DLNA – co to jest? Jak korzystać i do czego służy DLNA

Jedną z bardzo przydatnych funkcji współczesnych urządzeń elektronicznych jest DLNA. W niniejszym poradniku wyjaśniamy pokrótce najważniejsze kwestie z tym związane.

Co to jest DLNA?

DLNA jest pochodzącym z języka angielskiego skrótowcem od wyrażenia Digital Living Network Alliance. Można to luźno przetłumaczyć jako Stowarzyszenie na Rzecz [Rozwoju] Wymiany Informacji w Cyfrowym Świecie.

DLNA
Źródło: DLNA

Co jest celem DLNA?

Celem DLNA jest ułatwienie wymiany plików pomiędzy różnymi urządzeniami, jak komputery, telewizory, smartfony, tablety itp.

Czy to prawda, że DLNA już nie istnieje?

Organizacja DLNA powstała w 2003 roku (wśród członków-założycieli znalazły się np. Intel i Sony) i jak sama twierdzi, osiągnęła swój cel, jakim było ustanowienie standardów wymiany informacji pomiędzy urządzeniami. W styczniu 2017 roku organizacja została rozwiązana, ale pomimo tego standardy opracowane przez nią nadal istnieją, są w użyciu i nadal trwa proces certyfikowania nowych urządzeń, choć tym razem zajmuje się nim firma SpireSpark International.

Co to znaczy, że urządzenie ma certyfikat DLNA?

Jeżeli dane urządzenia zostało oznaczono logotypem DLNA Certified, oznacza to, że przeszło one techniczną weryfikację i jest zgodne ze standardami wykorzystywanymi przez DLNA, a jego producent ma prawo oznaczać urządzenie jako zgodne z DLNA.

dlna
Źróło: DLNA

Jak w praktyce działa DLNA?

DLNA pozwala na przesyłanie strumieniowe danych (plików z muzyką, filmami, grafiką itd.) z jednego urządzania do drugiego. Jedno z urządzeń działa w tym przypadku jako dostawca plików (serwer DLNA), a drugie jako odbiorca plików (klient/odtwarzacz DLNA).

Co jest potrzebne do korzystania z DLNA?

Oprócz serwera i klienta, czyli dwóch urządzeń, niezbędna jest sieć, za pomocą której urządzenia będą się łączyć ze sobą. W praktyce wystarczy podłączenie ww. urządzeń do tego samego rutera. Warto zaznaczyć, że nie muszą to być połączenia kablowe: np. urządzenie A może łączyć się z ruterem za pomocą kabla, a urządzenie B za pomocą Wi-Fi.

Jeżeli chcemy udostępniać (strumieniować) pliki z danego urządzenia, musimy się upewnić, czy opcja przesyłania strumieniowego jest na nim włączona. Często jest tak, że urządzenie, mimo że ma certyfikat DLNA, ma tą funkcjonalność domyślnie wyłączoną.

Jak włączyć DLNA w systemie Windows 10?

Poniższe kroki pozwolą włączyć strumieniowanie treści w systemie operacyjnym Windows 10 (na przykładzie wersji Windows 10 Home 1909):

 • naciśnij jednocześnie klawisz Windows oraz X,
jak uruchomić dlna w windows 10
 • w oknie wybierz „połączenia sieciowe”,
jak uruchomić dlna w windows 10
 • w kolejnym oknie wybierz „centrum sieci i udostępniania”,
jak uruchomić dlna dla windows 10
 • następnie wybierz „opcje strumieniowego przesyłania multimediów”,
jak uruchomić dlna w windows 10
 • kliknij „włącz przesyłanie strumieniowe multimediów”,
jak uruchomić dlna w windows 10
 • gdy pojawi się kolejne okno, należy w polu „nazwij bibliotekę multimediów” wpisać nazwę, jaką chcemy, aby nosił nasz laptop-serwer (w tym wypadku jest to „Laptop Tomka”),
 • następnie z listy urządzeń sieciowych wybieramy klienta, czyli to urządzenie (lub urządzenia), któremu chcemy zezwolić na korzystanie z „multimediów”; w tym wypadku jest to telewizor Philips 55OLED935,
 • następnie zatwierdzamy ustawienia klawiszem OK,
uruchomienie dlna w windows 10
 • w następnym kroku wywołujemy główny interfejs telewizora i wybieramy aplikację „nośniki” (jeżeli jej nie ma, trzeba ją zainstalować),
uruchomienie dlna w windows 10
 • pojawi się okno, w którym zobaczymy naszego laptopa i jego foldery, gdzie będziemy mogli wskazać pilotem pliki do odtwarzania.
połączenie telewizora z komputerem przez dlna

Telewizor może oczywiście odtwarzać pliki z różnych źródeł, nie tylko z laptopa. Jednym z bardziej popularnych urządzeń jest dysk sieciowy, który może służyć jako serwer multimediów.

Jak połączyć dysk sieciowy z telewizorem wykorzystując DLNA?

