Był czas, kiedy pokazywałeś swojemu dziecku, jak korzysta się z łyżki i widelca. Być może teraz jest czas, żeby ono nauczyło Cię, jak wykorzystuje się pada lub myszkę i klawiaturę do celów gamingowych? Podczas wspólnej rozgrywki możecie się wiele nauczyć i lepiej poznać, ale przede wszystkim świetnie razem się bawić i wzmacniać łączącą więź. Poznaj nasze propozycje gier dla dwóch osób.
W poprzednim artykule pokazaliśmy, dlaczego warto grać z dzieckiem w gry wideo. Teraz naturalnie nasuwa się pytanie: w co rodzic może grać z dzieckiem? Oczywiście wszystko zależy od upodobań rodzica i pociechy oraz – co oczywiste – jej wieku.
Gry typu Psi Patrol są świetne dla najmłodszych, ale w tym zestawieniu wskazujemy gry dla 2 osób – rodzica i dziecka. A to oznacza, że tytuł musi ekscytować oba pokolenia graczy. Da się jednak znaleźć wiele takich gier – to może być rodzinna gra zręcznościowa, kooperacyjna platformówka lub interaktywna gra filmowa z hollywoodzką obsadą. Zachęcam do korzystania z tej listy gier także przyjaciół, pary czy rodzeństwa, gdyż tak naprawdę mogą to być gry dla dwóch osób w każdym wieku.
Nieco większy problem jest z dopasowaniem gier do wieku dziecka. Nie sposób bowiem uniwersalnie dopasować poziom rozgrywki do umiejętności dziecka. Pewnym drogowskazem podczas wybierania gry dla dziecka może być klasyfikacja PEGI, która podpowiada, ile powinno mieć ono lat, żeby mogło grać w daną grę.
Oznaczenia PEGI przedstawiają się następująco:
Oprócz tego na pudełkach gier znajdują się opisy zawartości, które podpowiadają, co zawiera gra, np.: przemoc, narkotyki, wulgaryzmy, hazard. Jeśli za wszelką cenę chcesz uniknąć któregoś elementu w grze, to zwróć uwagę na te oznaczenia.
Nie traktuj jednak wymienionej klasyfikacji jako jedyny wyznacznik. Przeczytaj recenzje lub zobacz gameplay’e, żeby przekonać się, jak rozgrywka wygląda w praktyce. Nie zapominaj także, że podczas wspólnej zabawy możesz mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób pociecha odbiera sceny przemocy czy wulgaryzmy. W końcu są one częścią życia, więc warto wykorzystać tę okazję do rozmowy na ten temat i wskazania prawidłowych schematów postępowania.
W poniższym zestawieniu znalazły się zarówno gry dla 6-latka czy 10-latka, ale i starszego odbiorcy. Każda z nich może być świetnym sposobem spędzenia wolnego czasu dla dwóch osób. W pierwszej kolejności spróbuj zatem odnaleźć interesujący tytuł lub gatunek gry, a później ocenić, czy gra jest odpowiednia dla Twojego dziecka – w końcu to Ty znasz je najlepiej.
Wszystkie zaproponowane niżej tytuły gier dla dwóch osób są dostępne na PC. Potraktuj je jako inspiracyjną listę gier dla dwóch osób. W każdym z wymienionych gatunków znajdują się dziesiątki innych pozycji, wśród których możecie znaleźć tytuł, który będzie sprawiał Wam najwięcej frajdy. Z tego powodu zachęcam do wspólnego grania, ale i poszukiwania interesujących gier.
Psst, młody graczu, udostępnij tę listę swojemu rodzicowi, jeśli chcesz pokazać mu, w co i dlaczego chciałbyś z nim zagrać.
Gry z klasycznym trybem kooperacji są dobre na początek każdej przygody ze wspólnym gamingiem. Angażują one dwóch graczy, którzy mają podobny wpływ na rozgrywkę, więc każdy jest maksymalnie zaangażowany w to, co dzieje się na ekranie. Współpraca może przebiegać gładko lub topornie, ale bez niej nic się nie uda, więc każdą nieudaną próbę wykonania jakiejś akcji możecie traktować jako trening komunikacji.
Ten gatunek gier jest uniwersalny pod względem wieku dziecka – z łatwością znajdziesz coś do pogrania z młodszym lub starszym graczem. Oto kilka polecanych gier z trybem kooperacji na PC:
Nie wszystkie gry na dwie osoby wymagają tego, żeby siedzieć ze sobą przy jednym biurku czy na jednej kanapie. Jest wiele gier sieciowych, w których można spędzić razem czas – współpracując lub grając przeciwko sobie. Ten model rozgrywki sprawdzi się przede wszystkim dla tych, którzy lubią niezależność podczas rozgrywki lub po prostu akurat nie mogą się spotkać.
Co ciekawe, to właśnie gry sieciowe są bardzo popularne wśród dzieci – nawet tych najmłodszych. Nie zdziw się zatem, jeśli zobaczysz kilkuletniego brzdąca, który masakruje wirtualnych oponentów. Oto, w co warto pograć w dwie osoby (lub więcej) przez sieć:
Nie wszystkie gry przygodowe nadają się do tego, żeby zagrać w nie wspólnie, ale jest to na tyle szeroki gatunek gier, że można znaleźć także i takie tytuły. Najczęściej są to duchowi spadkobiercy przygodówek typu point and click, które charakteryzują się dużo bardziej rozbudowanymi mechanizmami, swobodną kontrolą nad postacią i elementami zręcznościowymi.
Magia takich produkcji najczęściej tkwi w głębokiej fabule i możliwości dokonywania różnych wyborów moralnych, które bezpośrednio wpływają na to, jak historia będzie dalej przebiegać. Poniższe gry szczególnie polecam fanom kina, ponieważ rozgrywka wygląda w nich jak interaktywny film. Ponadto są one tak skonstruowane, że występuje w nich kilka grywalnych postaci, więc każdy gracz może sterować wybranym bohaterem. Mimo że sterowanie nie jest w nich zbyt skomplikowane, to ze względu na ładunek emocjonalny polecam je głównie starszym graczom.
Kto powiedział, że podczas wspólnej rozgrywki zawsze trzeba grać do jednej bramki? Rywalizacja w grach sportowych może wyzwolić zupełnie inne emocje niż kooperacja – od frustracji aż po euforię – czyli dokładnie tak jak w sporcie. Jeśli lubicie wspólnie oglądać wydarzenia sportowe, to z pewnością polubicie też mierzyć się na wirtualnych boiskach. Poza gwarantowaną dawką emocji wspólne rozgrywki mogą zwiększyć zainteresowanie sportem i aktualnymi wydarzeniami, co może pomóc dziecku odnaleźć nowe hobby.
Do gier sportowych wymagana jest spora zręczność, dlatego np. w gry piłkarskie lepiej poradzi sobie dziecko, które już dobrze opanowało grę na padzie lub klawiaturze. Oto najpopularniejsze gry sportowe dla dwóch osób:
Mimo że większość przygodówek point and click oferuje rozgrywkę jednoosobową, to spokojnie można cieszyć się nią przynajmniej w dwie osoby. Mechanika tego typu gier polega na rozwiązywaniu zagadek logicznych, łączeniu ze sobą nietypowych obiektów i faktów czy rozmawiania z napotkanymi postaciami w różnych lokacjach. Wszystko to pcha fabułę do przodu i jest świetnym sposobem na nieco bardziej wymagającą rozrywkę dla dwóch graczy, którzy lubią wspólnie trochę pogłówkować.
Muzyka łagodzi obyczaje – no chyba że chodzi o ostre młócenie w Guitar Hero, to muzyka może podkręcić atmosferę domowego ogniska – tak jak Lemmy Kilmister podkręcał przester gitarowy. Jasne, próg wejścia w ten rodzaj zabawy jest dosyć wysoki, bo żeby grać na 2 osoby, oprócz klawiatury trzeba mieć przynajmniej jeden dodatkowy kontroler w postaci plastikowej gitarki, a potem nauczyć się na niej grać, ale… warto!
Zapewniam, że wspólne granie powoduje gęsią skórkę za każdym razem, gdy wchodzi riff ulubionego hymnu rockowego, a każda rozgrywka kończy się syndromem „jeszcze jednej piosenki”. A grać jest co, ponieważ repertuar gier z tej serii jest szeroki. Na komputery można znaleźć Guitar Hero III: Legends of Rock, Guitar Hero: World Tour z różnymi wykonawcami oraz Guitar Hero: Aerosmith z piosenkami amerykańskiego zespołu.
Uspokajam też, że wcale nie musicie tak wymiatać, jak ci goście poniżej, ale ten film dobrze oddaje emocje płynące z rozgrywki. Każdy gracz może wybrać własny poziom trudności, więc można nawet grać z uchem nadepniętym przez słonia.
Powyższa lista gier dla 2 osób miała przede wszystkim pokazać różne gatunki gier i sposoby wspólnej rozgrywki. Jeśli macie propozycje innych tytułów, to podzielcie się nimi w komentarzach. Mogą one być nawet najbardziej nietypowe, w końcu w niektóre gry dla jednej osoby spokojnie mogą grać dwie – sprawdzone na własnej skórze!