Ranking słuchawek dla graczy. Jakie są najlepsze słuchawki gamingowe?

Ten ranking najlepszych słuchawek gamingowych pomoże Ci wybrać headset, który idealnie sprawdzi się podczas wirtualnych rozgrywek. Na rynku można znaleźć słuchawki bezprzewodowe i przewodowe, z chowanymi bądź odczepianymi mikrofonami, a nawet z podświetleniem RGB. Na które warto zwrócić uwagę? Czy warto dopłacić za dodatkowe funkcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym rankingu słuchawek dla graczy.

Ranking słuchawek gamingowych –  do gier single vs headsety do tytułów multi

Słuchawki do multiplayerów muszą być wyposażone w coś, czego słuchawki do singlówek nie potrzebują – mikrofon. Granie w FPS-y online bez mikrofonu to nieraz karkołomne zadanie. Takie doświadczenie ujdzie jeszcze kiedy casualowo gramy z losowo dobranymi graczami na jakimś globalnym serwerze. Cóż no, wygramy, przegramy – ważne, że pograne, prawda?

Sytuacja zmienia się, kiedy gramy rankedy nawet z losowymi graczami.  Drużynowy mecz rankingowy to już jednak ważna rozgrywka, więc trzeba móc się jakoś komunikować z innymi. I nie oszukujmy się. Raczej wszyscy byliśmy w sytuacji, w której za nic nie dało się z jakimś graczem porozumieć. A użycie czatu do napisania wiadomości trwa po prostu za długo.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której grając w Valoranta zostajemy sami przy życiu. Gdzie jest Spike? Gdzie schował się przeciwny snajper? Przecież zanim napiszemy taką wiadomość, to mecz się zdąży skończyć 5 razy. Dlatego mikrofon jest tak potrzebny. Czat jest dobry do napisania GG WP po meczu. Ale nie nadaje się do ciągłej komunikacji z innymi graczami. Jeżeli więc właśnie taka sytuacja Cię tutaj sprowadziła, to witaj w klubie. Dobrze, że jesteś, bo to artykuł właśnie dla Ciebie i Twoich znajomych.

Rzecz jasna podczas grania z poznanymi wcześniej kompanami mikrofon jest już nieodzowny. Ranked, czy nie – mikrofon musi być. Do śmieszkowania, pogawędek i przekazywania istotnych informacji. To, czy korzystasz z wbudowanego komunikatora, czy używasz zewnętrznego programu – Twoja sprawa. Jeżeli nie wiesz co wybrać, polecamy artykuł o komunikatorach głosowych.

Jakość dźwięku w słuchawkach gamingowych. Na co zwrócić uwagę?

Przestrzeń brzmieniowa to chyba najważniejsza cecha, po mikrofonie, słuchawek skierowanych do miłośników multiplayerów, zwłaszcza FPS-ów. Czy znasz to uczucie, to takie delikatne ukłucie w sercu, które następuje zaraz po tym, kiedy zostajesz last one standing, usłyszysz kroki wrogiego bohatera, ale nie masz zielonego pojęcia czy to bardziej z lewej, czy z tyłu? Czy jest coś bardziej irytującego? No może missclick zamiast r w gorącej sytuacji w LoL-u, ale zaraz po tym jest brak możliwości stwierdzenia, z której strony ktoś chce nas podejść.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie możliwości zidentyfikowania kierunku, z którego dochodzi dźwięk. W strzelankach jest to kluczowe. Przy okazji RPG-ów fajnie jest słyszeć dialogi z tyłu i z boku, przestrzenny soundtrack, czy dźwięki otoczenia ze wszystkich stron. Ale w przypadku FPS-ów od tego nieraz zależy wygrana. Albo wygrywasz bo nie szukasz na ślepo, albo przegrywasz, bo Cię zaskoczyli.

