Co to jest Common Interface? I gdzie można to zastosować?

Jeżeli wierzyć informacjom z rynku, większość użytkowników telewizorów korzystających z telewizji kablowej używa zewnętrznych dekoderów. Tymczasem zaszyfrowany sygnał z kablówki można dekodować w wygodniejszy i zabierający znacznie mniej miejsca sposób.

Co to jest Common Interface?

Ogólnie rzecz biorąc, jest to rozwiązanie, które pozwala na odkodowywanie płatnych kanałów telewizyjnych. Termin Common Interface (w skrócie CI) bezpośrednio dotyczy specjalnego złącza znajdującego się w telewizorze lub w dekoderze. Złącze to umieszczono głęboko w widocznym z zewnątrz gnieździe lub w szczelinie (slocie), którą widać na zdjęciu poniżej.

jak wygląda złącze common interface

Złącze to służy jako interfejs pomiędzy wbudowanym w telewizor tunerem a specjalnymi kartami zwanymi modułami warunkowego dostępu (ang. Conditional Access Module, CAM).

Co to jest moduł warunkowego dostępu?

Jest to urządzenie, które pozwala na dekodowanie programów zakodowanych. Przypomina grubą metalową kartę o wyglądzie jak na zdjęciu.

moduł warunkowego dostępu Vectra

Na rynku panuje pewne zamieszanie terminologiczne i w praktyce ww. moduły określane mogą być na wiele sposobów:

 • moduł CI,
 • moduł CI+ (CI+ lub CI Plus to nowszy standard od CI),
 • moduł CAM,
 • moduł CICAM,
 • moduł CAM CI/CI+.

Choć osobiście preferuję termin moduł CICAM, najbardziej poprawnym wydaje się ten ostatni bowiem określa on moduł warunkowego dostępu (CAM) dostosowany do interfejsu CI/CI+.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie moduły CAM są zgodne ze złączem CI – istnieją również moduły do zupełnie innych złącz i innych zastosowań (np. nietelewizorowych).

Ponieważ w niniejszym poradniku omawiamy tylko i wyłącznie rozwiązania stosowane w telewizorach, dla uproszczenia, aby nie wprowadzać niepotrzebnej komplikacji, w dalszej części tekstu będę stosował określenie „moduł CI/CI+” lub po prostu „moduł”.

moduł vectra

Jakie są zalety modułu CI/CI+?

 • Więcej miejsca wokół telewizora (brak skrzynki dekodera).
 • Mniejsze zużycie energii elektrycznej (brak dekodera).
 • Większy porządek (brak kabla sygnałowego pomiędzy dekoderem a telewizorem oraz kabla zasilającego dekoder).
 • Wygodniejsza obsługa jednym pilotem (od telewizora) zamiast dwoma (od dekodera i od telewizora).

Jakie są wady modułu CI/CI+?

 • Nie wszystkie telewizory mają gniazdo na moduł.
 • Niektóre telewizory nie współpracują dobrze z danym rodzajem modułu lub są z nim czasem całkowicie niekompatybilne.
 • Zewnętrzne dekodery oferują często możliwość nagrywania na wbudowanym dysku twardym, możliwość przewijania programów lub inne funkcje. Nie będą one niestety dostępne w przypadku modułu (choć nagrywanie możliwe będzie na pamięci podłączonej do gniazda USB).
 • Brak obsługi funkcji wypożyczania filmów.
 • Niektóre moduły mogą mieć kolorową diodę sygnalizującą aktywność modułu; dioda ta zazwyczaj nie świeci gdy telewizor jest w stanie gotowości, ale zdarzają się wyjątki i wtedy to dioda może irytować rozświetlając ciemne pomieszczenie. Dioda może też świecić, gdy telewizor jest w stanie gotowości, bowiem wcześniej zaprogramowaliśmy nagrywanie nocnego programu na podłączonym do telewizora dysku twardym i telewizor właśnie to robi (w tle), a dioda pokazuje, że moduł jest aktywny.

Jakie zdanie o modułach warunkowego dostępu mają operatorzy sieci kablowych?

Ciekawe zestawienie zalet i wad modułów CI/CI+ pokazuje film operatora UPC.

Czy moduł oferuje taką samą jakość jak dekoder?

Tak. Jakość zależy głównie od sygnału dostarczanego przez operatora, a nie modułu.

Czy wybierając moduł zamiast dekodera, zachowam możliwość nagrywania programów telewizyjnych?

Tak, ale nie na module, bo nie ma takiej możliwości technicznej, lecz np. na podłączonym do telewizora dysku twardym lub pamięci USB. Warto przed zakupem telewizora sprawdzić, czy oferuje one możliwość nagrywania programów na pamięci podłączonej do gniazda USB.

Czego potrzebuję, aby korzystać z modułu?

Potrzebne są trzy rzeczy:

 • telewizor z tunerem i gniazdem CI/CI+ na moduł, najlepiej certyfikowany przez operatora danej sieci telewizji kablowej,
 • moduł od operatora telewizji kablowej,
 • karta abonencka (wkładana do modułu).

W jaki sposób sprawdzić, czy mój telewizor jest certyfikowany przez operatora?

Operatorzy zamieszczają na swoich stronach listy telewizorów, które zostały sprawdzone pod kątem działania z konkretnymi modułami.

Co zrobić jeśli mojego telewizora nie ma na liście?

Jeżeli jest to stosunkowo nowy model (np. 2 lub 3 letni), jest duża szansa, że będzie współpracował z danym modułem. Ponieważ na rynku dostępna jest bardzo duża liczba modeli telewizorów, operatorzy nie są w stanie sprawdzić i certyfikować wszystkich modeli telewizorów. W razie wątpliwości można wypożyczyć moduł z kartą, a gdy nie będzie działał, wymienić go na tradycyjny dekoder.

Jak sprawdzić, czy mój telewizor ma gniazdo na moduł CI/CI+?

Zdecydowana większość telewizorów ma gniazdo do podłączania modułów, choć są i takie, które są go pozbawione. Gniazdo na moduł umieszczone jest zazwyczaj z boku, na tylnej ściance telewizora, obok z innych złącz, jak HDMI czy USB. Wyjątkiem są np. niektóre telewizory Sony, które mają gniazdo na górze tylnej ścianki, odseparowane od innych złącz.

Jeśli chodzi o telewizory, to stosowane są dwa rozwiązania:

 1. szczelina (slot) na moduł,
 2. złącze, w które wpinamy adapter na moduł

Rozwiązanie nr 1 jest częstsze i występuje w telewizorach marek LG, Panasonic, Philips, Sony, TCL, Toshiba i innych. W tym rozwiązaniu moduł wkładamy bezpośrednio do gniazda (szczeliny).

szczelina common interface

Z kolei rozwiązanie nr 2 można spotkać w niektórych telewizorach Samsunga. Fabrycznie nowy telewizor tej marki nie ma widocznego gniazda, lecz nalepkę informacyjną.

zdjęcie pokazujące, gdzie w telewizorze samsung można znaleźć common interface
Po jej zerwaniu ukazuje się złącze, ale nie służy ono do włożenia modułu.
zdjęcia przedstawi moduł common interface w telewizorze samsung, ukazujący się po zdjęciu nalepki

W takie złącze wkładamy specjalną plastikową szufladkę (adapter), którą zazwyczaj znajdziemy w torbie z akcesoriami (pilotem, bateriami, wkrętami, instrukcją itp.).

szufladka na moduł common interface, która dołączana jest do telewizorów Samsung

Po włożeniu adaptera wsuwamy do niego moduł i gotowe.

instalacja modułu common interface w telewizorze marki samsung

Jeżeli kupiliśmy używany telewizor marki Samsung, a poprzedni właściciel nie przekazał nam adaptera na moduł, możemy go dokupić w serwisie lub na wolnym rynku. Cena waha się od około 40 do 70 złotych.

W telewizorach marki Samsung stosowane jest również rozwiązanie nr 1, na przykład w zaawansowanych technicznie modelach wyposażonych w zewnętrzny moduł przyłączeniowy One Connect.

W moim telewizorze jest gniazdo, ale nie z napisem Common Interface, lecz innym. Czy mogę w takie gniazdo włożyć moduł?

Bez obaw. Istotnie, producenci stosują różne oznaczenia, co może z kolei rodzić wątpliwości u niektórych bardziej ostrożnych użytkowników.

slot pmcia
 • LG – PCMCIA Card Slot
 • Panasonic – Common Interface
 • Philips – CI
 • Samsung – Common Interface
 • TCL – Common Interface

W razie wątpliwości warto sięgnąć po instrukcję obsługi lub zadzwonić do działu pomocy technicznej.

Mam telewizor Sony, który nie ma gniazda CI. Co robić?

Rzeczywiście, w niektórych telewizorach Sony Bravia, jak np. modelu 49XG8396, gniazdo nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jest ono ukryte pod plastikową klapką, jak na zdjęciu poniżej.

zdjęcie przedstawiające, gdzie w telewizorze sony 49xg8396 umieszczono slot CI

Po zdjęciu klapki uzyskujemy dostęp do gniazda na moduł CI.

moduł common interface

Zainteresowanych tych telewizorem odsyłam do recenzji Sony 49XG8396.

W moim telewizorze gniazdo jest bardzo szerokie. Czy mogę włożyć w nie moduł?

Jest to najprawdopodobniej podwójne gniazdo z dwoma szczelinami (slot 1, slot 2). Stosowane jest zazwyczaj w telewizorach, które mają większą liczbę tunerów, jak np. w pokazanym na zdjęciu niżej telewizorze Panasonic z flagowej serii EX780 z 2017 roku.

gniazdo common interface

W takie gniazdo można włożyć dwa moduły, np. do telewizji kablowej i satelitarnej.

Do czego służy karta abonencka?

Karta abonencka służy do kontroli dostępu do treści kodowanych. Otrzymujemy ją od operatora razem z modułem i jest ona przypisana do konkretnego abonenta. Najczęściej jest też „parowana” z modułem, to znaczy przypisana do niego elektronicznie, co oznacza, że dana karta nie może być użyta z innym modułem, a dany moduł z inną kartą niż przypisana do niego.

To właśnie kombinacja karty i modułu pozwala odkodować zakodowany program telewizyjny i daje dostęp do pakietu programów, który wykupiliśmy u operatora.

Ponieważ to właśnie na karcie zapisany jest klucz potrzebny modułowi do odszyfrowania zaszyfrowanych programów, czasem nazywa się ją „kartą klucz”.

przykladowa karta abonencka

Jakie są typowe problemy z modułami CI/CI+ i jak sobie z nimi radzić?

W przeciwieństwie do dekoderów, moduły nie sprawiają wielu kłopotów w eksploatacji. Najczęstsze problemy dotyczą procesu instalacji lub autoryzacji. Oto jak sobie z nimi radzić (na przykładzie operatora Vectra):

1. Błędy podczas instalacji:

2. Problem z kartą:

3. Brak kanałów lub zakłócenia:

4. Brak autoryzacji modułu:

Podsumowanie

Stosowanie modułu warunkowego dostępu w telewizorze jest nowoczesnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce. Osobiście korzystam z modułu CI+ od wielu lat, uważam go za bardzo wygodne i eleganckie rozwiązanie i prawdę mówiąc nie wyobrażam już sobie powrotu do tradycyjnego dekodera. Choć dekodery też mają swoje zalety, gorąco polecam wybór modułu wszystkim tym, którzy stoją przed decyzją: dekoder czy moduł CI/CI+?