Ranking: Najlepsza drukarka dla fotografa. Nasze TOP 10

Praca fotografa to nie tylko cykanie fotek i obróbka materiału w wersji cyfrowej. Często wiąże się również z potrzebą wydrukowania końcowego efektu. Właśnie wtedy, warto mieć pod ręką solidne, precyzyjne i wydajne urządzenie drukujące. Szukając sprzętu dla fotografa, postawcie na drukarkę, która zapewni żywe i intensywne kolory oraz zadba o nawet najmniejsze detale. Oto nasze TOP 10 propozycji.

Drukarka fotograficzna. Co ją wyróżnia?

Na początek pamiętajcie, że nie każda drukarka określana przez producenta mianem „photo” jest rzeczywiście najlepsza do drukowana zdjęć. Nie raz i nie dwa okazuje się, że tradycyjnie modele, szczególnie drukarek atramentowych, równie dobrze, a czasem nawet lepiej, poradzą sobie z fotograficznymi wyzwaniami.

Co powinna oferować drukarka do zdjęć?

Drukarka do zdjęć to sprzęt, od którego oczekuje się idealnego odwzorowania obrazu. Precyzja, umiejętność perfekcyjnego wyłapywania i przenoszenia na papier detali oraz szybka i niezachwiana praca to cechy, które zdecydowanie plusują w przypadku sprzętu drukującego dla fotografa.

Na miano drukarki fotograficznej zasługuje również urządzenie potrafiące drukować na specjalnym papierze (w tym przypadku fotograficznym), obsługującym bogatą gamę atramentów oraz oferującym wysoką rozdzielczość drukowanego obrazu.

Dodatkowymi plusami, analogicznie do wszystkich pozostałych sprzętów, są oczywiście: szybkość pracy, wydajność wkładów, pojemność podajnika w sprzęcie, prosty interfejs czy np. drukowanie bezprzewodowe z tabletu, czy smartfona, a także niskie koszty eksploatacji urządzenia.  

Technologia i funkcje specjalne w drukarkach do zdjęć

Przy wyborze drukarki do zdjęć zwróć uwagę, jaką gramaturę papieru obsługuje model drukarki do zdjęć, na który chcesz postawić. Jest to bardzo ważne, ze względu na to, że fotografie z reguły będziesz drukować na dedykowanym papierze fotograficznym, którego waga może dochodzić nawet do 200 g/m2. Dla porównania w standardzie jest to około 100g/m2.

Łączność bezprzewodowa

Dodatkowym atutem będzie również wspomniana możliwość łączności bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi. W dobie smartfonów, tabletów i laptopów, taka funkcja to absolutne must have – tym bardziej że znacznie przyspiesza cały proces drukowania i skutecznie pozwala uniknąć zbędnego okablowania. Przypomnijmy, że łączność bezprzewodową zapewniają moduły Wi-Fi, Bluetooth czy NFC.

Interfejs i eksploatacja urządzenia

Kolejnym aspektem, który szybko zapunktuje w codziennym użytkowaniu drukarki do zdjęć, będzie oczywiście intuicyjny interfejs i niskie koszty eksploatacji. Z reguły jest tak, że im droższa drukarka, tym tańsze materiały eksploatacyjne. Przy drukowaniu fotografii trzeba liczyć się z nieco droższym papierem fotograficznym – warto zatem, aby nieco przyoszczędzić na samej eksploatacji sprzętu, stawiając na model z wyższej półki.

Przed zakupem konkretnej drukarki do zdjęć polecam również sprawdzić ceny kompatybilnych z nią tuszy lub tonerów. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek w przyszłości i w pełni satysfakcjonującą pracę przez długi czas.

Wielofunkcyjność a drukarki dla fotografa

W naszym zestawieniu najlepszych urządzeń drukujących dla fotografa znajdziesz również modele wielofunkcyjne, tzw. urządzenia 3 w 1. Warto wziąć je pod uwagę, ponieważ oprócz doskonałej jakości druku na papierze fotograficznym, oferują również dodatkowo funkcję kserokopiarki i skanera, które doskonale sprawdzą się zarówno w małej firmie, jak i w środowisku domowym.

Polecani producenci drukarek do zdjęć

Wybór urządzeń do drukowania zdjęć nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Głównie przez to, że portfolio tych sprzętów na rynku jest obecnie szerokie, a producenci co rusz prześcigają się w zapewnieniach, że ich sprzęt obsłuży również tego rodzaju wydruki.

W naszym rankingu uwzględniliśmy sprzęty, które mamy nadzieję, nie zawiodą przy wydrukach fotografii. Wśród polecanych producentów znaleźli się m.in.: Canon, Epson, czy HP.

Ranking najlepszych drukarek dla fotografa