Minecraft to nie tylko programowanie. Czego jeszcze uczą wirtualne klocki?

Żyjemy w świecie, w którym wszystko staje się cyfrowe – książki, zdjęcia, dokumenty, a także klocki. Prozaiczne klocki nie bez powodu znalazły się wśród wymienionych rzeczy, które zmieniają rzeczywistość. Miliony graczy na całym świecie układają zdigitalizowane klocki w Minecraftcie i uczą się w ten sposób tego, jak funkcjonuje świat. Nie wierzysz? Pozwól, drogi rodzicu, że Ci wytłumaczę, na czym polega fenomen Minecrafta.

Kwadratowe jest piękne, czyli co to jest Minecraft?

Powiedz „Minecraft” w towarzystwie dzieci, a otoczą Cię jak szarańcza i nie odpuszczą, dopóki nie włączysz tej gry na swoim komputerze. Skąd wziął się jej fenomen? To proste! W końcu prostota jest najlepsza. 

Im coś jest prostsze, to tym więcej daje możliwości. I dlatego łatwo zrozumieć fenomen klocków jako zabawki dla dzieci – mają nieskomplikowane kształty i są w różnych kolorach – i to w zasadzie tyle. A jednak można z nich stworzyć nieskończenie wiele konstrukcji. Wszystko zależy od kreatywności i pomysłu młodego budowniczego.

I na takiej koncepcji prostoty zasadza się Minecraft – ale tylko pozornie! Pozornie, ponieważ zasada działania Minecrafta tylko teoretycznie jest prosta jak budowa cepa. Świat składa się z klocków reprezentujących m.in.: trawę, ziemię, wodę, drewno czy lawę.  Gracz może rozbijać te bloki, by pozyskiwać z nich cenne surowce, a następnie łącząc je ze sobą, tworzyć zupełnie nowe przedmioty. Na przykład pozyskując piasek i węgiel drzewny, gracz może w piecu wytworzyć blok szkła, który umieści w oknach swojego domku.

Pociecha w ten sposób dowiaduje się, z czego robi się szkło. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo skoro świat Minecrafta jest skonstruowany na tak prostych zasadach, to musi dawać jeszcze większe możliwości. A te są praktycznie nieograniczone, ponieważ zachowanie praw natury i fizyki w działaniu wykreowanego świata sprawia, że można zbudować w nim praktycznie wszystko, np. makietę Nowego Jorku. Od pozyskania piasku na szkło po odwzorowanie Empire State Building. Nieźle, co?

Na czym polega nauka w Minecraftcie?

Działanie Minecrafta jako gry edukacyjnej najlepiej pokazać na analogii rysującego dziecka i osoby dorosłej. Dziecko, które jeszcze niewiele wie o świecie, narysuje domek dokładnie tak, jak go widzi – na kwadracie nakreśli trójkątny dach i pomaluje oba elementy na dwa różne kolory. Dorosły, który ma więcej informacji o świecie, narysuje domek nie według tego, co widzi, ale według tego, co wie. Dach pokryty dachówką zyska głębię i odpowiednią fakturę, a stojące obok drzewo rzuci cień.

I w tym momencie pojawia się Minecraft. Żeby cokolwiek tam zbudować, nie wystarczy wiedzieć, jak to wygląda. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak coś działa i jak jest zbudowane. Narzędziami budowniczych są wspomniane klocki, więc tylko od umiejętności łączenia ich ze sobą i kreatywnego wykorzystania zależy efekt końcowy. Jeśli młody gracz chce budować ładniejsze i bardziej zaawansowane konstrukcje (a chce, to w końcu gra), to musi dowiedzieć się więcej o świecie gry, czyli w dużej mierze też o świecie rzeczywistym.

Programowanie w Minecraft, czyli moduł edukacyjny dla nauczycieli

Oświeceniowym zaleceniem Ignacego Krasickiego było bawiąc uczyć. Chociaż polski poeta najprawdopodobniej nie miał na myśli Minecrafta, to wizja modułu edukacyjnego tej gry mogłaby mu się spodobać. Minecraft Education Edition to przeznaczona dla szkół edycja specjalna gry, która ma służyć jako pomoc naukowa i rekomenduje ją nawet Ministerstwo Cyfryzacji na stronie koduj.gov.pl.

Z jej pomocą nauczyciele mogą prowadzić lekcje stacjonarnie lub zdalnie, podczas których mogą zaprezentować abstrakcyjne pojęcia w obrazowy sposób. Na platformie są dostępne dziesiątki scenariuszy lekcji z przeróżnych przedmiotów. Lekcja informatyki w Minecrafcie? Naturalnie, w końcu wszystko dzieje się na komputerze, więc uczniowie mogą uczyć się programowania i sprawdzać efekty w grze. Ale równie dobrze z Minecrafta w wersji edukacyjnej mogą korzystać także nauczyciele innych przedmiotów:

  • Matematyka – nauka o modelach matematycznych w celu poznania wzorców arytmetycznych, na podstawie których można tworzyć projekty architektoniczne;
  • Geografia – nauka korzystania z układu współrzędnych w przestrzeni 3D;
  • Fizyka – wykorzystanie kinematycznych równań ruchu w praktyce;
  • Historia – odwzorowywanie największych zabytków kulturowych, reprodukcja najważniejszych wydarzeń historycznych, np. I Wojny Światowej;
  • Przedmioty humanistyczne – opisywanie historii, która wydarzyła się podczas gry; budowa scenerii do wybranego dzieła literackiego.