Z jakich systemów warto skorzystać? 7.1, 5.1, stereo? Wszystko zależy od naszych oczekiwań, budżetu i ogrywanych tytułów. W niektórych grach 7.1 działa lepiej, w innych gorzej. Pytanie też do jakiego stopnia gramy e-sportowo, a do jakiego się bawimy.

Stereo

Stereo, trzeba przyznać, to niezawodna klasyka. To najlepiej znany system, który rozpoznawany jest przez wszystkie gry, systemy i aplikacje. Rzecz jasna i tutaj mamy do czynienia z lepszym stereo, jak i gorszym. Szeroka lub wąska scena, odpowiednia reprodukcja odległości, selektywność; rozciąganie dźwięku między kanałami. To cechy, na które naprawdę warto zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek gamingowych. 

Dobre stereo nie upośledza odległości i całkiem trafnie wskazuje, z której strony dochodzi dźwięk. Może pojawić się problem między górą, a dołem, ale cóż, wszystkiego mieć nie można. Dobre stereo całkiem trafnie odda różnicę między tyłem i przodem, a bokiem. Dzięki selektywności bez problemu rozpoznamy co jest na środku, a co z boku. Stereo to bezpieczny wybór. 

System stereo to klasyka, którą obsługują wszystkie gry. Wybierz stereo dla RPG-owej immersji oraz wtedy, kiedy nie zależy Ci na bardzo szczegółowym odbiorze otoczenia, jak to ma miejsce w e-sporcie. Stereo jest doskonałym rozwiązaniem dla graczy singlowych.

System 5.1

System 5.1 to wirtualne przeniesienie zestawu pięciu kolumn (dwie z przodu, jedna centralna i dwie z tyłu) do zestawu słuchawkowego. Jak się więc domyślamy, to wirtualny system, który w sposób cyfrowy alokuje dźwięk w odpowiednim miejscu.   

Jego działanie siłą rzeczy musi być bardziej skomplikowane, ponieważ program (ten w grze, oraz obsługujący słuchawki) musi rozdzielać sygnał tak, by jak najwierniej odwzorować kierunek dźwięku. Zabawa jednak jest przednia i efektowna. Czy jest efektywna? To zależy. Gra, w którą gramy musi takie rozwiązanie przewidzieć. Starsze tytuły mogą mieć z tym problem, chociaż CS:GO ten format obsługuje. Nowsze, jak Valorant czy Overwatch radzą sobie z takimi (a nawet bardziej zaawansowanymi) systemami bezdyskusyjnie świetnie. 

Poprawnie działający system 5.1 sprawia wiele frajdy i umieszcza gracza dosłownie w środku pola bitwy. Nadaje realizmu całej rozgrywce i pomaga immersyjnie wtopić się w grę. To bardzo fajne doświadczenie, gdy możemy ocenić jak daleko są inni bohaterowie, z którego kierunku ktoś krzyczy, gdzie dokładnie wybuchł granat i skąd dochodzą strzały. To naprawdę fajna sprawa.

System 5.1 w Twoich słuchawkach realnie zwiększy Twoje szanse na polu bitwy. Dzięki możliwości usłyszenia przeciwnika, jego kroków, strzałów i kierunku, z którego te dogłosy dochodzą, możesz lepiej zareagować i przygotować się na walkę. System 5.1 jest dobrym rozwiązaniem dla fanów shooterów.

System 7.1

To rozwinięcie systemu 5.1. W rzeczywistości dodalibyśmy dwie kolumny, ale w przypadku słuchawek możemy dodać więcej cyfrowych kanałów, co w teorii ma prowadzić do jeszcze precyzyjniejszego ustalenia kierunku dźwięku. Czy to działa? Tak, jeżeli słuchawki robią to dobrze. Dobry system 7.1 to fenomenalna radocha, której trzeba spróbować. Wrażenia ze strzelania w słuchawkach obsługujących ten system są spotęgowane. Świadomość tego, co się dzieje wokół postaci jest wprost uzależniająca. Nie dość, że pomoże Ci w walce, to jeszcze dzięki dobrej komunikacji możesz pomóc całej swojej drużynie. 7.1 tworzy wrażenie jakby wszystko rozgrywało się wokół Ciebie. To po prostu jeszcze dokładniejszy system, który celniej pomaga określić nie tylko kierunek, ale też odległość.

