W ten sposób jedna osoba może nie tylko obserwować dwa programy jednocześnie, lecz dwie osoby mogą oglądać jednocześnie różne programy. Na przykład osoba A będzie oglądać program informacyjny (z dźwiękiem) w oknie lewym, a osoba B może oglądać mecz (bez dźwięku) w oknie prawym. W razie potrzeby okna można w każdej chwili zamienić – pod warunkiem, że osoby oglądające się na to … zgodzą, co może być nie tak proste i łatwe, jak samo przełączanie okien i programów.
Można też dokonać zamiany kanałów w dowolnym oknie, naciskając przycisk strzałki na pilocie, aż pojawi się ikona dłoni wskazująca dane okno, a następnie użyć przycisku zmiany programów do wyboru interesującego nas kanału.
Jak widać, telewizor z pełną funkcjonalnością PiP i PaP daje bardzo ciekawe dodatkowe możliwości korzystania z kanałów i to nie tylko jednej osobie, lecz nawet kilku osobom naraz. W przypadku posiadania w domu jednego telewizora jest to nader przydatna funkcja pozwalająca pogodzić różne potrzeby różnych użytkowników.
Jak na człowieka zajmującego się „zawodowo” tematem, to niestety, średni ten artykuł. Bo właśnie ważny jest tu wyraz „zawodowo”. Artykuł nie wyjaśnia wielu spraw i nie naprowadza chętnych do kupienie tv z PiP na konkretne modele. Parę prostych przykładów np. PiP z jednego źródła i z różnych źródeł, czy do PiP np, z Tv kablowej przy karcie cam trzeba mieć jedną kartę , czy 2, a tym samy 2 gniazda, bo jak 2 tunery hd, to jak je obsłuży jedna karta. Itp. itd, generalnie kicha:)
Dziękujemy za komentarz. W artykule staraliśmy się poruszyć podstawowe zagadnienia związane z funkcjami PiP i PaP. Postaramy się przygotować również poradnik dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników i poruszyć wspomniane przez Pana kwestie. Zapraszamy do śledzenia portalu.
Witam, czy ten tv z linku powyżej Philips 55OLED804 poosiada PiP ?
Tak, ten model posiada funkcję PiP.
Witam, a Philips 65OLED855 posiada funkcję PiP ?
Wskazany model nie posiada tej funkcji
Niestety wielu producentów telewizorów nie odróżnia PIP od PAP,czy PAT. W telewizorach TCL w danych technicznych napisane jest picture in picture.
Ale te telewizory nie posiadają PIP. Posiadają obraz i telegazetę , czyli PAT.
Obecnie te funkcje znikają z telewizorów. Jedynie Panasonic chyba ma dobrze działające PIP i PAP. Miałem kiedyś Sony EX725. Z poziomu telewizora jeden meczyk , a z dekodera w małym okienku(lub obok) podgląd do drugiego. Dźwięk ze źródeł wybierany kursorem. Naciśnięcie OK na źródle z dźwiękiem powodowało przejście do pełnego ekranu. Takich telewizorów na rynku już nie spotkałem od kilku lat. A szkoda.
Dzień dobry.Czy TV Samsung Q65Q95Ta ma pełny pip i czy jest lepszy od LG 65CX3LA.Ciężko mi wybrać który lepszy.Co sklep to inna opinia.Pozdrawiam
Nie testowałem niestety tego modelu, więc trudno powiedzieć definitywnie. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy QLED-em a OLED-em to sprawa nie jest prosta, bowiem wybór zależy od osobistych preferencji. CX3 będzie miał przewagę w dziedzinie kontrastu, jakości barw pod kątem oraz pewnych opcji funkcjonalnych (możliwość zabezpieczenia złącz hasłem itp.). Z kolei Q95T będzie jaśniejszy i wolny od ryzyka utrwalenia się obrazu na ekranie. Oba będą gubić detale w cieniach, choć z tego co widziałem i słyszałem CX3 w nieco mniejszym stopniu. Do kina domowego osobiście wybrałbym CX3, ale gdybym miał wskazać bardziej uniwersalny ekran (wiadomości non-stop, oglądanie bajek przez dzieci, gry) to byłby nim raczej Q95T. Proszę pamiętać, że żadne pieniądze nie kupią telewizora idealnego, a wybór powienien sprowadzać się do szczegółowej identyfikacji nie tylko naszych potrzeb, lecz przede wszystkim wad danego telewizora i odpowiedzenia sobie na pytanie, czy będę w stanie je zaakceptować.
