Wybierając telewizor, nie sposób nie natrafić na mniej lub bardziej techniczne terminy, które nie zawsze są oczywiste. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników Geex oraz Klientów sklepu x-kom, przygotowaliśmy słowniczek, który pomoże lepiej zrozumieć zastosowane w telewizorach technologie i rozwiązania.
Termin marketingowy firmy Samsung, stosowany w odniesieniu do telewizorów QLED z roku 2019. Występuje często z „mnożnikiem” w rodzaju: 16x, 8x itd., np. Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie 16x czy Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie 8x. Termin niejasny i niekonsekwentny, bowiem telewizory mające taki sam mnożnik mogą różnić się znacznie pod względem liczby stref. Na przykład producent podaje, że zarówno telewizor 55Q90R, jak i 65Q90R mają Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie 16x, podczas gdy w rzeczywistości ten pierwszy ma 240 stref, a ten drugi – 480.
Wprowadzona w 2019 roku funkcja w telewizorach marki Toshiba, odpowiedzialna za płynność obrazów ruchomych. Podobna w działaniu do wcześniejszej funkcji Motion Sense.
Funkcja w telewizorach marki LG, odpowiedzialna za płynność, a czasem także i ostrość obrazów ruchomych. Sam producent określa jej działanie jako „optymalizację jakości obrazu z myślą o dynamicznych scenach (sport i kino akcji)”. Zazwyczaj dostępne są opcje gładki, wyczyść i użytkownika, a w tej ostatniej podopcje de-judder (regulacja płynności), a czasem także de-blur (regulacja ostrości).
Super artykuł
A ten Panasonic GX800 to chodzi o całą serię? Czy Panasonic robi także telewizory 100 lub 120 Hz z VA?
W serii GX800 wyjątkiem są modele GX855 na matrycy IPS. Z dostępnych nam danych Panasonic ma swoje modele 120 Hz na matrycach IPS i OLED.