Klawiatura dla ucznia i studenta. Jaką wybrać?

Kompletując technologiczną wyprawkę, nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych urządzeń peryferyjnych do obsługi komputera, czyli klawiaturze. Aby przelewanie myśli do edytora tekstowego było w pełni komfortowe, musi ona spełniać kilka wymagań. Kierując się nie tylko ergonomią pracy, ale także funkcjonalnością, wytypowaliśmy te modele klawiatur, które najlepiej sprawdzą się zarówno podczas nauki, jak i rozrywki.

Najlepsza klawiatura dla ucznia i studenta

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego przyrządu pisarskiego nie należy do najprostszych. Przecież własnymi preferencjami kierujemy się nawet podczas kupna długopisu czy pióra. Jedni postawią na proste konstrukcje, skupiając się na jakości. Inni będą kierować się nietypowym wyglądem, który rozbudzi ich kreatywność i wyobraźnię. A część osób weźmie pod uwagę jedynie wygodę pisania. Podobnymi kryteriami kierujemy się przy wyborze klawiatury.

Głównym przeznaczeniem klawiatury dla ucznia i studenta jest oczywiście wywiązywanie się ze szkolnych i akademickich obowiązków, czyli wystukiwanie wielostronicowych prac dyplomowych, tworzenie kreatywnych esejów, wypracowań czy prezentacji. To nasuwa już na myśl kilka cech, którymi to urządzenie peryferyjne powinno się wyróżniać.

Jednak wybierane do domowego użytku klawiatury wykorzystywane będą nie tylko do nauki i pracy, ale także do rozrywki. Dlatego warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które sprawdzą się w gamingu albo ułatwią obsługę multimediów.

Czy połączenie przyjemnego z pożytecznym jest możliwe? W kategorii klawiatur jak najbardziej. Oferta jest bardzo szeroka, więc warto przybliżyć sobie kilka podstawowych cech i zdecydować, które z nich powinny być priorytetem podczas wyboru odpowiedniej dla siebie klawiatury.

klawiatura i długopis

Jaką klawiaturę dla ucznia wybrać?

Trwałość i wytrzymała konstrukcja

Jakość wykonania i zastosowanych materiałów liczy się z pewnością dla każdego, kto staje przed wyborem nowego sprzętu. Jednak akcesoria dla młodzieży i studentów często wystawione są na cięższe próby, niż tylko czas.

Ważne jest, aby podczas intensywnego użytkowania klawisze nie zmatowiały, a znaki nie wytarły się i były czytelne. Wytrzymały powinien być także szkielet, zwłaszcza jeśli klawiatura trafić ma w ręce temperamentnego gracza lub pisarza. Ponadto spożywanie posiłków i napojów przy komputerze jest niemal normą, zatem przyda się również odporność na zachlapania.

klawiatura dla studenta

Ergonomia

Niezwykle ważnym aspektem jest komfort użytkowania. Tym bardziej, gdy mowa o codziennej i wielogodzinnej obsłudze komputera. Odpowiednią klawiaturą dla ucznia i studenta będzie pełnowymiarowy model, wyróżniający się ergonomiczną konstrukcją. Już tłumaczę, co to dokładnie oznacza.

Pełnowymiarowe klawiatury o większych gabarytach charakteryzują się szerszym i zarazem wygodniejszym rozstawem klawiszy. Towarzysząca takiej specyfikacji wygoda pracy odczuwalna jest zwłaszcza w porównaniu z klawiaturami wbudowanymi w laptopach lub kompaktowymi modelami bezprzewodowymi, które konstruowane są przede wszystkim z myślą o mobilności – wygodzie transportowania i pracy w podróży.

Dlatego do domowego, statycznego stanowiska pracy lepiej wybrać klasyczną klawiaturę o przestronnym układzie klawiszy i optymalnym rozmiarze przycisków. Wpływa to na intuicyjną obsługę i precyzyjne trafianie w każdy klawisz, co znacząco zwiększa komfort pisania i zmniejsza liczbę przypadkowych błędów.

Ponadto pełnowymiarowość wiąże się także z funkcjonalnością, ponieważ takie klawiatury wbudowane mają wszystkie niezbędne klawisze, panel numeryczny, a także dodatkowe przyciski multimedialne.

Pod względem konstrukcji, wygodę podczas wielu godzin pisania i grania zapewnią regulowane nóżki oraz podpórka pod nadgarstek. Lekko uniesiona i ustawiona pod kątem klawiatura pozwala na komfortowe działanie i precyzyjne wystukiwanie każdego klawisza. Natomiast dodatkowy panel dołączony do dolnej krawędzi akcesorium daje możliwość wygodnego oparcia nadgarstków i dłoni, co odciąża stawy, eliminuje dolegliwości wywołane uciskiem nerwów oraz pozwala zapobiec schorzeniom, np. cieśni nadgarstka.

Podpórka pod nadgarstki często jest zintegrowana z klawiaturą lub dołączona do zestawu jako dodatkowe akcesorium. Jeśli wybrany model nie oferuje takiego dodatku, masz możliwość oddzielnego dokupienia podkładki pod nadgarstek.

klawiatura ergonomiczna podświetlana

Funkcjonalność

W najlepszej dla ucznia i studenta klawiaturze nie powinno zabraknąć: panelu numerycznego i przycisków multimedialnych. Pierwszy element ułatwi i przyspieszy odrabianie zadań z matematyki oraz przedmiotów ścisłych. Drugi będzie wygodnym rozwiązaniem dla studentów kierunków artystycznych oraz miłośników relaksu przy ulubionym serialu czy filmie.

W efektywniejszej pracy przy komputerze pomogą również klawisze programowalne. Możliwość przypisania niestandardowych funkcji przyda się nie tylko graczom, którzy podczas gamingowych batalii operują licznymi komendami. Takie ustawienia sprawdzą się także podczas codziennych obowiązków. Wybranym klawiszom przypisać można uruchomienie konkretnego programu, funkcję kopiowania i wklejania bądź wiele innych przydatnych na co dzień komend do najczęściej wykonywanych operacji.

Cicha praca klawiszy

Chyba nikt nie przepada za głośnym i drażniącym odgłosem stukania w klawiaturę. Jest to irytujące także dla osób przebywających w naszym otoczeniu. Zwłaszcza gdy pracuje się nocami, bo projekt musi być skończony na ósmą rano. Aby nie drażnić współlokatorów i oszczędzić sobie rozpraszającego stukotu, najlepiej postawić na klawiatury membranowe i/lub niskoprofilowe.

Podświetlenie

Nocnym markom i osobom, których kreatywność budzi się dopiero wieczorami, z pewnością przypadnie do gustu opcja podświetlenia klawiszy. Choć dla zdrowia oczu pracować należy przy odpowiednim oświetleniu, taki rozjaśniający klawiaturę akcent może poprawić komfort nocnego wystukiwania tekstów oraz grania.

Podświetlenie RGB, występujące w klawiaturach gamingowych, można ponadto dostosować do własnych preferencji. Znów pojawia się funkcja, która okaże się przyjazna nie tylko graczom. Możliwość wyrażenia siebie i pracy przy estetycznym, spersonalizowanym stanowisku wywołuje pozytywne emocje, poprawia samopoczucie, rozbudza wyobraźnię oraz wspomaga kreatywność.

podświetlenie klawiatury

Polecane klawiatury dla uczniów i studentów

Razer Ornata V2

Razer Ornata V2 to ergonomiczna klawiatura gamingowa, która przypadnie do gustu nie tylko graczom. Hybrydowe – mechaniczno-membranowe akcesorium łączy zalety obu rodzajów przełączników, zapewniając wysoki komfort użytkowania. Jest wyposażona w panel numeryczny, przyciski multimedialne, wielofunkcyjną rolkę przewijania i programowalne klawisze, zatem sprawdzi się zarówno podczas nauki, jak i wszelkiego rodzaju rozrywki multimedialnej.

Solidna konstrukcja klawiatury od Razer wytrzyma nawet bardzo intensywne użytkowanie. Ponadto Ornata V2 ma wygodną podpórkę pod nadgarstki oraz regulowane stópki, pozwalające na ustawienie klawiatury pod wygodnym kątem.

Również pod względem wyglądu Razer Ornata V2 prezentuje się świetnie. Klasyczny, czarny design można spersonalizować dzięki podświetleniu RGB, a każdemu klawiszowi nadać inny odcień.


Logitech MX Keys

Logitech MX Keys to klawiatura, która została stworzona do domu i biura, a więc idealnie sprawdzi się jako sprzęt dla ucznia czy studenta. Dzięki wadze 810 gramów bezprzewodowa klawiatura Logitech MX Keys jest wystarczająco ciężka, aby zapewnić stabilną i bezpieczną podstawę.

Dzięki swojej budowie nawet wielogodzinna praca na niej będzie czystą przyjemnością. Wklęsły kształt klawiszy jest dostosowany do kształtu palców, a zaokrąglone krawędzie zapewniają zadowalającą reakcję.


x-kom Alu Keys White

Bezprzewodowa klawiatura x-kom Alu Keys to idealna propozycja dla osób poszukujących akcesoriów o stonowanym, eleganckim designie. Pełnowymiarowa klawiatura skupia wszystkie wskazane wyżej elementy, więc idealnie sprawdzi się do wystukiwania prac zaliczeniowych, czatowania ze znajomymi, uzupełniania tabelek w Excelu oraz obsługi programów multimedialnych.

Niskoprofilowe, membranowe klawisze nie wydają uciążliwego stukotu, więc praca odbywa się w przyjemnej ciszy, która ułatwia skupienie się na zadaniu. Ponadto z x-kom Alu Keys może obsługiwać nawet trzy urządzenia jednocześnie, przełączając się między nimi szybko za pomocą przycisku easy-swift. 


Logitech G213 PRODIGY

Logitech G213 PRODIGY to wysokiej jakości klawiatura, której niestraszne krople wody lądujące przypadkowo na klawiszach. Komfort pracy zapewnią regulowane stopki, zintegrowana podpórka pod nadgarstki oraz membranowe przełączniki. A czarnym klawiszom charakteru doda strefowe lub jednostrefowe podświetlenie.

Z klawiaturą Logitech G213 PRODIGY masz pod ręką wszystkie niezbędne do pracy i multimedialnej rozrywki klawisze, a części z nich możesz przypisać niestandardowe funkcje, które ułatwią grę oraz codzienną obsługę komputera.