Najlepsze monitory gamingowe. Ranking paneli do gier

W co najlepiej wpatrywać się podczas gry? Odpowiedź jest prosta – w ekran monitora gamingowego. W panel, który zadba o płynny, jednorodny obraz, bez smużenia i bez rwania, za to w wysokiej rozdzielczości i z przyzwoitym odświeżaniem. Poznaj więc najlepsze monitory dla graczy w roku 2023, w cenie do 1000 zł, do 2000 zł i powyżej 2000 zł.

Jaka przekątna i rozdzielczość w monitorze do gier?

Przekątna do strzelanek

Wirtualni strzelcy polują na monitory 24-calowe, o proporcjach obrazu 16:9. Nieprzypadkowo wybierają właśnie takie panele, bo tę wielkość daje się bez przeszkód obejmować wzrokiem. Nie trzeba przeskakiwać oczami z jednej strony na drugą, czyniąc przy okazji obawy, że przegapi się ważny detal – czytaj przeciwnika. Gracz zyskuje większą kontrolę nad tym, co widzi, może szybciej reagować na zmiany.

Na monitorach gamingowych 24” grają profesjonalni e-sportowcy, z ich doświadczeń czerpią inni gracze, wybierając monitory 24” do domów. Za maksymalną przekątną do strzelanek uważa się 27”, to ostatni przystanek pozwalający kontrolować obraz. W shooterach nie chodzi przecież o to, by podziwiać lokacje, ale by wypatrywać wrogów i ściągać ich, jednego po drugim.

Monitor do RPG, strategii i wyścigów

W innych gatunkach można pokusić się o większy monitor, inną rozdzielczość, jak również inne proporcje obrazu. Do gier strategicznych oraz RPG przyda się coś bardziej przestronnego. Na przykład panel 27” albo nawet i więcej. Na takiej powierzchni przemierzane światy, będące nierzadko ogromnymi sandboxami (Wiedźmin, GTA, RDR2), prezentują swoje walory w pełnej okazałości. Gracz dowodzący wojskiem w RTS-ie zyska z kolei pełen podgląd pola walki, łatwiej przyjdzie mu skonstruować atak oraz ustawić obronę. Wybierając monitor do gier wyścigowych, warto sięgnąć po monitor o ultrapanoramicznych proporcjach obrazu 21:9. Dodatkowa przestrzeń daje szerszy widok na pobocze oraz szykany, dokładnie widzi się również maskę pojazdu próbującego nas wyprzedzić.

Rozdzielczość Full HD rządzi

Czy warto trzymać się kurczowo podziałki Full HD, gdy monitory 4K są coraz tańsze i coraz powszechniejsze? W gamingu tak. Wynika to z faktu inwestycji w komputer. Do uciągnięcia rozdzielczości 4K i zachowania płynnej projekcji potrzebna jest naprawdę potężna, czyli droga maszyna, składająca się z topowych komponentów.

Wobec powyższego gracze wolą Full HD, za to wyższą częstotliwość odświeżania i więcej klatek obrazu na sekundę (więcej fps-ów).

Odświeżanie obrazu 75 Hz czy 144 Hz?

Z odświeżaniem obrazu rzecz ma się podobnie, jak z rozdzielczością. Monitor z odświeżaniem 144 Hz powinien być podłączony do PC z solidną kartą graficzną, czyli taką, która wygeneruje około 140 klatek obrazu na sekundę w danej grze. Osiągnięcie takiego wyniku w CS:GO nie jest specjalnym wyczynem, ale Dark Souls, GTA albo Wiedźmin potrzebują bardzo wydajnego GPU to wskoczenia na taki pułap fps.

Jeśli wiesz, że w grach AAA Twój komputer utrzymuje stabilne 70 klatek na sekundę, wystarczy Ci monitor z odświeżaniem 75 Hz. Do mocniejszego desktopa podpinaj panele 120 Hz, bądź 144 Hz. Ten ostatni model świetnie sprawdzi się w takich tytułach, jak: CS:GO, Overwatch, Team Fortress 2m Fortnite albo Rainbow Six Siege.

