Na peryferiach komputera, czyli słów kilka o urządzeniach peryferyjnych

Urządzenia peryferyjne – korzystasz z nich na co dzień. Stanowią nieodzowną część Twojej pracy z komputerem. Warto zatem lepiej poznać peryferie swojego osobistego technologicznego świata. Zobacz, co to są urządzenia peryferyjne i jak je dzielimy, a także gdzie znaleźć informacje, które pomogą wybrać odpowiednie dla Ciebie urządzenia.

Urządzenia peryferyjne

Peryferie to tereny położone na obrzeżach miasta, oddalone od jego centrum. Świat nowych technologii też ma takie obszary. Takim centrum Twojego małego technologicznego miasta jest Twój komputer. Jego fundamentem jest płyta główna, a architekturą procesor, pamięć operacyjna oraz karty rozszerzeń. Natomiast to, co leży na obrzeżach to – urządzenia peryferyjne.

urządzenia peryferyjne

Akcesoria te nie wchodzą w skład jednostki centralnej, czyli naszego centrum. Nie są jej integralną częścią. W każdej chwili można je odłączyć i podłączyć, a komputer nadal będzie działał poprawnie. Urządzenia peryferyjne są jak komunikatory. Służą do obustronnych „rozmów” na linii użytkownik–komputer. Dlatego dzielimy je ze względu na ich relacje. W taką też podróż po peryferiach zabieram Ciebie.

Urządzenia wejścia

Pierwsza stacja to urządzenia peryferyjne wejścia. Dlaczego wejścia? Bo za ich pomocą Ty możesz wejść do systemu. Służą one do przekazywania poleceń i wprowadzania danych do komputera. To właśnie urządzenia wejścia odbierają od Ciebie sygnał do konkretnego działania i przekazują go do systemu, czyli umożliwiają Ci wysłanie informacji do komputera.

Klawiatura

Uporządkowany system przycisków – klawiszy, służących do ręcznego sterowania komputerem i wprowadzania danych. Każdy klawisz ma przypisaną funkcję, również ich łączenie, czyli klikanie jednocześnie sprawia, że wykonują dodatkowe operacje.

Klawiatura zawiera klawisze alfabetyczne, numeryczne i specjalne, do wprowadzania ustawień. Urządzenia te dzielimy ze względu na układ klawiszy, technologię działania przycisków oraz sposób podłączenia.

klawiatura bezprzewodowa

Ważny podział, który wystąpi w przypadku większości urządzeń, wynika z przeznaczenia produktu. Klawiaturę należy dobrać pod względem ergonomii, parametrów i dodatkowych funkcji, tak, aby odpowiadała konkretnym potrzebom użytkownika. Do codziennych zadań wystarczy klawiatura membranowa, multimedialna. Jednak istnieją także modele specjalnie przystosowane do grania, pełnoetatowego pisania lub mobilne, lekkie i kompaktowe, idealne do pracy poza biurem, kompatybilne także ze smartfonami i tabletami.

Najlepsza klawiatura do biura. Ranking polecanych modeli

Klawiatura dla ucznia i studenta. Jaką wybrać?

Jesteś zapalonym graczem i chcesz wybrać najlepszą klawiaturę? A może szukasz prezentu dla fana gamingu?

Mysz komputerowa

Kolejnym urządzeniem peryferyjnym wejścia jest myszka komputerowa. To akcesorium wskazujące, które steruje kursorem wyświetlanym na ekranie. Fundamentalne elementy budowy myszki komputerowej to dwa przyciski, za pomocą których możesz wydawać podstawowe polecenia. Każda, nawet najtańsza, ma również scroll służący do szybkiego przewijania stron w przeglądarce internetowej czy dokumentów w programach biurowych.

myszka do pracy biurowej

Myszka komputerowa to jeden z najważniejszych elementów umożliwiających Ci komunikację z systemem. Jedni używają jej rzadziej, inni praktycznie nie odrywają od niej ręki. Dobór myszki zależy zatem przede wszystkim od tego, jak często i w jakim celu jej używasz. Dobra myszka to taka, której budowa i parametry ułatwiają Ci wykonywanie obowiązków – codziennych i zawodowych, oraz poprawiają jakość rozrywki.

Dobrze dobrana mysz komputerowa pomoże Ci w wygraniu gamingowych batalii, zostanie Twoim najlepszym współpracownikiem i odciąży Twój nadgarstek, gdy wybierzesz ergonomicznie. Sprawdź zatem, czym kierować się przy wyborze i na jakie modele zwrócić szczególną uwagę:

🖱 Najlepsze myszki biurowe do 150 zł. Ranking

🖱 Jaką myszkę dla gracza wybrać?

🖱 Ranking najlepszych myszek gamingowych


Klawiatura i mysz to zdecydowanie dwa najważniejsze urządzenia peryferyjne wejścia. Bez nich nie obejdzie się ani komputer stacjonarny, ani all-in-one. I choć laptopy mają wbudowaną klawiaturę i touchpad, pełniący rolę myszki, ich użytkownicy także często decydują się na zakup osobnych akcesoriów, które są dla nich dużo wygodniejsze.

