Darmowe nie znaczy gorsze – TOP 10 najlepszych darmowych gier na Playstation 4

Decyzja o prowadzeniu darmowych tytułów do biblioteki gier na konsolę Playstation 4 jest jedną z lepszych, jakie kiedykolwiek podjęli włodarze Sony. Lista świetnych propozycji rośnie z miesiąca na miesiąc, a co chwilę pojawiają się naprawdę duże i pełnowartościowe tytuły. Poniżej znajdziecie top 10 darmowych gier dostępnych na platformie Playstation 4.

Paladins: Champions of the Realm 

Nie da się ukryć, że twórcy bardzo mocno wzorowali się na takich tytułach, jak Overwatch czy Team Fortress 2. Według mnie jest to jednak komplement, ponieważ jak uczyć się to od największych. Kreskówkowa grafika wraz z ładnym i ciekawym designem postaci jest miła dla oka, tak samo jak dobrze zaprojektowane poziomy. 

O co w niej chodzi? 

Gra oferuje jedynie rywalizacyjną rozgrywkę sieciową. Na początku każdej rundy wybieracie jedną z dostępnych postaci. Każdy z herosów posiada inny zestaw umiejętności i broni, a lista bohaterów podzielona jest na cztery role na polu walki. Macie więc napastników, zadających duże obrażenia, obrońców, posiadających dużą pulę punktów życia i broniących drużyny, skrzydłowych, zazwyczaj będących szybkimi postaciami do flankowania i wsparcie, w których skład wchodzą między innymi medycy.  

Dodatkowo po starcie każdego meczu wybieracie modyfikatory swoich umiejętności i stworzone przez Was talie kart, również podnoszące pewne statystyki postaci, takie jak szybkość poruszania się czy czas przeładowania broni. 

Obecnie dostępne są trzy tryby rozgrywki. Pierwszy, to klasyczny team deathmatch, w których Waszym zadaniem jest wyeliminowanie 40 przeciwników. Drugi tryb to oblężenie, gdzie po przejęciu centrum mapy pojawia się wagonik, który musicie odeskortować do bazy przeciwnika. Ostatni tryb to szturm, w którym w losowych miejscach na mapie pojawia się punkt, który musicie utrzymać jak najdłużej. Gra się w to bardzo przyjemnie, a pikanterii do zabawy dodaje rozgrywka ze znajomymi w drużynie. 

Warface 

Gra legendarnego studia Crytek, odpowiedzialnego za całą serię Crysis i pierwszą część gry Far Cry. Grafika jednak nie rzuca na kolana tak, jak w pierwszej części Crysisa, powiedziałbym nawet, że jest stosunkowo prosta a animacje dość sztywne. Nie to jest jednak w niej najważniejsze, a rozbudowane tryby rozgrywki i możliwość zabawy ze znajomymi.  

O co w niej chodzi? 

W grze, po stworzeniu swojej postaci, macie do wyboru jeden z dwóch trybów gry. W rywalizacyjnym multiplayerze dostępne są dość standardowe typy rozgrywki, takie jak team deathmatch czy free for all. Najfajniejszym jednak trybem według mnie jest kooperacja. W niej waszym celem jest przebicie się przez mapę pełną przeciwników i wykonanie konkretnych czynności, takich jak zniszczenie obiektu bądź oczekiwanie w punkcie na ewakuację helikopterem. Założenia rozgrywki są bardzo proste, jednak grywalność stoi na wysokim poziomie. Często aktualizowana i dodawana zawartość sprawiają, że chce się systematycznie wracać do tego tytułu. 

Warframe 

Tytuł ten stał się swego rodzaju fenomenem. Oprócz przyciągającej wzrok, bardzo futurystycznej stylistyce, oferuje bardzo dużo dodatkowej zawartości. Niesamowicie satysfakcjonująca walka bronią białą przykuwa uwagę. Mnogość ciosów i świetnie zrealizowane animacje potrafią sprawić, że poczujecie się jak prawdziwi kosmiczni samurajowie. I do tego za darmo! 

O co w niej chodzi? 

Po stworzeniu swojej postaci i wybraniu jednej z licznych klas jesteście przenoszeni na swój statek kosmiczny. Stąd wybieracie misje, które chcecie rozegrać sami, z przyjaciółmi bądź losowymi graczami. W tej grze znajdziecie wiele najróżniejszych mechanik, zapożyczonych z innych tytułów, takich jak zdobywanie i wytwarzanie broni, rozwijanie swojej postaci poprzez ulepszanie jej zdolności czy rozgrywanie rajdów na wzór gier MMO. Zdecydowanie polecam ten tytuł dla wszystkich fanów Sci

Apex Legends 

Niespodziewanie studio Respawn Entertainment, odpowiedzialne za świetną serię Titanfall wydało swoją nową grę typu Battle Royale i od razu podbiła ona serca graczy na całym świecie. Apex Legends jest czymś, na co chyba wszyscy czekali. Tytuł ten znalazł swoją niszę pomiędzy kreskówkowym i w założeniach prostszym Fortnite’em a rozbudowanym i dość realistycznym Playerunknown Battlegrounds.  