Czas reakcji monitora dla gracza. Czy jest ważny?

Naturalnie, że jest ważny. Jest wręcz kluczowy dla zachowania jednorodnego obrazu. Czas reakcji, w przeciwieństwie do odświeżania, powinien być jak najmniejszy. Górną granicą, która definiuje monitor jako gamingowy, jest 5 ms. Idealną wartością jest 1 ms i za takim panelem należy się rozglądać, jeśli gaming jest czymś więcej niż okazjonalną rozrywką. Przypominam — model z czasem reakcji dłuższym niż 5 ms nie nadaje się do gier! Będzie Ci tylko przeszkodą na drodze do wirtualnych trofeów.

Zakrzywiona matryca, synchronizacja – co jeszcze liczy się w gamingu?

Czy warto kupować zakrzywione monitory do gier? Zdania są podzielone i w dużej mierze jest to kwestia gustu. Płaskie są znacznie popularniejsze, są też bardzo powszechne, szczególnie wśród miłośników strzelanek. Za to monitory z matrycą curved znakomicie sprawdzają się w wyścigach. Zapewniają wyższy komfort podczas kontrolowania krańców toru, a oczy mniej się męczą.

Z kolei technologie synchronizacji obrazu niwelują konflikt, do jakiego dochodzi czasami pomiędzy monitorem a GPU. Procesor graficzny może generować określoną liczbę klatek obrazu na sekundę, tymczasem matryca monitora nie będzie nadążać z odświeżaniem obrazu. Pojawia się wówczas rwanie i szarpanie, niejednokrotnie widać 2 klatki obrazu jednocześnie, co nie tylko wygląda okropnie, lecz przede wszystkim uniemożliwia panowanie nad akcją. Dlatego monitory do gier oferują synchronizację. Te z FreeSync współpracują z GPU firmy AMD. Panele z G-Sync obsługują technologię NVIDIA.

Jeszcze nie tak dawno temu za najlepszą matrycę do gier uważaną TN. Pomimo słabszych kolorów i ograniczonych kątów widzenia zapewniała najwyższe odświeżanie, czyli to, co gracze lubią najbardziej. Obecnie nie ma to już takiego znaczenia, bo TN, VA oraz IPS oferują zbliżone parametry. Rodzaj matrycy ma tym samym drugorzędne znaczenie.

W wybranych modelach czekają też predefiniowane tryby obrazu. Są to ustawienia przygotowane przez producenta pod konkretne gatunki: inne pod FPS, inne do RTS, inne do RPG itd. Jeśli chcemy regulować ekran w pionie, w poziomie albo po skosie, zwróćmy uwagę na ten punkt w specyfikacji.

Monitory gamingowe — najczęściej zadawane pytania

Jeśli szukasz modelu odpowiedniego do grania, warto zainwestować w monitor odświeżaniem minimum 75 Hz czy zakrzywieniem ekranu, które eliminuje niepożądane zniekształcenia obrazu i perspektywy. Czas reakcji powinien być jak najmniejszy.  Idealną wartością jest 1 ms i za takim panelem należy się rozglądać.

Ceny nowych monitorów do komputera mogą się bardzo różnić – tańsze modele kupisz już za 400 złotych, natomiast te z wyższej półki nawet za 7000 złotych lub więcej. Przeciętny monitor to koszt około 600 do 1500 złotych. Przy kupnie monitora trzeba zwrócić uwagę na funkcje, które będą dla Ciebie niezbędne.

Jednym ze sposobów jest połączenie monitorów za pomocą kabli. Następnym jest użycie stacji dokującej – większość z nich może podłączyć wiele monitorów, ponieważ mają one dużo portów wyjścia. Oprócz tego warto skorzystać z urządzenia przesyłającego np. Google Chromecast. Połączenie dwóch monitorów pomoże Ci w organizacji pracy, ułatwi przejście między oddzielnymi, ale powiązanymi zadaniami.

Najlepsze monitory gamingowe

Monitory gamingowe do 1000 zł

Monitory gamingowe do 2000 zł

Monitory gamingowe powyżej 2000 zł