⌨🖱 Jaką klawiaturę i mysz wybrać? Rodzaje klawiatur i myszy do laptopów oraz komputerów stacjonarnych

Ułatwiającym dokonanie wyboru, a często także bardziej opłacalnym cenowo rozwiązaniem jest zakup zestawu klawiatura+mysz. Są to nie tylko odpowiednio skompletowane akcesoria do domu i biura, ale także idealne pary gamingowe.


Kontrolery i manipulatory

Urządzenia peryferyjne do gier to nie tylko gamingowe myszki i klawiatury. Poruszanie się po wirtualnym świcie ułatwiają także kontrolery do gier. Sterowanie podmiotami gamingowej rzeczywistości staje się jeszcze przyjemniejsze, a nawet bardziej naturalne, z joystickami, padami i kierownicami.

🎮 Wybieramy najlepsze pady do gier na PC, PS4 i PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch

Xbox Pad

Natomiast architektom, projektantom czy inżynierom, którzy w swojej pracy potrzebują perfekcyjnej precyzji w działaniu na komputerowych programach, np. podczas tworzenia projektów 3D, pomagają manipulatory. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie pracy i zapewnienie maksymalnego komfortu, dlatego w tej kategorii znajdują się zróżnicowane modele, wyposażone w różne klawisze funkcyjne, przyciski czy pokrętła, które można skonfigurować pod swoje potrzeby.

Tablet graficzny

To urządzenie, które przenosi Twoje ruchy na ekran komputera. Działa podobnie jak myszka, ale z nim Twój ruch staje się niezwykle precyzyjny. Tablet graficzny, jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do działań graficznych – tworzenia grafik, projektów, notatek czy obróbki zdjęć. Sprawdzi się nie tylko w rękach profesjonalnych grafików, ale może wspomóc także pracę nauczycieli – Grafiki, szkice i wykresy? Z tabletami graficznymi to dużo prostsze.

Mikrofon

Urządzeniem peryferyjnym wejścia jest także mikrofon. Przetwarza on fale dźwiękowe na zmienny prąd elektryczny, czyli rejestruje dźwięk i przekształca go na impulsy elektryczne, w celu cyfrowego zapisu.

mikrofon

Tak jak w powyższych przypadka, oferta tych akcesoriów jest zróżnicowana z uwagi na przeznaczenie produktu. Już podstawowy mikrofon USB wystarczy, by poprawić brzmienie swojego głosu na spotkaniach biznesowych on-line. Większe wymagania będą miały osoby poszukujące mikrofonu do nagrywania podcastów czy vlogów, profesjonalnych ścieżek wokalnych albo prowadzenia wywiadów. Jeszcze innym rodzajem akcesorium są mikrofony dla graczy, które często wyróżniają się designem, wzbogaconym niejednokrotnie podświetleniem LED RGB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym poradnikiem i rankingiem:

🎤 Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać

🎤 Ranking mikrofonów do komputera

Skaner

Skanery to urządzenia, które umożliwiają przetworzenie manualnego dokumentu lub zdjęcia na postać cyfrową. Wyróżnia się trzy rodzaje tych urządzeń: płaski, szczelinowy i mobilny. Co ciekawe, w zależności od potrzeb, można zdecydować się na skaner, który jest oddzielnym urządzeniem lub wybrać drukarkę ze skanerem.

Kamera cyfrowa

Jest to urządzenie wejścia, które rejestruje obraz i przekazuje go do komputera. Dzięki kamerkom możesz nagrywać film na YouTube czy prowadzić wideokonferencje ze znajomymi.

Urządzenia wyjścia

Przystanek drugi to urządzenia peryferyjne wyjścia, które służą do wyprowadzania danych z komputera. Urządzenia te odbierają informacje od systemu i przekazują je Tobie. Dzięki nim możesz zobaczyć i usłyszeć to, co dzieje się w wirtualnym świecie.

Monitor

Monitor jest najważniejszym urządzeniem wyjścia. Bez niego nie da się korzystać z komputera. Wizualizuje on działanie systemu i dane, które do niego wprowadzasz. Jednak bardzo często wybierają je także użytkownicy laptopów, aby praca online była bardziej komfortowa.

Ich wybór na rynku jest szeroki, a dobór odpowiedniego sprzętu wymaga wiedzy. Monitory mają zróżnicowane parametry – odświeżanie obrazu, rozdzielczość, matryca, przekątna, które odpowiadają innym potrzebom użytkowników. Aby wybrać najlepszy dla siebie model, należy poznać kluczowe funkcje i parametry monitorów. Innego potrzebujesz do użytku domowego, a innego do biura.

