Ranking TOP 10 najlepszych drukarek | urządzeń wielofunkcyjnych do domu

Zastanawiasz się, jaka drukarka do domu będzie najlepsza? Koniecznie zweryfikuj swoje wymagania, bo drukarka to zazwyczaj inwestycja na długi czas, która nie powinna Cię zawieść. Co będziesz drukować, jak często i kto jeszcze będzie korzystał z urządzenia? Sprawdź nasz ranking najlepszych drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych do domu i wybierz najlepszy model dla siebie.

Najlepsza drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne do domu — co wybrać?

Druk atramentowy – czy zda egzamin w domu?

W warunkach domowych, przy częstym drukowaniu niedużych nakładów, świetnie sprawdzi się drukarka atramentowa. Możesz się po niej spodziewać wysokiej jakości druku oraz stosunkowo szybkiej pracy. Ponadto drukarki atramentowe mogą pochwalić się świetną jakością drukowanych kolorów – są one intensywne i ciepłe, dzięki czemu sprawdzą się do zdjęć czy grafik.

Drukarki atramentowe zwykle korzystają ze specjalnych wkładów drukujących z tuszem lub ze stałego zasilania w atrament. Koszt eksploatacji drukarki atramentowej jest zazwyczaj niewysoki, a dołączone do zestawu tusze potrafią wystarczyć na długi czas. Drukarki atramentowe nie lubią jednak bezczynności. Nie powinny być wyłączane z prądu i długo nieużywane, gdyż tusz może zaschnąć i będzie bezużyteczny.

Druk laserowy – kiedy się sprawdzi?

Drukarka laserowa będzie lepszym wyborem niż drukarka atramentowa, gdy drukujesz dużo czarno-białego tekstu, wykresów i tabel. Ponadto drukarka laserowa może przez dłuższy czas stać bezczynnie, bez obaw o późniejsze problemy z drukowaniem. Atutem druku laserowego jest także wysoka jakość i większa precyzja, w porównaniu z drukarką atramentową. Litery oraz symbole są równe i wyraźne, a druk jest bardzo trwały.  

Drukarki laserowe ponadto są nieco szybsze od atramentowych, co pozwala oszczędzić czas podczas drukowania wielu stron pod rząd. Ponadto koszty eksploatacji drukarki laserowej potrafią być zauważalnie niższe. Chociaż jednorazowy wydatek na toner bywa niemały, to jego trwałość i wydajność jest bardzo wysoka.

Zobacz również:

Drukarka do domu — cechy, na które warto zwrócić uwagę

Czy w warunkach domowych będziecie Ci potrzebny skaner i kserokopiarka? Jeżeli tak, wybierz funkcjonalne urządzenia wielofunkcyjne, czyli drukarki ze skanerem, które wesprą Cię w niewielkim, prywatnym, domowym biurze, ale także pozwolą np. zdigitalizować rodzinne zdjęcia czy rysunki dzieci.

Jedną z najistotniejszych cech drukarki, która skutecznie pozwala zaoszczędzać papier i czas, jest duplex, czyli automatyczny druk dwustronny. Dzięki temu ominie Cię ręczne odwracanie papieru w celu zadrukowania obydwu stron. Wiele drukarek oferuje także druk bezprzewodowy poprzez Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy AirPrint. Dzięki temu drukarka może być oddalona od urządzenia i nie będzie potrzebować łączenia poprzez kabel USB.

Upewnij się, czy wymarzona drukarka obsługuje wymagane przez Ciebie formaty. Standardowym formatem papieru jest A4, ale wiele drukarek obsługuje także A5, A6, koperty i papier w wymiarach niestandardowych. Wybrane modele drukują również na płytach CD, etykietach, a nawet na papierze o formacie A3. 

Jaka drukarka ze skanerem do domu lub zwykła drukarka będzie najlepsza?

Wybór urządzeń drukujących do domu może być dość trudny, bo ich ilość na rynku jest imponująca. Najpopularniejszymi producentami w tej kategorii sprzętów, które wspomogą Twoje gospodarstwo domowe, są Canon, HP, Brother czy Epson.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne do domu to zazwyczaj małe i zgrabne urządzenia, które z powodzeniem wpasują się w każde wnętrze. Przygotowując poniższe zestawienie, zadbaliśmy o to, aby znalazły się w nim modele, do których bezproblemowo znajdziesz materiały eksploatacyjne.

Najlepsze drukarki i urządzenia wielofunkcyjne do domu — najczęstsze pytania

Wybór drukarki do domu powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Jeżeli zależy Ci jedynie na drukowaniu, wybierz klasyczną drukarkę. Jeżeli potrzebujesz dodatkowo skanera i kserokopiarki, najlepszym wyborem będzie urządzenie wielofunkcyjne, czyli drukarka ze skanerem. Zwróć również uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak druk dwustronny czy łączność bezprzewodowa, a także rozmiar obsługiwanego papieru.

Do domowych warunków i sporadycznego drukowania niewielkiej ilości stron, także w kolorze, z pewnością lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa. Natomiast jeśli wiesz, że Twoje potrzeby są znacznie większe i zamierzasz dość często drukować, zainwestuj w drukarkę laserową. Jej koszt będzie nieco wyższy, ale zwróci się on dzięki niższym kosztom wydruku jednej strony tekstu. Pamiętaj jednak, że drukarka atramentowa nie może długo stać bezczynnie, gdyż wtedy tusz zaschnie.

Koszt dobrej drukarki do domu waha się w granicach od 300 zł do 1000 zł. Szukając ekonomicznej drukarki do domu trzeba mieć jednak na uwadze, że koszt drukarki to jedno, a koszt eksploatacji to drugie. Może się okazać, że samo urządzenie nie będzie tanie, ale niskie koszty materiałów eksploatacyjnych pozwolą długofalowo zaoszczędzić dużo pieniędzy. Sprawdź to przed zakupem drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do domu.

Najlepsze urządzenia wielofunkcyjne lub drukarki do domu – ranking

Polecane modele: