Windows 11 zaprezentowany. Jak wygląda i kiedy premiera?

Powoli przychodzi czas na zmiany, a konkretnie na przesiadkę z Windowsa 10 (lub starszych) do najnowszego Windows 11. Podczas specjalnej konferencji, Microsoft oficjalnie zaprezentował nowy system operacyjny. Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie trafi na komputery, ale wiemy, jak będzie wyglądał. Sprawdźcie, czym pochwalił się Microsoft i co wiemy o Windows 11.

Windows 11 – nowości. Co wiemy o nowym systemie Microsoftu?

Microsoft oficjalnie zaprezentował Windows 11. Na pierwszy rzut oka system wydaje się być nieco bardziej schludny i przyjazny dla użytkownika niż królująca obecnie Dziesiątka. Windows 11 nie będzie rewolucją, jaka odmieni nasze postrzeganie systemów operacyjnych. Pojawi się natomiast kilka nowości, które z jednej strony mogą być przydatne, a z drugiej bardziej przyjemne dla oka.

Zmiany w Windows 11

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami zmieni się Menu Start. Ma zostać podzielone na sekcję rekomendacji, a także ikonki, które przypniemy. Zniknie więc rozwijana lista, jaką znana od zarania dziejów. Małej reorganizacji doczeka się także pasek zadań – ikonki mają znaleźć się na środku (podobnie jak w MacOS), ale z możliwością przesunięcia do lewej.

W Windows 11 łatwiej da się podzielić ekran – okienek nie trzeba przesuwać i doklejać do krawędzi. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę i wybrać schemat. System zapamięta też nasz wybór, a więc nie będzie konieczne ustawianie wszystkiego od początku po ponownym uruchomieniu komputera.

Microsoft chwali się, że Windows 11 będzie bardziej wydajny, bezpieczniejszy i zużyje mniej energii (wydłuży to czas pracy baterii w laptopach). Ponadto aktualizacje mają być mniejsze (co nie znaczy gorsze), a dzięki temu będą pobierać się szybciej. Jedenastka otrzyma również tryb ciemny, a więc Microsoft nie zapomniał o tych, którzy chcą zadbać o swój wzrok. Nowy Windows ma być też lepiej zoptymalizowany pod kątem współpracy z urządzeniami mobilnymi.

Windows 11 będzie również powrotem do widgetów. Na pasku zadań znajdziemy ikonkę, a po kliknięciu w nią, wyświetlą się widgety. Oczywiście możliwe będzie dostosowanie okienka w taki sposób, by wyświetlało się to, co chcemy. Domyślnym komunikatorem w Windows 11 będzie Teams – aplikacja przez jednych lubiana bardziej, a przez innych nieco mniej.

Aplikacje na Androida w Windows 11

A na koniec nowość, która wydaje się być najciekawsza – aplikacje na Androida będziemy mogli uruchomić w Windows 11. Nie każda apka ma swoją wersję na komputery i nie każdą da się uruchomić w przeglądarce. Ale najnowszy system Microsoftu pozwoli ją pobrać i uruchomić w okienku niczym na ekranie smartfona.

aplikacje na androida w windows 11

Windows 11 – data premiery. Kiedy trafi na komputery?

Microsoft informuje, że większość urządzeń otrzyma Windows 11 na początku 2022 roku. Harmonogram jest jeszcze opracowywany więc trudno podać dokładniejszą datę. Dla komputerów z Windowsem 10 aktualizacja do Windows 11 ma by darmowa.

Sprawdź wszystkie informacje o Windows 11:

źródło: Microsoft