🖥 Jaki monitor do biura, a jaki do domu? Pomagamy wybrać najlepszy

🖥 Monitory do domu i biura. Ranking najlepszych modeli

monitor

A na jakie parametry i funkcje powinni zwrócić uwagę gracze i graficy, u których jakość wyświetlanego obrazu wpływa na pracę lub, bardzo ważną w zaawansowanych graficznie grach, jakość multimedialnej rozrywki?


Projektor

Wizualizacja pracy komputera to także rola projektorów. W tym wypadku obraz rzutowany jest na większy obszar. Urządzenia te zazwyczaj używane są w biurach czy szkołach, ale mogą też służyć do projekcji filmów w domowym zaciszu. Mają jednak mnogość innych zastosowań. W naszym poradniku znajdziesz 10 kreatywnych zastosowań dla projektora LED, DLP i LCD. Zarówno w domu, jak i poza nim.

projektor lg hu810p

Głośnik

To urządzenia peryferyjne, dzięki którym usłyszysz to, co chce Ci przekazać system. Tak jak mikrofony, głośniki są przetwornikiem akustycznym. Przekształcają sygnał elektryczny na falę akustyczną.

📢 Jakie głośniki do komputera kupić? Ranking na rok 2022

Słuchawki

Identycznie działają słuchawki. Z tym że służą do indywidualnego odbioru dźwięku. Wytwarzane przez nie fale dźwiękowe trafiają od razu i jedynie do Twoich uszu. Rodzajów słuchawek Ci u nas dostatek. Znajdziesz modele douszne, nauszne, zauszne, dokanałowe | przewodowe i bezprzewodowe. Tylko, które z nich będą najlepsze dla Ciebie? Poznaj rodzaje i parametry słuchawek, aby dokonać najlepszego wyboru.

W dobie pracy i nauki zdalnej, gdy każdy z domowników powinien mieć swoją przestrzeń dźwiękową, warto zaopatrzyć się w swój prywatny model. Dowiedz się, jakie słuchawki dla dziecka i rodzica wybrać.

Osoba grająca na komputerze w słuchawkach

Jak ważny jest dźwięk wiedzą gracze, dla których szelest zbliżającego się przeciwnika może wpłynąć na znaczną przewagę w gamingowej batalii. Dlatego w rankingu słuchawek gamingowych znajdziesz najlepsze modele dla graczy.


Drukarka

Aby przemienić cyfrową formę dokumentu lub obrazu w manualną, potrzebujesz drukarki. Jest to urządzenie peryferyjne wyjścia, służące do przenoszenia tekstu lub obrazu na nośnik druku – papier, płótno, folię. Odpowiedni wybór drukarki zależy od jej przeznaczenia. Należy sprecyzować jakiego typu dokumenty będziesz drukował i jak często.

🖨 Jaką drukarkę wybrać do domu, a jaką do firmy?

Inne urządzenia zatem sprawdzą się w warunkach domowych, a inne w mniejszej czy większej firmie.

drukarka Canon Pixma TS705

Na odpowiednie parametry drukarki, które przekładają się na jakość druku, szczególnie musi zwrócić uwagę fotograf. Aby jego zdjęcia w wersji wydrukowanej nie straciły walorów kolorystycznych, a każdy szczegół fotografii był precyzyjnie odwzorowany, należy wybrać urządzenie oferujące specjalne technologie i funkcje.

🖨 Ranking: Nasz TOP najlepszych drukarek dla fotografa

Urządzenia wejścia-wyjścia

Ostatni przystanek to urządzenia peryferyjne wejścia-wyjścia, które łączą w sobie możliwość wprowadzania i wyprowadzania danych względem systemu komputera. Są to wszelkie nośnik danych z możliwością zapisu i odczytu.

Modem

Jest to urządzenie peryferyjne, które zmienia dane cyfrowe na analogowe sygnały elektryczne i odwrotnie. W taki sposób zmienia sygnał, aby mógł on być przesłany i odbierany poprzez linię telefoniczną, łącze telewizji kablowej lub fale radiowe. Modemy umożliwiają przesyłanie informacji między komputerami i urządzaniami, które znajdują się w odległych miejscach.

Pendrive

Pamięć USB jest urządzeniem peryferyjnym, służącym do przechowywania danych. Za pomocą pendrive’a możesz wprowadzić zapisane na nim pliki, zdjęcia czy dokumenty do komputera oraz przenieść dane z systemu do jego pamięci. Sprawdź, jaki pendrive wybrać oraz poznaj pendrive’y i dyski przenośne, które oferują szyfrowanie danych.

Pendrive w laptopie

Ekran dotykowy

Ekran dotykowy to także urządzenie peryferyjne zaliczane do grupy wejścia i wyjścia. Łączy w sobie możliwość obsługi systemu oraz wizualizuje jego pracę. Pełni zatem funkcję monitora, który można obsługiwać nie za pomocą oddzielnych urządzeń (jak myszka czy klawiatura), ale dotykowo używając do tego palców czy rysika.