Jakie perspektywy mają przed sobą telewizory QLED?
Głównym propagatorem i motorem rozwoju QLED-ów jest firma Samsung. W związku z tym należy się spodziewać:
- dalszego rozwijania telewizorów QLED w ich obecnej wersji jako zaawansowanych technicznie telewizorów LCD;
- rozwoju nowej technologii wyświetlaczy łączących zalety kropek kwantowych i technologii OLED; wyświetlacze te noszą roboczą nazwę QD OLED, a ich debiut rynkowy przewidywany jest na rok 2021.
W związku z tym, analitycy rynku zakładają, że w przyszłości w ofercie telewizorów firmy Samsung nadal znajdą się telewizory QLED (LCD), ale będą to modele średniej klasy. W klasie wyższej mają dominować modele QD OLED (OLED).
Oczywiście to tylko prognozy i czas pokaże, jak będzie naprawdę. Choć wdrożenie całkowicie nowej technologii wyświetlaczy, jaką będzie QD OLED, wymagać będzie olbrzymich inwestycji (mówi się o kwocie ponad 10 miliardów dolarów), z powodu zwiększenia wolumenu produkcji paneli LCD przez producentów chińskich i spadku ceny tego rodzaju wyświetlaczy, producenci koreańscy nie mają innego wyjścia jak skoncentrować się na technologii OLED (WOLED i QD OLED), która zapewni im godziwe zyski oraz umocni ich pozycję na rynku wyświetlaczy.
Zamiar inwestowania w technologię QD OLED ogłoszono 10 października 2019 roku podczas uroczystej konferencji, w której udział wziął nie tylko wiceprezes Samsung Electronics Lee Jae-yong (trzeci od lewej), lecz także sam prezydent Republiki Korei Mun Jae-in (pierwszy z lewej).
No wreszcie ktoś napisał cokolwiek dlaczego jeden tv kosztuje 3 tys a drugi 2-3 razy więcej. Bo sprzedawcy w sklepie nie wiedzą
Pytanie ja, trwała jest ta technologia QLED czy ktoś wie?
Nie mniej niż LED, z tego powodu że podświetlenie jest realizowane w ten sam sposób jak w tV LED z tym, że tu kolorem. niebieskim.