Najlepsze filmy i animacje na Disney+. 20 pozycji, które trzeba zobaczyć

Platforma Disney + jest wprost przepełniona nieśmiertelnymi klasykami. Znalezienie dobrego filmu nie jest zatem trudne, problemem może być jedynie to, że w bibliotece znajduje się ich tak wiele, że zawężenie wyboru do tych najlepszych tytułów może okazać się gigantycznym wyzwaniem. Dlatego przychodzimy Ci z pomocą. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na ulubioną animację z dzieciństwa, podróż przez odległą galaktykę czy przebój Marvela, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Filmy na Disney+. Jest w czym wybierać!

Disney Plus to oczywiście o wiele więcej niż Star Wars czy Marvel. Tych rzecz jasna także nie zabrakło w naszym zestawieniu, ale obok nich w ofercie platformy Disneya znajduje się także wiele kultowych klasyków filmowych oraz tytułów uznanych przez krytyków i nie mogliśmy ich tu pominąć. Patrząc na różnorodność oferty najmłodszej platformy streamingowej na polskim rynku, nie ma się co dziwić, że jej premiera wywołała tyle zamieszania. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym tytułom, jakie znajdują się na tej platformie.

Najlepsze filmy na Disney Plus. Klasyki filmowe i filmy doceniane przez krytyków

Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje

Pomimo szerokiej oferty, jaką oferuje Disney Plus, nie można rozpocząć zestawienia od innej pozycji. To, że saga Star Wars pojawi się wraz z premierą platformy, było oczywiste i wiele osób tylko ze względu na nią zdecydowało się wykupić subskrypcję.

My do tego zestawienia wybraliśmy Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje, ale ta V część jest dostępne na Disney+ wraz z całą resztą produkcji z sagi. Co ważne, w przeciwieństwie do innych platform, gdzie Gwiezdne Wojny także gościły, tu możecie mieć pewność, że filmy już stąd nie znikną i że będziecie mogli wrócić do nich, kiedy tylko zechcecie. 

W tej części Gwiezdnych Wojen, akcja toczy się kilka lat po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci – Luke i reszta rebeliantów starają się uciec przed okrutnym Imperium w najdalsze zakątki galaktyki, jednak nie wiedzą, że macki Imperium sięgają dalej, niż im się może wydawać…


Wielu fanów Gwiezdnych Wojen do dziś twierdzi, że Imperium Kontratakuje to najlepsza część sagi i trudno się z nimi nie zgodzić. Jest to przykład sequela, który przebija poprzednią część, co wydawało się być niemalże niemożliwe po obejrzeniu Nowej Nadziei. To tutaj Darth Vader pokazuje swoją najciemniejszą stronę, wygłaszając też jeden z najbardziej znanych monologów w historii kina sci-fi, kiedy to uświadamia Luke’a, że jest jego ojcem. Imperium Kontratakuje to prawdopodobnie najbardziej mroczna część Star Wars, której kolorytu pod kątem klimatu dodaje Yoda i jego kultowe kwestie.
Robert Koncewicz redaktor Geex
Robert Koncewicz
Redaktor portalu Geex

Przeczytaj też:

Strażnicy Galaktyki / Guardians of the Galaxy (2014)

Od momentu premiery pierwszego Iron Mana świat oszalał na punkcie MCU. Wyreżyserowany przez Jamesa Gunna film Strażnicy Galaktyki to dziesiąty film z tzw. kinowego uniwersum Marvela. Film pokazał, że Marvel to nie tylko Avengers, a studio potrafi zrobić gwiazdy z nawet najmniej rozpoznawalnych postaci ze swojego uniwersum.

W Strażnikach Galaktyki kosmiczni piraci porywają Petera Quilla po śmierci jego matki. Jako dorosły człowiek w toku filmu formuje ekipę, na którą składają się Groot, Gamora, Rocket i Drax. Bohaterowie z początku byli po przeciwnych stronach barykady, ale odkładają niesnaski na bok, bo łączy ich wspólny cel.

