Ranking TOP 10: klawiatury gamingowe

Które przełączniki będą najlepsze do grania w nocy? Czy warto dopłacić do podpórek pod nadgarstki? Czy lepsze są przełączniki mechaniczne, czy może membranowe? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w zestawieniu TOP 10 najlepszych klawiatur dla graczy.

Kluczowe cechy klawiatur gamingowych

Podstawową różnicą wśród obecnie występujących na rynku klawiatur dla graczy są przełączniki. W tańszych konstrukcjach zazwyczaj występują przełączniki membranowe. Switche mechaniczne natomiast są używane już w zasadzie we wszystkich klawiaturach z wyższej półki. Nie jest to jednak reguła i dlatego tak trudno wybrać idealną klawiaturę do gier.

W większości przypadków klawiatury membranowe są znacznie cichsze od mechanicznych, dlatego też świetnie nadają się do grania wieczorami i w nocy. Stukot klawiszy nie będzie przeszkadzał ani graczom, ani współlokatorom. Taki typ przełączników bardzo dobrze nadaje się również do pisania, ponieważ miękki i łatwo wyczuwalny skok nie obciąża palców. Są one także niemal tak samo żywotne i trwałe, jak switche mechaniczne.

Miłym dodatkiem przy zakupie klawiatury dla graczy bywa dołączony do zestawu palmrest. W zależności od półki cenowej jest wykonany z plastiku, gumy bądź gąbki. Przydatne są również dodatkowe przyciski funkcyjne do obsługi multimediów. W 2023 roku nie może też zabraknąć ładnego i pomocnego w nocy podświetlenia.

Klawiatury membranowe

W tym rankingu znajdziecie klawiatury membranowe, które charakteryzują się świetną jakością wykonania i wielokolorowym podświetleniem RGB. Logitech G213 Prodigy oprócz wyżej wspomnianych zalet posiada również dodatkowe przyciski funkcyjne i zintegrowaną podpórkę pod nadgarstki.

Ciche membranowe klawisze są też w modelu HyperX Alloy Core RGB. Oprócz szybkiego czasu reakcji i komfortu pisania, klawiatura wyróżnia się innymi przydatnymi na co dzień funkcjami. Ma klawisze multimedialne, tryb blokady klawiatury i jest odporna na zachlapania.

Propozycja Razera, czyli Ornata Chroma wyróżnia się dedykowanym i świetnym oprogramowaniem Razer Synapse, jak i hybrydowymi przełącznikami membranowo-mechanicznymi. Ich cicha praca i wygoda użytkowania połączone są z charakterystyczną, szybką reakcją przełączników mechanicznych. Bardzo fajnym dodatkiem jest również odłączany i wygodny palmrest.

SteelSeries Apex 5 to rewelacyjnie wykonana i świetnie działająca klawiatura mechaniczno-membranowa. Bardzo ładne podświetlenie wraz z rolką funkcyjną, wyświetlaczem informującym o ustawieniach i podpórką pod nadgarstki sprawdza się wspaniale w codziennym użytkowaniu.

Klawiatury mechaniczne

Na rynku dostępnych jest wiele różnych wersji przełączników mechanicznych, które znacząco różnią się charakterystyką pracy, głośnością czy punktem aktywacji. Niemniej wszystkie przełączniki mechaniczne świetnie sprawdzają się w grach dzięki bardzo szybkiej reakcji, stabilnej i powtarzalnej pracy mechanizmu, jak i dużej żywotności.

Jeżeli wolicie zdecydowany klik klawiszy i jednocześnie preferujecie stonowany wygląd, HyperX Alloy Origins Blue będzie świetnym wyborem. Mechaniczne przełączniki z żywotnością 80 milionów kliknięć to dopiero początek jej zalet. A co powiecie na zapisywanie własnych ustawień bezpośrednio w klawiaturze, zaawansowane opcje personalizacji oraz wytrzymałą konstrukcję i kompaktowe rozmiary, pozostawiające myszce więcej miejsca na ruch?

A co, gdy nie macie na biurku zbyt wiele miejsca bądź nie korzystacie z numpada? W takim razie spodoba wam się Logitech G PRO GAMING KEYBOARD Clicky. W kompaktowej obudowie tej klawiatury producent upakował zaskakująco dużo dobrych rozwiązań. Wybierając ją, możecie liczyć na niezwykle dobre wykonanie, bardzo wytrzymałe przełączniki czy wielokolorowe podświetlenie RGB. Do tego dedykowane oprogramowanie G HUB pozwala zapisywać własne profile.

Prawdziwym gamingowym monstrum wśród klawiatur dla graczy jest za to SteelSeries Apex PRO OmniPoint. Konfigurowalny skok aktywacji dzięki autorskim przełącznikom OmniPoint to innowacja niespotykana dotąd w klawiaturach. Niezaprzeczalnie świetnym dodatkiem jest także wielofunkcyjny wyświetlacz OLED i rolka, służąca między innymi do zmiany głośności systemu.  O komfort waszych nadgarstków zadba bardzo wygodny i odłączany palmrest.

Do grona wybitnych gamingowych akcesoriów dołączyć należy także Corsair K100 RGB OPX, na co wskazuje już oryginalna, trwała i ergonomiczna konstrukcja. Klawiatura wyposażona jest w przełączniki opto-mechaniczne, błyskawicznie reagujące na nacisk, o żywotności aż 150 milionów kliknięć. Ma wielofunkcyjne pokrętło, 6 klawiszy makr i pamięć wbudowaną, która zachowa nawet 200 profili.

Rodzaje przełączników w klawiaturach do gier

Co klawiatura, to  inny rodzaj przełączników. Niektórzy producenci konstruują własne „switche”, inni bazują zaś na dobrze znanych i lubianych przez graczy. Nie ma reguły, który model jest lepszy, czy pozwoli osiągać wyższe wyniki w tabeli. Wszystko zależy od osobistych preferencji każdego z graczy. Tak charakteryzuje się kilka poszczególnych kolorów:

  • Czerwone – niezwykle szybkie przełączniki liniowe (z ang. linear), które charakteryzują się swoją predyspozycją do gier. Nie wymagają dużej siły nacisku, przez co łatwo o błąd np. podczas pisania, dlatego nie są rekomendowane dla twórców tekstów.
  • Niebieskie – ten kolor przełączników to tzw. click-tactile, oznacza to, że są one stosunkowo głośne i użytkownik posiada zwiększoną kontrolę nad aktywacją poszczególnych przycisków. Uznawane są za bezkonkurencyjne podczas pisania.
  • Czarne – ich aktywacja wymaga wykorzystania sporej siły nacisku, dlatego wielogodzinne użytkowanie może wprawiać dłonie w dyskomfort. Te przełączniki świetnie nadają się do gier, w których liczy się precyzja, a niekoniecznie szybkość. Ryzyko przypadkowego kliknięcia jest w tym przypadku niewielkie.
  • Brązowe – przełączniki są świetnym kompromisem pomiędzy czerwonymi, szybkimi switchami, a niebieskimi, stworzonymi do pisania. Jeśli zatem szukasz uniwersalnej klawiatury, to z pewnością model brązowy Cię nie zawiedzie. Ich aktywacja jest delikatna, a wydawany dźwięk praktycznie niesłyszalny.

Którzy producenci tworzą najlepsze klawiatury dla graczy?

Na tej liście znajdziecie klawiatury takich wyjadaczy wśród producentów akcesoriów dla graczy, jak Corsair, SteelSeries, HyperX, Logitech, Razer czy Roccat. Wszystkie oferują topową jakość wykonania w swoich cenach i wybierając którąkolwiek z tych klawiatur, z pewnością będziecie zadowoleni.

Klawiatury gamingowe: najczęściej zadawane pytania

Podstawową kwestią podczas wyboru klawiatury do gier jest rodzaj przełączników. Gracze zwykle wybierają przełączniki mechaniczne, ponieważ cechuje je szybki czas reakcji, stabilna i powtarzalna praca mechanizmu oraz długa żywotność. Nie skreśla to jednak klawiatur z przełącznikami membranowymi, które także dedykowane są graczom i wyróżniają się przede wszystkim cichą pracą.

Tak naprawdę wiele zależy od preferencji gracza. Z reguły do gier najlepiej sprawdzają się klawiatury mechaniczne, dzięki odpowiedniemu czasowi reakcji i dużej żywotności. Klawiatura membranowa będzie za to odpowiednia, jeśli jej użytkownik preferuje cichą pracę, a oprócz grania, sporo pisze, ponieważ ten typ klawiatury mniej obciąża palce.

Najlepsze klawiatury do 200 zł to KRUX ATAX, a także MODECOM Volcano. Ponadto w takim budżecie warto zwrócić uwagę także na modele Redragon K607 czy KRUX Comet.

Ranking: najlepsze klawiatury gamingowe

Nasze propozycje