O co w niej chodzi? 

Apex Legends korzysta z typowych założeń rozgrywki Battle Royale, wzbogacając ją o swoje rozwiązania. Gracie przeciwko setce innych graczy, czy to solo, z kompanem czy w trzyosobowej drużynie. Na początku każdej rozgrywki wybieracie swoją postać, która posiada specjalne, odnawialne umiejętności i lądujecie na jednej z dwóch obecnie dostępnych map. Musicie zebrać losowo porozrzucane bronie i znajdźki na mapie, a następnie walczyć z pozostałymi graczami jednocześnie uciekając przed zamykającą się kopułą. Gra bardzo wciąga i ma klasyczny syndrom „jeszcze jednego meczu”. Tytuł ten jest bardzo grywalny, dzięki dobrze zaprojektowanemu strzelaniu i zbalansowanej rozgrywce. 

World of Tanks: Mercenaries 

Ta niezwykle popularna, PC-towa produkcja w końcu zawitała na konsolę Playstation 4. Studio Wargaming, odpowiedzialne również za World of Warplanes i World of Warships przygotowało nie lada gratkę dla wszystkich fanatyków militariów, a w szczególności maniaków ciężkiego sprzętu wojskowego. 

O co w niej chodzi? 

Po zalogowaniu się do gry macie możliwość przejechania się i walczenia najróżniejszymi czołgami. Są ich do wyboru setki, od prawdziwych pojazdów walczących między innymi na drugowojennych polach bitewnych, jak i odwzorowane w grze projekty koncepcyjne. Do waszej dyspozycji oddane są pojazdy takich nacji jak Niemcy, Stany Sjednoczone, Chiny, Rosja  czy niedawno dodane do gry czołgi Polskie. Posegregowane są na pięć typów, czyli czołgi lekkie, średnie i ciężki, niszczyciele czołgów i artyleria. Odblokowujemy kolejne drzewka rozwoju, poprzez zbieranie doświadczenia walcząc wybranym pojazdem. Drzewka rozwoju podzielone są na 10 poziomów, każdy kolejny poziom to silniejszy bądź szybszy pojazd. Kto marzył o zakosztowaniu potęgi tygrysa królewskiego, ten odnajdzie się tutaj jak ryba w wodzie. 

PlanetSide 2 

Patrząc pobieżnie na ten tytuł można mieć wrażenie, że jest to kolejna futurystyczna strzelanka sieciowa, jakich wiele na rynku. Nie dajcie się jednak zwieść, gdyż za klasycznym wyglądem, typowym dla kosmicznych FPS-ów sieciowych kryje się niezwykle rozbudowany tytuł, silnie skupiający się na gigantycznych bitwach i walce między frakcjami. 

O co w niej chodzi? 

Zaraz po uruchomieniu gry jesteście poproszeni o wybranie jednej z trzech dostępnych w grze frakcji. Jest to o tyle ważne, gdyż później każde wasze poczynania w grze odbijają się na wynikach frakcji, do której przynależycie. Oprócz tego już w samym meczu na wzór serii Battlefield wybieracie jedną, z dostępnych klas. A są to (w wolnym tłumaczeniu) żołnierz lekki, żołnierz ciężki, medyk bojowy, inżynier, zwiadowca i żołnierz w egzoszkielecie.  

Na pierwszy rzut oka, nawet już w samej rozgrywce na myśl przychodzi stareńki już Battlefield 2142. Jest jednak rzecz, która wyróżnia Planetside 2 na tle konkurencji. Jest nią wręcz przeogromna mapa gry, gdzie niemal nieustannie toczone są bitwy między graczami w poszczególnych sektorach. O rozmiarach bitwy najlepiej świadczy fakt, że na jednej mapie jednocześnie może grać do 2000 użytkowników. Liczba 64 graczy w Battlefield 5 nie robi już teraz takiego wrażenia, prawda? Należy również nadmienić, że do waszej dyspozycji zostały oddane również najróżniejsze pojazdy lądowe i latające. 

Destiny 2 

Największa i najbardziej rozbudowana gra sieciowa, która wyszła spod rąk studia Bungie, ojców serii Halo. Do niedawna był ty tytuł płatny, jednak po odejściu studia spod korporacji Activision – Blizzard podjęto decyzję o przejściu na model Free 2 Play. Jak można było się domyślić, był to strzał w dziesiątkę. 

O co w niej chodzi? 

