Jak zrobić kopię zapasową WhatsApp? O zabezpieczeniu historii czatów słów kilka

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie, należący do firmy Meta. Na początku 2022 roku mógł pochwalić się dwoma miliardami użytkowników. Dla wielu z nas WhatsApp to najważniejsze narzędzie komunikacji, a przekazywane informacje potrafią być bardzo cenne – dobrze więc zadbać o ich utrwalenie. Jak zrobić kopię zapasową WhatsApp i dlaczego to dobry pomysł?

Po co robić kopię zapasową?

Kopię zapasową wykonuje się, aby zabezpieczyć historię konwersacji z komunikatora. To zapis wszystkich przesłanych wiadomości, zdjęć czy filmów ze wszystkich konwersacji w programie. Zabezpieczane nie jest jedynie historia rozmów głosowych. W przeciwieństwie do archiwizacji, która polega na zabezpieczeniu konwersacji w urządzeniu, kopia zapasowa przechowywana jest w chmurze lub na serwerach firmy. Dlaczego warto zrobić kopię zapasową WhatsApp?

Przede wszystkim będzie niezbędna podczas zmiany smartfona na nowy. Jeżeli nie wykonamy kopii zapasowej, nie przeniesiemy historii rozmów na nowe urządzenie, gdyż nie zapisuje się ona automatycznie na serwerach Meta, jak dzieje się to w przypadku Messengera. Kopia zapasowa jest także bardzo przydatna w razie uszkodzenia lub zgubienia telefonu, gdyż wszystkie rozmowy będą bezpieczne. Mówiąc krótko – robiąc kopię zapasową, nie musisz martwić się o historię swoich rozmów.

Tworzenie kopii zapasowej WhatsApp

Zależnie od szybkości połączenia i ilości rozmów, proces może zająć kilka do kilkudziesięciu minut. Wszystkie dane zostaną zapisane na Google Drive (smartfony z Androidem) lub iCloud (iPhone). Możesz zrobić to ręcznie lub wybrać opcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej: codziennie, co tydzień lub co miesiąc. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o jej wykonywaniu, a w razie nagłej awarii lub utraty smartfona większość wiadomości będzie bezpieczna.

Aby wykonać kopię zapasową i później odzyskać wiadomości z WhatsApp, musisz mieć aktywne konto Google (Android) lub Apple (iPhone). Pamiętaj także, że wiele konwersacji, w których znajdują się zdjęcia i filmy, zajmuje dużo miejsca. Upewnij się, że nie zabraknie Ci przestrzeni w chmurze.

Android

Jeżeli chcesz wykonać kopię zapasową czatów z WhatsApp na smartfonie z systemem Android, wykonaj kolejno następujące kroki:

  • Wejdź w „Ustawienia” i wybierz „Czaty”.
  • Wybierz „Kopia zapasowa czatów”.
  • Kliknij „Utwórz kopię zap.”.

iPhone

Aby wykonać kopię zapasową WhatsApp na iPhonie, należy wykonać poniższe kroki:

  • Wejdź w „Ustawienia” i wybierz „Czaty”.
  • Kliknij „Kopia zapasowa czatów”.
  • Wybierz „Utwór kopię zapasową”.

Komputer osobisty

Aplikacja WhatsApp Desktop jest ściśle związana z aplikacją zainstalowaną na smartfonie. W jej ustawieniach nie można zarządzać kopią zapasową czatów, ani odzyskać wiadomości z WhatsApp. Wszystkie zaawansowane czynności związane z kontem dostępne są tylko na smartfonie.

Przywracanie kopii zapasowej WhatsApp

Aby przywrócić kopię zapasową WhatsApp na nowym smartfonie, wyloguj się z aplikacji na starym urządzeniu. Następnie zaloguj się na nowym urządzeniu przy użyciu tych samych danych – numeru telefonu i konta (Google lub iCloud). Podczas konfigurowania aplikacji, zobaczysz monit o przywróceniu kopii zapasowej. Najpierw przywrócone zostaną wiadomości, a po tym aplikacja przystąpi do pobierania plików multimedialnych. Jeżeli intensywnie wysyłałeś zdjęcia i filmiki, proces może zająć dłuższą chwilę. Odłóż więc telefon i wykorzystaj ten czas na chwilę relaksu.

Kopia zapasowa WhatsApp z Androida na iPhone

Jeżeli zmienisz telefon na Androidzie na iPhone lub w drugą stronę, nie będziesz mógł skorzystać z wcześniej wykonanej kopii zapasowej. Zapisuje się ona bowiem na innej chmurze, do której WhatsApp nie będzie miał dostępu na urządzeniu z innym systemem operacyjnym. Jedynym rozwiązaniem jest ręczne eksportowanie każdego z czatów za pomocą funkcji „Eksportuj czat”. Czat zostanie wówczas wyeksportowany do pliku tekstowego .txt.

Dostępne są także nieoficjalne aplikacje, które umożliwiają przenoszenie kopii zapasowej WhatsApp z Androida na iPhone. Mogą one jednak nie działać prawidłowo i nie zawsze są bezpieczne. Ponadto wiele z nich sporo kosztuje, a i tak wciąż nie masz gwarancji, czy przenoszenie historii rozmów przebiegnie pomyślnie.

Przenoszenie historii rozmów WhatsApp z iPhone na Androida

Możesz jednak przenieść wiadomości z iPhone’a na smartfon z Androidem, ale musisz to zrobić, posiadając zarówno nowy, jak i stary smartfon. W ustawieniach WhatsApp na iPhone znajduje się odpowiednia funkcja, która przeprowadzi Cię przez cały proces. Po przeniesieniu historii rozmów z iPhone’a na smartfon z Androidem, możesz bezpiecznie wyczyścić stare urządzenie i w pełni cieszyć się nowym smartfonem.

Przenoszenie rozmów WhatsApp z Androida na iPhone

Od czerwca 2022 roku można także przenieść wiadomości ze smartfona z systemem Android na iPhone’a. Podobnie jak działa to w drugą stronę, potrzebujesz nowego i starego smartfona połączonych do tej samej sieci Wi-Fi. Urządzenie na Androidzie musi pracować na systemie przynajmniej w wersji 5.0 (Lollipop), iPhone natomiast na systemie w wersji iOS 15.5. Następnie na smartfonie z Androidem uruchom aplikację „Przenieś do iOS” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Zobacz także:

Sprawdź ofertę smartfonów w x-komie