Jakie słuchawki dla dziecka i rodzica?

Sytuacja, w której znalazło się obecnie wiele rodzin, zaskoczyła nas wszystkich. Nasze salony musiały zamienić się w biura, a pokoje dzieci w sale lekcyjne. Musieliśmy szybko nauczyć się pracy zdalnej i e-learningu. Każdy z nas z pewnością radzi sobie w tej nadzwyczajnej sytuacji najlepiej, jak potrafi, możemy się poklepać za to po plecach. Jednak jest możliwość jeszcze usprawnienia naszej pracy i nauki dzieci w domu. Jest to odpowiednio dobrany sprzęt, a konkretnie dobrze dopasowane do potrzeb użytkownika słuchawki.

Jak się do tego zabrać?

To, że słuchawki każdemu domownikowi są potrzebne, chyba nie ulega wątpliwości. Podpięte do komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów, na których teraz pracujemy i się uczymy, pozwalają wyciszyć odgłosy ze sprzętów i pozostawić je tylko dla zainteresowanych. Są potrzebne dzieciom podczas lekcji odbywanych przez Internet, żeby wyraźnie słyszeć nauczyciela, a rodzicom pozwalają odciąć się od domowych odgłosów i przeprowadzić biznesowe rozmowy.

Przy wyborze słuchawek możemy kierować się przede wszystkim rodzajem konstrukcji.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne mają niewielkie rozmiary. Cechują się więc lekkością i dyskretnością. Umieszczone w małżowinie usznej przepuszczają dźwięki z otoczenia. Głośna muzyka będzie również słyszalna dla osób przebywających w niewielkiej odległości. Membrany w tych słuchawkach dostarczają dźwięków o jakości uniwersalnej i będą wystarczające do prowadzenia szybkich rozmów telefonicznych, czy oglądania wiadomości w Internecie.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe umieszczamy bezpośrednio w kanale ucha. Z tego powodu lepiej izolują dźwięki z otoczenia. Gumowe lub piankowe nakładki szczelnie zatykają ucho, dzięki czemu dźwięk wydobywający się ze słuchawek jest wyraźniejszy. Ze względu na to, że słuchawki dokanałowe nie wypadają z uszu, chętnie używają ich ludzie aktywni sportowo.

słuchawki dokanałowe

Słuchawki nauszne – zamknięte, otwarte, półotwarte

Konstrukcja otwarta

Słuchawki o konstrukcji otwartej charakteryzują się czystym brzmieniem. Są to modele z ażurowym tyłem lub siateczką na nausznicy. Zapewniają tym samym wentylację i przepływ powietrza z otoczenia do słuchawek i odwrotnie. Dzięki temu dźwięki wyraźnie wychodzą z membrany i bez problemu, mimo słuchawek dochodzą do naszych uszu dźwięki z otoczenia.

Konstrukcja zamknięta

Słuchawki o zamkniętej konstrukcji to takie, które mają szczelnie zabudowaną muszlę za przetwornikiem. Pozwala to na izolację od dźwięków z otoczenia i odwrotnie, ktoś przebywający w pomieszczeniu nie będzie skazany na słuchanie odgłosów na przykład strzelanek. W modelach o konstrukcji zamkniętej szczególnie wyraźny będzie bas.

Konstrukcja półotwarta

Słuchawki półotwarte są hybrydą dwóch powyższych modeli. Konstrukcyjnie są produkowane w podobny sposób co słuchawki otwarte, ale ażurowy tył często jest powleczony dodatkowym materiałem lub prześwity w nim są mniejsze. Komfort użytkowania słuchawek półotwartych jest wyższy niż komfort zamkniętych modeli, ze względu na lepszą wentylację uszu. W słuchawkach półotwartych będzie nieco mniejszy bas, niż w modelu zamkniętym.

słuchawki na laptopie

Słuchawki dla najmłodszych

Zacznijmy od milusińskich. Określmy grupę wiekową dzieci. Jeśli są to najmłodsze dzieci, do zadań rodzica oprócz zadbania o komfort podopiecznego podczas używania słuchawek jest też dobranie natężenia dźwięku. W trosce o zdrowie najmłodszych musimy zastosować zasadę ograniczonego zaufania i najlepiej wybrać takie modele, które nie przekraczają granicy bezpiecznej dla ucha malucha, czyli 85dB. Znajdziemy na rynku takie słuchawki dedykowane specjalnie dla najmłodszych i będą one już odpowiednie dla dzieci od 3 roku życia.

Ważne jest także, aby słuchawki były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Konstrukcja powinna posiadać funkcję regulacji, by odpowiednio dopasować ją do wielkości i kształtu głowy i nie powinna być zbyt ciężka. Komfort użytkowania słuchawek przez malucha poprawią nie tylko wygodnie poduszki na nausznikach, ale także na pałąku. Ważną kwestią jest wystraczająco długi, ale też wytrzymały i nieplączący się przewód. A jeśli chcemy tej kwestii w ogóle uniknąć, to można zdecydować się na słuchawki bezprzewodowe.