Po uruchomieniu gry jesteście poproszeni o stworzenie swojego awatara. Wybieracie więc wygląd waszej postaci i jedną z trzech dostępnych klas. Są nimi Tytan, będący typowym żołnierzem, obsługującym ciężkie uzbrojenie, Łowca, lubujący się w cichych zabójstwach oraz Czarodziej, władający w ograniczonym stopniu magią. Gra skonstruowana jest podobnie do Warframe, macie więc miasta, w których możecie spotykać się z innymi graczami, możliwość rozegrania meczy multiplayerowych czy przejścia misji fabularnych w kooperacji z innymi graczami. Ulepszacie swoją postać, rozwijacie umiejętności i zdobywacie nowy ekwipunek.  

Path of Exile 

Gra ta rozwijana jest od 2013 roku i już od momentu zapowiedzi była określana mianem pogromcy Diablo. I jak można się domyślać, jest to gra z gatunku Hack’n’Slash. Na tle innych tytułów tego typu, oprócz modelu biznesowego Free 2 Play, zaskarbiła sobie serca fanów mrocznym klimatem, mnogością klas postaci i systematycznie dodawaną nową zawartością. 

O co w niej chodzi? 

Na samym początku tworzycie swoją postać, wybierając klasę i imię awatara. Jako uciekinier z tonącego statku jesteście wyrzucany na brzeg. Po chwili gra uczy was podstaw sterowania i poruszania się po interfejsie, następnie zdobywacie drugi poziom postaci, więc wchodzicie do okna wyboru rozwoju statystyk i tutaj doznajecie pierwszego szoku. Okno to zawiera setki możliwych ścieżek rozwoju postaci poprzez ułożenie punktów w formie przypominającej układ słoneczny. Do tego rozwijanie umiejętności aktywnych, jak przykładowo strzelanie kulą ognistą z różki odbywa się poprzez częste jej wykorzystywanie i ulepszanie wkładanymi w broń kryształami. Macie więc przed sobą setki godzin dobrej, zróżnicowanej zabawy. 

Hustle Kings 

Bilard nigdy nie był sportem najchętniej przenoszonym do rozgrywki cyfrowej. Jednak co jakiś czas pojawiały się dopracowane i różnorodne perełki, przyciągające fanów gry w amerykańską 8 jak magnes. Takim tytułem jest właśnie Hustle Kings. Co tu dużo mówić, do wyboru są najpopularniejsze tryby rozgrywki, że snookerem na czele, do tego walka odbywa się z prawdziwym graczem w ładnie stworzonych pokojach, zaprojektowanych na wzór barów. 

O co w niej chodzi? 

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć zasad gry w bilard. Co tyczy się jednak otoczki gry w Hustle Kings, to na początku logujecie się za pomocą swojego konta Playstation Networks. Po krótkim wprowadzeniu macie od razu możliwość zawalczenia z innymi graczami w różnych trybach i o różną stawkę. Tak, w grze zdobywacie kredyty, obstawiając kolejne mecze. Za wygraną walutę możecie wykupić lepsze kije czy stoły, aż wreszcie zawalczyć w turniejach o duże stawki. Wszystko okraszone jest szczegółową grafiką 3D z dobrze odwzorowaną fizyką poruszania się bili. 

Gwint 

CD Projekt Red tworząc trzeciego Wiedźmina, dodał do gry mini grę, nazywającą się Gwint. Karcianka ta szybko stała się fenomenem na skalę światową, a nawet memem samym w sobie. Tylko kwestią czasu było, aż nasze rodzime studio wykorzysta popularność tej minigry i stworzyło na jej bazie rozbudowany, duży tytuł aspirujący do świata gier esportowych. Tak też się stało! 

O co w niej chodzi? 

Podobnie do innych gier z tego gatunku, czyli przykładowo Heartstone czy Magic: the Gathering, waszym zadaniem jest stworzenie talii kart, dzięki której będziecie walczyć z komputerowymi i przede wszystkim prawdziwymi przeciwnikami. Za każdy zdobyty poziom i wykonanie zadań dodatkowych otrzymujecie materiały, potrzebne do wytworzenia kart. Jest również możliwość wykupienia deck-ów, czyli całych zestawów kart za prawdziwe pieniądze. Mnogość możliwość jest do tego spotęgowana przez sześć dostępnych w grze frakcji, czyli Nilfgard, Potwory, Skellige, Królestwa Północy, Scoia’Tael i Syndykat. 

I na zakończenie słowo od autora 

Tak jak w przypadku innych rankingów tego typu, tak i tutaj są to wybory subiektywne, a kolejność jest przypadkowa. Co jednak istotne, biblioteka darmowych gier na Playstation 4 jest wciąż sporo mniejsza niż na komputerach osobistych, więc wybór najlepszych tytułów dostępnych w systemie Free 2 Play był ograniczony.  

I jeszcze bardzo ważna informacja dla wszystkich, chcących wypróbować którąś z powyżej wymienionych gier. Wszystkie tytuły Free 2 play na platformie Playstation 4 nie wymagają wykupionej subskrypcji Playstation Plus, aby korzystać z rozgrywki sieciowej.

Zapraszam również do zapoznania się z naszymi pozostałymi rankingami gier, czyli: