Ranking monitorów gamingowych 144 Hz

Monitor gamingowy powinien posiadać kilka istotnych cech, a jedną z najważniejszych jest częstotliwość odświeżania ekranu. Nie bez powodu magiczne 144 Hz (lub więcej) wyróżniają najlepsze monitory do grania. Takie panele potrafią zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy. Sprawdź ranking najlepszych monitorów gamingowych 144 Hz.

Monitor gamingowy 144 Hz. Co jest ważne?

Odświeżanie ekranu na poziomie minimum 144 Hz w monitorze gamingowym to sprawa niezbędna. W końcu dlatego masz wydajny komputer, żeby wydobyć z niego maksimum możliwości. Nie możesz pozwolić sobie na to, żeby rozmywanie obrazu utrudniło Ci wygraną w trudnej bitwie. Ale nie tylko odświeżanie ekranu ma wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Czas reakcji

Czas reakcji jest kluczową cechą dla monitora gamingowego. Określa czas podświetlenia, a następnie wygaszenie pojedynczego piksela, liczony w milisekundach. Parametr ten wpływa na klarowność wyświetlanego obrazu, a im niższa wartość, tym lepszy jest czas reakcji.

Warto zaznaczyć, że nie każdy monitor, który zaoferuje odświeżanie na poziomie 144 Hz, będzie cechował się także odpowiednim czasem reakcji. Monitor, którego czas reakcji wynosi powyżej 5 ms, nie jest monitorem gamingowym. Nawet często spotykana wartość 5 ms to już trochę za dużo. Najlepszą wartością jest 1 ms i taka cechuje dobry monitor gamingowy.

Technologia synchronizacji obrazu

Odpowiednia częstotliwość odświeżania obrazu i czas reakcji nie zawsze wystarczają, by poprawnie wyświetlić obraz. Z pomocą przychodzą technologie synchronizacji obrazu. W monitorach dla graczy stosuje się rozwiązania od AMD, czyli FreeSync, oraz od NVIDII, a więc G-Sync. Co poprawiają?

Technologie mają za zadanie zapobiegać wyświetlaniu się dwóch klatek jednocześnie. Synchronizacja liczby klatek obrazu na sekundę z częstotliwością odświeżania ekranu eliminuje niechciane szarpanie obrazu. Dzięki temu nie stracisz panowania nad dynamiczną akcją. Szukaj więc monitora, którego technologia synchronizacji jest kompatybilna z Twoją kartą graficzną.

Tryb HDR

O ile monitor z trybem HDR nie jest niezbędny, jak wcześniej opisane parametry, może wzbogacić wyświetlany obraz. Twórcy gier dbają o szczegóły i nie wszystkie da się realnie odwzorować bez tej funkcji. HDR pozwala dostrzec w bardziej naturalny i precyzyjny sposób tonalne przejścia pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi barwami. Jednocześnie bezstratna jest ilość szczegółów. Oglądanie wirtualnego zachodu słońca z wiernie odwzorowanymi kolorami może być piękne, nie sądzisz?

Rozdzielczość ekranu

W monitorach gamingowych za minimum uznaje się rozdzielczość Full HD. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej modeli które cechują się panelem WQHD lub 4K. Nie oszukujmy się, im wyższa rozdzielczość tym lepiej. W końcu twórcy gier po to dopracowują najmniejsze detale postaci, obiektów czy krajobrazów, by móc je podziwiać. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy moja karta graficzna da sobie radę?

Pytanie kluczowe, ponieważ bez odpowiednio wydajnej karty graficznej nie uzyskasz oczekiwanego efektu. Wygenerowanie obrazu w rozdzielczości 4K wymaga ogromnej mocy obliczeniowej i miej to na uwadze podczas wyboru monitora. Czasem lepiej wybrać ekran Full HD i otrzymać więcej FPS-ów.

Przekątna ekranu i rodzaj matrycy

Wybór przekątnej to już sprawa indywidualna. W strzelanki lepiej będzie Ci się grało na płaskim, 24-calowym monitorze o proporcjach obrazu 16:9, ponieważ wydarzenia na ekranie musisz mieć pod kontrolą. Monitor 27-calowy (może być też więcej) i formacie 21:9 będzie lepszym wyborem do wyścigów, gier sportowych oraz RPG. Do Forzy Horizon czy Need For Speed szczególnie dobrym wyborem będzie zakrzywiona matryca. W ten sposób wydobędziesz piękno z lokacji, przez którą przebiega trasa wyścigu.

Rodzaj matrycy jeszcze kilka lat temu był kluczowym parametrem podczas wyboru najlepszego monitora do gier. Obecnie jednak różnią się detalami i każda z dostępnych matryc będzie dobra do gier. IPS zapewni Ci lepsze kolory i kąty widzenia, TN oferuje najwyższe odświeżanie, z kolei VA najlepiej odwzorowuje czerń. Rodzaj matrycy najlepiej wybierz pod kątem kolorów, jakich oczekujesz.

Monitory 144Hz — najczęściej zadawane pytania

Tak naprawdę w większości przypadków praktycznym rozwiązaniem będzie wybranie jednego z tych formatów: Full HD (1920×1080 pikseli) lub Quad HD (2560×1440 pikseli). Natomiast jeśli posiadasz mocny komputer bez obawy możesz postawić na monitor 144Hz 4K Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na Pulpicie, a następnie z rozwijanego menu wybierz opcję Ustawienia ekranu. Pojawi się okienko, w którym możesz zmienić orientację ekranu lub rozmiar elementów na ekranie. Kliknij w odnośnik zaawansowane ustawienia wyświetlania i wybierz 144 Hz z menu rozwijanego.

W przypadku rozdzielczości 1080p 144 Hz potrzebujesz DisplayPort, Dual-Link DVI lub HDMI 1.3 (lub wyższej), podczas gdy 1440p 144 Hz wymaga HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2. Natomiast aby wyprowadzić zawartość 1080p przy 144 Hz, potrzebujesz kabla Dual-Link DVI, DisplayPort lub HDMI 1.4 (lub lepszego).

Najlepsze monitory 144 Hz