Mody do Cyberpunk 2077. Wybieramy najciekawsze propozycje w 2021 roku i doradzamy, jak je zainstalować

Cyberpunk 2077 nie był może najlepszym premierowym tytułem 2020 roku, ale na pewno najgłośniejszym. Nie ma sensu po raz kolejny przypominać, czym ów rozgłos był spowodowany, natomiast ponieważ od premiery gry minęło już sporo czasu, dziś łatwiej spojrzeć na nią obiektywnie i bez zbędnych emocji. Upływ czasu dał nam coś jeszcze – mody do Cyberpunka 2077. I to na nich skupimy się w niniejszym wpisie; wybierzemy najciekawsze modyfikacje i podpowiemy, jak je zainstalować.

Tytułem wstępu, czyli trochę o Cyberpunku i trochę o modach

No dobra, jednak wspomnimy to, o czym CD Projekt RED chciałoby już pewnie zapomnieć. Nie po to, by kopać leżącego, który na dobrą sprawę zdążył już wstać, ale dlatego, że pasuje nam to do kontekstu. Otóż na premierę Cyberpunk 2077 był w bardzo złym stanie technicznym.

Szczególnie mizernie wyglądały porty na Xbox One i PS4, które były wręcz niegrywalne. Doszło nawet do tego, że kilkanaście dni po premierze Sony rozpoczęło program zwrotów pieniędzy za kopie kupione w PS Store, a Cyberpunk 2077 znikł z cyfrowego sklepu PlayStation, gdzie powrócił dopiero po kilku miesiącach.

Wersja pecetowa też miała całą litanię problemów. W zasadzie ratowało ją tylko to, że porty na konsole minionej generacji działały dramatycznie, więc to na nie spadła większość szamba, które niezadowoleni gracze wylali na CD Projekt Red i ich superprodukcję.

Forza Horizon 4 akcja Cyberpunk

Naprawa gry szła (i wciąż idzie) bardzo mozolnie. Kolejne duże patche co prawda naprawiały niektóre błędy, ale przy okazji generowały też nowe. I tutaj pojawia się miejsce dla moderów. Zwykle fanowskie modyfikacje mają urozmaicać rozgrywkę, wzbogacać ją o nowe elementy, rozszerzać czas zabawy o kolejne godziny.

Moderzy Cyberpunka 2077 natomiast najczęściej naprawiali to, co skopali deweloperzy. Przynajmniej na początku życia gry, bo z każdą łatką stan gry stawał się, bądź co bądź, coraz bardziej mobilny. Niemniej symptomatyczne było to, że twórcy modów bardzo często wyprzedzali CD Projekt RED, na przykład naprawiając minimapę, którą deweloper zaktualizował długo, długo później (i nie do końca tak, jak by sobie tego życzyli gracze).

Czy dziś warto wspominać o tych modach? Częściowo tak, bo niektóre z nich oferują to, czego CD Projekt RED już raczej nie naprawi. Na przykład widok trzecioosobowy. Poza tym obecnie składają się na większość dostępnych modyfikacji. Dlaczego? Ano dlatego, że póki co generalnie scena moderska Cyberpunka 2077 wciąż jest na etapie raczkowania, choć jest też dobra wiadomość – CDP RED dąży do tego, aby to zmienić, o czym świadczy chociażby zatrudnienie moderów tworzących fanowskie modyfikacje do Cyberpunka.

Jackie Welles Cyberpunk 2077

Jak zainstalować mody do Cyberpunk 2077?

Niestety nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Metoda instalacji modów do Cyberpunka 2077 zależy… od modów. W przypadku niektórych rzecz sprowadza się do przeniesienia pobranych plików do folderu z grą. Są modyfikacje, które mają własny instalator, który prowadzi nas krok po kroku przez cały proces dodawania moda.

Nieco bardziej skomplikowanie robi się w przypadku modyfikacji, które potrzebują zewnętrznych narzędzi, aby w ogóle zadziałały. Najczęściej jest to CyberEngineTweaks, choć są też mody, które wymagają CP77Tools. Trzecim narzędziem, które może Wam się przydać, jest Cyberpunk 2077 Mod Manager.

Wspomniane aplikacje raczej się ze sobą „nie gryzą”, więc jeśli planujecie dłuższą zabawę z modami do gry, po prostu zainstalujcie każdą z nich.

cyberpunk 2077 panam

Skąd najlepiej pobierać mody do Cyberpunka na PC?

Nie będziemy tu odkrywać Ameryki i od razu napiszemy – polecamy sprawdzone źródła. No, chyba że lubicie ryzyko połączone z aplikacjami, które będą na Waszych pecetach kopać kryptowaluty do cudzych portfeli. My tego nie lubimy, dlatego polecamy pobierać mody do CP2077 ze strony NexusMods.

O czym warto pamiętać przed dodaniem modyfikacji do Cyberpunka 2077?

Jeśli zależy Wam, aby nie stracić dotychczasowych postępów w grze, róbcie backupy save’ów. Jeżeli „czysty” Cyberpunk 2077 potrafi nieodwracalnie uszkadzać zapisy gry, to wyobraźcie sobie, co może zrobić Cyberpunk, który jest zmodowany. Inna rzecz jest taka, że poszczególne modyfikacje mogą być po prostu niekompatybilne z zapisami gry i wymagać rozpoczęcia rozgrywki od nowa. Kolejna rzecz – jeśli zależy Wam na zdobywaniu trofeów w grze, musicie wiedzieć, że mody zablokują Wam tę opcję. Osobiście polecam zabawę z modyfikacjami tym, którzy choć raz przeszli grę bez nich. Tym bardziej, że gdy piszę ten tekst (a jest początek września 2021), Cyberpunk 2077 w wersji na PC jest już naprawdę w bardzo dobrym stanie. No i – abstrahując od wszystkich błędów i gliczy – jest to gra, której naprawdę warto dać szansę takiej, jaką jest. I ostatnia rzecz. Poniższe zestawienie jest subiektywnym tworem niżej podpisanego, który jest tylko (i aż) człowiekiem i nie zdołał przetestować nawet połowy dostępnych w sieci modyfikacji. Jeżeli więc poczujecie się urażeni brakiem pozycji w Waszym przekonaniu obowiązkowej, nie mieszajcie go z błotem w komentarzach pod tekstem.
Keenu Reeves w Cyberpunk 2077

Najlepsze mody do Cyberpunka 2077 w 2021 roku

Oto 10 najlepszych modyfikacji do CP2077, które udało nam się znaleźć.

CyberEngineTweaks

Tak, dobrze kojarzycie, ta nazwa pojawiła się już raz w tym tekście. CyberEngineTweaks to narzędzie, którego do działania potrzebować będzie duża część modów, ale też samodzielny mod, który pomoże Waszemu blaszakowi wycisnąć z Cyberpunka 2077 dodatkowe fps-y. Niezbędne szczególnie dla tych, którzy pracują na procesorach od AMD, bo z nimi potrafi zdziałać cuda.
Mod CP2077: CyberEngineTweaks

Better Vehicle Handing

Prowadzenie pojazdów w CP2077 nie należy do najbardziej przyjemnych gamingowych doświadczeń. Sam wielokrotnie wolałem pokonywać odległości na mapie pieszo, niż robić to którymś z dostępnych samochodów. Po prostu nie bawiło mnie to tak, jak na przykład w GTA 5. Z modem Better Vehicle Handling jest w tym aspekcie dużo przyjemniej. CD Projekt RED zabierał się już kilkukrotnie za temat prowadzenia samochodów w CP2077, w kolejnych patchach poprawiając to i owo. Sądząc jednak po komentarzach na stronie moda, gracze wciąż pobierają Better Vehicle Handling i są zadowoleni z różnicy, jakiej doświadczają. Wymowne.
Cyberpunk 2077 widok zza samochodu

Borderlandfy2077

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech serii Borderlands jest specyficzna warstwa wizualna, zahaczająca o komiksowość. Z modem Borderlandfy2077 przeniesiecie tę stylistykę do Cyberpunka 2077. Gra nie będzie od tego wyglądać lepiej, niektórzy nawet powiedzą, że straci sporo na atrakcyjności, ale modyfikacja robi naprawdę niezły klimat. Rzekłbym nawet – bardziej cyberpunkowy niż w oryginale. Polecamy wypróbować.
Mod CP2077: borderlandfy2077

