Wybieramy najlepsze gry dla dzieci. Sprawdź propozycje tytułów ułożone według kategorii wiekowej i nie tylko

Gry dla dzieci to temat, który polaryzuje. Czasem nawet na równi z polityką. Tymczasem, jak pokazują badania, nie takie te gry straszne, jak się je maluje. A że ciemnymi barwami malują je zwykle ci, którzy o gamingu wiedzą tyle, ile podpowiedzą wątpliwej jakości źródła, pozostaje nam graczom jedynie machnąć ręką, wzruszyć ramionami i wrócić do konsoli lub peceta. Gry dla dziecka to nic strasznego, o ile rodzic zadba, by były to dobre gry, a przede wszystkim adekwatne do wieku.

Najlepsze gry dla 3-latka

Zaczynamy z grubej rury i od razu kontrowersyjnie. Wielu z Was pewnie powie, że w tym wieku dziecko w ogóle nie powinno spędzać czasu przed ekranem. I tak, jest w tym sporo racji. Niemniej praktyka rodzicielska udowadnia, że czasem po prostu nie da się inaczej. Jeżeli zatem pozwalamy, aby nasza pociecha spędzała czas przy filmach i serialach animowanych, równie dobrze możemy dać jej w ręce pada i wprowadzić do świata gamingu.

Prawie rok temu pisaliśmy o tym, że brytyjscy naukowcy dowiedli pozytywny wpływ gier na rozwój dzieci. Mali gamerzy łatwiej przyswajają sztukę czytania i pisania, mają lepsze ogólne samopoczucie i nieprzeciętnie rozwiniętą empatię. O zaletach wspólnego grania z dzieckiem pisał już Grzegorz w swoim tekście, do którego z przyjemnością odsyłam. Zachęcam również do przeczytania innego artykułu Grzegorza, w którym podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze gry dla 2 osób, z których jedną jest dziecko.

Tak czy inaczej, przygotowaliśmy zestawienie pięciu gier wideo, które bez wyrzutów sumienia można kupić 3-latkowi.

Grające dziecko

Psi Patrol: Rusza do akcji! (PC, PS4, Xbox One, Xbox Series X, Switch, 3DS)

Który malec (i sfrustrowany rodzic) nie zna Psiego Patrolu? No właśnie. Można się spierać co do ogólnej jakości tej animacji, ale trzeba uczciwie przyznać, że przekazuje pozytywne wartości, nie ma w niej przemocy, przekaz jest prosty, postaci wyraziste. Nic więc dziwnego, że franczyza Psi Patrol odniosła tak spektakularny sukces wśród dzieci na całym świecie.

Czy „Psi Patrol: Rusza do akcji!” to dobra gra? Dla 30-letniego rodzica nie. Jest prosta, schematyczna, nużąca, momentami wręcz niedopracowana (dlaczego zbubbingowano wyłącznie, Rydera, a pieski są już niemowami?). Niemniej dla trzylatka to fantastyczny sposób na to, aby wejść do świata gamingu, a przy okazji móc wcielić się w swoje ulubione postaci.

Gra jest banalnie prosta. To klasyczna platformówka, w której poruszamy się od lewej do prawej. Co istotne, rozgrywka jest tak skonstruowana, że nie da się tutaj przegrać. Wyzwanie stanowi jedynie zbieranie kostek i złotych odcisków łap.

Wiem, o czym mówię, bo była to pierwsza gra, którą pokazałem mojemu synowi. Niemal natychmiast załapał, o co chodzi i bez problemu radził sobie z pokonywaniem przeszkód. Plusem gry „Psi Patrol: Rusza do akcji” są zagadki logiczne (np. wybieranie odpowiednich kształtów skał), które stanowią dodatkową wartość rozwojową dla dziecka.

Forza Horizon 5 (Xbox One, Xbox Series X|S, PC)

Nie spodziewaliście się tutaj czegoś takiego, prawda? Cóż, jakiś czas temu sam byłbym zaskoczony, widząc, że ktoś poleca 3-latkom Forzę Horizon 5. Teraz wiem, że to naprawdę jest niezła gra dla małego szkraba. Pod jednym tylko warunkiem, a ten jest taki, by włączyć dziecku tryb swobodnej jazdy.

To naprawdę niezły punkt wyjścia do fajnej zabawy. Im bardziej malec nie potrafi opanować wirtualnego samochodu, tym większa zabawa. Co ciekawe, grając w Forzę, dziecko ćwiczy refleks oraz koordynację oko-ręka. Jeśli natomiast złapie motoryzacyjnego bakcyla, szybko pozna większość marek samochodów. Tak zresztą było w przypadku mojego dziecka.

Plus jest taki, że gdy dziecko odejdzie od konsoli, pobawić będzie mógł się rodzic. A w Forza Horizon 5 zdecydowanie jest co robić.


Just Dance 2021 (PS4, Xbox One, Switch)

Większość dzieci wprost uwielbia taniec. I choć seria Just Dance wymaga używania kontrolerów ruchowych lub smartfonów, roztańczony 3-latek nie musi być tego świadom. W większości przypadków wystarczy mu po prostu muzyka i układ choreograficzny, który będzie naśladować. O Just Dance pisaliśmy już przy okazji propozycji gier ruchowych.


Rush: Przygoda ze studiem Disney Pixar (Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, PC)

Fantastyczna gra, dzięki której dziecko może przenieść się do malowniczego świata animacji od studia Pixar(m.in. „Auta”, „Gdzie jest Nemo”, „Iniemamocni”, „Ratatuj” czy „Toy Story”. Tak naprawdę jest to kompilacja minigier, dość prostych, dynamicznych i bardzo satysfakcjonujących. Poziom trudności nie jest wygórowany, choć zdarza się, że wymaga od młodych graczy kreatywnego podejścia do rozgrywki.

Plusy? Przepiękna realizacja od strony wizualnej, sporo gierek, które można powtarzać i poprawiać wyniki, a także obsługa Kinecta, jeśli gracie na konsolach Xbox 360 i Xbox One.

Rush przygoda ze studiem pixar auta

New Pokémon Snap (Switch)

Klasyczne gry Pokemon niekoniecznie nadają się dla 3-latków, bo jednak rozgrywka sprowadza się w nich do tego, że kieszonkowe stworki walczą między sobą, używając różnego rodzaju ciosów. New Pokemon Snap to jednak gra… fotograficzna. Tak, gameplay polega tutaj na robieniu jak najlepszych kadrów Pokemonów. Może się to wydawać błahe i banalne, ale naprawdę odpręża. Poza tym… kto wie, być może tytuł będzie punktem wyjścia do zainteresowania 3-latka fotografią?

Gry dla 5-latka: jakie tytuły warto polecić?

Wymogi dotyczące treści dla 5-latka nie różnią się od tych, jakie zaleca się 3-latkom. Rozróżnienie wiekowe jest tu o tyle istotne, że przeciętny 5-latek jest sprawniejszy manualnie niż jego 3-letnie koleżanki i koledzy. Tym samym można podnieść poprzeczkę, jeśli chodzi o poziom trudności.

Wiele z gier z tej kategorii mogłoby się znaleźć w poprzedniej, gdyby się uprzeć, tutaj jednak postanowiliśmy gry nieco trudniejsze.

Super Mario Maker 2 (Switch)

Jeśli szukacie dla swojego pięciolatka gry, która by stymulowała jego zdolności projektancko-kreacyjne, Super Mario Maker 2 to świetna propozycja. Próg wejścia być może nie jest najniższy, ale jak już pociecha opanuje podstawy, może tworzyć coraz to trudniejsze i bardziej zaawansowane poziomy w grach serii Mario.

Przy okazji odsyłamy do tekstu: Przypominamy najlepsze gry z wąsatym hydraulikiem, który stał się ikoną gier wideo i flagową maskotką Nintendo

Psi Patrol: Kosmopieski ratują Zatokę Przygód (PC, Xbox One, PS4, Switch)

Kolejna propozycja z uniwersum Psiego Patrolu. Tym razem jednak nieco trudniejsza, bardziej zaawansowana pod kątem mechanik, dlatego umieściliśmy ją w kategorii dla 5-latków. Nowością jest tryb kooperacyjny, więc grę można „podciągnąć” pod familijną. Kooperacja wymaga współpracy, więc to też dodatkowy atut edukacyjny.

Psi Patrol: Kosmopieski ratują Zatokę Przygód

Tetris 99 (Switch)

Gra legenda, nieprzerwanie popularna od kilkudziesięciu lat. Rozwijająca, ucząca kreatywności, szybkiego myślenia i działania pod presją czasu. No i może stanowić wprowadzenie do rywalizacji online, bo w grze możemy konkurować z innymi graczami. Tetris 99 to odnowiona wersja klasyka, przygotowana z myślą o konsolach Switch od Nintendo.

Kirby’s Epic Yarn (Wii)

Gra ze wszech miar niesamowita. Istny popis kreatywności twórców. Z pozoru zwykła platformówka, w rzeczywistości gra z wieloma mechanikami, przepięknym animowanym światem. Dla 3-latka poziom trudności może być zbyt duży, ale już 5-latek może potraktować Kirby’s Epic Yarn jako wyzwanie, któremu można sprostać.

Minusem tej propozycji jest fakt, że gra dostępna jest na konsolach Wii, które kupicie już wyłącznie na rynku wtórnym. Niemniej warto, polecam jako posiadacz tej kultowej konsoli od Nintendo.

Kirby epic yarn

Bridge Constructor (PC, PS4, PS Vita, Xbox One, Android, Windows Phone, iOS)

Budujemy mosty dla pana starosty. No, może niekoniecznie dla niego, ale ta pozycja polega właśnie na budowaniu mostów. Brzmi nieciekawie? Być może, ale niewiele jest gier, które wciągają mocniej, a przy okazji aktywizują szare komórki w mózgu.