Próbują razem sprzedać artefakt, który Quill wcześniej ukradł. Odkrywają potem, że weszli w posiadanie Kamienia Mocy. Peter wykorzystuje go, by pokonać Ronana z rasy Kree, który pracuje dla Thanosa. W scenie po napisach widać Tivana w zniszczonym archiwum, gdzie znajdują się pies Cosmo oraz Howard the Duck.

Przeczytaj też:

JoJo Rabbit (2019)

Stworzenie filmu krążącego wokół holokaustu i nazizmu jest trudnym zadaniem. Stworzenie komedii, która będzie poruszała się w tej tematyce i nie będzie urażała ludzi, a wręcz przeciwnie – bedzie bawiła i skłaniała do myślenia, wydaje się zadaniem niemożliwym. A jednak jest Taika Waititi i jego JoJo Rabbit, któremu, zdaniem wielu, udała się ta sztuka.

Jojo to Niemiec, który odkrywa, że jego samotna matka ukrywa na strychu żydowską dziewczynę. Wspomagany jedynie przez swojego wyimaginowanego przyjaciela – Adolfa Hitlera – Jojo musi stawić czoła ślepemu nacjonalizmowi podczas trwania II wojny światowej.

Czarny łabędź / Black Swan (2010)

Jedni kochają ten film, inni nienawidzą. Ja należę do tej pierwszej grupy, co jest u mnie dosyć częste w przypadku filmów Darrena Aronofsky’ego.

Czarny łabędź to pełnowymiarowy, mroczny, momentami absurdalny melodramat, opowiedziany z namiętną intensywnością. Film koncentruje się na historii baletnicy, granej przez Natalie Portman. Ta postać odzwierciedla konflikt dobra i zła w balecie Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”. 

Wszystko w balecie klasycznym jest przesycone. Forma sztuki to forma wielkiego gestu, iluzji triumfu nad rzeczywistością. Jednak wymaga od swoich wykonawców lat rygorystycznego perfekcjonizmu, rodzaju treningu fizycznego i umysłowego, który ma przewagę nad normalnym życiem. Ten konflikt między ideałem a rzeczywistością pożera Ninę Sayers, która tak zatraca się w sztuce, że popada w obłęd.

Edward nożycoręki / Edward Scissorhands (1990)

W jednym ze swoich najbardziej osobistych filmów reżyser Tim Burton obsadził w roli głównej Johnny’ego Deppa. To była pierwsza ich wspólna produkcja, ale nie ostatnia, do tej pory mają na koncie aż 8 wspólnych produkcji.

Edward to, jak sam tytuł wskazuje, człowiek, który ma nożyce zamiast rąk. Chłopak opuszcza swoją odosobnioną posiadłość w poszukiwaniu swojej prawdziwej tożsamości, ale nie jest w stanie zasymilować się ze światem zewnętrznym.


Dźwięki muzyki / The Sound of Music (1965)

To pozycja dość nietypowa w tym zestawieniu. Po pierwsze jest to musical, po drugie jego premiera odbyła się w 1965 roku. Jest to jednak produkcja dla wielu kultowa i film, który cieszy się ogromną sympatią widzów na całym świecie. Jego akcja rozgrywa się w Salzburgu, gdzie miały miejsce prawdziwe wydarzenia, które posłużyły za osnowę filmu.

Opowieść oparta jest na historii życia Marii von Trapp. Zapierające dech w piersiach zdjęcia i wiele niezapomnianych piosenek, w tym „My Favorite Things” i tytułowy utwór, pomogły filmowi stać się ponadczasowym klasykiem. Ten prawie trzygodzinny film był nominowany do 10 Oscarów, z czego zdobył aż pięć statuetek, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię.

Faworyta / The Favourite (2018)

Dramat kostiumowy Faworyta w reżyserii Yorgosa Lanthimosa miał swoją premierę w trakcie festiwalu filmowego w Wenecji. Reżyser filmu został tam nagrodzony Srebrnym Lwem. Wśród nagród otrzymanych przez Faworytę znajduje się także między innymi Złoty Glob dla Olivii Colman w kategorii: najlepsza aktorka w komedii lub musicalu.

