Wybieramy puzzle dla dzieci. Sprawdź ranking układanek, które sprawią frajdę pociechom w różnym wieku

Są zabawki, na które moda przychodzi i odchodzi. Są też takie, które odchodzą w niepamięć, kiedy dziecko staje się starsze, ustępując miejsca nowym formom zabawy. Ale istnieją również zabawki, które są nieśmiertelne, niezależnie od czasów i wieku, w jakim się jest. Do tej ostatniej grupy z pewnością należą puzzle. W poniższym rankingu przedstawimy Wam kilkanaście propozycji układanek, które z pewnością znajdą uznanie w oczach Waszych pociech – zarówno tych młodszych, jak i nastoletnich.

Pierwsze puzzle i układanki powstały przed 300 laty

Za twórcę puzzli uważa się powszechnie Johna Spilsbury’ego, brytyjskiego kartografa i rytownika żyjącego w XVIII wieku. Ucząc się geografii, Spilsbury korzystał z desek mahoniowych, na które naklejał mapy. Następnie z takiej deski tworzył mozaikę, tnąc ją na mniejsze części wzdłuż granic państw. Układając potem całość z pojedynczych elementów, łatwiej było mu zapamiętać rozmieszczenie, wielkość i kształt poszczególnych krajów na mapie.

Spilsbury szybko dostrzegł potencjał drzemiący w banalnym z pozoru wynalazku. Postanowił założyć biznes oparty na swoich kartograficznych układankach. W tym celu stworzył osiem różnych map-puzzli, które potem sprzedawał. Były to mapy: świata, Europy, Azji, Afryki, Ameryki, Anglii i Walii, Irlandii oraz Szkocji.

Taka forma układanek szybko zyskała powszechne uznanie i zaczęła się rozprzestrzeniać po całej Wielkiej Brytanii, już nie tylko w formie map do ułożenia. Na ekspansję puzzli poza wyspy trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać, konkretnie do połowy XIX wieku. W XX stuleciu natomiast rozpoczęto maszynową produkcję układanek na masową skalę, co w zasadzie trwa po dziś dzień.

mapa w formie puzzli

Rodzaje puzzli dla dzieci i dorosłych

Prawdę mówiąc, trudno dziś doliczyć się wszystkich form układanek dostępnych na rynku, bowiem tych stale przybywa. Potrzebne byłyby do tego też opracowanie różnych typy klasyfikacji, chociażby ze względu na tematykę, rodzaj materiału, z którego wykonane są puzzle, czy liczbę elementów. Pomówmy więc tylko o najpopularniejszych i najciekawszych typach puzzli, z jakimi można się dziś zetknąć.

Wciąż największą estymą cieszą się puzzle tradycyjne, jako rozrywka przeznaczona dla osób w każdym wieku. Odwzorowywać można na nich w zasadzie wszystkie motywy, jakie się tylko zapragnie, więc idealnie współgrają z różnymi branżami: gier, filmów, animacji, sztuki, muzyki. Ułożyć dziś możemy z puzzli Wiedźmina, postaci z ulubionych kreskówek, zdjęcie obrazu cenionego malarza czy grafikę z kapelą, której jesteśmy fanami. Dużym atutem puzzli jest też możliwość ich personalizacji, na przykład zamawiając układankę stworzoną z fotografii dziecka czy zwierzęcego pupila.

Na przestrzeni lat wytworzyły się jednak też inne formy puzzli. Mamy dziś m.in. puzzle 3D, które pozwalają nam tworzyć układanki trójwymiarowe. Popularne, szczególnie wśród rodziców małych dzieci, są też puzzle piankowe, często pełniące też dodatkową funkcję maty ochronnej na podłogę. Co poza tym? Na przykład puzzle na ścianę, do kąpieli, a nawet puzzle… na siłownię. Te ostatnie to po prostu rodzaj podłogi, którą w łatwy i przyjemny sposób kładzie się na podłoże jak puzzle.

Na tym oczywiście wybór rodzajów puzzli się nie kończy. Ale to już temat na osobną opowieść.

zabawa puzzlami

Jakie puzzle wybrać dla dzieci i młodzieży?

Tu wybór jest raczej prosty, bo dla młodych użytkowników od formy najczęściej istotniejsza jest treść. Konkretnie motyw, który jest do ułożenia. Dla najmłodszych pociech będą to więc przede wszystkim bohaterowie kreskówek i książek czytanych przez rodziców. Nie trzeba specjalnie przekonywać, że prym wiodą tu takie animacje, jak Psi Patrol czy Kraina Lodu.

Dla kupujących, czyli dla Was, istotne jest też to, by nie przesadzić – w jedną lub w drugą stronę – z liczbą elementów i kupić puzzle, które z jednej strony będą wyzwaniem, z drugiej zaś nie wykroczą poza możliwości dziecka w konkretnym wieku. Pomocne będą tu na pewno oznaczenia wiekowe widniejące na pudełkach.

Im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane pod względem elementów i „dojrzałe” od strony motywu puzzle można wybrać. Bardzo dużo propozycji układanek znajdą szczególnie fani Harry’ego Pottera, czy to tego książkowego, czy filmowego. Tu już można pokusić się o podniesienie poprzeczki z wyzwaniami i zdecydować się na zestawy ponad 500-, a nawet 1000-elementowe.

Warto pamiętać o tym, że układanie puzzli to doskonały pretekst do tego, aby spędzać czas wspólnie z dziećmi. Dlaczego doskonały? Po pierwsze dlatego, że pozwala się integrować i dążyć razem do wspólnego celu. Po drugie – puzzle znakomicie wpływają na rozwój. Uczą poprzez naukę, poprawiają motorykę małą, a więc trenują sprawność rąk. Układając puzzle, nasze pociechy ćwiczą koordynację ręka-oko, chwytność palców, a także precyzję ruchów.

największe puzzle na świecie

Puzzle dla dzieci – propozycje produktów

Sprawdźcie, jakie puzzle mamy Wam do zaproponowania z oferty sklepu al.to.

Puzzle dla maluchów

Puzzle dla starszaków


Puzzle dla młodzieży