JB – TPP MOD WIP Third Person

Trzecioosobowa perspektywa to coś, czego sam się domagałem w recenzji Cyberpunka 2077. Ta gra wręcz się o to prosi, chociażby ze względu na rozbudowany kreator postaci, którą potem obserwujemy co najwyżej przed lustrem lub na motocyklu. Wątpię, aby przy ogromie problemów technologicznych z grą CD Projekt RED zdecydował się na opcjonalne dodanie możliwości grania z kamerą za plecami V. Na szczęście są moderzy. JB – TPP MOD WIP Third Person nie jest idealny. Brakuje wielu animacji postaci, poruszanie się wygląda sztywno i nienaturalnie. Ale sam fakt, że ktoś w ogóle zdołał przygotować taką modyfikację, zasługuje na oklaski. Osobiście nie miałem na tyle nerwów, by przejść więcej niż kilka misji z tym modem. Niemniej warto go wypróbować. Chociażby z ciekawości.
Mod CP2077: widok z trzeciej osoby

Arasaka Appearance Updater

Kolejny przypadek, gdy moderzy naprawiają to, czym CDP RED zirytowało graczy. Jak pewnie kojarzycie, „czysty” CP2077 nie pozwala na zmianę wyglądu postaci, gdy już opuścimy kreator i zaczniemy właściwą rozgrywkę. Nie możemy nawet zmienić fryzury V, a jedyne modyfikacje wyglądu sprowadzają się do ubioru. Arasaka Appearance Updater pozwala zmienić co nieco w wyglądzie V po rozpoczęciu gry. Nie są to drastyczne zmiany typu zmiana płci, ale możemy na przykład uaktualnić fryzurę, kolor lakieru na paznokciach. Albo poprawić to i owo w kontekście rysów twarzy.
Mod CP2077: zmiana wyglądu

Full Gameplay Rebalance

Cyberpunk 2077 nie należy do najbardziej wymagających gier od strony poziomu trudności. Większość problemów z questami nie polega na walce z potężnymi przeciwnikami, ale sprowadza się do tego, że tu coś się zgliczowało, tam nie odpalił się skrypt itp. Full Gameplay Rebalance, jak sama nazwa wskazuje, wprowadza w tym temacie fundamentalne zmiany. Skalowanie poziomów znika, NPC-e mogą zadawać sobie obrażenia, szanse na trafienia krytyczne się zmniejszają. Ponadto mod uczy naszych wrogów… patrzenia do góry, co na „czystym” CP2077 niestety nie jest oczywistością. Skradanie się więc staje się znacznie trudniejsze.

Better Minimap

Minimapo, tyś pierdołą nazywana przez wielu. Ile trzeba Cię cenić, ten tylko się dowie, kto grał w Cyberpunka i przejeżdżał skrzyżowania, na których winien był skręcić. Kolejny case, gdzie moderzy zakasują rękawy i poprawiają to, co CDP RED schrzanił. Better Minimap czyni minimapę bardziej responsywną i wygodniejszą w użytkowaniu. Daje również kilka opcji modyfikacji mapy i dopasowania jej do własnych upodobań.

Alternate Crowd Behavior and other tweaks

Ileż to było przedpremierowych obietnic ze strony twórców o tym, jacy to NPC-e w CP2077 będą inteligentni. W rzeczywistości mogliby służyć za statystów w takim The Walking Dead, bo generalnie łażą w te i z powrotem bez sensu, a często też pojawiają się znikąd i znikają, gdy tylko odwrócimy wzrok. Modyfikacja Alternate Crowd Behavior and other tweaks częściowo te problemy redukuje. W tym przypadku możliwości moda uzależnione są od możliwości Waszego peceta, bo dostępnych jest kilka eksperymentalnych funkcji, które jednak potrafią urwać kilka lub kilkanaście klatek na sekundę.
Mod CP2077: Alternate Crowd Mod Cyberpunk 2077

Draw Distance Boost

Tutaj też potrzebny będzie Wam potężny pecetowy bydlak. Mod Draw Distance Boost to proste narzędzie, które umożliwia zwiększenie pola widzenia podczas rozgrywki. Przykładowo, jeśli będziecie poza miastem, w miejscu, w którym widać panoramę całego Night City, to elementy składające się na miasto (np. budynki) będą lepiej widoczne. Mod działa trochę tak, jakby osoba ze krótkowzrocznością założyła dopasowane okulary.

Cyberpunk Autonomous ReShade – True HDR

Chcecie wycisnąć z Cyberpunka 2077 jak najwięcej wizualnych fajerwerków? Mod Cyberpunk Autonomous ReShade przerabia tekstury i cieniowanie gry tak, aby dać graczom Cyberpunk 2077 na PC „prawdziwy HDR”.
Mod CP2077: reshade on

Mod włączony

Mod CP2077: reshade off

Mod wyłączony