Akcja filmu toczy się na angielskim dworze, kiedy to królowa Anna zasiada na tronie, a u jej boku stoi lady Sarah, jej wierna przyjaciółka, która sama ma zakusy na rządzenie krajem. Anna, dosyć specyficzna postać na królewskim dworze, pozwala swojej przyjaciółce na wiele, co Sarah chętnie wykorzystuje do spełniania własnych ambicji. W pewnym momencie w pałacu pojawia się Abigail (w tej roli Emma Stone), która jako zubożała arystokratka ma podobne plany, co jej kuzynka, Sarah. Dodatkowo udaje jej się wkupić w łaski królowej Anny i zaczyna spędzać z nią coraz więcej czasu.

Dramatyczne wydarzenia przedstawione w filmie, okraszone są licznymi absurdami, co doskonale sprawdza się, by wprowadzić widza w zakłopotanie i sprawić, byśmy do końca nie byli pewni, kto tak naprawdę, kim manipuluje.

Ojciec / The Father (2020)

W filmie Ojciec Anhony Hopkins stworzył postać mężczyzny, który zmaga się z upływającym czasem i postępującą demencją. Jest zagubiony, nie radzi sobie z pogarszającym się stanem zdrowia i licznymi problemami. Sprawy nie ułatwia fakt, że wspomnienia mieszają mu się na jawie z innymi przeżyciami. 

Kreacja Anthony’eho Hopkinsa w filmie Ojciec zapewniła mu Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Tym samym Anthony Hopkins został najstarszym laureatem tej statuetki w historii. Jego kreacja w filmie Floriana Zellera rzeczywiście jest przejmująca i absolutnie zasłużyła na wyróżnienie przez Akademię.

Służące / The Help (2011)

Służące to opowieść o tym, jak afroamerykańskie pokojówki z Południa postrzegały swoich pracodawców w czasach Jima Crowa. Jest to również opowieść o tym, jak umożliwiły one młodej białej kobiecie napisanie o nich bestsellera.

Film ma wielu zwolenników, ale nie brakuje też krytycznych opinii na jego temat, co jest spowodowane głównie samą tematyką segregacji rasowej i sposobu przedstawienia jej w opowiadanej historii. Nie wdając się w szczegóły, film z pewnością warto obejrzeć, aby samemu wyrobić sobie zdanie na jego temat. O tym, że nie będzie to zmarnowany czas świadczą choćby liczne nagrody, jakie otrzymał.

Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri to mroczny dramat nominowanego do Oscara Martina McDonagha. Film został zainspirowany prawdziwą sprawą morderstwa w Teksasie.

Frances McDormand gra tutaj pogrążoną w żałobie mamę, która była wściekła po tym, jak policja nie rozwiązała sprawy morderstwa jej córki. Sprawcy tej okrutnej zbrodni wciąż nie odnaleziono. Mimo to matka nadal ma nadzieję na to, że uda się go postawić przed oblicze sprawiedliwości.

Decydując się na taktykę szokową, Mildred Hayes postanawia wziąć sprawę w swoje ręce. W tym celu wynajmuje trzy billboardy stojące przy niezbyt często używanej drodze prowadzącej do jej domu. 

W filmie twórcy podsuwają widzowi pewne poszlaki, ale nie prezentują wszystkiego w oczywisty sposób, pozwalając by każdy mógł dość do własnych wniosków.

Stowarzyszenie umarłych poetów / Dead Poets Society (1989)

Charyzmatyczny nauczyciel rozpoczyna pracę w ekskluzywnej i konserwatywnej szkole dla chłopców w Nowej Anglii. Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość – tymi zasadami rządzi się Akademia Weltona. Nauczyciel nie zgadza się jednak z tymi skostniałymi poglądami i postanawia wprowadzić nową energię w stare mury szkolne i rozbudzić w uczniach miłość do poezji. Jego niekonwencjonalne metody wychowawcze bulwersują otoczenie i jednocześnie zwracają uwagę siedmiu utalentowanych uczniów, którzy postanawiają reaktywować „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”.

