Monitory do domu i biura. Ranking najlepszych modeli

Wybór monitora do domu lub pracy jest często niesłusznie traktowany po macoszemu. Dobry monitor może posłużyć nam przez kilka lat, dlatego warto przed zakupem poświęcić chwilę i przyjrzeć się jego specyfikacji. Sprawdźcie na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora, który ma posłużyć do domu lub pracy oraz nasz ranking najlepszych modeli w tej kategorii.

Wielkość i rozdzielczość ekranu do domu i biura

Optymalnym rozwiązaniem do codziennego użytkowania w biurze lub w warunkach domowych są monitory Full HD o przekątnej 22 – 24 cali. Jednak jeśli monitor w domu ma służyć do oglądania filmów, to warto pomyśleć o 27 calach, a nawet o jeszcze większym panelu. 

Do pracy taka wielkość również może okazać się przydatna, jednak należy mieć na uwadze, że chociaż dzięki większemu ekranowi mamy większą przestrzeń roboczą, to wiążę się to także z koniecznością posiadania odpowiednio dużej powierzchni na biurku, co jest nie bez znaczenia jeśli chodzi o komfort pracy. Przyjmuje się, że monitor nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od oczu.

Zagospodaruj przestrzeń swojej firmy z nowymi monitorami

Chciałbyś urządzić nową przestrzeń dla swojej firmy i szukasz profesjonalnego wyposażenia? A może chcesz jedynie wymienić stare monitory na nowe sztuki, aby zwiększyć wydajność swojego zespołu?

Niezależnie od tego, jaki jest powód, sprawdź zestawienia najlepszych urządzeń do pomieszczeń (nie tylko) biurowych. Doradzamy tam, jak wybierać sprzęt biurowy, który sprawdzi się też m.in. w branży usługowej oraz przemysłowej.

Poznaj ofertę x-komu dla swojej firmy

Częstotliwość odświeżania

Co daje częstotliwość odświeżania? W skrócie im jest większa, tym mniej męczy się wzrok. Dlatego jest to ważny parametr jeśli bierzemy pod uwagę wielogodzinną pracę przy monitorze. Przy okazjonalnym korzystaniu z monitora w domu wystarczy częstotliwość odświeżania nieprzekraczająca 60 Hz. Jednak do wielogodzinnej pracy biurowej lub przy używaniu go chociażby do oglądania filmów odpowiedniejsze będzie już co najmniej 75 Hz.

Możliwość regulacji

Z punktu widzenia komfortu pracy możliwość regulacji ustawienia ekranu jest bardzo istotna. Najważniejsze jest, aby dało się regulować wysokość monitora oraz jego kąt nachylenia, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio dopasować go do siebie. Jeśli monitor nie oferuje wystarczającej regulacji, siedząc przed komputerem, mimowolnie przyjmujemy niewygodną i niezdrową postawę. Dlatego tak ważne jest, aby w monitorze dostępne były choćby te podstawowe możliwości regulacji.

Technologie ochrony oczu

Jeśli chodzi o wpływ monitora na wzrok, duży problem stanowi migotanie ekranu. Ten niedostrzegalny dla ludzkiego wzroku efekt wywołuje zmęczenie, bóle głowy i oczu oraz problemy z koncentracją. Rozwiązaniem jest technologia Flicker-free, która kontroluje jasność ekranu, poprzez regulację natężenia prądu eliminując migotanie obrazu na wszystkich poziomach jasności. Dzięki temu wzrok nie męczy się podczas oglądania. 

Kolejną kwestią wpływającą na nasze zdrowie jest niebieskie światło wytwarzane przez ekrany. W warunkach naturalnych ilość niebieskiego światła zmniejsza się pod wieczór i człowiek jest niejako zaprogramowany do takiego trybu. Dostarczanie go sobie sztucznie wieczorem, podczas przebywania przed monitorem, hamuje wydzielanie melatoniny i może powodować problemy ze snem.

Zatem podsumowując – warto zadbać o wzrok i przy zakupie monitora zwrócić uwagę czy zastosowana została w nim technologia Flicker free oraz filtr niebieskiego światła. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które przed monitorem spędzają wiele godzin dziennie.

Ekran matowy czy błyszczący?

Istotną kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem monitora jest powłoka ekranu. Błyszczące, odblaskowe panele zapewniają prawidłowe wyświetlanie czerni i kolorów, dlatego dobrze nadają się do oglądania filmów. Jednocześnie jednak należy mieć na uwadze, że w biurze lub przy złym usytuowaniu monitora w domu, od ekranu może odbijać się światło, powodując dekoncentrację i zmęczenie wzroku. Dlatego do pracy i wielogodzinnego przebywania przed monitorem najlepiej sprawdzi się matowa matryca, która niweluje odbijanie się światła od monitora.

