Jedni je kochają, inni nienawidzą. Jedno jest pewne – filmy na podstawie komiksów Marvela odcisnęły na popkulturze i kinematografii rozrywkowej trwały ślad. Z roku na rok przybywa kolejnych tytułów, a podczas zakończonego niedawno Comic-Conu w San Diego poznaliśmy plany dotyczącej czwartej fazy Marvel Cinematic Universe. Jeżeli chcecie zacząć swoją przygodę z MCU, pogubiliście się, ewentualnie chcecie kogoś wprowadzić w świat Avengersów, Strażników Galaktyki i Kamieni Nieskończoności, podpowiadamy w jakiej kolejności można oglądać filmy z kinowego universum Marvela.
Fajne jest to zrobione, ale można by było też powiedzieć w jakiej kolejności oglądać te seriale 🙂
Dziękuję Maksymilianie. 😉 W artykule skupiłem się na filmach, bo one są filarami MCU. Niemniej obserwuj naszą stronę – bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawi się tekst poświęcony serialom. 🙂
Bardzo przydatny artykuł dla nowych w MCU takich jak ja.
Dzięki!
Ja dziękuję, Jakubie, cieszę się, że się przydaje. 🙂
Czy trzeba oglądać wszystkie filmy z serii? czy są jakieś najważniejsze dzięki czemu zrozumiem
Z tego co słyszałem gdy sam chciałem obejrzeć od początku wszystko wystarczy oglądać tylko filmy Avengers. Ile w tym prawdy to nie mam pojęcia.
Zrozumieć coś tam zrozumiesz, ale na bazie własnego doświadczenia powiem, że oglądając od początku każdy film rozumie się o wiele więcej i bardziej niż oglądając same filmy Avengers. Sama na przykład ominęłam film o Hulk’u i w pierwszej części Avengers nie byłam pewna czy na pewno wiem wystarczająco o historii tej postaci, aby zrozumieć nawiązania itd. Myślę, że jeśli chce się ktoś zagłębić, to na całego a nie tylko częściowo.
Można oglądać pojedyncze filmy i się nimi cieszyć, wystarczy mieć ogólny kontekst i tyle. Wiele się nie straci.
Co do np. tych pierwszych Hulków to są one tak oderwane (np. Banner to inny aktor, a efekty specjalne są totalnie plastikowe), że nie wyobrażam sobie ich oglądać.
Spokojnie można w ten sposób obejrzeć Thor Ragnarok, Dr Strange, obie części Strażników Galaktyki czy oba Spider-Many i wszystko zrozumieć. Można nawet obejrzeć tylko Infinity War i Endgame nie oglądając niczego wcześniej i też będzie spoko.
Ogólnie oglądałem najpierw wszystkie filmy avengers a teraz o pojedyńczych
Bohaterach ps. Gościu co napisał to wszystko powinien dostać nagrodę nobla
Bardzo dziękuję Franku. Miło to słyszeć. 🙂
Agenci tarczy i cała reszta nie należą do mcu . Seriale które są w mcu to loki,wandavision i falcon and the winter soldier nic więcej
Czyli w sumie tak, jak pisałem, to czy ktoś uznaje „Agentów T.A.R.C.Z.Y.” za powiązane z MCU to już kwestia indywidualna, bardziej headcanon niż kanon. 🙂 Ale fakt faktem, trzeba będzie rozgraniczyć te nowe seriale od Disney Plus (kiedy pisałem ten tekst były dopiero w produkcji.).
Zaktualizowałem tekst z okazji premiery „Czarnej Wdowy” i rozgraniczyłem produkcje Disney Plus – faktycznie co do nich racja była po Twojej stronie, za bardzo traktowałem je jako część headcanonu i nie wliczałem do faz MCU. 🙂
Ja rowniez dzieki. Nigdy nie lubilem ani komiksow (Poza Karoczem Donaldem za dzieciaka) ani SF. Oczywiscie wiekszosc bohaterow gdzies tam obila sie o uszy, jednak delikatnie. Wszedl Disney+ odpalilem Dr.Strange i postanowilem obejrzec calego Marvela. Artykul pomocny inaczej nie mialbym pojecia co wlaczyc i pewjie polowy bym nie kumal heh. No nic wracam do TV bo dopiero polowa drugiej f:)
Bardzo przydatna ściąga :))
Takie pytanie, a jaki stosunek mają komiksy do filmów i seriali MCU? Są to tylko adaptacje, czy dziejące się w tym samym świecie wydarzenia, które wypada znać by zrozumieć sens filmów i seriali?
Mam takie pytanie, jaki stosunek mają komiksy do filmów i seriali MCU? Są to tylko adaptacje, czyli coś co prędzej czy później trafi jako jeden z tych 2 punktów i można to oddzielić od siebie, czy komiksy, guidebooki itd. są nieodłącznym elementem do zrozumienia sensu filmów i seriali z MCU?
Cześć Dawid,
zasadniczo są to adaptacje, które korzystają z różnych komiksów jako materiału wyjściowego, ale nie przenoszą ich w skali 1:1, niektóre wydarzenia wyglądają inaczej, postaci są łączone w jedną lub pomijane. Jeśli zna się komiksy to jest to jakaś wartość dodana (bo np. rozpoznaje się jakiegoś bonhatera czy nadchodzący wątek), ale nie są one niezbędną lekturą. Myślę, że można spokojnie oglądać MCU bez znajomości jakiegokolwiek komiksu, ale zawsze będzie ona w jakiś sposób użyteczna.
Moimi ulubionymi bohaterami są m# marvel (czytaj miś marvel) i groot
A wasi ulubieńcy?
Dzięki, teraz będę wiedział jak oglądać te filmy
Ta strona jest tak genialna że jest aż genialna! Czekam aż na disney+ wyjdzie
Mis marvel
Dzięki i pozdro dla autora
Pozdro również dla Ciebie. 😉
Dodaj film „Czarna Wdowa”
Hmm, ja tu widzę „Czarną Wdowę”. 😉
Faza czwarta
Czarna Wdowa (2021);
Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021);
Eternals (2021);
Spider-man: No Way Home (2021);
Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022);
Thor: Love and Thunder (2022):
Black Panther: Wakanda Forever (2022);
The Marvels (2022);
Ant-Man and the Wasp: Quantumania (2023);
Guardians of the Galaxy vol. 3 (2023);
Fantastic Four (2023).
Ale cieszę się że jest ten artykuł cały czas aktualizowany. :DD
Nowe seriale z Disney+ są integralną częścią MCU i bez ich oglądnięcia będzie szalenie trudno połapać się w czwartej fazie począwszy od No Way Home.
a co z Hawkeye ????????
bo jak by on powinien być przed Spider man no way home
a zaraz po Eternals
pytam bo nigdzie go niema a ten film jest połączony z fabularnie i rocznie z innymi które wyszły
ale wiecie, że scena po napisach w filmie czarna wdowa spoileruje ogromne wydarzenie w Avengers Endgame ? Film powinien być po spider manie far from home.