Drukarka ze skanerem do domu. Jaką wybrać?

Skaner jest technologicznym pośrednikiem, umożliwiającym przesyłanie konkretnego materiału – tekstu lub obrazu – do komputera. Drukarki ze skanerem to najprościej mówiąc tzw. urządzenia wielofunkcyjne, które świetnie sprawdzają się w małych biurach i domach, gdzie nie ma za wiele miejsca. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając drukarkę ze skanerem dla siebie?

Drukarka ze skanerem – najważniejsze cechy i różnice

Warto wiedzieć, że urządzenia wielofunkcyjne mogące pochwalić się opcją drukowania i skanowania zazwyczaj oferują również funkcje kserokopiarki. Takie zestawienie to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli 3 w 1 do małego biura i domu. Dlaczego? Poniżej zebrałam kilka czynników, które mogą mieć na to wpływ:

  • wszystkie funkcje w jednym miejscu,
  • różne technologie druku,
  • bezprzewodowe opcje komunikacji ze sprzętem – drukowanie mobilne,
  • intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs,
  • przyjemny design i niewielkie gabaryty sprzętu.

Wyjaśniając, urządzenie wielofunkcyjne jest perfekcyjnym rozwiązaniem do domu i małego biura, ponieważ oferuje kilka funkcjonalności w postaci zaledwie jednego sprzętu, a nie paru osobnych – ich rozstawienie na małej przestrzeni może być po prostu niemożliwe. Z kolei z opcją 3 w 1 macie ten problem z głowy, nie musząc przy tym rezygnować z poszczególnych zastosowań.

Ale to nie wszystko. Trzeba zaznaczyć, że na rynku znajdziecie również opcje urządzeń wielofunkcyjnych 4 w 1, oferujących także funkcję faksu. 

drukarka

Urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem – atramentowe czy laserowe?

Kupując drukarkę ze skanerem do domu, możecie wybrać technologię druku. Możecie wybierać spośród drukarek atramentowych na tusz tradycyjny lub drukarek działających na podstawie wiązki lasera. Wybór odpowiedniej dla Was opcji powinien być podyktowany częstotliwością jej użytkowania i wynikającymi z niej kosztami eksploatacji. Dobrze również wziąć pod uwagę jakość druku w poszczególnym wariancie.

I tak na przykład, drukarki atramentowe mogą pochwalić się wysoką jakością drukowanych kolorów – są one intensywne i ciepłe, ale pamiętajcie, że powinna być cały czas podłączona do prądu w trybie czuwania, ze względu na wysychanie tuszu. Z kolei drukarka laserowa będzie lepszym wyborem niż atramentowa, jeżeli drukujecie mało i okazjonalnie – może stać bezczynnie, bez wpływu na swoje mechanizmy. Na pewno lepiej sprawdzi się w druku dokumentów niż obrazów.

Skaner w drukarce do domu

Bez względu na to, jaką drukarkę wybierzecie, skaner będzie zawsze taki sam. Jego podstawowym elementem jest specjalny układ optyczny, który pozwala najpierw na odczytanie, a później skopiowanie analogowych zdjęć i dokumentów jako cyfrowych, zapisywanych na sprzęcie komputerowym. Skanery wykorzystują w swojej pracy najczęściej dwie technologie: CIS (odpowiadającą za skan dokumentów) i CCD (przeznaczoną zdecydowanie do zdjęć). Standardowym formatem w drukarkach ze skanerem do domu jest A4. Przy wyborze weźcie również pod uwagę prędkość skanowania oraz kodowanie i gęstość obrazu.

drukarka skaner ksero uczeń nauka

Dodatkowe funkcje drukarki ze skanerem

Jedną z najbardziej pożytecznych funkcji urządzeń wielofunkcyjnych jest drukowanie dwustronne, czyli duplex, dzięki któremu zaoszczędzicie papier. Fajnie, jeśli sprzęt, który wybierzecie, posiada także interfejs bezprzewodowy (Bluetooth, Pictbridge, AirPrint, NFC), a więc umożliwia tzw. drukowanie mobilne. Sprawia to, że wybrany materiał wydrukujecie bezpośrednio ze smartfona czy tabletu, bez wcześniejszego przenoszenia danych do komputera. Jeżeli cenicie sobie prostą i intuicyjną obsługę, możecie również postawić na model ze wbudowanym wyświetlaczem, który sprawnie przeprowadzi Was przez kolejne kroki drukowania, skanowania i kserowania.

Drukarka ze skanerem do domu – producenci i sterowniki

Wachlarz propozycji odnośnie wielofunkcyjnego urządzenia ze skanerem do domu jest niezwykle szeroki. Wśród najczęściej proponowanych urządzeń znajdziecie produkty profesjonalnych marek, takich jak np. Canon, HP, Brother, EcoTank czy Epson. Na stronach poszczególnych producentów możecie pobrać również sterowniki, które umożliwią prawidłową pracę sprzętu (jeżeli nie zostały dołączone do zestawu fizycznie).

Polecane drukarki ze skanerem do domu