Windows 11 zadebiutował i przed jego instalacją chcesz upewnić się, czy Twoja płyta główna jest obsługiwana przez nowy system operacyjny Microsoftu? Nie wiesz, czy wspiera ona wymagany moduł TPM? Specjalnie dla Ciebie przygotowałem obszerną listę obsługiwanych przez Windowsa 11 płyt głównych. Poznaj wszystkie modele od takich producentów jak ASUS, ASRock, Gigabyte czy MSI.
Wymagania sprzętowe Windowsa 11 nie są tajemnicą od miesięcy. Najwięcej poruszenia wywołał temat modułu TPM (ang. Trusted Platform Module), którego Microsoft wymaga, by zwiększyć bezpieczeństwo komputera (ochrania przed atakami opartymi na hasłach, czyli tzw. słownikowymi).
Układ ten używa się przede wszystkim do operacji kryptograficznych. Wykorzystywany jest m.in. w usługach Windows Hello do rozpoznawania twarzy i linii papilarnych czy BitLocker, która służy do szyfrowania partycji dysku, a co za tym idzie – zabezpieczania danych.
Microsoft wymaga od nowych komputerów układu TPM 2.0, natomiast w przypadku aktualizacji system operacyjny zadowoli się wersją 1.2.
Urządzenia nie starsze niż 5 lat powinny mieć już wersję modułu TPM 2.0. Ale jak się upewnić? Użyj lupy na pasku zadań i wpisz Procesor zabezpieczeń, gdzie znajdziesz Wersja specyfikacji. W tym miejscu wartość powinna wynieść 2.0 lub 1.2 w zależności od tego, którą wersją modułu obsługuje Twój sprzęt.
TPM może być wyłączone w UEFI/BIOS. Jak to sprawdzić? Poszukaj opcji TPM. W przypadku Intela jest to funkcja często ukryta pod skrótem PTT (ang. Platform Trust Technology), natomiast na platformie AMD odnajdź jego odpowiednika – fTPM (ang. Firmware Trusted Platform Module). Znajdziesz je zwykle w sekcji Security (np. w Trusted Computing) albo Advanced. Wybierz Enable, by aktywować, lub Disable, by dezaktywować. Przed instalacją Windowsa 11, koniecznie włącz TPM w UEFI/BIOS.
Zapoznaj się z listą płyt głównych od takich producentów jak ASUS, ASRock, Biostar, Gigabyte i MSI, które obsługiwane są przez Windowsa 11. Wszystkie przedstawione poniżej chipsety zawierają układ TPM, niezbędny do instalacji nowego systemu operacyjnego Microsoftu.
Firma Asus postarała się, by starsze płyty główne pod procesory Intel Kaby Lake i Skylake były również kompatybilne z nowym systemem dzięki aktualizacji BIOS-u. Zaznaczyła, że zgodność modeli opartych na chipsetach 2xx i 1xx z Windowsem 11 znajduje się w fazie testów. Możliwość aktualizacji do „jedenastki” jest zależna od sterowników innych firm i wsparcia od strony systemu operacyjnego.
Sprawdź pełną ofertę płyt głównych ASUS zgodnych z Windows 11
Jest to lista płyt głównych z obsługą TPM 2.0.
Poznaj płyty główne ASRock kompatybilne z Windows 11
Wszystkie poniższe chipsety są wyposażone w moduł TPM 2.0.
EVGA ma wyjątkowo skromną ofertę płyt głównych pod procesory AMD, gdyż współpraca pomiędzy obiema firmami rozpoczęła się w połowie 2021 roku.
Gigabyte również przedstawił listę płyt głównych zgodnych z TPM 2.0.
Zobacz płyty główne Gigabyte kompatybilne z Windows 11
Jest to lista płyt głównych, która obsługują TPM 2.0. Są tu również modele pod starsze procesory, Intel Core 6. i 7. generacji i AMD Ryzen 1000, które nie są oficjalnie wspierane przez Windowsa 11.
Odkryj płyty główne MSI obsługiwane przez Windows 11
Lista obsługiwanych przez system operacyjny Windows 11 płyt głównych powiększy się sukcesywnie. Każdy nowy układ będzie wspierany przez świeżo wydaną wersję „okienek” Microsoftu. Dotyczy to płyt głównych opartych na chipsecie Intel Z690, które przeznaczone są do procesorów Intel Alder Lake-S (przeczytaj recenzję Intel Core 12. generacji) i Raptor Lake-S oraz przyszłych modeli zarówno od Intela, jak i AMD (z gniazdem AM5).
Zapoznaj się bliżej z płytami głównymi Z690, które są w pełni kompatybilne z Windowsem 11:
Źródło: Digitaltrends, Microsoft, Asus, ASRock, Biostar, EVGA, Gigabyte, MSI
Poznaj więcej szczegółów o Windowsie 11:
Sprawdź też materiały o płytach głównych: