PiP i PaP – co to jest? Co umożliwiają te funkcjonalności?

Jedną z oryginalnych funkcji w telewizorach jest PiP oraz pokrewny mu PaP. Funkcje te dają dodatkowe możliwości, dzięki którym dwie lub więcej osób może oglądać jednocześnie różne treści na ekranie tego samego telewizora. Sprawdziliśmy zatem, dlaczego PiP-em i PaP-em warto się bliżej zainteresować.

Co to jest PiP?

PiP jest skrótowcem od angielskiego wyrażenia Picture in Picture, co dosłownie oznacza obraz w obrazie. Jest to funkcja oferowana przez niektóre telewizory, dekodery lub tunery satelitarne.

menu telewizora z funkcją obraz w obrazie

Na czym polega PiP?

PiP daje możliwość oglądania dwóch obrazów jednocześnie na tym samym ekranie. Jest to obraz główny – zajmujący – cały ekran oraz obraz pomocniczy – zajmujący mały fragment ekranu i umieszczony zazwyczaj (choć nie zawsze) w jednym z jego rogów.

Jaki cel ma PiP? Po co jest ta funkcja?

Dzięki PiP możemy na przykład oglądać na głównym ekranie wiadomości, czekając na zakończenie reklam i wznowienie filmu na kanale, którego podgląd mamy na małym ekranie.

Czy we wszystkich telewizorach funkcja PiP działa tak samo?

Nie. Działanie funkcji PiP zależy od konfiguracji sprzętowej telewizora i w związku z tym możemy wyróżnić kilka rodzajów tej funkcji:

 • PiP o ograniczonej funkcjonalności,
 • pełny PiP,
 • pełny PiP z PaP.

PiP o ograniczonej funkcjonalności występuje zazwyczaj w telewizorach z pojedynczym tunerem. Jak sama nazwa wskazuje, jego funkcjonalność jest ograniczona, bowiem ze względu na zastosowanie tylko jednego tunera, nie można oglądać dwóch programów naraz.

Pełny PiP wymaga dwóch tunerów, dzięki czemu możemy oglądać dwa programy telewizyjne jednocześnie.

Co to jest PaP?

PaP jest skrótowcem od angielskiego wyrażenia Picture and Picture, co dosłownie oznacza obraz i obraz. Jest to funkcja oferowana przez niektóre telewizory, zazwyczaj te, które mają już pełny PiP.

Dzięki niej możemy oglądać jednocześnie dwa takiej samej wielkości obrazy z dwóch różnych źródeł na tym samym ekranie.

Funkcja PaP nazywana jest też niekiedy podwójnym obrazem lub podwójnym widokiem.

podzielony obraz na ekranie telewiora

Co to jest Multi PiP?

Jest to funkcja pozwalająca oglądać obraz z więcej niż dwóch źródeł. Raczej nie jest spotykana w telewizorach, lecz w systemach nadzoru wizyjnego.

Jak działa ograniczony PiP?

Działanie PiP-u o ograniczonej funkcjonalności prześledzimy na przykładzie telewizora wyposażonego w taką funkcję, a mianowicie Sony 49XG8396.

sony 49xf8396
Źródło: Sony
Funkcję PiP uruchamiany z pilota wybierając obraz w obrazie z menu telewizora.
menu telewizora sony 49xg8396

Po włączeniu PiP na ekranie pojawia się małe okno z wybranym programem telewizyjnym, natomiast na dużym ekranie wyświetlany jest główny interfejs systemu Android 8.

menu android 8 w telewizorze sony 49xg8396

Małe okno możemy nieco powiększyć, zmaksymalizować na cały ekran lub też je całkowicie zamknąć.

funkcja obraz w obrazie na przykładzie sony 49xg8396

Podczas wyświetlania okienka z programem możemy poruszać się po głównym menu systemu Android, przeglądać aplikacje, a nawet je uruchamiać. To, co się stanie po wejściu do aplikacji, będzie zależeć rodzaju aplikacji, czyli od niej samej. Na przykład wejście do aplikacji YouTube nie powoduje zamknięcia okna z programem telewizyjnym.

youtube na ekranie sony 49xg8396

Dopiero uruchomienie odtwarzania wybranego filmu sprawia, że okno PiP z programem telewizyjnym po prostu znika. Jak widać, PiP w tym telewizorze ma dość ograniczoną funkcjonalność.