Czy wydaje się to czasem sztuczne? Tak samo jak w przypadku 5.1 – odpowiedni tytuł, odpowiednie słuchawki i można zatopić się w grze. Tutaj, dla przykładu, CS:GO nie obsługuje tego systemu. Czy to oznacza, że cała przestrzeń zniknie? Nie. Im lepsze słuchawki, tym ta imitacja będzie lepsza. W najgorszym wypadku system zredukuje możliwość 7.1 do 5.1. I tyle. W nowszych tytułach zostaje jedynie przewaga – słyszysz więcej, wiesz więcej. Celniej określasz dystans i kierunek. To rodzi realną przewagę w meczu.

Jeżeli skupiasz się w głównej mierze na nowych tytułach (Valorant, Overwatch 2) i naprawdę zależy Ci na wygranych, to zdecyduj się na słuchawki z systemem 7.1. W ten sposób pomożesz sobie i całej drużynie. Tutaj każdy najmniejszy dźwięk nawet z daleka będzie przypisany do konkretnego kierunku. To trochę jakby schować całą mapę w Twoich słuchawkach. To Ty kontrolujesz sytuację. Ten system jest idealnym rozwiązaniem dla zapalonych i hardcorowych fanów strzelanek multiplayerowych.

Czy dźwięk przestrzenny odbiera brzmieniu dynamiki?

Niekoniecznie. Ogółem na słuchawkach z włączonym trybem dźwięku przestrzennego nie powinno się słuchać muzyki, ponieważ tę tworzy się z myślą o systemach stereo, czasem mono. Inaczej jest z filmami i grami, bo te uwzględniają już dźwięk przestrzenny. Dlatego film czy gra na systemie 5.1, albo 7.1 brzmi realistycznie i dynamicznie. Dynamika dźwięku zależy również od samej jakości słuchawek. Sam system przestrzennego dźwięku nie zabiera więc miejsca dynamice.

Dlatego też mając słuchawki obsługujące dźwięk przestrzenny z powodzeniem można oglądać filmy. Wrażenie może być jak z dobrego kina domowego. To naprawdę świetne rozwiązanie.

Jeżeli więc obawiasz się, że systemy 5.1 i 7.1 spłaszczą efekty dźwiękowe w grach, to naprawdę nie masz się o co martwić.

Po czym poznać najlepsze słuchawki do grania?

Jeżeli wiesz już jaki system audio będzie dla Ciebie odpowiedni, to czas bliżej przyjrzeć się uniwersalnym cechom, które sprawią, że noszenie słuchawek przez wiele godzin będzie samą przyjemnością.

Charakterystyka i jakość brzmienia w słuchawkach gamingowych

 

Słuchawki po prostu muszą dobrze brzmieć. To ich główne zadanie. Dla graczy nie będzie liczyła się liniowość ani analityczne brzmienie. Tutaj zależy nam na balansie stereo, na odpowiedniej separacji dźwięków i spektrum dźwiękowym, czyli na tym, jak trafnie słuchawki reprodukują odległości między dźwiękami. Brzmienie skupione na górnych i dolnych częstotliwościach to nic złego. Jest po prostu fajnie, kiedy wybuchy i ryki pojazdów są efektownie podkreślone, a delikatne, o wysokiej częstotliwości dźwiękowej kroki wyraźne. Dzięki temu gra jest efektowniejsza, a kinowe brzmienie nadaje filmowości. 

