Na peryferiach komputera, czyli słów kilka o urządzeniach peryferyjnych

Urządzenia peryferyjne – korzystasz z nich na co dzień. Stanowią nieodzowną część Twojej pracy z komputerem. Dowiedz się, czym są peryferie Twojego osobistego technologicznego świata. Dziś odpowiem na pytanie – czym są urządzenia peryferyjne i jak je dzielimy? Ale podpowiem Ci także, gdzie znaleźć informacje, które pomogą wybrać odpowiednie dla Ciebie urządzenia.

Urządzenia peryferyjne

Peryferie to tereny położone na obrzeżach miasta, oddalone od jego centrum. Świat nowych technologii też ma takie obszary. Takim centrum Twojego małego technologicznego miasta jest Twój komputer. Jego fundamentem jest płyta główna, a architekturą procesor, pamięć operacyjna oraz karty rozszerzeń. Natomiast to, co leży na obrzeżach to – urządzenia peryferyjne.

urządzenia peryferyjne

Akcesoria te nie wchodzą w skład jednostki centralnej, czyli naszego centrum. Nie są jej integralną częścią. W każdej chwili można je odłączyć i podłączyć, a komputer nadal będzie działał poprawnie. Urządzenia peryferyjne są jak komunikatory. Służą do obustronnych „rozmów” na linii użytkownik–komputer. Dlatego dzielimy je ze względu na ich relacje. W taką też podróż po peryferiach zabieram Ciebie.

Urządzenia wejścia

Pierwsza stacja to urządzenia wejścia. Dlaczego wejścia? Bo za ich pomocą Ty możesz wejść do systemu. Służą one do przekazywania poleceń i wprowadzania danych do komputera. To urządzenia wejścia odbierają od Ciebie sygnał do konkretnego działania, przekazują go do systemu, czyli umożliwiają Ci wysłanie informacji do komputera.

Klawiatura

Uporządkowany system przycisków – klawiszy, służących do ręcznego sterowania komputerem i wprowadzania danych. Każdy klawisz ma przypisaną funkcję, również ich łączenie, czyli klikanie jednocześnie sprawia, że wykonują dodatkowe operacje.

bezprzewodowa klawiatura x-kom czarna

Klawiatura zawiera klawisze alfabetyczne, numeryczne i specjalne, do wprowadzania ustawień. Urządzenia te dzielimy ze względu na układ klawiszy, technologię działania przycisków czy sposób podłączenia.

Ważnym podziałem, który wystąpi w przypadku większości urządzeń, jest wzgląd na ich zastosowanie. Klawiaturę należy dobrać pod względem ergonomii, parametrów i dodatkowych funkcji, tak aby odpowiadała Twoim potrzebom. Do codziennych zadań wystarczy klawiatura membranowa, multimedialna. Ale istnieją także modele dostosowane dla graczy, wszelkiego rodzaju pisarzy, którzy wystukują wiele tekstów oraz modele mobilne, idealne do pracy poza biurem, kompatybilne także ze smartfonami i tabletami.

Jesteś zapalonym graczem i chcesz wybrać najlepszą klawiaturę?

Mysz komputerowa

Kolejnym urządzeniem wejścia jest myszka komputerowa. To urządzenie wskazujące, które steruje kursorem wyświetlanym na ekranie. Podstawą budowy myszki komputerowej są dwa przyciski, za pomocą których możesz wydawać polecenia.

myszka budżetowa silver monkey wireless optical mouse

Myszka komputerowa to jeden z najważniejszych elementów umożliwiających Ci komunikację z systemem. Jedni używają jej rzadziej, inni praktycznie nie odrywają od niej ręki. Dobór myszki zależy zatem przede wszystkim od tego, jak często i w jakim celu jej używasz. Dobra myszka to taka, której budowa i parametry pomagają Ci w wykonywaniu obowiązków – codziennych i zawodowych oraz poprawiają jakość rozrywki.

Dobrze dobrana mysz komputerowa pomoże Ci w wygraniu gamingowych batalii, zostanie Twoim najlepszym współpracownikiem i odciąży Twój nadgarstek, gdy wybierzesz ergonomicznie.

Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i polecamy:

Kontrolery i manipulatory

Poruszanie się po wirtualnym świcie ułatwiają także kontrolery do gier i manipulatory. Sterowanie podmiotami gamingowej rzeczywistości staje się jeszcze przyjemniejsze, a nawet bardziej naturalne, z joystickami, padami i kierownicami.

Natomiast architekci, projektanci, inżynierzy, którzy w swojej pracy potrzebują precyzji w działaniu na komputerowych programach, mogą liczyć na manipulatory.

manipulator

Tablet graficzny

To urządzenie, które przenosi Twoje ruchy na ekran komputera. Działa podobnie jak myszka, ale z nim Twój ruch staje się niezwykle precyzyjny. Tablet graficzny, jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do działań graficznych – tworzenia grafik, projektów, notatek czy obróbki obrazu i zdjęć. Sprawdzi się nie tylko w rękach profesjonalnych grafików, ale może wspomóc także pracę nauczycieli – Grafiki, szkice i wykresy podczas zajęć online? Z tabletami graficznymi Wacom to dużo prostsze.

tablety graficzne

Mikrofon

Urządzeniem peryferyjnym wejścia jest także mikrofon. Przetwarza on fale dźwiękowe na zmienny prąd elektryczny, czyli rejestruje dźwięk i przekształca go na impulsy elektryczne, w celu cyfrowego zapisu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszm poradnikiem:

Skaner

Skaner to urządzenie, które umożliwi Ci przetworzenie manualnego obrazu, dokumentu, przedmiotu na postać cyfrową.

skaner

Kamera cyfrowa

Jest to urządzenie wejścia, które rejestruje obraz i przekazuje go do komputera. Dzięki kamerkom możesz nagrywać film na YouTube czy prowadzić wideokonferencje ze znajomymi.

kamerka internetowa

Urządzenia wyjścia

Przystanek drugi to urządzenia wyjścia, które służą do wyprowadzania danych z komputera. Urządzenia te odbierają informacje od systemu i przekazują je Tobie. Dzięki nim możesz zobaczyć i usłyszeć to, co dzieje się w wirtualnym świecie.

