Mysz to bez wątpienia najbardziej oswojony i udomowiony gryzoń z gatunku akcesoriów komputerowych. Znajdziesz go zapewne przy każdym biurku, zarówno tym prywatnym, jak i służbowym. Niech Cię jednak nie zwiedzie pospolitość tego urządzenia. Poszczególne rodzaje różni zestaw cech, który przekłada się na komfort użytkowania. Jest to szczególnie ważne w czasie pracy, która wymaga od Ciebie wydajności i precyzyjności. Sprawdź ranking tanich myszek biurowych i wybierz akcesorium najlepsze dla swoich potrzeb.
Najważniejszą kwestią przy wyborze dobrej myszki do pracy biurowej jest wcześniejsze jasne określenie swoich codziennych potrzeb oraz zajęć, które najczęściej wykonujesz w ramach stanowiska. Wbrew pozorom pod szerokim pojęciem „pracy biurowej” kryje się tak naprawdę wiele różnych zadań, a każde z nich może wymagać od akcesorium innych udogodnień.
A mianowicie, jeżeli dużą część czasu pracy poświęcasz na różnego rodzaju prezentacje lub często przeczesujesz tony materiałów wideo, audio czy tekstowych, dobrym rozwiązaniem będzie mysz typu multimedialnego. W przeciwieństwie do urządzeń uniwersalnych posiada ona z boku (w miejscu usytuowania kciuka) lub u spodu dodatkowe przyciski, dzięki którym przykładowo szybko przewiniesz slajd lub przyciszysz i pogłośnisz dźwięk w swoim komputerze.
Uniwersalna mysz zwyczajowo miała klasyczny podział klawiszy na prawy, scroll i lewy przycisk. Jeżeli jest to arsenał, który w Twoich codzienny zajęciach zdecydowanie Ci wystarcza, to nie ma sensu dopłacać więcej za akcesorium, z którego wszystkich atrybutów nie skorzystasz.
Istotną kwestią będzie również sposób połączenia myszy z docelowym urządzeniem. Kiedy w ramach pracy sporo godzin spędzasz jednak poza biurem, na przykład w podróży do klientów, na szkoleniach lub często pracujesz zdalnie i nie masz jednego, stałego miejsca roboczego, to najlepszą propozycją będzie mysz bezprzewodowa. Taka opcja zapewni Ci o wiele więcej wygody i mobilności.
Myszki bezprzewodowe mogą być obsługiwane przez komunikację Bluetooth, nadajnik z technologią radiową o częstotliwości 2.4 GHz, wpinany do portu USB, oraz rzadziej przez Wi-Fi. Pierwszy wariant charakteryzuje się mniejszą ilością zakłóceń, ale może wykazywać niższą czułość i wolniejszy czas reakcji. Natomiast opcja z nadajnikiem wymaga podłączenia dodatkowego adaptera, na którego niekoniecznie musisz mieć miejsce w swoim urządzeniu. W dodatku więcej sprzętów łączy się za pomocą tej metody, co wpływa na wspomniany wzrost zakłóceń i tym samym sprawność działania myszy.
W przypadku, gdy Twoje miejsce pracy jest stacjonarne, zdecydowanie możesz postawić na mysz przewodową, podpinaną do komputera za pomocą kabla. Dzięki takiej myszce nie musisz martwić się o żadne zakłócenia. Zawsze będzie działała stabilnie i bez cięć.
Dodatkowo na rynku dostępne są myszki różniące się od siebie rodzajami zastosowanego sensora. Może być on optyczny lub laserowy. Pierwszy z nich sprawdza się do podstawowej pracy biurowej, która nie wymaga chirurgicznej precyzji, oraz do standardowego użytkowania komputera. Warunkiem korzystania z tej myszy jest umiejscowienie na matowej powierzchni, błyszczące blaty nie zdadzą egzaminu.
O wiele bardziej czułe są myszki z sensorem laserowym. Nie dość, że działają niemal na każdej powierzchni, to wyróżniają się wyższą rozdzielczością i częstotliwością raportowania, co przekłada się na szybkość i dokładność odzwierciedlonego ruchu. Jeżeli więc w pracy wykonujesz zadania wymagające drobiazgowości i perfekcjonizmu – zdecydowanie lepiej postawić na taki rodzaj myszy.
Ponadto Microsoft opatentował autorski rodzaj sensora, tzw. Blue Track z optyką Blue Speculat. Jego szerokokątne soczewki mają tu za zadanie stworzyć dokładną replikę powierzchni, po której ten się porusza, a nie tylko jej odwzorowanie. W ten sposób myszki Microsoftu mają się charakteryzować jeszcze większą precyzją i czułością na każdej powierzchni, nawet tej pokrytej zanieczyszczeniami.
Myszki komputerowe oprócz zastosowanego sensora różnią się jednak także jego rozdzielczością (czułością) wyrażaną w jednostkach DPI, czyli pikselach. Im wyższy ten wskaźnik (zazwyczaj powyżej 1000 DPI), tym szybsza odpowiedź kursora na wykonany przez Ciebie ruch i większa jego dokładność. Jest to szczególnie istotna kwestia dla grafików.
I na koniec rzecz może z pozoru błaha, ale jakże istotna w codziennym użytkowaniu – wygoda i ergonomia. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, upewnij się jak leży w dłoni. Czy jego rozmiar i kształt zapewnią Ci komfort na długie godziny pracy? Czy wszystkie najpotrzebniejsze Ci klawisze są dostępne na skinienie palca? Myszka komputerowa to podstawowe narzędzie pracy biurowej, dlatego nie należy bagatelizować wyboru najodpowiedniejszego dla siebie.
Kiedy już wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając to akcesorium, a ponadto masz już przygotowany budżet, jaki zamierzasz na nie przeznaczyć, to sprawdź, czego w tej kwocie się spodziewać. W myszce komputerowej za 150 zł nie powinno na pewno zabraknąć przede wszystkim:
Takie połączenie cech to w zasadzie aktualnie maksimum tego, czego możemy się spodziewać po myszce za 150 zł.
Do pracy, która nie wymaga dużej precyzji wystarczy mysz optyczna. Jeśli jednak Twoja praca wymaga drobiazgowości, potrzebujesz myszki, która cechuje się dużą czułością. Dlatego zdecydowanie lepsza będzie wtedy mysz z sensorem laserowym.
Jeśli pracujesz stacjonarnie, wystarczy Ci mysz przewodowa, którą podłączysz do komputera i nie musisz martwić się zakłóceniami. Jeśli często podróżujesz lub zmieniasz miejsca pracy, wygodniejsza będzie mysz bezprzewodowa, która zapewni Ci wygodę i mobilność. Oczywiście możesz ją zastosować, kiedy pracujesz stacjonarnie – to zawsze jeden kabel mniej na biurku.
Warto określić swoje codzienne potrzeby. Jeśli często prowadzisz prezentacje, przeczesujesz sporą liczbę materiałów wideo, audio czy dokumentów, wybierz mysz multimedialną. Posiada dodatkowe przyciski, które ułatwią Ci pracę. A jeśli do codziennych zajęć wystarczą Ci tylko dwa podstawowe przyciski oraz pokrętło, wybierz mysz klasyczną.
* Podane ceny są aktualne na dzień publikacji rankingu
Damian Cholewa – jesteś Rosjaninem lub mieszkasz na ścianie wschodniej kraju lub w W-wie ? Pytam bo znamienity to jest rusycyzm – po polsku to słowa to : znakomity.