Ranking najlepszych TV 65 cali na rok 2024 – jaki telewizor wybrać w kwietniu?

Ile miejsca zajmie 65-calowy telewizor? Co właściwie, oprócz dużego obrazu, daje taki odbiornik i czego można spodziewać się po poszczególnych modelach? Planujesz zakup nowego, dużego TV, ale nie wiesz, na jaki model warto postawić w kwietniu 2024 roku? Przeczytaj nasz ranking rekomendowanych telewizorów o przekątnej 65 cali i przekonaj się, że w kontekście telewizorów rozmiar ma znaczenie.

Ranking telewizorów 65 cali na kwiecień 2024

Panel TV o przekątnej 65 cali. Jaki wybrać?

65-calowe telewizory to niemal największe panele dostępne na rynku. Imponują zarówno rozmiarami, jak i jakością obrazu, bo wszystkie bez wyjątku oferują podziałkę 4K (3840 x 2160 px). Mało tego, wśród nich zdarzają się już modele o rozdzielczości 8K (7680 x 4320 px) – jak na razie reprezentowane przez telewizor TCL 65X925.

Poza wysoką rozdzielczością telewizor 65 cali oferuje udoskonalony tryb HDR, technologie ożywiające kolory oraz inteligentnie podświetlające te obszary ekranu, które akurat tego wymagają. Na dokładkę otrzymujesz technologię Upscalingu, czyli softowego podnoszenia jakości obrazu źródłowego jak najbliżej 4K. Oczywiście finalne odwzorowanie kolorów (ich intensywność oraz nasycenie) zależy przede wszystkim od rodzaju matrycy.

Co ważne, współczesne telewizory 65-calowe są dziś dostępne w przystępnych cenach. Najtańszy TV 65 cali kosztuje w granicach 2500 zł i są to modele typu LED. Za wyższą jakość obrazu, dostarczaną przez matryce QLED, trzeba rzecz jasna zapłacić więcej – od 3000 zł wzwyż. Za 65-calowy telewizor OLED trzeba zapłacić ponad 5000 zł, nawet ponad 6000 zł. Cena rośnie, ale jakość obrazu – jego głębia, intensywność kolorów oraz kontrast – również zalicza znaczący progres.

Bez względu na rodzaj matrycy możesz liczyć na funkcje Smart TV, w tym bezprzewodową transmisję obrazu z urządzeń mobilnych, która na urządzeniach z Androidem nosi nazwę: Smart View, Screen Mirroring lub Miracast i oznaczona jest charakterystyczną ikoną przycisku Przesyłaj. Sprzęt Apple korzysta ze strumieniowania AirPlay. Dzięki nim zduplikujesz ekran smartfona na swoim telewizorze 65 cali albo wyślesz do niego strumieniowo dane, np. z aplikacji Netflix.

Jak kupować telewizor 65 cali?

To matryca definiuje jakość obrazu

W rankingu telewizorów 65 cali nie może zabraknąć szczegółowych informacji o rodzajach matryc. TV LED są najpopularniejsze, jednocześnie najtańsze. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, by oferowały odświeżanie obrazu z częstotliwością 100 lub 120 Hz. Obraz wyświetlany przez matryce LED odznacza się wyrazistością i w zupełności wystarcza do codziennej rozrywki z filmami i serialami, świetnie sprawdza się w sporcie, na telewizorach 65 cali LED pograsz też w gry z konsol wideo. Sprawdzając modele TV z matrycą LED, zwróć uwagę na technologie wspierające jakość obrazu, jak i dostępny HDR.

OLED i QLED – co je wyróżnia?

W tym przypadku masz do czynienia z półką premium: pod względem ceny i pod względem wyświetlanego obrazu. Telewizor OLED 65 cali zaskakuje głębią czerni, nieskończoną głębią, na tle której kolory są niebywale intensywne oraz soczyste. Niemniej kolory najlepsze w branży gwarantuje matryca QLED, co jest pochodną synergii wysokiej jasności obrazu i trybu HDR.

Ponadto matryce OLED i QLED odznaczają się błyskawicznym czasem reakcji, co czyni je idealnymi wyświetlaczami do gier wideo i do sportu. Oczywiście w filmach także się sprawdzają, szczególnie w produkcjach wypełnionych dynamicznymi scenami akcji, jak te spod znaku Marvela, DC bądź Gwiezdnych Wojen.

Neo QLED. Co to jest? Czy warto mieć taki TV?

W kategorii matryc LCD prym wiedzie Neo QLED. Nie dość, że zapewnia 100% pokrycia palety DCI-P3, to jeszcze miliard kolorów intensywnych na każdym poziomie jasności. Cały sekret polega na zastosowaniu miniaturowych diod Mini LED obsługujących tryb HDR 4000. W rezultacie nawet bardzo zaciemnione sceny pozostają czytelne, a zawarte na nich detale nie nikną w cieniu.

Obraz w jakości 4K. Idealny dla telewizora 65 cali

Ranking telewizorów o przekątnej 65 cali zdominowany jest przez modele o rozdzielczości 4K. Nieprzypadkowo. Są przede wszystkim tańsze od paneli 8K, poza tym treści w tej jakości jest w gruncie rzeczy niewiele. Tymczasem obraz w 4K występuje powszechnie w materiałach serwowanych na YouTube i w serwisach VOD. Wkrótce pojawi się także w ramach telewizji naziemnej, przy okazji zmiany standardu sygnału na DVB-T2.