Oczywiście to tylko kilka przykładów tego, jak wykorzystać Minecraft do nauki w szkole. Uczniowie często mówią: po co mam się tego uczyć, skoro nie przyda mi się to w życiu. A przedstawienie problemu w taki sposób pokazuje, że te abstrakcyjne pojęcia zaczynają nabierać realnego charakteru.

Czego mogą nauczyć wirtualne klocki?

No dobrze, ale nauczyciel fizyki pokazujący uczniom zasady dynamiki Newtona na przykładzie Minecrafta to wciąż swego rodzaju utopia. Większość graczy i tak będzie grać w Minecrafta w zaciszu domowym dla funu i zabawy, ale chyba nie muszę przypominać, o czym pisał Ignacy Krasicki. To wciąż może być doskonała nauka i wartościowo spędzony czas.

Zbudowanie ogromnej makiety Nowego Jorku, stworzenie od podstaw wymyślonego przez siebie świata czy przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie w końcu wymaga nie lada zdolności. Oto tylko kilka umiejętności, których dzieci (i nie tylko!) mogą nauczyć się podczas grania w Minecraft:

  • Współpraca – Minecraft to tak naprawdę gra społeczna, w której bez interakcji z innymi trudno coś osiągnąć. Dzielenie się zadaniami i obowiązkami oraz wspólne rozwiązywanie problemów uczy współpracy, która jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu zawodowym.
  • Przywództwo – skoro trzeba współpracować w ramach projektu, to ktoś tym wszystkim musi zarządzać. To świetna okazja dla młodzieży, żeby sprawdzić się w roli lidera lub koordynatora danego przedsięwzięcia, jednocześnie zwiększając pewność siebie i własne umiejętności miękkie.
  • Kreatywne myślenie – to nie jest tak, że albo się ją ma, albo się jej nie ma – kreatywność trzeba rozwijać. Nieskończone możliwości budowania w Minecraftcie wszystkiego, co zostało już wymyślone i co jeszcze można wymyślić, to żyzne pole dla młodych, płodnych umysłów.
  • Koncentracja – wielogodzinne karmienie wrogów amunicją to jedno, ale poświęcenie uwagi na realizacji skomplikowanego przedsięwzięcia w Minecraftcie to zupełnie coś innego. Bez odpowiedniego skupienia trudno zapanować nad wszystkimi elementami projektu. Do tego trzeba dodać umiejętność przewidywania kolejnych zdarzeń (bo w nocy mogą przyjść zombie i zniszczyć budowlę, więc trzeba ją zabezpieczyć) i planowania (bo materiały kiedyś się skończą).

Poza tym przykłady takich osób jak: Rezigiusz, Friz czy Blowek pokazują, że od gamingu (i Minecrafta) można przejść do świata poważnego biznesu i stać się przedsiębiorcą. Przeczytaj więcej o tym, że Dzieci chcą być influencerami, ale to niekoniecznie zła wiadomość.

Zobacz gry na PC w x-komie

Rodzinny turniej w Minecrafta

Skoro już  wiesz, jak Minecraft może w pozytywny sposób oddziaływać na rozwój Twojego dziecka, to może sam dasz się przekonać do wspólnej rozgrywki? W końcu na naukę nigdy nie jest za późno, a powodów, dla których warto grać razem z dzieckiem jest wiele.

Jednym z nietypowych powodów może być turniej w Minecrafta, w którym drużynę tworzy rodzic i dziecko. Aby się do niego zgłosić, wyślij minimum 3 screeny swojej budowli. Przynajmniej jedno ze zdjęć musi zawierać tabliczkę z nazwą turnieju: Wymarzone miejsce na rodzinne wakacje. Na wysłanie zgłoszenia macie czas do 4 czerwca.

Do pierwszego etapu turnieju dostanie się 16 najlepszych zgłoszeń. Będą to eliminacje online, w których drużyny stworzą swoje budowle na zadany temat. 4 najlepsze drużyny zmierzą się w finale, który odbędzie się 13 czerwca w x-komowej Strefie Gracza w warszawskiej Reducie. Eliminacje jak i finał skomentują znani influencerzy: Kycu oraz Admiros.

W finale każdy coś wygrywa, ponieważ pierwsze miejsce zgarnia laptopa  gamingowego Lenovo Legion 7i-15 o wartości 6399 zł oraz klocki LEGO® Technic Ferrari 488 GTE AF Corse #51. Pozostałe 3 miejsca dostają laptopa gamingowego Lenovo Legion 5-15 oraz klocki LEGO® Minecraft Bitwa o czerwony kamień. Jest więc o co walczyć!

Zobacz szczegóły i weź udział w w rodzinnym turnieju w Minecrafta