Kiedys miałem analogowy telewizor Elemis który miał PIP i PAT i teraz tez szukam cos takiego. Jednak zastanawiam sie czy jest mozliwe nagrywac jeden kanał i oglądać drugi albo nagrywać dwa naraz bo technicznie po USB to wydaje sie ze dałoby by radę.
Już tłumaczę jak wygląda funkcja w Samsungu bo miałem okazję wypożyczyć do testów .Samsung Seria 91 qled.Nie ma możliwości :
Z dwóch źródeł HDMI np odbiornik Vectra i Canal +
Jest możliwość odbioru :
Jedno źródło HDMI + obraz z tunera naziemnej TV lub Sat ,oraz obraz HDMI i obraz z YouTube.
Też myślałem o tym by nagrywać inny kanał podczas oglądania drugiego . Bardzo przydatna funkcja każdy by chciał ją mieć
30 lat temu buło to mozliwe,
magnetowid VHS miał swój tuner i nagrywał kanał, który sie na tym tunerze ustawiło,
a na TV można było ogladać zupełnie inny kanał.
Czy jest gdzieś lista TV które wspierają pelny PaP czyli te dwa okna obok siebie tej samej wielkości ?
Przykro mi, ale niestety nic mi o istnieniu takiej pożytecznej listy nie wiadomo – sam chciałbym się z nią zapoznać …
dzień dobry.
walczę z małym oknem w rogu tv panasonic viera 42 th-42py700p w skutek jakiegoś przypadkowego dzialania zostało otwarte i nie jestem w stanie wrócić do pełnego ekranu. nadminiam iz starałem się to zrobić przy pomocy instrukcji bez efektu
prosze bardzo o rade
miroslaw
Witam
Mam pytanko czy model wyposażony w podwójny tuner (model QE75Q77AAT ) będzie posiadał funkcję PIP . W opisie nie ma żadnej informacji a obsługa w sklepie nie była w stanie mi udzielić informacji.
Mamy w planach test mniejszego modelu z tej serii: Samsung 55Q77A, jednak na jego wyniki musimy jeszcze poczekać. Z informacji dostępnych na stronie producenta model Samsung QE75Q77AATXXH ma funkcję PiP.
Teraz do starszych modeli potrzebujemy dekoderów. Podobno są i takie które posiadają PIP. Czy można prosić o podanie które z dekoderów 4K mają PIP. No i prosiłbym o podanie skąd one biorą dwa sygnały? Jeden podstawowy to wiadomo. a ten drugi z obcego źródła?
Niestety nie testowaliśmy jeszcze dekoderów, aby podzielić się taką wiedzą. Możliwe, że drugi sygnał pochodzi z wejściowego złącza HDMI na dekoderze.
Telewizor bez PaP dla fanów sportu jest jak rower bez 1 koła. Producenci dostali bzika na punkcie Androida z setkami niepotrzebnych aplikacji. Kiedyś było wariowanie na punkcie 3D i … ? Może im to przejdzie, a PiP/PaP będzie w każdym odbiorniku, czego sobie i wszystkim użytkownikom w Nowym Roku 2022 życzę.
Drogi Ryszardzie, nic dodać, nic ując! Trafione w sedno. Zepsuł mi się telewizor SONY, cóż – jęgo prawo, miał 13 lat – kupiłem nowy, tejże marki, lubię ten układ kolorów. Posprawdzałem wcześniej różne rzeczy – do głowy mi nie przyszło, że PAPa może nie być! I na stronie z danymi w sklepach cała masa niezrozumiałych dla mnie danych, a tego wyraźnie nie zaznaczyli – napisaliby PiP/PaP brak, ale tego nie zrobili. Funkcje – cała masa. Jakieś Androidy, Netflixy, Disney, cała masa przycisków na pilocie z kompletnie zmienionym układem, ważny przycisk głośności tyci-tyci – a PaPa nie ma! Napisałem do producenta, odpisali… no w zasadzie mnie zlekceważyli. A PaP to taka przydatna funkcja…