Termin 4K pochodzi od czterech tysięcy pikseli mierzonych horyzontalnie, co daje cztery razy więcej, niż w standardzie Full HD. Szczegółowość takiego obrazu jest zatem nieporównywalnie większa. Co ciekawe, najczęściej rozdzielczość 4K wynosi 3840 x 2160 px, choć spotkasz czasami również podziałkę 4096 x 3112 px – prawidłowo rzecz biorąc ten standard nazywa się UHD.

Przeczytaj też: Czym jest 4K? Czy to już standard?

Jednak TV 65 cali to nie tylko doskonały, wciągający obraz, lecz także znakomity dźwięk, który dopełnia wrażenia wizualne płynące z ekranu. Rzecz jasna najwyższą jakość brzmienia osiągniesz dzięki współpracy telewizora z kinem domowym albo przynajmniej z soundbarem. Mimo wszystko procesor i technologie takiego panelu zadbają, by dialogi były dobrze odseparowane od soundtracku oraz innych efektów dźwiękowych.

Jakie funkcje Smart w telewizorze 65 cali?

Musisz wiedzieć, że każdy telewizor 65 cali, przedstawiony w tym rankingu, jak również dostępny w x-komie, ma na pokładzie pakiet funkcji Smart. Do nich zaliczają się m.in.: obsługa głosowa przy pomocy asystenta Google, przeglądarka internetowa, aplikacje VOD, bezprzewodowe przesyłanie obrazu z urządzeń mobilnych. Poza aplikacjami preinstalowanymi do dyspozycji masz sklep z legalnymi i bezpiecznymi propozycjami do pobrania.

O ile funkcje Smart są praktycznie identyczne w każdym telewizorze, o tyle systemy zarządzające panelami różnią się między sobą. Z tego względu interfejsy mają różny layout, a zarządzanie nimi, choć w dalszym ciągu intuicyjne, odbywa się nieco inaczej. LG dostarcza sprzęt z webOS, z kolei Samsung ma Tizen TV.

Sprawdź: Co to jest Smart TV? Czy warto mieć coś takiego?

Dodatkowe funkcje występujące w TV 65 cali

Jedną najciekawszych, a na pewno najbardziej atrakcyjną wizualnie, jest funkcja Ambilight, występująca w telewizorach marki Philips. Korzysta ona z diod LED usytuowanych na tylnych krawędziach: trzech albo czterech. One emitują światło o takiej barwie, co aktualny obraz na ekranie, adekwatnie do każdej ze stron. Jakby tego było mało, Philips Ambilight można połączyć z oświetleniem Philips Hue, rozlewając kolorową aurę po całym pokoju.

Kolejną ciekawostką, również autorstwa Philipsa, nosi nazwę Ambient+. Ona dedykowana jest miłośnikom sztuki oraz niebanalnych ozdób wnętrz. Gdy jest aktywna, na ekranie pojawia się statyczny obraz będący ozdobą pokoju. Podobne rozwiązanie dostarcza Samsung The Frame. Obydwa rozwiązania znajdziesz w naszym rankingu telewizorów 65 cali.

Przeczytaj: Ambilight – co to jest? Czy kolorowe poświaty i kontury budują atmosferę seansu?

Wymiary telewizora 65 cali. Gdzie taki postawić?

Zacznę od wymiarów. Te wynoszą około 145 cm x 83 cm. Natomiast przekątna 65” oznacza 165,1 cm. Jeśli więc chcesz mieć w pokoju tak duży TV, sprawdź najpierw, czy masz dostatecznie dużo wolnego miejsca. Dokładny pomiar ma szczególne znaczenie w przypadku telewizorów wieszanych na ścianie przy użyciu uchwytu Vesa. Nie można zasłonić urządzeniem gniazdek elektrycznych, ramki panelu nie mogą także dotykać mebli (w szczególności ich elementów ruchomych, jak szuflady i drzwiczki). Na szczęście współczesne telewizory praktycznie pozbawione są ramek, zatem gabaryty urządzenia nie przytłaczają pomieszczenia.

Pozostaje jeszcze określić odległość widza od 65-calowego panelu TV. Zgodnie z przelicznikiem, który podaje, że przy rozdzielczości 4K należy pomnożyć przekątną x 2,1 (a następnie x 2,54), otrzymujemy wynik 346 cm. Tak daleko powinien stać fotel albo kanapa, by zapewnić optymalną widoczność oraz komfort w trakcie seansu.

Telewizory 65 cali: najczęściej zadawane pytania

Przygotuj się na ustawienie urządzenia o wymiarach około 145 x 83 cm. Przekątna wyrażona w centymetrach wynosi dokładnie 165,1 cm. Przy tej wielkości miej na uwadze dużą wagę telewizora, która potrafi sięgnąć nawet 30 kg. Przyda się więc solidna szafka albo kołki o dużej nośności.

Żeby nie siedzieć zbyt blisko wielkiego ekranu, zastosuj przelicznik: przekątna x 2,1 x 2,54. Wynik, który otrzymasz, będzie w centymetrach. W tym przypadku będzie to 65 x 2,1 x 2,54 = 346,7 cm. Kanapę albo fotel ustaw nie bliżej, niż 3,5 metra od ekranu 65-calowego TV.

TV 65” to panel dla widza oczekującego perfekcji. Dlatego najlepszym wyborem są filmy w rozdzielczości 4K i te odtwarzane z Blu-ray. Rzecz jasna produkcje z serwisów streamingowych też obejrzysz na takim telewizorze. Podobnie sport, od piłki nożnej po najbardziej odjechane dyscypliny. Nie wolno zapomnieć o gamingu, który na tak wielkim ekranie pochłonie Cię bez reszty.