekłokrystalicznej, który podświetlenie czerpie z zaimplementowanych w sobie diod LED i nazwany jest potocznie po prostu – TV z matrycą LED. Wybierając ten model, najlepiej postawić na opcję Full LED, która zapewni dużą intensywność barw i obraz wysokiej jakości. 

Na rynku znajdziesz także panele TV OLED i QLED. Te pierwsze gwarantują głęboką czerń, doskonały kontrast oraz dobre kąty widzenia. Telewizory QLED z kolei wyróżnia bardzo dobry tryb HDR i wysoka jasność obrazu, przez co dobrze sprawdzą się w naświetlonych pomieszczeniach.

Obraz w jakości 4K

Tutaj zasada jest prosta i nie wymaga większej filozofii – im wyższa jest rozdzielczość TV, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymujesz.

Musisz wiedzieć, że w przypadku odbiornika 55” standardem jest już rozdzielczość na poziomie Ultra HD, nazywanym inaczej legendarnym 4K. Telewizory tego rozmiaru oferują rozmieszczenie pikseli na poziomie 3840 × 2160,  a to pozwoli Ci cieszyć się bogatym w detale obrazem, wysokim kontrastem i głęboką czernią, oraz imponującą ostrością wizualizacji ruchomych – zarówno w filmach, jak i grach.

Więcej na temat atutów TV oferujących obraz w 4K przeczytasz w artykule: Czym jest 4K? Czy to już standard?.

System operacyjny

Wybór systemu operacyjnego zdeterminuje jego późniejsze użytkowanie i Twoją wygodę, więc na ten aspekt także zwróć uwagę. Inteligentne systemy operacyjne oferują predefiniowane aplikacje oraz dostęp do platform VOD, ale również dają możliwość zainstalowania programów wybranych samodzielnie. Dzięki wbudowanym modułom, np. Wi-Fi, pozwolą także bezprzewodowo połączyć się z siecią i urządzeniami mobilnymi.

Smart TV to również zbiór udogodnień, mających wpływ na wygodną obsługę urządzenia, np. za pomocą gestów lub głosu oraz personalizację ulubionych treści.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście: Co to jest Smart TV? Czy warto mieć coś takiego?.

Dodatkowe opcje w 55-calowych TV

Co ciekawe, panele TV 55” oferują również liczne udogodnienia, np. w postaci zakrzywionego ekranu lub podświetlenia Ambilight.

Zakrzywione ekrany, zwane inaczej Curved, nawiązują budową do krzywizny ludzkiego oka, dzięki czemu są mniej męczące dla wzroku i sprawdzą się, jeśli spędzasz przy telewizorze dużo czasu. Jest jednak jeden warunek – aby efekt ten przyniósł zamierzony cel, musisz siedzieć centralnie naprzeciwko odbiornika. Jeśli wiesz, że może być to utrudnione, postaw raczej na model o tradycyjnej budowie, który zagwarantuje doskonały obraz bez względu na kąty patrzenia. 

Z kolei efekt Ambilight to nic innego jak podświetlenie przestrzeni za ekranem, genialnie współgrające z tym, co się na nim dzieje. Możesz wykorzystać je dla podbicia filmowych wrażeń, ale także np.  do klimatycznego oświetlenia salonu podczas romantycznej kolacji.

Rozmiar 55-calowego telewizora – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Odbiornik o przekątnej 55 cali to chyba najbardziej optymalne z możliwych rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w dużym salonie w domu, jak i w standardowym pokoju. Wszystko dzięki zgrabnej konstrukcji i cienkim ramkom, które znacznie powiększają przestrzeń na obraz, a jednocześnie nie wpływają na ostateczne gabaryty urządzenia.

Stawiając na telewizor 55” pamiętaj jednak, że jest to dodatkowy mebel, który musisz sprytnie rozdysponować w swoich własnych czterech kątach. Jego wymiary to mniej więcej: 23 cm szerokości oraz 71 cm wysokości. Przekątna mierzy z kolei około 140 cm.

Polecane telewizory o przekątnej 55 cali

Nasze propozycje: