Najlepsze monitory gamingowe. Ranking paneli do gier

Żeby nadążać za akcją, która niejednokrotnie rozwija się w zawrotnym tempie, potrzebujesz gamingowego monitora. Właśnie gamingowego, który wyświetla płynny i jednorodny obraz, co pozwala szybciej reagować na to, co dzieje się w grach. Poznaj więc najlepsze monitory dla graczy w cenie do 1000 zł, do 2000 zł i powyżej 2000 zł.

Jaka przekątna i rozdzielczość w monitorze do gier?

Przekątna do strzelanek

Gracze lubujący się w grach z gatunku FPS (First Person Shooter, czyli strzelankach pierwszoosobowych) wybierają najczęściej monitory do gier o przekątnej 24” i proporcjach 16:9. Wielkość panelu jest nieprzypadkowa, 24-calowy wyświetlacz jest akurat taki duży, by dało się rejestrować wzrokiem całą jego powierzchnię, bez błądzenia oczami od jednej do drugiej krawędzi.

Ryzyko niezauważenia czegoś istotnego jest dzięki temu niższe, gracz ma jednocześnie większą kontrolę nad akcją i może szybciej zmienić przyjętą strategię. Na monitorach gamingowych 24” grają e-sportowcy, a z ich doświadczeń czerpią inni gracze. Za maksymalną przekątną do strzelanek uważa się 27”.

Monitor do RPG, strategii i wyścigów

W grach spod znaku RPG i w strategiach można się pokusić o większy panel (27” cali i więcej), wtedy przemierzany świat, będący nierzadko sandboxem (otwartym światem) prezentuje swe wizualne walory w całej okazałości. Wybierając monitor do gier wyścigowych warto sięgnąć po monitor o ultrapanoramicznych proporcjach obrazu 21:9.

Dodatkowa przestrzeń daje szerszy widok na pobocze oraz szykany, dokładnie widzi się również maskę pojazdu próbującego nas wyprzedzić.

Rozdzielczość Full HD rządzi

Dużo mówi się o gamingu w jakości 4K, jednak fakt jest taki, że olbrzymia większość tytułów ogrywana jest w jakości Full HD. Tym samym zakup monitora 4K jest uzasadniony tylko wtedy, gdy dysponujemy komputerem o ogromnej mocy obliczeniowej, zdolnej do płynnej obsługi obraz o tak wysokiej rozdzielczości. W przeciwnym razie potencjał matrycy pozostanie niewykorzystany.

Odświeżanie obrazu 75 Hz czy 144 Hz?

Przy częstotliwości odświeżania obrazu rzecz wygląda podobnie, jak przy rozdzielczości – im wyższe odświeżanie, tym wydajniejszy musi być komputer. Jednostce, która wygeneruje około 70 fps-ów, powinien towarzyszyć monitor z odświeżaniem 75 Hz. Do mocniejszego komputera, zdolnego do gamingu przy 120 fps-ach i więcej, lepszym kompanem jest panel 144 Hz. Tylko wtedy liczba klatek obrazu na sekundę generowana przez procesor karty graficznej nie zostanie ograniczona niskim odświeżaniem.

Oczywiście do gier takich, jak CS:GO, Overwatch, Team Fortress 2m Fortnite albo Rainbow Six Siege, które nie mają wysokich wymagań, najlepszy będzie monitor z odświeżaniem 144 Hz. Niesamowita płynność obrazu poprawia celność i pozwala sprawniej śledzić przeciwnika.

Czas reakcji monitora dla gracza. Czy jest ważny?

Czas reakcji jest bardzo ważny! Bo co z tego, że monitor oferuje odświeżanie 75 Hz, gdy czas reakcji  nie liczy nawet 5 ms? Bo właśnie 5 ms jest wartością maksymalną. Model z dłuższym czasem reakcji nie nadaje się do gier! Panele 5 ms są poza tym propozycjami dla gracy początkujących oraz tych, którzy na gaming poświęcają niewiele czasu. Natomiast monitor do gier z 1 ms to absolutny must have dla każdego, kto myśli o wirtualnych trofeach i marszu w górę ligowych drabinek.

Zakrzywiona matryca, synchronizacja – co jeszcze liczy się w gamingu?

Czy warto kupować zakrzywione monitory do gier? Jest to kwestia gustu. Płaskie są znacznie popularniejsze, są też bardzo powszechne, szczególnie wśród miłośników strzelanek. Za to monitory z matrycą curved świetnie sprawdzają się w wyścigach.

Technologie synchronizacji obrazu zachowują z kolei jednorodność wyświetlanych klatek w sytuacji konfliktu między procesorem graficznym a odświeżaniem obrazu. W rezultacie klatki nie ulegają szarpaniu i nie nakładają się na siebie. Monitory do gier z FreeSync współpracują z GPU firmy AMD. Panele z G-Sync obsługują technologię NVIDIA.

Kilka lat temu liczył się także rodzaj matrycy: za najlepsze do gier uważano matryce TN – miały najwyższą częstotliwość odświeżania, za to najsłabsze kolory i nieduże kąty patrzenia. Dziś matryce TN, VA oraz ISP oferują zbliżone parametry, rodzaj matrycy ma tym samym drugorzędne znaczenie.

W wybranych modelach czekają też predefiniowane tryby obrazu. Są to ustawienia przygotowane przez producenta pod konkretne gatunki: inne pod FPS, inne do RTS, inne do RPG itd. Jeśli chcemy regulować ekran w pionie, w poziomie albo po skosie, zwróćmy uwagę na ten punkt w specyfikacji.

Monitory gamingowe do 1000 zł

Monitory gamingowe do 2000 zł

Monitory gamingowe powyżej 2000 zł