Wybierz więc słuchawki, które odznaczają się trafną reprodukcją brzmienia; takie, które nie zniekształcają dźwięków i nie pomijają nawet tych cichych efektów. 

Skąd wiadomo, że dany model brzmi odpowiednio dobrze? Przed zakupem zapoznaj się z recenzją produktu, a w miarę możliwości – wypróbuj słuchawki na własnych uszach. Pamiętaj, że w x-komie mamy darmowe, bezproblemowe zwroty.

Komfort słuchawek

Komfort noszenia słuchawek to równie ważny aspekt co ich brzmienie. Odpowiednio dobrany headset pozwoli Ci na granie całymi godzinami bez bólu i dyskomfortu. Tutaj najważniejsze są Twoje preferencje. Czy lubisz słuchawki spore, szerokie, trochę cięższe, ale o głębokich muszlach i grubych padach? Czy jednak przemawiają do Ciebie mniejsze, lżejsze słuchawki, może nawet składane? Każdy wybór będzie dobry, jeżeli będzie dopasowany do Twoich preferencji. Jedno jest za to pewne. Powinny być to słuchawki wokółuszne. Czyli takie, które otaczają całe ucho, a nie je uciskają. Dzięki temu uszy nie będą narażone na dyskomfort, dźwięk będzie miał więcej przestrzeni, a hałas z zewnątrz nie wytrąci Cię z immersji. 

Wyjątkiem od zasady o słuchawkach nausznych może być sytuacja, w której często podróżujesz i grasz mobilnie. Wtedy mogą być to słuchawki dokanałowe lub niewielkie wokółuszne, najlepiej składane.

Mikrofon

Jeżeli nie wiesz, czy mikrofon tak naprawdę będzie Ci potrzebny czy nie, to wybierz gamingowy headset z odłączanym mikrofonem.  Ten nie będzie Cię denerwował, a kiedy będzie potrzebny – jednym ruchem go zamontujesz i gotowe. Odłączany mikrofon to bardzo dobre, uniwersalne wyjście.

Dobrze, by ten nie produkował zbytnio szumów własnych, które będą zakłócały Twój głos. Dobry mikrofon w gamingowym headsecie to taki, który przekazuje Twój głos w sposób zrozumiały i dosyć czysty – bez pisku i trzasków.  Dobrze też, by jego kierunkowość była dosyć wąska. Wtedy najlepiej będzie słyszalny Twój głos, a nie wszystko poza nim.

Redukcja hałasu (wygłuszenie) w słuchawkach do grania

Wygłuszenie działa w dwie strony. Po pierwsze nie pozwala dźwiękom na zbytnie przedostawanie się na zewnątrz. Dzięki temu osoby w Twoim otoczeniu nie będą musiały razem z Tobą słuchać tego, co dzieje się w grze. A z drugiej strony Ty, jako gracz immersyjnie zatopiony w świecie gry, nie musisz słuchać wszystkiego, co dzieje się dookoła Ciebie. Słuchawki do grania powinny skutecznie odcinać jeden świat od drugiego. Im głębsze muszle i grubsze pady, tym lepsze wygłuszenie. Pady welurowe z reguły działają lepiej niż te ze ekoskóry.

Chcesz wybrać słuchawki otwarte, czyli takie, które specjalnie zaprojektowane są do tego, by dźwięk swobodnie mógł przemieszczać się między Tobą, a otoczeniem? Jeżeli tak, to zrób to świadomie. Wtedy naprawdę Ty usłyszysz wszystko dookoła, a całe otoczenie doskonale usłyszy grę.

Pozostałe cechy słuchawek dla graczy

Każda kolejna funkcja w słuchawkach będzie tak naprawdę miłym i funkcjonalnym dodatkiem. Czy to pilot na przewodzie, dodatkowe przejściówki, worek do transportu czy wymienne pady. Każda z tych rzeczy jest mniej lub bardziej przydatna, ich brak nie powinien jednak przesądzać o wyborze tego czy innego gamingowego headsetu.