Polecani producenci monitorów

Wybór monitora, który ma posłużyć do codziennej pracy w biurze, lub w domu to nie jest tak łatwa sprawa, jak pozornie mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów, które są istotne dla zdrowia i wygody, co jest szczególnie istotne w kontekście monitora, który ma posłużyć do wielogodzinnej pracy, a nie tylko do doraźnego użytkowania. Oczywiście ważnym kryterium, którym często kierujemy się, dokonując wyboru jakiegokolwiek sprzętu, jest jego cena. Nie inaczej jest w przypadku monitorów. Uwzględnione w rankingu monitory zostały więc podzielone na trzy półki cenowe: do 500 zł, do 1000 zł i powyżej 1000 zł – tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród polecanych producentów znaleźli się: Acer, ASUS, Dell, Philips, Xiaomi oraz iiyama.

Uchwyt do monitora – jaki wybrać?

Do czego uchwyt do monitora jest potrzebny?

Uchwyt do monitora sprawia, że ustawienie urządzenia w ergonomicznej pozycji jest bardzo proste. Monitor powinien znajdować się od Ciebie na odległość ramienia, a jego górna część na wysokości oczu. Jeśli więc podczas pracy przy komputerze cierpisz na nadwyrężenie szyi lub zmęczenie oczu – koniecznie rozważ zakup uchwytu do monitora.

Jakie są rodzaje uchwytów do monitora?

  • Ścienny uchwyt do monitora – przykręca się go z tyłu monitora i mocuje do biurka lub ściany. Ramię można przechylać, obracać i przesuwać w górę i w dół, co daje wiele możliwości znalezienia idealnej pozycji. Oprócz tego oszczędza miejsce na biurku, ponieważ wisi na ścianie.
  • Biurkowy uchwyt do monitora – to prosta, samodzielna jednostka, która podnosi monitor na wygodną wysokość. Nie wymaga instalacji i można go po prostu umieścić na biurku lub stole, aby podeprzeć monitor. Niektóre wsporniki monitorów mają regulowaną wysokość, co zapewnia elastyczność siedzenia lub stania podczas pracy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu do monitora?

Oprócz kompatybilności monitora i możliwości regulacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łatwość mocowania. Powinieneś w  mgnieniu oka przymocować monitor do ściany czy biurka. Przykładowo uchwyty Neomounts wyposażone są w sprytne magnetyczne systemy pull & release, które pozwalają zamocować monitor w mgnieniu oka i zabezpieczyć go w bezpieczny i solidny sposób.

Do uchwytów ściennych dołączona jest również osobna poziomica, a także szablon mocujący, aby zapewnić łatwą instalację uchwytu. Jeśli mowa o uchwytach biurowych, to jego wysokość możesz regulować ręcznie w zakresie od 18 do 48 centymetrów. Ekran możesz również przybliżyć do siebie na odległość 47 cm od mocowania. 

Innowacyjny system zarządzania kablami ukrywa przewody i prowadzi je od początku uchwytu do ekranu, zachowując porządek w miejscu pracy. Dzięki zastosowaniu ergonomicznego mocowania możesz uniknąć nadwyrężenia pleców i szyi, co z pewnością wpłynie na Twoje dobre samopoczucie.

Monitory do domu i biura — najczęściej zadawane pytania

Do typowych zastosowań biurowych i domowych powinien wystarczyć monitor o klasycznych proporcjach ekranu 16:9 lub 16:10 i przekątnej ekranu 24 cale. Przyda się także funkcja obniżenia ilości szkodliwego niebieskiego światła wytwarzanego przez monitor.

Ceny nowych monitorów do komputera mogą się bardzo różnić – tańsze modele kupisz już za 400 złotych, natomiast te z wyższej półki nawet za 7000 złotych lub więcej. Przeciętny monitor to koszt około 600 do 1500 złotych. Przy kupnie monitora trzeba zwrócić uwagę na funkcje, które będą dla Ciebie niezbędne.

Jednym ze sposobów jest połączenie monitorów za pomocą kabli. Następnym jest użycie stacji dokującej – większość z nich może podłączyć wiele monitorów, ponieważ mają one dużo portów wyjścia. Oprócz tego warto skorzystać z urządzenia przesyłającego np. Google Chromecast. Połączenie dwóch monitorów pomoże Ci w organizacji pracy, ułatwi przejście między oddzielnymi, ale powiązanymi zadaniami.

Najlepsze monitory do domu i biura

Monitory do 600 zł

Monitory od 500 do 1000 zł

Monitory powyżej 1000 zł