Teoretycznie rozgrywka jest prosta, w praktyce jednak wymaga dłuższego pomyślunku, ponieważ projektując mosty, gracz musi zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, bezpieczeństwo, ale też budżet, który nie jest nieograniczony. Świetna rozgrywka, choć z pewnością nie dla każdego 5-latka.

dzieci laptop technologia geex

Polecane gry dla 7-latka

7 lat to już całkiem poważny wiek, a przy tym spore pole manewru w temacie wyboru wartościowych cyfrowych rozrywek. Jakie gry polecamy świeżo upieczonym uczniom podstawówek?

Fifa 22 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Switch)

Pomijając toksyczny, zgliczowany i oskryptowany tryb Ultimate Team, seria Fifa ma do zaoferowania sporo w kontekście rozgrywki dla pojedynczego gracza. I właśnie tutaj można dopatrywać się szans, że nasz 7-latek, z pomocą sztandarowej produkcji EA Sports, zainteresuje się tematem piłki nożnej (nie tylko na wirtualnych boiskach).

Skąd taka sugestia? Sam zacząłem pasjonować się futbolem, grając u kumpla w Fifę 98.

Co dziecko może zyskać, grając w Fifę? Przede wszystkim trening refleksu i kreatywności, gra bowiem jest w większym stopniu zręcznościówką niż symulatorem. Kolejna rzecz – planowanie i myślenie strategiczne. Przed rozegraniem meczu trzeba ustalić skład w oparciu o umiejętności i predyspozycje poszczególnych zawodników, należy wybrać, w jakiej formacji ustawić naszych piłkarzy. W trybie kariery natomiast, wcielając się w rolę menedżera, nasz 7-latek będzie musiał starannie planować budżet na pozyskiwanie nowych zawodników i inne wydatki.

Przy okazji odsyłam do tekstu Jakuba: Edukacja małolata z FIFA 21 w Game Pass


Minecraft (PC, PS3, PS4, PS5, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Wii U, Switch, 3DS)

Czy istnieje inna gra, która wydobywałaby z graczy tak olbrzymie pokłady kreatywności, jak robi to Minecraft? Śmiem wątpić. O samej grze nie będę się zanadto rozpisywać. Oddam głos Grzegorzowi, który pisał o tym, czego uczą wirtualne klocki z Minecrafta.

Minecraft mods top background

Seria Lego

Nie bardzo wiemy, który tytuł polecić, tak wiele powstało świetnych gier z serii Lego. I choć w tytułach od Lego obecna jest przemoc, jest ona ukazana w sposób… klockowy. W ogóle niesamowite jest to, jak te gry zaadaptowały znane uniwersa, w większości przypadków w ogóle nieprzeznaczone dla dzieci. Tak czy siak, polecamy wszystko. Fantastyczna zabawa gwarantowana.

Ori and the Blind Forest (PC, Xbox One, Xbox Series X|S)

Przepiękna dwuwymiarowa platformówka, od której trudno oderwać wzrok. Bez wątpienia jeden z najlepszych reprezentantów swojego gatunku, jeśli mowa o ostatnich latach. Jednocześnie jest to gra trudna, wymagająca (i ucząca) cierpliwości i determinacji.

Super Mario Odyssey (Switch)

Jedna z najlepszych gier na przenośne konsole od Nintendo, a przy tym jedna z lepszych odsłon przygód wąsatego hydraulika. Świat gry wygląda przepięknie, mechaniki rozgrywki są zróżnicowane, przez co nie ma czasu na nudę. Jeśli Wasz 7-latek ma Switcha (lub chcecie mu udostępnić Waszego), Super Mario Odyssey to absolutny must have.

Edukacyjne gry dla dzieci

Na rynku mamy całkiem sporo gier, które poprzez zabawę uczą i rozwijają konkretne umiejętności. Zaliczyć do nich można wymienionego już wcześniej Minecrafta, który coraz częściej służy nauczycielom wielu przedmiotów za pomoc naukową.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko (to trochę starsze) dowiedziało się czegoś o najsmutniejszej i najkrwawszej karcie w historii Polski – Powstaniu Warszawskim – polecamy grę Warsaw, którą jakiś czas temu nawet recenzowaliśmy.

Wartościową pozycją edukacyjną dla najmłodszych jest również Bee Simulator. W tej, polskiej skądinąd, produkcji wcielamy się w małą pszczołę i z jej perspektywy poznajemy rzeczywiste problemy, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się te pożyteczne owady.

Darmowe gry dla dzieci

W tym segmencie prym wiodą przede wszystkim gry na urządzenia mobilne. W większości przypadków ich darmowość wiąże się z uciążliwymi reklamami, wyświetlanymi co rusz. Poza tym mamy jeszcze darmowe gry przeglądarkowe, wśród których znajdziecie sporo pozycji przygotowanych z myślą o dzieciach.

Jeśli chodzi o darmowe gry na inne platformy, sprawdźcie nasze teksty: