Monitory do domu i biura. Ranking najlepszych modeli

Wybór monitora do domu lub pracy jest często niesłusznie traktowany po macoszemu. Dobry monitor może posłużyć nam przez kilka lat, dlatego warto przed zakupem poświęcić chwilę i przyjrzeć się jego specyfikacji. Sprawdźcie na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora, który ma posłużyć do domu lub pracy oraz nasz ranking najlepszych modeli w tej kategorii.

Wielkość i rozdzielczość ekranu do domu i biura

Optymalnym rozwiązaniem do codziennego użytkowania w biurze lub w warunkach domowych są monitory Full HD o przekątnej 22 – 24 cali. Jednak jeśli monitor w domu ma służyć do oglądania filmów to warto pomyśleć o 27 calach, a nawet o jeszcze większym panelu. Do pracy taka wielkość również może okazać się przydatna, jednak należy mieć na uwadze, że chociaż dzięki większemu ekranowi mamy większą przestrzeń roboczą, to wiążę się to także z koniecznością posiadania odpowiednio dużej powierzchni na biurku. Aby mieć odpowiedni komfort pracy należy bowiem również zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół nas oraz pamiętać, że monitor nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od oczu.

Częstotliwość odświeżania

Co daje częstotliwość odświeżania? W skrócie im jest większa, tym mniej męczy się wzrok. Dlatego jest to ważny parametr jeśli bierzemy pod uwagę wielogodzinną pracę przy monitorze. Przy okazjonalnym korzystaniu z monitora w domu wystarczy częstotliwość odświeżania nieprzekraczająca 60 Hz. Jednak do wielogodzinnej pracy biurowej lub przy używaniu go chociażby do oglądania filmów odpowiedniejsze będzie już co najmniej 75 Hz.

Możliwość regulacji

Z punktu widzenia komfortu pracy możliwość regulacji ustawienia ekranu jest bardzo istotna. Najważniejsze jest, aby dało się regulować wysokość monitora oraz jego kąt nachylenia, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio dopasować go do siebie. Jeśli monitor nie oferuje wystarczającej regulacji, siedząc przed komputerem mimowolnie przyjmujemy niewygodną i niezdrową postawę. Dlatego tak ważne jest, aby w monitorze dostępne były choćby te podstawowe możliwości regulacji.

Technologie ochrony oczu

Jeśli chodzi o wpływ monitora na wzrok duży problem stanowi migotanie ekranu. Ten niedostrzegalny dla ludzkiego wzroku efekt wywołuje zmęczenie, bóle głowy i oczu oraz problemy z koncentracją. Rozwiązaniem jest technologia Flicker-free, która kontroluje jasność ekranu poprzez regulację natężenia prądu eliminując migotanie obrazu na wszystkich poziomach jasności. Dzięki temu wzrok nie męczy się podczas oglądania. 

Kolejną kwestią wpływającą na nasze zdrowie jest niebieskie światło wytwarzane przez ekrany. W warunkach naturalnych ilość niebieskiego światła zmniejsza się pod wieczór i człowiek jest niejako zaprogramowany do takiego trybu. Dostarczanie go sobie sztucznie wieczorem, podczas przebywania przed monitorem, hamuje wydzielanie melatoniny i może powodować problemy ze snem.

Zatem warto zadbać o wzrok i przy zakupie monitora zwrócić uwagę czy zastosowana została w nim technologia Flicker free oraz filtr niebieskiego światła. Szczególnie tyczy się to osób, które przed monitorem spędzają wiele godzin dziennie.

Ekran matowy czy błyszczący?

Istotną kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem monitora jest powłoka ekranu. Błyszczące, odblaskowe panele zapewniają prawidłowe wyświetlanie czerni i kolorów, dlatego dobrze nadają się do oglądania filmów. Jednocześnie jednak należy mieć na uwadze, że w biurze lub przy złym usytuowaniu monitora w domu, od ekranu może odbijać się światło, powodując dekoncentrację i zmęczenie wzroku. Dlatego do pracy i wielogodzinnego przebywania przed monitorem najlepiej sprawdzi się matowa matryca, która niweluje odbijanie się światła od monitora.

Polecani producenci monitorów

Wybór monitora, który ma posłużyć do codziennej pracy w biurze, lub w domu to nie jest tak łatwa sprawa, jak pozornie mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów, które są istotne dla zdrowia i wygody, co jest szczególnie istotne w kontekście monitora, który ma posłużyć do wielogodzinnej pracy, a nie tylko do doraźnego użytkowania. Oczywiście ważnym kryterium, którym często kierujemy się dokonując wyboru jakiegokolwiek sprzętu, jest jego cena. Nie inaczej jest w przypadku monitorów. Uwzględnione w rankingu monitory zostały więc podzielone na trzy półki cenowe: do 500 zł, do 1000 zł i powyżej 1000 zł – tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród polecanych producentów znaleźli się: HP, Samsung, Acer, ASUS, Dell, Philips, BenQ, LG oraz iiyama.

Monitory do 500 zł 

Monitory od 500 do 1000 zł

Monitory powyżej 1000 zł