Elektroniczny dziennik Librus Synergia to praktyczne narzędzie dla nauczycieli, opiekunów i uczniów. Zmniejsza – chociaż odrobinę – ilość papierkowej roboty, której nauczyciele i tak mają sporo. Daje też możliwość rodzicom bycia cały czas na bieżąco z ocenami swoich dzieci bez konieczności wizyt w szkole. Czy uczniowie są z tego zadowoleni? Cóż – w dzisiejszych czasach nie tak łatwo zwiać na wagary.
Librus Synergia to dziennik elektroniczny, dostępny w formie portalu internetowego i aplikacji mobilnej. Aktualnie w większości szkół w Polsce zastępuje on tradycyjne dzienniki szkolne. System ten zbiera informacje o wynikach uczniów w nauce oraz frekwencji. Stanowi także narzędzie do komunikowania się opiekunów dzieci z nauczycielami, pedagogiem czy sekretariatem.
Młodzież oczywiście także ma dostęp do elektronicznego dziennika Librus, jednak panel ucznia jest uboższy. Pozwala jedynie sprawdzać zdobyte oceny oraz nieobecności. Treść rozmów opiekunów z pedagogiem lub wychowawcą jest przed nimi ukryta.
E-dziennik Librus Synergia funkcjonuje w naszym kraju na każdym poziomie edukacji – od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, po średnie i zawodowe. Wprowadzony został już w ponad 8 tysiącach szkół. Nie jest jednak obowiązkowy.
Co ciekawe, w niektórych placówkach dzienniki elektroniczne funkcjonowały już w 2009 roku. Jednak zasady wykorzystywania tego typu systemów zostały uregulowane prawnie w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 roku.
Zanim Librus (lub narzędzie mu podobne) zacznie obowiązywać danej w placówce, organ prowadzący szkołę musi wyrazić na to zgodę – najczęściej jest to samorząd. W obliczu postępującej cyfryzacji należy się spodziewać, że e-dzienniki całkowicie wyprą z użytkowania swoich papierowych poprzedników.
W rozbudowanym panelu e-dziennika Librus Synergia znajdują się:
Co więcej, Librus oferuje możliwość integracji z narzędziami do nauczania zdalnego: Zoom i Microsoft Teams.
Sprawdź koniecznie: Przewodnik po aplikacji Microsoft Teams
Podstawowa wersja dziennika elektronicznego Librus Synergia dla opiekunów prawnych uczniów jest bezpłatna. Szkoła i nie może pobierać żadnych opłat za dostęp do systemu. Zostało to potwierdzone w 2014 roku rozporządzeniem MEN. Warunkiem ministerstwa, pozwalającym szkole przejść na system elektronicznego dziennika, jest właśnie darmowy dostęp rodziców do informacji dotyczących ich dzieci. Opłaty wynikające z obsługi e-dziennika Librus Synergia zostały przeniesione na samorządy lokalne.
Zanim korzystanie z systemu Librus zostało prawnie uregulowane, zdarzało się, że szkoła żądała od rodziców opłat za zdalny dostęp do panelu. Bezpłatny wgląd do e-dziennika możliwy był tylko w szkole, w obecności pedagoga. Praktykę tę jednak ukrócono i od kilku lat MEN gwarantuje darmowy wgląd do e-dziennika. Ale tylko w wersji podstawowej.
Mobilne dodatki dotyczą aplikacji na telefony i tablety. Po założeniu konta przez jakiś czas masz dostęp do rozszerzonej wersji aplikacji mobilnej Librus. Następnie otrzymasz alert o zakończeniu darmowego okresu i e-dziennik przełączy się na wersję podstawową. Dostęp do pełnej wersji dziennika elektronicznego możesz wykupić za 29,99 miesięcznie. Czym zatem są dodatki w aplikacji mobilnej e-dziennika Librus Synergia?
Pozwala śledzić wszystkie zaplanowane szkolne sprawy. Możesz dodawać tu też własne wydarzenia, planując dodatkowe aktywności dla siebie i rodziny, np. korepetycje albo wspólne wyjścia. Wszystkie zajęcia szkolne i pozaszkolne Twojego dziecka zapisujesz zatem w mobilnej wersji e-dziennika Librus.
Ta funkcja umożliwia ustawianie alertów dla każdego wydarzenia, które dodasz do kalendarza w aplikacji mobilnej Librus. Możesz planować tam zarówno sprawy osobiste, jak i te dotyczące szkoły. Przypomnienia zostaną automatycznie wysłane na Twój telefon i wyświetlą się na ekranie jako natychmiastowe powiadomienie.
W Librusie, podobnie jak w skrzynce mailowej, można teraz przypinać ważne wiadomość na szczycie listy. Dzięki temu będziesz mieć je zawsze pod ręką i nie trzeba będzie szukać ich wśród innych powiadomień.
Ma on za zadanie pomóc w planowaniu celów i organizacji pracy uczniów. Umożliwia monitorowanie ich osiągnięć z różnych przedmiotów. Panel podzielony jest na sekcje, które zbiorczo podsumowują różne typy informacji, takie jak: nieobecności i spóźnienia, zgłoszone nieprzygotowania, oceny, oraz wyniki w nauce w formie statystyk i wykresów.
Możesz zrobić to na trzy sposoby:
Rodzice go kochają
xd
Nie rozumiem jednego dlaczego rodziną jest torturowana przez ten portal i samorzad.
I pozbawiania praw do uczciwego procesu sadowego
Bowiem twórcy Librusa wpadli na pomysł spieniężenia niektórych funkcji aplikacji. Nazwali je Mobilnymi dodatkami i wycenili na 29,99 zł miesięcznie
nie 38 zł