W przypadku konsol wybór domyślnego pada jest… żaden, bo dokonują go za nas producenci, dołączając kontroler do zestawu. Warto jednak wiedzieć, że na domyślnych padach oferta się kończy, a na rynku znajdziemy całkiem sporo alternatyw dedykowanych konkretnym platformom. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych padów do gier na: PC oraz konsole: PS4 i PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch.
Przez wiele dekad gamingu wykształciła się cała paleta gatunków i podgatunków gier. Od sportowych, pokroju serii FIFA, przez strzelanki typu First Person Shooter czy strategie czasu rzeczywistego, aż po modne w ostatnim czasie Battle Royale, które niektórzy traktują jako gatunek, inni zaś jako tryb rozgrywki w ramach istniejących już gatunków.
Okej, ale dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Cóż, gry realizujące określone gatunki już z założenia projektowane są z myślą o obsłudze myszką i klawiaturą. Widzieliście kiedyś profesjonalnych graczy Counter Strike: Global Offensive, którzy na turniejach graliby na padzie? No właśnie.
Nie oznacza to oczywiście, że w strzelanki nie da się grać inaczej. Istnieją przecież porty konsolowe takich gier, jak Cyberpunk 2077, Battlefield 5 czy nawet Fortnite. Gdyby jednak konsolowcy, nastawieni na maksymalizację efektywności sieciowych rozgrywek, mieli do wyboru pad albo zestaw: mysz plus klawiatura, pewnie skusiliby się na ten drugi wariant.
Dużo gorzej dla padów wyglądają jednak gry strategiczne, czy to RTS-y, czy turówki, czy strategie nastawione na aspekt ekonomiczny. Owszem, co jakiś czas pojawiają się próby stworzenia konsolowych portów tego typu gier, w których sterowanie nie byłoby udręką, i nawet jeśli ta sztuka się powiedzie, pady wciąż nie mają w tym obszarze startu do myszki i klawiatury.
Dla równowagi należy jednak wspomnieć, że są gry, które już na starcie premiują sterowanie padem. W taką FIFĘ na przykład z powodzeniem można grać przy użyciu klawiatury na PC, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli chcemy dać sobie szansę na używanie efektownych trików i nawiązanie równorzędnej rywalizacji z innymi graczami, zakup pada jest koniecznością. Nie ma szans, by grając klawiaturą, wycisnąć z FIFY choćby 60% gameplayowego potencjału.
Zdarza się również, że przewaga pada nad innymi rozwiązaniami zasadza się nie tyle w kwestii użyteczności, ile wygody, choć tu oczywiście dochodzi aspekt subiektywnych odczuć i przyzwyczajeń. Dla przykładu – w Forzę Horizon 4 grałem zarówno przy użyciu pada (na Xbox One i Xbox Series X), jak i klawiatury (w wersji na PC). W obu przypadkach radziłem sobie mniej więcej tak samo, bo gra nie faworyzowała żadnego z tych rozwiązań, ale więcej przyjemności odczuwałem, trzymając w dłoniach pada (tak, wiem, dopiero z kierownicą zaczyna się prawdziwa jazda, niemniej wciąż nie miałem przyjemności spróbować).
Niestety dość istotnym kryterium jest cena; w tym znaczeniu, że w większości przypadków odzwierciedla jakość produktu. Na pierwszy rzut oka można się nabrać na spostrzeżenie typu „na chłopski rozum”, bowiem wszystkie pady przeznaczone na określoną platformę wyglądają podobnie. A już na pewno posiadają wszystko, co jest potrzebne, aby móc grać – te same przyciski, ten sam lub zbliżony ich układ, itp.
Różnice tkwią w detalach, a te potrafią mieć kolosalne znaczenie dla wygody, ergonomii i efektywności rozgrywki. Czasem urządzenie po prostu „źle leży” w rękach, materiał, z którego jest wykonane, jest niemiły w dotyku, a gałki analogowe trzeszczą, doprowadzając nas do szału. Warto pamiętać, że gaming już z założenia ma nam sprawiać przyjemność i satysfakcję, a kiepskiej jakości kontrolery zdecydowanie nas od tego celu oddalają.
Kolejna rzecz, która części z Was pewnie wyda się oczywista, ale trzeba o niej wspomnieć. Szukając na rynku pada, warto sprawdzić przed zakupem, czy aby na pewno jest on kompatybilny z wybraną przez nas platformą. Niestety często bywa tak, że producenci tworzą urządzenia z myślą wyłącznie o Xboksie lub PlayStation, a nawet w obrębie systemu Windows może się okazać, że dany pad nie współpracuje z niektórymi wersjami systemu. Na szczęście tego typu informacje można bez problemu odnaleźć na kartach produktowych wszystkich kontrolerów.
Kiedyś ten dylemat miał znacznie większe znaczenie niż dzisiaj. Bezprzewodowe pady, szczególnie te wątpliwej jakości, charakteryzowały się wyczuwalnymi opóźnieniami. W singleplayerze jeszcze można było to przeżyć, jeśli jednak rywalizowaliśmy z innymi w multi, tutaj już lagi nierzadko miały decydujący wpływ na ostateczny wynik rozgrywki.
Obecnie bezprzewodowe kontrolery radzą sobie w tej materii znacznie lepiej, co najlepiej widać w standardowych padach dołączanych do konsol Sony i Microsoftu. To tego dochodzi, rzecz jasna, wygoda związana z brakiem kabli, choć w pewien sposób równoważy ją konieczność okresowego ładowania (jeśli pad ma taką opcję) lub wymiany baterii.
W przypadku konsol Sony przed zakupem koniecznie sprawdźcie artykuł: Czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4? Sony wyjaśnia i tłumaczy
Beznadzieja artykuł
zgadzam się
Ej mi cos tam sie przydalo, hejtujecie