Zastanawiasz się jaką klawiaturę do biura wybrać? Najlepszy będzie model, który oferuje funkcje dostosowane do specyfiki Twojej profesji. Odpowiednio dobrana klawiatura poprawi komfort pracy, a nawet przełoży się na efektywność i wydajność. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź zatem czym kierować się podczas wyboru, zobacz ranking polecanych klawiatur i wybierz najlepszy model.
Klawiatury mają określone zestawy cech, z których dokonać należy wyboru tych najlepiej dostosowanych do specyfiki stanowiska pracy. Praca biurowa jest pojemnym pojęciem, którym określa się wiele różnych zawodów. A każdy z nich charakteryzuje się innymi obowiązkami i warunkami pracy przy komputerze. Na początku należy zatem zastanowić się jakie czynności wykonujesz najczęściej i jakimi funkcjami powinna wyróżniać się Twoja klawiatura.
Zakup warto przemyśleć z kilku powodów. Po pierwsze, odpowiednie funkcje klawiatury przekładają się na większą efektywność pracy. Po drugie, jeśli przez wiele godzin siedzisz przy biurku i trzymasz ręce na klawiaturze, jej ergonomiczna konstrukcja odciąży nadgarstki i stawy. Po trzecie, wybierzesz klawiaturę, która spełnia Twoje wymagania, a z drugiej strony nie przepłacisz za klawiaturę oferującą funkcje, z których nawet nie skorzystasz.
Długie godziny przelewania na elektroniczną kartkę kreatywnych pomysłów albo merytorycznych odpowiedzi na mailowe zapytania i czatowania z klientami. Pracownikom spędzającym większość dnia na pisaniu przyda się klawiatura o ergonomicznej konstrukcji, z szybko reagującymi klawiszami.
Aby wielogodzinne trzymanie dłoni na klawiaturze i pełnoetatowe stukanie w klawisze było komfortowe, szybkie i precyzyjne należy zwrócić uwagę na budowę klawiatury. Przede wszystkim musi to być klasyczny model z optymalnie rozstawionymi klawiszami. Kompaktowe klawiatury o niewielkich gabarytach przydadzą się pracownikom, którzy często podróżują w sprawach służbowych, ale niekoniecznie osobom, które wystukują tysiące znaków. W takich modelach bowiem często klawisze ułożone są blisko siebie, co utrudnia swobodne, precyzyjne pisanie.
Klawiatury przewodowe gwarantują stabilne połączenie, a modele o niskim profilu klawiszy mają krótki czas reakcji, dzięki czemu możesz błyskawicznie przelać myśli do komputera i szybko odpisać na maile zgorączkowanych klientów. Ponadto niskoprofilowe, membranowe klawiatury wyróżniają się cichą pracą klawiszy. Jeśli przez osiem godzin pracy głównie wystukujesz kolejne litery, słowa i zdania, z takim modelem nie będziesz miał problemu z irytującym stukotem rozpraszającym Ciebie i współpracowników.
Większą wygodę pracy zapewni ergonomiczna konstrukcja. Zwróć uwagę na modele podwyższone i nachylone pod kątem do piszącego. Większość klawiatur ma taką budowę, a niektóre pozwalają nawet na dostosowanie wysokości, dzięki ruchomym stópkom. Istotna jest także podpórka pod nadgarstki, która pozwoli wygodnie ułożyć ręce i odciąży stawy. Może ona tworzyć z klawiaturą spójną konstrukcję albo być dodatkowym akcesorium dołączanym do klawiatury w razie potrzeby.
Niektóre modele wyróżniają się jeszcze innymi, oryginalnymi ergonomicznymi cechami, takimi jak lekko wklęsłe, wyprofilowane do kształtu palca klawisze w Logitech MX Keys czy podzielona konstrukcja służąca wygodnemu ułożeniu prawej i lewej dłoni w Microsoft Ergonomic Keyboard.
Jeśli Twoja praca to głównie cyferki – pracujesz w rachunkowości, księgowości czy innym dziale zajmującym się finansami lub danymi, w Twojej klawiaturze nie może zabraknąć panelu numerycznego. Wydzielona część złożona z klawiszy cyfrowych i funkcyjnych ułatwia operowanie na kalkulatorze oraz arkuszach kalkulacyjnych.
Wybierając inną klawiaturę lub pozostając przy tej wbudowanej w laptopie, nie musisz rezygnować z wygody, jaką oferuje dodatkowa część numeryczna. W takiej sytuacji wystarczy dobrać proste, kompaktowe akcesorium, czyli klawiaturę numeryczną z kilkoma klawiszami, na przykład Trust Xalas Numeric.
Jeśli często pracujesz w podróży, zabierasz ze sobą laptopa i akcesoria na spotkania służbowe w biurach, salach konferencyjnych czy kawiarniach albo po prostu cenisz sobie wygodę swobodnego manewrowania klawiaturą, postaw na model bezprzewodowy. Brak ograniczającego ruchy kabla ułatwia transport, pozwala rozsiąść się z klawiaturą nawet do 10 m od sterowanego urządzenia oraz zachować porządek na biurku.
Klawiatury oferują również wiele dodatkowych funkcji. Być może któraś z nich okaże się niezbędna właśnie dla Ciebie i specyfiki Twojej pracy.
Jeśli należysz do nocnych marków, którzy wolą pracować wieczorami i nocami, miłym akcentem będzie podświetlanie klawiszy. Pamiętaj, że dla zdrowia oczu pracować należy przy odpowiednim świetle. Jednak taki dodatkowy, rozświetlający miejsce pracy punkt może zwiększyć komfort pracy po zmroku.
Korzystasz z komputera stacjonarnego, laptopa i smartfona lub tabletu? Wykonywanie obowiązków ułatwi Ci klawiatura bezprzewodowa z możliwością połączenia jednocześnie kilku urządzeń. Niektóre modele, tak jak Logitech MX Keys, umożliwiają nawet przesyłanie plików między nimi.
W branży medialnej i marketingowej przyda się natomiast zestaw klawiszy ułatwiających obsługę multimediów. A jeśli kubek kawy to nieodłączny kompan Twojej pracy, niezbędnym dodatkiem może okazać się odporność na zachlapania.
Są na to dwa rozwiązania. Pierwszym jest przełączenie języka na pasku zadań z ENG na POL – jeśli jest tam taka opcja. Drugim wejście w Ustawienia na komputerze, Czas i język, następnie Język i Klawiatura. Tam wybierz język polski lub dodaj go do listy i ustaw jako domyślny.
Najlepszym sposobem na drobne zabrudzenia i kurz będzie czyszczenie na sucho szmatką z mikrofibry. Można też użyć chusteczek nawilżanych do czyszczenia plastiku. Do czyszczenia klawiatury nada się także sprężone powietrze.
Najpopularniejszym typem są klawiatury na USB. Wówczas podłączamy je do prostokątnego gniazda na panelu komputera – komputer powinien mieć kilka takich wejść. Bezprzewodowe klawiatury połączymy z komputerem przez Bluetooth lub odbiornik załączony do zestawu.
Przeczytaj również:
A może szukasz sprzętu do swojej firmy?