Film jest niezwykle poruszający i świetnie zagrany. W rolę ekscentrycznego nauczyciela wcielił się tu Robin Williams, który idealnie wczuł się w tę postać. Biorąc pod uwagę wszystkie składowe filmu, wcale nie dziwi, że Stowarzyszenie umarłych poetów jest zaliczane do klasyków światowej kinematografii i z pewnością jest jedną z tych filmów, które powinno się zobaczyć chociaż raz w życiu.

Grand Budapest Hotel / The Grand Budapest Hotel (2014)

Wyreżyserowany przez Wesa Andersona film Grand Budapest Hotel odniósł sukces kasowy i artystyczny. Film Andersona znalazł się na wielu listach najlepszych filmów 2014 roku. Potwierdzeniem jego sukcesu było dziewięć nominacji do Oscara, z czego film ostatecznie zgarnął statuetkę w aż czterech kategoriach.

W latach 30. XX wieku Grand Budapest Hotel jest popularnym europejskim ośrodkiem narciarskim, któremu przewodniczy concierge Gustave H. (Ralph Fiennes). Zero, młodszy chłopak z lobby, zostaje przyjacielem i protegowanym Gustave’a. Gustave szczyci się zapewnianiem gościom hotelowym najwyższej jakości usług, w tym zaspokajaniem potrzeb seksualnych wielu starszych kobiet, które tam przebywają. Kiedy jedna z ulubionych pensjonariuszej Gustave’a umiera w tajemniczych okolicznościach, ten zostaje spadkobiercą bezcennego obrazu i głównym podejrzanym o jej morderstwo.


Najlepsze filmy animowane na Dinsey +

Tutaj wybór kilku najlepszych tytułów jest naprawdę trudny, wszak mówimy o Disneyu, który stworzył najpiękniejsze animacje na świecie. W ofercie Disneya znajduje się cała masa animacji wyprodukowanych przez studio Pixar, które wchodzi w skład korporacji The Walt Disney Company.

Filmy animowane nie są tylko dla dzieci. Równie wiele, jak nie więcej, są w stanie wyciągnąć z nich dorośli. Jako fanka animacji Disneya i wytworni Pixar mam bardzo duży problem z wybranie spośród powyższych propozycji tylko jednego filmu, który miałabym polecić. Bardzo gorąco polecam „W głowie się nie mieści”. Ta historia odkryje przed Wami zawiłości emocji, które targają nami każdego dnia, a zwłaszcza w trudnych sytuacjach. To film, który zachęca do wejrzenia w głąb siebie. Ponadto bardzo satysfakcjonujące jest odkrywanie w filmach animowanych nawiązań do świata kultury i sztuki, na przykład w „Zwierzogrodzie”.
Malwina Kochańska
Malwina Kochańska
Redaktorka portalu Geex

Toy Story (1995)

Ta opowieść o przygodach zabawek, które ożywają pod nieobecność ludzi, doczekała się już czterech części, z których każda jest doskonała. Toy Story to też pierwszy tytuł, który został stworzony wyłącznie przy użyciu technik komputerowych. I rzeczywiście już wiele lat temu to robiło wrażenie.

Ale Toy Story to nie tylko dobra wizualnie bajka, ale także świetna fabuła. To opowieść o pięknie przyjaźni, która może zrodzić się nawet wtedy, kiedy zupełnie byśmy się tego nie spodziewali. Do tego dochodzi oczywiście doskonała oprawa muzyczna, a wszystko razem tworzy po prostu pozycję must watch dla widzów w niemal każdym wieku.

Kraina lodu / Frozen (2013)

Krainie Lodu sukcesu pozazdrościć może niejedna hollywoodzka produkcja. Inspirowana klasyczną baśnią Hansa Christiana Andersena o Królowej Śniegu, Kraina Lodu w reżyserii Chrisa Bucka i Jennifer Lee została najbardziej dochodowym filmem animowanym w historii kina.  

Piosenki z Krainy Lodu zna chyba każdy, nawet jeśli nigdy nie oglądał bajki. Mam tę moc, czy Ulepimy dziś bałwana to przeboje, które szybko wpadają w ucho. Jeśli dodać do tego budzące sympatię postaci, z bałwankiem Olafem na czele, mamy przepis na doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.

Przeczytaj też:

W głowie się nie mieści / Inside Out (2015)

Jest to komediowa przygoda osadzona w umyśle 11-letniej dziewczynki. Młoda Riley jest przygnębiona decyzją swojej mamy i taty o przeniesieniu ich z Minnesoty do San Francisco. Bohaterami animacji są emocje dziewczynki, które jej towarzyszą z powodu tej decyzji. Czasami w jej głowie dominuje radość, czasami strach, czasami smutek itp.

Przyznacie, że pomysł na film jest genialny i aż trudno uwierzyć, że nikt dotąd na niego nie wpadł. W głowie się nie mieści to pozycja, którą musicie koniecznie zobaczyć. To jedna z tych bajek dla dzieci, z której najwięcej zrozumieją dorośli, ale dzieci także wyniosą dużo dobrego. Ta animacja to rodzaj klasyki, który pozostaje w głowie na długo, wywołując osobiste skojarzenia i pozostawiając każdego widza z refleksją.

WALL·E (2008)

WALL-E to nagrodzony Oscarem, pełnometrażowy film animowany produkcji wytwórni Walt Disney Animation Studios i Pixar Animation Studios.

W odległej przyszłości nasza piękna niebieska planeta to jedno wielkie wysypisko. Wszędzie piętrzą się wysokie góry śmieci. Nie ma już roślin rosnących na każdym kroku. Ludzie opuścili skażoną ziemię w statkach kosmicznych, a sprzątanie pozostawili robotom. 

Po 700 latach pozostał tylko jeden: sympatyczny, blaszany Wall·E. Niestrudzenie stara się zaprowadzić porządek w śmieciowym chaosie. Ale kiedy EVE pojawia się na planecie, Wall·E postanawia ocalić ludzkość.


Zaplątani / Tangled (2010)

Film opowiada historię dawno zaginionej księżniczki Roszpunki , która pragnie opuścić mury swojej wieży. Wbrew życzeniom swojej przybranej matki przyjmuje pomoc przystojnego intruza, Flynna Ridera, który porywa ją, by pokazać jej świat, którego nigdy nie widziała.

Zaplątani to bajka, którą uwielbiają wszyscy zwolennicy klasycznych animacji Disneya i w ogóle klasycznych baśni. Jeśli chcecie zapomnieć o codzienności i przenieść się do takiego idealnego świata, to na pewno dobra pozycja. Pamiętajcie jednak, by później wrócić do rzeczywistości i nie oczekiwać od niej za dużo 😉

Shrek (2001)

O tym, że Shrek to animacja kultowa świadczy choćby fakt, że został on wpisany na listę filmów budujących dziedzictwo kulturowe USA. Animacja o gburowatym ogrze jest absolutnym światowym przebojem, kochanym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Shrek zarobił prawie 450 milionów dolarów w światowym box office. W pierwszym roku od premiery animacja rozeszła się na całym świecie w nakładzie 47 milionów egzemplarzy kaset wideo i płyt DVD. W 2002 r. bajka otrzymała Oscara za najlepszy film animowany pełnometrażowy i nominację za scenariusz adaptowany, a reżyserka, Vicky Jenson, została nagrodzona Złotą Palmą.

Nie wszyscy wiedzą, że animacja nie wzięła się jednak zupełnie znikąd — została dość luźno oparta na noweli Shrek! z 1990 r. autorstwa Williama Steiga. 

Na czym polega fenomen Shreka? Składowych jest wiele. W oryginalnej, amerykańskiej wersji głosów postaciom użyczyły gwiazdy takie jak Eddie Murphy, Cameron Diaz i John Lithgow. Film ozdabia też znakomita ścieżka dźwiękowa. 

