Praca fotografa to nie tylko pstrykanie fotek i obróbka materiału w wersji cyfrowej. Czasami trzeba wydrukować swoje dzieło, które trafi później do czyjegoś albumu lub ramki. Właśnie wtedy warto mieć pod ręką solidne, precyzyjne i wydajne urządzenie drukujące. Postawcie więc na drukarkę do zdjęć, która zapewni żywe i intensywne kolory oraz zadba o najmniejsze nawet detale. Oto nasze TOP 10 propozycji.
Na początek pamiętajcie, że nie każda drukarka określana przez producenta mianem „photo” jest rzeczywiście najlepsza do drukowana zdjęć. Często okazuje się, że tradycyjnie modele, szczególnie drukarek atramentowych, równie dobrze, a niekiedy nawet lepiej sprostają fotograficznym wyzwaniom. Oczywiście każda kolorowa drukarka jest w stanie wydrukować kolorowy obraz, ale wydruk wysokiej jakości fotograficznej zapewnia drukarka zaprojektowana z myślą o zdjęciach. Dlatego dobrze wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę.
Drukarka do zdjęć to sprzęt, od którego oczekuje się idealnego odwzorowania obrazu. Dlatego musi obsługiwać papier fotograficzny w różnych rozmiarach. Pozwala on uzyskać dużo wyższą jakość obrazu oraz trwałość kolorów w porównaniu ze zwykłym papierem. Ale to jeszcze nie oznacza, że dane urządzenie sprosta wymogom fotografa.
Na miano drukarki fotograficznej zasługuje przede wszystkim urządzenie, które obsługuje bogatą paletę barw atramentów oraz wysoką rozdzielczość drukowanego obrazu. Stosuje się wtedy nie tylko pigmenty czarne, błękitne, żółte i purpurowe, ale również szare, jasnoszare i dwa fotograficzne (purpurowy i błękitny). Dzięki temu kolory będą nasycone i celnie odwzorowane, a obraz ostry i szczegółowy.
Dodatkowymi plusami, analogicznie do wszystkich pozostałych sprzętów, są oczywiście: szybkość pracy, pojemność podajnika w sprzęcie, prosty interfejs czy drukowanie bezprzewodowe. Ważne również, aby koszt eksploatacji był relatywnie niski.
Przy wyborze drukarki do zdjęć zwróć uwagę, jaką gramaturę papieru obsługuje model drukarki do zdjęć, na który chcesz postawić. Jest to bardzo ważne, gdyż fotografie z reguły będziesz drukować na dedykowanym papierze fotograficznym, którego waga może dochodzić nawet do 200 g/m2. Dla porównania standardowo jest to około 100g/m2.
Dodatkowym atutem będzie również wspomniana możliwość łączności bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi. W dobie smartfonów, tabletów i laptopów, taka funkcja to absolutne must have – tym bardziej że znacznie przyspiesza cały proces drukowania i skutecznie pozwala uniknąć zbędnego okablowania. Przypomnijmy, że łączność bezprzewodową zapewniają moduły Wi-Fi, Bluetooth czy NFC.
Kolejnym aspektem, który szybko zapunktuje w codziennym użytkowaniu drukarki do zdjęć, będzie oczywiście intuicyjny interfejs, który umożliwi szybką i niezawodną obsługę bez sięgania po instrukcję obsługi. Bardzo ważne są też niskie koszty eksploatacji. Z reguły jest im droższa drukarka, tym tańsze materiały eksploatacyjne, wyższa jakość wydruku i więcej oferowanych funkcji. Przed zakupem konkretnej drukarki do zdjęć warto więc sprawdzić ceny i dostępność kompatybilnych z nią tuszy lub tonerów. Zapewni to satysfakcjonującą pracę przez długi czas.
W naszym zestawieniu najlepszych urządzeń drukujących dla fotografa znajdziesz również urządzenie wielofunkcyjne 3 w 1. Warto wziąć je pod uwagę, ponieważ oprócz doskonałej jakości druku na papierze fotograficznym, oferują również funkcję kserokopiarki i skanera. Sprawdzą się one zarówno w małej firmie, jak i w środowisku domowym.
Wybór urządzeń do drukowania zdjęć nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Głównie przez to, że oferta tych sprzętów na rynku jest obecnie szeroka, a producenci co rusz prześcigają się w zapewnieniach, że ich sprzęt obsłuży również tego rodzaju wydruki.
W naszym rankingu uwzględniliśmy sprzęty, które nie zawiodą przy wydrukach fotografii. Wśród polecanych producentów znaleźli się m.in.: Canon, Epson, czy HP.
Jedną z bardziej istotnych cech drukarek do zdjęć jest wsparcie dla szerszego zakresu barwników. Dzięki temu drukarka lepiej odwzorowuje przestrzeń barw. Do drukowania zdjęć najlepiej sprawdzą się urządzenia umożliwiające drukowanie na papierze fotograficznym i oferujące wysoką rozdzielczość drukowanego obrazu. Warto wziąć pod uwagę obsługiwany przez sprzęt format druku, który decyduje o tym, w jakich rozmiarach będzie można drukować zdjęcia. Standardowym formatem jest A4, ale wiele drukarek obsługuje także A5, A6 czy duży format A3.
Bardzo ważnym parametrem podczas wyboru drukarki fotograficznej jest obsługiwana rozdzielczość, która definiuje jakość wydruku i szczegółowość zdjęć. Rozdzielczość wydruku bardzo często określa się parametrem DPI (ang. dots per inch). W tańszych drukarkach wystarczającą wartością jest 1200 dpi. Jeżeli oczekujemy jednak lepszych efektów i jesteśmy w stanie przeznaczyć na drukarkę większą kwotę, warto zainwestować w drukarki oferujące co najmniej 1440 dpi.
Wbrew pozorom na drukarkę do zdjęć nie trzeba od razu wydawać wielu tysięcy złotych. Jeśli nie zależy nam na bardzo profesjonalnym i specjalistycznym sprzęcie, spokojnie posłuży nam dobre urządzenie wielofunkcyjne. Ceny takich urządzeń oscylują w przedziale od 300 zł do ok. 2000 zł.
czy dla fotografa powinno mieć znaczenie w jakiej max rozdzielczości dana drukarka drukuje? chyba tak, a tu ani słowa o tym.
Epson jako jedyny ma 360 dpi, nawet w niskich modelach. Reszta max to 300.
oko ludzkie ma 300 dpi = 300 linii na cal więcej i tak nie zobaczysz…
Zadna wymienionych drukarek kompletnie nie nadaje się do fotografii, drukują czterema tuszami.
Moje ulubione to Canon Imageprograf 1000 i Imageprograf 300 (ale ta nie ma wymiennej „pieluchy”).
Generalnie z drukarkami foto do zastosowań domowych nie ma szału. Jest wiele modeli ale jakoś wydruku właściwie jest jedna. Mówimy tu oczywiście o drukarkach do 2-3k PLN (to i tak kosmos jak na warunki domowe). Wspomniana seria Canon Imageprograf oczywiście nie ma tu żadnego porównania ponieważ to seria drukarek profesjonalnych o cenie dwukrotnie wyższej od najdroższej drukarki domowej, cena jej eksploatacji to już kosmos.
Jeśli ktoś szuka drukarki domowej z nastawieniem na fotografię to zdecydowanie wyróżnia się oferta Canona i EPSONa (Canon seria PIXMA, EPSON seria L, XP). Osobiście chyba wybiorę ESPONA jako że jest sprawdzony i ma lepsze parametry niż Canon (co ciekawe w serii PIXMA nie ma drukarek dedykowanych do fotografii). ESPON XP-15000 oraz L81xx korzystają z 6 tuszy więc kolorystycznie powinno być ok.