Jak działa OLED?
Wyświetlacz OLED składa się z kilkudziesięciu ekstremalnie cienkich warstw materiałów organicznych, które świecą pod wpływem prądu elektrycznego. Oznacza to, że panel sam wytwarza światło, dlatego też tego rodzaju wyświetlacz nazywany jest „emisyjnym” lub „samoemisyjnym”. OLED-y są w tej samej kategorii co wyświetlacze plazmowe, które również są panelami emisyjnymi (choć działającymi na innej zasadzie).
Tym właśnie OLED-y różnią się od wyświetlaczy LCD (ciekłokrystalicznych), które modulują światło wytwarzane przez niezależny moduł podświetlenia. W odróżnieniu od OLED-ów, wyświetlacze LCD nazywane są „transmisyjnymi”, bowiem przepuszczają światło z zewnętrznego źródła, jakim jest właśnie podświetlenie.
Porównanie struktury wyświetlaczy LCD (z lewej) i OLED (z prawej) przedstawia poniższy schemat.
Skoro ta tak zwana kompensacja panelu jest tak ważna to dlaczego nie robi się z automatu,jak np.aktualizacja Windowsa ?Mnie nie uznano reklamacji na gwarancji w Panasonicu i jestem zawiedziony,TX-55EZW954 za 10tys.zł po 24 m-cach nadaje się na złom.Ostrzegam przed kupowaniem Oleda z Panasonica.Obiecałem im taką właśnie opinie wystawić.
Dziękuję serdecznie za opinię, od paru dni siedzę przed komputerem i przeszukuje, różne fora recenzje itd. i zastanawiam się, czy nie kupić OLEDA. Wybór prawdopodobnie padł by na Panasonica.
Niestety we wszystkich firmach produkujących telewizory w technologii OLED jest tak, że zwykle nie przyjmują reklamacji retencji
Niby wszystko super.. kontrast, jasność itp. Ale grając w gry na ps to nie wyobrażam sobie zastanawiać się czy muszę nagle zmienić widok bo ekran się wypali…
zgadzam się z poprzednim komentarzem ze powinno to być z automatu
W artykule jest nieścisłość, żeby nie powiedzieć błąd.
Panele WOLED zostały wymyślone przez firmę Kodak. W 2009 wszystkie patenty odkupiło LG.
WOLED (inaczej W-RGBW) faktycznie znaczy „biały oled”. Jednak nie z powodu dodatkowego białego subpixela. W panelach WOLED białe są… wszystkie 4 subpixele. Kazdy z nich jest złożony z 3 mniejszych subpixeli RGB. Świecą wszystkie na raz tworząc biały kolor. Nad trzema są filtry R, G, B przepuszczające odpowiedni kolor. Czwarty świeci na biało. I właśnie taka budowa robi różnicę.
Mniejsze znaczenie ma tu najsłabszy niebieski subpixel. Panel ma znacznie dłuższą żywotność i większą energoszczędność. Tylko ta technologia nadaje się na telewizory.
Ponieważ wszystkie patenty posiada LG, więc jest monopolistą w produkcji dużych ekranów.
Od pewnego czasu LG produkuje takie wyświetlacze do urządzeń mobilnych jako konkurencja dla AMOLED Samsunga.
Oled to napewno technologia przyszłości, ale posiada wadę, która znacząco ogranicza korzystanie z telewizora. Cały czas musisz martwić się czy niezadługo oglądasz telewizję, bo matryca może ulec wypaleniu, a to nie jest obkjęte gwarancją przynajmniej przez Sony. Na moim Sony KD65AF8 wypalenia ekranu pojawiły się po14 miesiącach. Sony nie uznało mojej reklamacji I odmówiło naprawy gwarancyjnej. Stwierdziło, że źle eksploatowałem telewizor, a ja tylko kilka godzin dziennie oglądałem generalnie programy telewizyjne, w tym może 1 -1,5 informacyjne I filmy na Netfiksie. Niedoskonałość technologii oled sony przerzuciło tylko na klienta. Informacji o odmowie gwarancji nie znajdziesz na stronie internetowej sony, nie powie Ci o tym sprzedawca. Dowiesz się czytając uważnie instrukcję dopiero po rozpakowaniu telewizora w domu. W mojej ocenie taka polityka producentów jest formą naciągania I oszustwa. Ja niestety tego doświadczyłem na własnej skórze. Obraz jest wyjątkowy ale musisz wiedzieć o ograniczeniach I konsekwencjach. Nie można używać oleda jak leda. Dzisiaj firmy powinny skupić się przede wszystkim nie na więcej czerni w czerni, czy czerwieni ale na zwiększeniu żywotności matryc, nawet poprzez proste komunikaty zmień kanał, przeprowadź kalibrację aby uniknąć zjawisjjaka retencji. Ale chyba o to chodzi, żeby telewizory wymieniać co dwa-trzy lata. Dzisiaj odradzam Oled, napewno Sony.
Mnie spotkało to samo po 2latach z sony LED…
Niech Opatrzność Was chroni przed SONY OLED
Rok 2018 – ulegam reklamom SONY i kupuję na raty spłacane z emerytury dość drogi telewizor Sony KD-55A1. Radość wielka. Obraz krystaliczny. Kolory idealne. Niestety po roku użytkowania tj. w 2019r. w dolnej części ekranu pojawiają się kolorowe pasy. Reklamuję. Zjawia się technik z serwisu gwarancyjnego. Stwierdza wypalenie matrycy. Wymieniają mi telewizor na inny z wznowieniem gwarancji. O zgrozo! Po następnym roku użytkowania sytuacja się powtarza. Znów pojawiają się kolorowe paski u dołu ekranu. Ponowna reklamacja. Zjawia się technik. Dokonuje oględzin. Telewizor przepracował niecałe 2 tys. godzin. Po trzech tygodniach otrzymuję z Serwisu bardzo urzędowe pismo, w którym informuje się mnie, że nie dokonają naprawy bo ponoć użytkowałem telewizor niezgodnie z instrukcją. Jestem zaskoczony. Ta sama usterka. Rok temu uznana. Po roku nie uznana. Zarzuca się mi że oglądam programy informacyjne, a z tego powodu ramka wypala panel?????. Pytam się czy telewizor kupuje się do ozdoby, czy do oglądania treści medialnych. Srednio panel przez rok pracował niecałe 6 godzin dziennie. Owszem programy informacyjne były oglądane ale najwyżej do 2 godzin dziennie.
Co to za telewizor na którym nie wolno oglądać niektórych treści. Co to za producent który świadomy wadliwej konstrukcji, reklamuje swój wyrób i informuje że będzie on pracował 100 tysięcy godzin!
W wyniku oszustwa SONY zostają mi do spłaty raty i telewizor który w niedługim czasie wyląduje na śmietniku.
Jeszcze raz ostrzegam! Nie róbcie tego co ja, i z daleka omijajcie telewizory SONY OLED!!!!!!!
Niestety problem wypalania/retncji nie dotyczy tylko i wyłącznie ekranów Sony, a wszystkich telewizorów OLED – o czym piszemy między innymi w tym atykule. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń określonych w instrukcji użytkowania produktu.
Trzy miesiące pracy zdalnej podczas pandemii w towarzystwie Polsat News na Oled od LG spowodowało pojawienie się zielonej ramki tam gdzie pasek informacyjny Polsatu.
Paski informacyjne jasna sprawa, ale nie piszecie nic o wypalaniu LOGO TV ? Czy ten problem nie istnieje ? Takie logotypu typu TVP1 czy TVN itp są przecież cały czas w 1 miejscu, w opisie jest , że mogą się wypalic po 30 minutach, a każdy film to przeciez ponad 1,5 h ??