Monitor

Monitor jest najważniejszym urządzeniem wyjścia. Bez niego nie da się korzystać z komputera. Wizualizuje on działanie systemu i dane, które do niego wprowadzasz.

Monitor dla grafika BenQ PD2700U

Ich wybór na rynku jest szeroki, a dobór odpowiedniego sprzętu wymaga wiedzy. Monitory oferują najróżniejsze parametry – odświeżanie obrazu, rozdzielczość, matryca, przekątna, które odpowiadają różnym potrzebom użytkownika. Aby wybrać najlepszy dla siebie model, należy poznać kluczowe funkcje i parametry. Innego monitora potrzebujesz do użytku domowego, a innego do biura. Dowiedz się, jak wybrać monitor do domu i do biura.

A na jakie parametry i funkcje powinni zwrócić uwagę gracze i graficy, u których jakość wyświetlanego obrazu wpływa na pracę?

Projektor

Wizualizacja pracy komputera to także rola projektorów. W tym wypadku obraz zrzutowany jest na większy obszar. Urządzenia te zazwyczaj znajdują swoje zastosowanie w biurach czy szkołach, ale mogą też służyć do projekcji filmów w domowym zaciszu.

projektor

Mają jednak mnogość innych zastosowań. W naszym poradniku znajdziesz 10 kreatywnych zastosowań dla projektora LED, DLP i LCD. Zarówno w domu, jak i poza nim.

Głośnik

Głośniki to urządzenia peryferyjne, dzięki którym usłyszysz to, co chce Ci przekazać system. Tak jak mikrofony, są one przetwornikiem akustycznym. Przekształcają sygnał elektryczny na falę akustyczną.

głośniki

Słuchawki

Identyczne działanie mają słuchawki. Z tym że służą do indywidualnego odbioru dźwięku. Wytwarzane przez nie fale dźwiękowe trafiają od razu i jedynie do Twoich uszu. Rodzajów słuchawek Ci u nas dostatek. Znajdziesz modele douszne, nauszne, zauszne, dokanałowe | przewodowe i bezprzewodowe. Tylko, które z nich będą najlepsze dla Ciebie? Poznaj rodzaje i parametry słuchawek, aby dokonać najlepszego wyboru.

słuchawki niezbędnik studenta

W dobie pracy i nauki zdalnej, gdy każdy z domowników powinien mieć swoją przestrzeń dźwiękową, warto zaopatrzyć się w swój prywatny model. Dowiedz się, jakie słuchawki dla dziecka i rodzica wybrać.

Jak ważny jest dźwięk wiedzą gracze, dla których szelest zbliżającego się przeciwnika może przekształcić się w znaczną przewagę w gamingowej batalii. Wysłuchaj podcastu x-pertów i sprawdź, po co Ci słuchawki gamingowe.

Drukarka

Aby przemienić cyfrową formę dokumentu lub obrazu w manualną potrzebna jest Ci drukarka. Jest to urządzenie peryferyjne, służące do przenoszenia tekstu lub obrazu na nośnik druku – papier, płótno, folię. Odpowiedni wybór drukarki zależy od jej przeznaczenia. Należy sprecyzować jakiego typu dokumenty będziesz drukował i jak często.

drukarka

Inne urządzenia zatem sprawdzą się w warunkach domowych, a inne w mniejszej czy większej firmie.

Na odpowiednie parametry drukarki, które przekładają się na jakość druku, musi zwrócić uwagę fotograf. Aby jego zdjęcia nie straciły w wersji wydrukowanej walorów kolorystycznych, a każdy szczegół fotografii był precyzyjnie odwzorowany, należy wybrać urządzenie oferujące specjalne technologie i funkcje.

Urządzenia wejścia/wyjścia

Ostatni przystanek to urządzenia wejścia/wyjścia, które łączą w sobie możliwość wprowadzania i wyprowadzania danych względem systemu komputera. Są to wszelkie nośnik danych z możliwością zapisu i odczytu.

Modem

Jest to urządzenie peryferyjne, które zmienia dane cyfrowe na analogowe sygnały elektryczne i odwrotnie. W taki sposób zmienia sygnał, aby mógł on być przesłany i odbierany poprzez linię telefoniczną, łącze telewizji kablowej lub fale radiowe. Modemy umożliwiają przesyłanie informacji między komputerami i urządzaniami, które znajdują się w odległych miejscach.

modem

Pendrive

Pamięć USB jest urządzeniem peryferyjnym, służącym do przechowywania danych. Z jego pomocą możesz wprowadzić zapisane na nim dane do komputera oraz przenieść dane z systemu do jego pamięci.

pendrive sandisk ultra dual usb usb-c

Ekran dotykowy

Ekran dotykowy to także urządzenie peryferyjne zaliczane do grupy wejścia i wyjścia. Łączy w sobie możliwość obsługi systemu oraz wizualizuje jego pracę. Pełni zatem funkcję monitora, który można obsługiwać nie za pomocą oddzielnych urządzeń (jak myszka czy klawiatura), ale dotykowo używając do tego palców czy rysika.