Odpowiedzmy jeszcze na kilka częstych pytań związanych ze współpracą dysku sieciowego i telewizora.
Czy telewizor z dyskiem sieciowym można łączyć tylko poprzez DLNA?
Niekoniecznie. Niektóre marki, jak np. Panasonic, oferują także obsługę protokołu SMB. W tym wypadku może być konieczne każdorazowe podawanie hasła w chwili wchodzenia do danego folderu (udział). Korzystanie z DLNA jest zazwyczaj o wiele wygodniejsze.
Czy podczas korzystania z DLNA mój telewizor będzie miał dostęp do wszystkich plików na dysku?
Nie ma takiej gwarancji. Nawet jeśli pliki są nieuszkodzone i prawidłowo udostępnione, niektóre telewizory nie chcą odtwarzać niektórych plików z dysku sieciowego, oznaczając je (jak np. w przypadku telewizorów firmy Panasonic) wykrzyknikiem. Co ciekawe, ten sam telewizor może bez problemu czytać te same pliki, jeśli skopiujemy je np. na pamięć USB. Oznacza to, że teoretyczna zgodność danego urządzenia z DLNA to jedno, a właściwa implementacja tego protokołu przez konkretne urządzenia to drugie.
Czy wszystkie dyski sieciowe obsługują protokół DLNA?
Niekoniecznie. Na przykład niektóre starsze dyski mogą mieć z tym kłopoty. Na przykład niektóre starsze dyski firmy Western Digital z serii My Cloud Home wymagają instalacji dodatkowej aplikacji obsługującej DLNA, np. Plex Media Server.
W przypadku wątpliwości przed zakupem konkretnego dysku sieciowego warto pobrać i przyczytać instrukcję obsługi lub skonsultować się z działem pomocy technicznej producenta.
Mój telewizor czytał wcześniej pliki z dysku poprawnie, ale po aktualizacji oprogramowania już nie. Jak rozwiązać ten problem?
Takie sytuacje nie należą niestety do wyjątków. Należy skonsultować się z działem pomocy technicznej producenta.
Podczas odtwarzania filmów z dysku obraz zacina się. W czym problem?
To może się zdarzyć, gdy gęstość strumienia danych przekracza możliwości przesyłowe domowej sieci. Aby poprawnie odtwarzać gęste pliki (np. 4K), warto się upewnić, że przepustowość najsłabszego komponentu w domowej sieci to co najmniej 200 Mb/s. Zasada jest jedna: im więcej, tym lepiej. Warto też pamiętać, że często problemem nie jest dysk sieciowy czy telewizor, lecz stary ruter o niskiej przepustowości.
Mam Android TV na boxie Xiaomi i niestety nie mogę zainstalować aplikacji nośniki, nie mam jej w sklepie, jak to obejść ?
Wybierz menu dla wyboru danego złącza(HDMI1,2,3,4 itp..) i wybierz Serwer multimediów
U mnie baza zdjęć na dysku sieciowym nie aktualizuje się, tj nie widzę najnowszych folderów na TV, czy też na laptopie łącząc się przez serwer DLNA. W ustawieniach zrobiłem tzw. aktualizację plików i to nie jeden raz.
Dysk WD My Cloud
Dzięki panie Tomaszu. Pomogło