Sprawdź słuchawki w kategorii junior w x-kom i al.to.

dziewczynka w słuchawkach

Słuchawki dla młodzieży

Przy starszym dziecku i nastolatku musimy już wziąć więcej opcji pod uwagę, ponieważ korzystanie ze słuchawek nie będzie się ograniczało tylko do odtwarzania muzyki czy bajek, jak w przypadku dzieci młodszych. Tutaj już z pewnością przydatny będzie model z mikrofonem, aby uczeń mógł wchodzić w interakcję z nauczycielem i innymi uczestnikami lekcji. Ważne jest, abyśmy porozmawiali z naszym podopiecznym o tym, czy oprócz kwestii e-learningowej będzie chciał wykorzystać słuchawki w innych aktywnościach, na przykład w grach komputerowych, w intensywnym słuchaniu muzyki, grze na instrumencie, czy podczas uprawiania sportu.

Modele gamingowe

Jeśli Twoja pociecha zdecyduje, że najbardziej przydałyby się jej słuchawki gamingowe, to otwiera się przed Wami naprawdę szeroki wybór. Decyzji do podjęcia jest naprawdę sporo. Wśród gamingowych modeli zdecydowanie dominują nauszne. Słuchawki gamingowe charakteryzują się szczególnie dość atrakcyjną oprawą wizualną. Zazwyczaj są to odważne i nowoczesne konstrukcje. Niektóre są wyposażone w migające diody led, jeszcze inne będą charakteryzować się masywniejszą konstrukcją czy wyrazistymi barwami.

Sprawdź jakie słuchawki gamingowe znajdziesz w ofercie x-kom.

Modele audiofilskie

Wybierając dla pociechy słuchawki o profilu muzycznym, studyjnym powinniśmy brać pod uwagę takie parametry jak częstotliwość, dynamika i impedancja. Jeśli będzie zależeć Wam na głębi dźwięku to warto sięgnąć po słuchawki o wartości wyższej niż 20000 Hz. Dynamika to inaczej głośność wyrażana w decybelach. Im wyższa ich wartość, tym lepiej słuchawki będą w stanie odtworzyć dźwięk bez zwiększania głośności. Ostatnia wartość impedancja jest ważna jeśli faktycznie słuchawki mają być używane bardziej profesjonalnie, niż tylko w domowych warunkach. Jej wartość jest wyrażana w Ohmach. Do użytku domowego wystarczą modele o impedancji około 30 Om, ponieważ dobrze zagrają z większością źródeł, a na potrzeby profesjonalnych nagrań i odsłuchów przydadzą się wyższe wartości, około 300 Om.

Oczywiście oprócz wnętrza słuchawek ważna jest też konstrukcja. Musi być wystarczająco lekka i dobrze dopasowana, aby w trakcie użytkowania była wręcz niezauważalna.  

Poznaj modele słuchawek w x-kom.

chłopiec w słuchawkach

Pomyśl o sobie

Pewnie zdążyliście się już przekonać, że praca zdalna potrafi być bardzo wymagająca. Trzeba zatem zadbać o jej komfort, aby uniknąć niepotrzebnych frustracji. Dobrze dobrane do Twoich potrzeb i wymagań słuchawki wpłyną na zwiększenie efektywności w pracy, a także pomogą połączyć profesjonalizm z domowymi warunkami.

Jeśli Twoja stanowisko wymaga videorozmów, to weź pod uwagę słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Poprawi to jakość rozmów i da większą pewność, że rozmówca będzie słyszał Ciebie, a niekoniecznie domowe odgłosy. W zależności od Twojego komfortu, aspektów wizualnych i ewentualnych aktywności po pracy, zastanów się, czy mają to być słuchawki nauszne czy douszne.

Jeśli zdecydujesz się na słuchawki nauszne, a oprócz pracy musisz mieć na oku jeszcze jakąś pociechę, to dobrym rozwiązaniem będą słuchawki o konstrukcji półotwartej. Odgłosy z zewnątrz będą do Ciebie docierać i w razie awarii będziesz mieć możliwość szybkiego zareagowania.

Obecnie na rynku są dostępne słuchawki wyposażone w technologię redukcji zakłóceń. Jeśli więc potrzebujesz skupienia, ale dochodzą do Ciebie dźwięki tętniącego życiem domu, to jednym kliknięciem odetniesz się od domowego gwaru i Twoja praca będzie efektywniejsza.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje słuchawki nie były widoczne dla rozmówcy, a po pracy relaksujesz się uprawiając sport, to możesz rozważyć opcję kupienia słuchawek dokanałowych. W pracy będziesz cieszyć się dobrą jakością rozmów, a podczas aktywności zapewnią Ci komfort.  

Ze względu na poprawienie jakości przestrzeni, w której wykonujesz pracę, warto wziąć pod uwagę coraz popularniejsze słuchawki bezprzewodowe. Brak plączącego się kabla może być naprawdę sporym udogodnieniem podczas wykonywanej pracy, czy w trakcie telefonicznych rozmów z rodziną, z którą akurat nie możesz się spotkać.

Sprawdź, które słuchawki będą najlepsze dla Ciebie.

słuchawki i laptop na biurku

Wybór należy do Ciebie

Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka pomoże Wam i Waszym pociechom w wyborze słuchawek, dostosowanych do Waszych potrzeb. Dobrze dobrane słuchawki to nie tylko dobrej jakości brzmienia, ale też bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. A jakich słuchawek Wy używacie podczas e-learningu i pracy zdalnej?