Cyberpunk 2077 nie był może najlepszym premierowym tytułem 2020 roku, ale na pewno najgłośniejszym. Nie ma sensu po raz kolejny przypominać, czym ów rozgłos był spowodowany, natomiast ponieważ od premiery gry minęło już sporo czasu, dziś łatwiej spojrzeć na nią obiektywnie i bez zbędnych emocji. Upływ czasu dał nam coś jeszcze – mody do Cyberpunka 2077. I to na nich skupimy się w niniejszym wpisie; wybierzemy najciekawsze modyfikacje i podpowiemy, jak je zainstalować.
No dobra, jednak wspomnimy to, o czym CD Projekt RED chciałoby już pewnie zapomnieć. Nie po to, by kopać leżącego, który na dobrą sprawę zdążył już wstać, ale dlatego, że pasuje nam to do kontekstu. Otóż na premierę Cyberpunk 2077 był w bardzo złym stanie technicznym.
Szczególnie mizernie wyglądały porty na Xbox One i PS4, które były wręcz niegrywalne. Doszło nawet do tego, że kilkanaście dni po premierze Sony rozpoczęło program zwrotów pieniędzy za kopie kupione w PS Store, a Cyberpunk 2077 znikł z cyfrowego sklepu PlayStation, gdzie powrócił dopiero po kilku miesiącach.
Wersja pecetowa też miała całą litanię problemów. W zasadzie ratowało ją tylko to, że porty na konsole minionej generacji działały dramatycznie, więc to na nie spadła większość szamba, które niezadowoleni gracze wylali na CD Projekt Red i ich superprodukcję.
Naprawa gry szła (i wciąż idzie) bardzo mozolnie. Kolejne duże patche co prawda naprawiały niektóre błędy, ale przy okazji generowały też nowe. I tutaj pojawia się miejsce dla moderów. Zwykle fanowskie modyfikacje mają urozmaicać rozgrywkę, wzbogacać ją o nowe elementy, rozszerzać czas zabawy o kolejne godziny.
Moderzy Cyberpunka 2077 natomiast najczęściej naprawiali to, co skopali deweloperzy. Przynajmniej na początku życia gry, bo z każdą łatką stan gry stawał się, bądź co bądź, coraz bardziej mobilny. Niemniej symptomatyczne było to, że twórcy modów bardzo często wyprzedzali CD Projekt RED, na przykład naprawiając minimapę, którą deweloper zaktualizował długo, długo później (i nie do końca tak, jak by sobie tego życzyli gracze).
Czy dziś warto wspominać o tych modach? Częściowo tak, bo niektóre z nich oferują to, czego CD Projekt RED już raczej nie naprawi. Na przykład widok trzecioosobowy. Poza tym obecnie składają się na większość dostępnych modyfikacji. Dlaczego? Ano dlatego, że póki co generalnie scena moderska Cyberpunka 2077 wciąż jest na etapie raczkowania, choć jest też dobra wiadomość – CDP RED dąży do tego, aby to zmienić, o czym świadczy chociażby zatrudnienie moderów tworzących fanowskie modyfikacje do Cyberpunka.
Interesuje Was temat modowania gier? Sprawdźcie inne nasze teksty:
Niestety nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Metoda instalacji modów do Cyberpunka 2077 zależy… od modów. W przypadku niektórych rzecz sprowadza się do przeniesienia pobranych plików do folderu z grą. Są modyfikacje, które mają własny instalator, który prowadzi nas krok po kroku przez cały proces dodawania moda.
Nieco bardziej skomplikowanie robi się w przypadku modyfikacji, które potrzebują zewnętrznych narzędzi, aby w ogóle zadziałały. Najczęściej jest to CyberEngineTweaks, choć są też mody, które wymagają CP77Tools. Trzecim narzędziem, które może Wam się przydać, jest Cyberpunk 2077 Mod Manager.
Wspomniane aplikacje raczej się ze sobą „nie gryzą”, więc jeśli planujecie dłuższą zabawę z modami do gry, po prostu zainstalujcie każdą z nich.
Mod włączony
Mod wyłączony
czy gdy włączyłem mody i po jakimś czasie wyłączyłem, mogę na nowo zdobywać achievmenty?