Jednak czymś, co szczególnie zaskarbiło sobie sympatię widzów jest humor, w którym ukrytych jest wiele odniesień popkulturowych i żartów nawiązujących między innymi do kultowego Matrixa. Większość tych błyskotliwych dowcipów umieszczona jest ponad głowami, zapatrzonych w przygodową warstwę filmu, dzieci, dając powody do chichotu także dorosłym.

Powiedzieć, że pierwszy Shrek był przełomem, to nic nie powiedzieć. To właśnie od niego zaczął się boom na animacje 3D. W 2001 roku robił niesamowite wrażenie i do dziś pamiętam je tak, jakby to było wczoraj. Dużą w tym zasługę miało polskie tłumaczenie autorstwa Bartosza Wierzbięty, które sprawiło, że nie mogłem się oderwać od filmu. Rzadko zdarza mi się oglądać coś po kilka razy, ale gdy dopadłem do Shreka z polskim dubbingiem, nie mogłem się powstrzymać. Leżąc z gorączką w ciepłym łóżku, oglądałem animację każdego dnia przez bite dwa tygodnie, wręcz na pamięć wykuwając lepsze teksty. Dziś mało która animacja pozostawia taki ślad jak właśnie Shrek w swoim czasie.
Bartosz Woldański redaktor Geex
Bartosz Woldański
Redaktor portalu geex

Zwierzogród / Zootopia (2016)

Zwierzogród to film animowany, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie polecam go jednak najmłodszym i bardziej wrażliwym dzieciom, bo bywają mroczne sceny, które mogą być dla nich za straszne. Jednak, jeśli Wasze dziecko nie ma z tym problemu, z pewnością będzie się dobrze bawić, tak jak i Wy.

W filmie Nick Bajer – żyjący z drobnych przekrętów szczwany lis, i Judy Hops – pierwszy w historii królik zatrudniony w policji, łączą siły, by rozwiązać pewną kryminalną zagadkę.

Zwierzogród można potraktować na wiele sposobów. Możemy spojrzeć na niego jak na serię uroczych żartów o zwierzętach (scena z leniwcem wymiata), jak na film o przyjaźni dla młodszych dzieci czy jak na proroczą alegorię naszych czasów, która komentuje uprzedzenia, urbanistykę, symbolizm, politykę i rolę policji w dzisiejszym społeczeństwie.

Przyznacie, że to dość sporo, jak na tytuł animacji skierowanej do dzieci, ale w rzeczywistości to po prostu film rodzinny, który ma w sobie urodę i dziecięcą kreatywność, jakich oczekuje się od produkcji Disneya i do tego humor i przesłanie, z którego wnioski wyciągną także dorośli.


Coco (2017)

Przebojowa animacja rodem ze studia Walta Disneya była objawieniem 2017 roku. Miguel ma 12 lat i jest wielkim fanem muzyki, ale niestety jego rodzina szewców nie znosi wszystkiego, co ma związek z dźwiękami i instrumentami. Prapradziadek Miguela zostawił żonę i córkę, by zostać muzykami, i od tego czasu Riverowie czują się przeklęci przez muzykę. Ale rodzina czy nie – Miguel nadal chce naśladować swojego idola, piosenkarza Ernesto de la Cruz. 

Przypadkowo wchodzi do królestwa zmarłych i tym samym trafia do pięknego miejsca, w którym spotyka dusze swoich zmarłych krewnych. Wśród nich jest praprababka Miguela Imelda i sympatyczny szkielet Hector. Szkielet i chłopiec wspólnie poszukują de la Cruz w krainie zmarłych.

Animacja szybko podbiła serca widzów w każdym wieku. Ponadto została wyróżniona Nagrodą Akademii oraz Złotym Globem w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany”.

Swoich głosów w polskiej wersji językowej bohaterom użyczyli m.in. Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Bartosz Opania, Michał Rosiński, Ewa Szykulska, Marian Opania, Paweł Wawrzecki, Teresa Lipowska, Marian Dziędziel.