Bezprzewodowe słuchawki gamingowe czy przewodowy headset?

Co raz więcej gamingowych headsetów oferuje dwa sposoby łączności – przewodową lub bezprzewodową. Najczęściej spotykanym rodzajem kabla jest Jack 3,5 mm; w łączności bezprzewodowej zaś najczęściej spotykaną technologią jest technologia radiowa (za pomocą odpowiedniego nadajnika USB wpinanego do komputera). Czasem jednak producenci dodają do poszczególnych modeli technologię Bluetooth, która zdecydowanie poszerza liczbę urządzeń możliwych do sparowania. 
Najwięcej możliwości dają słuchawki, które można połączyć za pomocą kabla słuchawkowego i USB, radiowo i poprzez Bluetooth. Te cztery metody w zasadzie umożliwiają połączenie słuchawek z PC-ami, konsolami i telefonami. Pozwalają grać casualowo, a kiedy trzeba, zamieniają się w e-sportowy sprzęt z wyższej półki.

Do grania casualowego, niezobowiązującego, wybierz słuchawki bezprzewodowe. Tutaj najważniejsza jest wygoda, a delikatne opóźnienie raczej nie będzie Ci przeszkadzało. Bezprzewodowe połączenie umożliwi Ci swobodne oddalanie się od biurka, a Ty nie zapomnisz o kablu, przypadkiem za niego ciągnąc. Po skończonej sesji natomiast swobodnie odchylisz się na fotelu przeglądając Internet i ciesząc się wygranymi.

Przewodowe słuchawki gamingowe wybierz wtedy, kiedy liczy się skupienie, precyzja dźwiękowa i zerowe opóźnienie. W momencie, w którym nie ma miejsca na błędy, nie ma też miejsca na ograniczenia sprzętowe. Kabel zapewni Ci maksimum dokładności w reprodukcji brzmieniowej oraz wykluczy jakiekolwiek opóźnienie. Wybierając słuchawki gamingowe na kabel (lub doczepiając go, jeżeli headset obsługuje oba rodzaje połączeń) pamiętaj, by nie zwisał on aż do ziemi, ponieważ wtedy łatwo o niego zahaczyć i uszkodzić słuchawki lub inny element sprzętu.

Słuchawki dla graczy – najczęściej zadawane pytania

Wybierz takie słuchawki gamingowe, które będą odpowiadały najczęściej ogrywanym przez Ciebie tytułom. Jeśli grasz w sieciowe shootery, to ważne, by Twoje słuchawki pozwoliły Ci wyraźnie słyszeć kierunek, z którego dochodzą kroki i strzały przeciwników. Sprawdzą się tutaj systemy 5.1 i 7.1. Jeśli używasz słuchawek do grania w gry fabularne, akcji czy wyścigi, to dobrze sprawdzi się klasyczne stereo. W każdym wypadku ważny jest jednak komfort, jaki dają słuchawki, dlatego dopasuj ich ciężar i rozmiar do swoich preferencji.

Słuchawki do Xbox One przede wszystkim muszą być kompatybilne z konsolą Microsoftu. Informację o tym znajdziesz w specyfikacji produktu. Jeśli dane słuchawki gamingowe spełniają ten wymóg, to z powodzeniem wykorzystasz je do gry na tej konsoli. Wybór konkretnego modelu słuchawek do Xbox One zależy od Twoich preferencji gamingowych.

Podstawowe słuchawki gamingowe kupisz już za nieco ponad 100 złotych, ale rozpiętość cenowa tych urządzeń jest bardzo duża. Wynika ona z zastosowanych materiałów, technologii i użytych przetworników. Za najlepsze słuchawki gamingowe trzeba zapłacić nawet ponad 1500 złotych.

Najlepsze słuchawki gamingowe – ranking 2023

Nasze propozycje słuchawek gamingowych