Jeżeli mamy nowy dysk sieciowy (ang. NAS, Network Attached Storage), musi on zostać skonfigurowany zgodnie z zaleceniami producenta.

dysk sieciowy qnap

Z kolei jeżeli mamy już skonfigurowany dysk sieciowy i działa on w tej samej sieci, natomiast klient (tj. urządzenie, na którym chcemy odtwarzać pliki) go nie widzi, najprawdopodobniej na dysku nie włączono protokołu DLNA. Warto zaznaczyć, że dyski mogą obsługiwać różne protokoły, np.:

 • SMB,
 • NFS,
 • AFP,
 • FTP,
 • http,
 • DLNA,
 • iTunes,
 • i inne.

…a w domyślnych ustawieniach dysku bardzo często obsługa protokołu DLNA jest wyłączona. Aby ją włączyć, logujemy się na dysk tak, jak to przewidział producent (zazwyczaj za pomocą przeglądarki internetowej). Następnie wybieramy dany „udział sieciowy” (ang. share), czyli obszar dysku, który chcemy udostępnić i sprawdzamy, jakie protokoły są włączone. W poniższym przykładzie zrzuty ekranu pochodzą z dysku marki Netgear, na którym znajduje się udział o nazwie „4K”.

ekran opcji dysku zewnętrznego netgear

Jak widać na zdjęciu powyżej, włączona jest tylko obsługa protokołu SMB (kolor zielony), natomiast obsługa pozostałych protokołów, w tym DLNA, jest wyłączona. Aby to zmienić, klikamy na nazwę protokołu, aby wejść do ustawień szczegółowych.

jak połączyć telewizor z dyskiem sieciowym przez dlna

Teraz widać na pewno, że obsługa jest wyłączona (napis OFF). Zmieniamy to oczywiście na ON, a następnie musimy podjąć decyzję, czy chcemy udostępniać wszystkie pliki, czy tylko wybrane, jak np.:

 • Video (filmy),
 • Audio (pliki audio, muzyka),
 • Images (zdjęcia, grafika).
uruchomienie dlna na dysku zewnętrznym

Po wybraniu ustawień klikamy przycisk zastosuj (apply), aby je zatwierdzić.

połączenie dysku sieciowego z telewizorem

Chwilę później dysk ( w tym wypadku o nazwie „atom”) będzie widoczny dla urządzeń wykorzystujących protokół DLNA, np. telewizora.

udane połączenie dysku sieciowego z telewizorem

Odpowiedzmy jeszcze na kilka częstych pytań związanych ze współpracą dysku sieciowego i telewizora.

Czy telewizor z dyskiem sieciowym można łączyć tylko poprzez DLNA?

Niekoniecznie. Niektóre marki, jak np. Panasonic, oferują także obsługę protokołu SMB. W tym wypadku może być konieczne każdorazowe podawanie hasła w chwili wchodzenia do danego folderu (udział). Korzystanie z DLNA jest zazwyczaj o wiele wygodniejsze.

Czy podczas korzystania z DLNA mój telewizor będzie miał dostęp do wszystkich plików na dysku?

Nie ma takiej gwarancji. Nawet jeśli pliki są nieuszkodzone i prawidłowo udostępnione, niektóre telewizory nie chcą odtwarzać niektórych plików z dysku sieciowego, oznaczając je (jak np. w przypadku telewizorów firmy Panasonic) wykrzyknikiem. Co ciekawe, ten sam telewizor może bez problemu czytać te same pliki, jeśli skopiujemy je np. na pamięć USB. Oznacza to, że teoretyczna zgodność danego urządzenia z DLNA to jedno, a właściwa implementacja tego protokołu przez konkretne urządzenia to drugie.

Czy wszystkie dyski sieciowe obsługują protokół DLNA?

Niekoniecznie. Na przykład niektóre starsze dyski mogą mieć z tym kłopoty. Na przykład niektóre starsze dyski firmy Western Digital z serii My Cloud Home wymagają instalacji dodatkowej aplikacji obsługującej DLNA, np. Plex Media Server.

W przypadku wątpliwości przed zakupem konkretnego dysku sieciowego warto pobrać i przyczytać instrukcję obsługi lub skonsultować się z działem pomocy technicznej producenta.

Mój telewizor czytał wcześniej pliki z dysku poprawnie, ale po aktualizacji oprogramowania już nie. Jak rozwiązać ten problem?

Takie sytuacje nie należą niestety do wyjątków. Należy skonsultować się z działem pomocy technicznej producenta.

Podczas odtwarzania filmów z dysku obraz zacina się. W czym problem?

To może się zdarzyć, gdy gęstość strumienia danych przekracza możliwości przesyłowe domowej sieci. Aby poprawnie odtwarzać gęste pliki (np. 4K), warto się upewnić, że przepustowość najsłabszego komponentu w domowej sieci to co najmniej 200 Mb/s. Zasada jest jedna: im więcej, tym lepiej. Warto też pamiętać, że często problemem nie jest dysk sieciowy czy telewizor, lecz stary ruter o niskiej przepustowości.