Skoro jesteśmy przy systemie Android, warto wspomnieć, że funkcjonalność PiP zależy od wersji tego systemu i implementacji przez danego producenta w konkretnym modelu telewizora. Oznacza, to że modele danej marki działające pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego mogą mieć różną funkcjonalność PiP. Firma Sony wyjaśnia to na stronie pomocy w następujący sposób:

 • Dostępność funkcji Podwójny obraz (PiP lub PaP) zależy od modelu.
 • Podczas oglądania obrazu na małym ekranie nie działają takie funkcje, jak zmienianie kanału.
 • Nie można równocześnie wyświetlać obrazów z programów telewizyjnych, zewnętrznych źródeł sygnału, takich jak urządzenie HDMI, aplikacji odtwarzających filmy oraz pewnych aplikacji odtwarzających obrazy lub muzykę.
 • Położenie małego ekranu wybierane jest automatycznie. Nie można wybrać go ręcznie.
 • Dalszych informacji należy szukać w instrukcji i-Manual.

Jak działa pełny PiP z PaP?

Działanie pełnych funkcji PiP i PaP przeanalizujemy na przykładzie telewizora marki Panasonic TX-50EX780E. Jest to zaawansowany model z flagowej serii LCD z 2017 roku wyposażony w podwójny tuner i podwójne gniazdo CI/CI+.

Funkcję PiP w telewizorze Panasonic uruchamiany, wybierając aplikację Multiplikacja obrazu z menu Home Screen telewizora. W ustawieniach fabrycznych nie jest ona przypięta do ekranu głównego – znajdziemy ją w Aplikacjach.

ekran menu telewizora panasonic

Po jej uruchomieniu na ekranie pojawia się następujący widok.

menu na ekranie telewizora panasonic

Ekran podzielony jest na trzy części:

 • okno główne (w tym wypadku mecz na kanale Eleven Sports),
 • okno podglądu (w tym wypadku program informacyjny TVP Info),
 • okno wyboru (po prawej, nad oknem podglądu).

Naciskając strzałki góra-dół na pilocie zmieniamy zawartość małego okna podglądu. Gdy w oknie podglądu pojawi się interesujący nas program, wciskamy przycisk OK na pilocie i następuje zamiana zawartości okien: w oknie głównym mamy teraz program informacyjny, a w oknie podglądu – mecz.

Warto zaznaczyć, że do głośników zawsze trafia fonia z okna głównego.

Jeżeli chcemy aby oba okna miały tę samą wielkość, wciskamy zielony przycisk na pilocie i przechodzimy w tryb PaP, czyli podwójnego obrazu, lub, jak go określa Panasonic, podwójnego widoku.

na ekranie telewizora Panasonic wyświetlają się treści z dwóch kanałów - mecz oraz program informacyjny

Lewy ekran jest ekranem nadrzędnym (głównym), a prawy podrzędnym. Dźwięk pochodzi zawsze z programu wyświetlanego w oknie nadrzędnym, w tym wypadku lewym.

Jeżeli zechcemy zamienić między sobą zawartości obu okien, np. aby posłuchać programu informacyjnego zamiast meczu, wciskamy prawą strzałkę na pilocie. Po pojawieniu się ikony z dłonią zatwierdzamy nasz wybór i zawartość okien zamienia się.

obraz wyświetlany w trybie PaP na ekranie telewizora Panasonic

W ten sposób jedna osoba może nie tylko obserwować dwa programy jednocześnie, lecz dwie osoby mogą oglądać jednocześnie różne programy. Na przykład osoba A będzie oglądać program informacyjny (z dźwiękiem) w oknie lewym, a osoba B może oglądać mecz (bez dźwięku) w oknie prawym. W razie potrzeby okna można w każdej chwili zamienić – pod warunkiem, że osoby oglądające się na to … zgodzą, co może być nie tak proste i łatwe, jak samo przełączanie okien i programów.

Można też dokonać zamiany kanałów w dowolnym oknie, naciskając przycisk strzałki na pilocie, aż pojawi się ikona dłoni wskazująca dane okno, a następnie użyć przycisku zmiany programów do wyboru interesującego nas kanału.

Jak widać, telewizor z pełną funkcjonalnością PiP i PaP daje bardzo ciekawe dodatkowe możliwości korzystania z kanałów i to nie tylko jednej osobie, lecz nawet kilku osobom naraz. W przypadku posiadania w domu jednego telewizora jest to nader przydatna funkcja pozwalająca pogodzić różne potrzeby różnych użytkowników.

Jaki odsetek telewizorów ma pełną funkcję PiP?

Pełny PiP ma niestety niewiele modeli. Według stanu na początek stycznia 2020 r., w jednym z dużych krajowych sklepów internetowych, na przeszło 380 sprzedawanych modeli, pełny PiP miało zaledwie 12 (słownie: dwanaście) telewizorów, czyli niewiele powyżej 3 procent.

Pamiętajmy o tym, dokonując wyboru nowego telewizora.