Windows 11 – data premiery, wygląd, wymagania, nowości. Wszystko, co wiemy o nowym systemie Microsoftu

Windows 11 zbliża się wielkimi krokami. Plotki, które pojawiły się niedawno w sieci okazały się być prawdziwe, a Microsoft zdążył już zaprezentować światu najnowszy system. Czy Windows 11 będzie godnym następcą Windows 10? Sprawdźcie, jak będzie wyglądała Jedenastka oraz kiedy trafi na komputery.

Windows 11. Pora na nową generację, ale nie rewolucję

Microsoft na specjalnej konferencji zaprezentował najnowszy Windows 11. Wydarzenie potwierdziło informacje, które pojawiły się w przeciekach na początku czerwca. Śmiało można więc stwierdzić, że Windows 11 nie będzie rewolucją, która wywróci świat systemów operacyjnych do góry nogami, a po prostu ewolucją naturalnie następującą z czasem. Na pierwszy rzut oka Windows 11 wydaje się być łatwiejszy w obsłudze i bardziej przyjazny dla użytkownika.

Data premiery Windows 11

Windows 11 oficjalnie zadebiutuje 5 października 2021 roku. Wtedy też w sprzedaży zaczną pojawiać się pierwsze nowe komputery z nowym systemem lub będzie można kupić go osobno. Microsoft rozpocznie też wtedy aktualizacje Win 10 do Jedenastki. Warto podkreślić — data premiery nie jest równoznaczna z tym, że wszystkie komputery z Windows 10 otrzymają możliwość aktualizacji już 5 października. 

Aktualizacja do Windows 11. Kiedy?

Harmonogram aktualizacji jest jeszcze opracowywany. Microsoft wstępnie informuje, że większość urządzeń otrzyma Windows 11 na początku 2022 roku. Windows 11 ma być dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji dla komputerów z systemem Windows 10. Oczywiście sam sprzęt będzie musiał spełniać wymagania potrzebne do uruchomienia Jedenastki.

Microsoft udostępnił wersję testową systemu Windows 11. Insider Preview można pobrać na kompatybilne urządzenia.

Ile będzie kosztował Windows 11?

Jeszcze w 2021 roku do sprzedaży mają trafić komputery z preinstalowanym systemem Windows 11. Microsoft nie podał jeszcze ceny więc trudno określić, ile może kosztować samo oprogramowanie. Kiedy tylko Microsoft pochwali się wersjami i cenami Windowsa 11, informacja pojawi się w tekście.

Windows 11 – jakie ma wymagania?

Microsoft podał również minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 11. By odpalić najnowszy system potrzebny będzie przynajmniej dwurdzeniowy procesor o taktowaniu co najmniej 1 GHz, 4 GB pamięci RAM i 64 GB wolnej przestrzeni dyskowej na system. Karta graficzna będzie musiała wspierać DirectX 12. Potrzebny będzie również TPM 2.0. Poprzez aplikację PC Health Check możecie sprawdzić, czy Wasz komputer da sobie radę z Windows 11.

Dowiedz się więcej o wymaganiach Windows 11:

windows 11

Jak wygląda Windows 11? Zmiany, nowości, funkcje

Najwięcej zmian w Windows 11 można dostrzec pod kątem wizualnym. Od razu w oczy mogą rzucić się zaokrąglone rogi okienek czy półprzezroczyste tła. Nie zabraknie natomiast nowości, które mogą ułatwić codzienną pracę. Wszystko zresztą na bazie Windowsa 10X, którego Microsoft ostatecznie anulował. Czym Windows 11 wyróżnia się od Windows 10?

Aplikacje na Androida w Windows 11

Najciekawszą nowością w Windows 11 wydaje się być możliwość uruchamiania aplikacji na Androida. Będzie można je pobrać poprzez Amazon App Store.

aplikacje na androida w windows 11

Nowe menu Start w Windows 11

Microsoft zmieni Menu Start. Mają być do niego przypięte aplikacje zamiast kafelek zastosowanych w Windows 10. Ponadto znajdą się tam ostatnio otwarte pliki, opcje zasilania, a samo menu będzie mogło wyświetlać się także na środku ekranu. Menu Start będzie zsynchronizowane z chmurą, a dzięki temu w wygodny sposób otrzymamy dostęp do plików z komputera lub urządzeń mobilnych.

windows 11 menu start

Większa wydajność Windowsa 11

Windows 11 ma być bardziej wydajny i zużyje mniej energii (szczególnie odczują to użytkownicy laptopów). Aktualizacje mają być mniejsze, a więc będą instalować się szybciej. Poza tym system będzie to robił w tle, by nie przerywać pracy. Microsoft chwali się również, że Windows 11 ma być najbezpieczniejszym systemem.

Nowy dźwięk startowy

Jedną ze zmian, która może pozostać w naszych głowach na kolejne lata, jest nowy dźwięk uruchamiania Windowsa 11. Przyznajcie, że usłyszeć krótkie melodie, którymi system częstował podczas włączania WinXP czy Win7 to jak przenieść się na 5 sekund do przeszłości. Czy nowy dźwięk ma w przyszłości szanse stać się równie legendarny co poprzednie?

Widgety w Windows 11

Microsoft wraz z wprowadzeniem Windowsa 11 chce wrócić do widgetów. Z poziomu pulpitu będzie można otworzyć spersonalizowane okienko, w którym pojawią się widgety właśnie.

windows 11 widgety

Lepsza obsługa ekranów dotykowych

Windows 11 ma być usprawniony pod kątem obsługi ekranów dotykowych. Powierzchnia dotyku ma być większa, a wskazówki podpowiedzą, jakie gesty trzeba wykonać, by np. zmienić rozmiar okna. Microsoft poprawił również funkcje haptyczne, a więc wibracje podczas używania pióra będą odnosić się do czynności, jakie wykonamy. 

Dopasowywanie okienek za pomocą przycisku

W Windows 11 wygodniej będzie można zarządzać okienkami i tym, jak mają się wyświetlać. W Dziesiątce trzeba „dokleić” je do krawędzi ekranu, a w nowym systemie dostępny będzie przycisk, który umożliwi wybór tego, gdzie i w jaki sposób okienka mają się wyświetlać.

windows 11 dzielenie ekranu

Snap Layouts i Snap Groups

Przydatnymi nowościami będą Snap Layouts i Snap Groups. Dzięki temu system będzie pamiętał układ aplikacji. Jeśli przerwiemy pracę, by wykonać inne zadanie, później wrócimy do takiego samego układu bez rozmieszczania okienek ponownie od początku. Podobnie w przypadku odłączenia i ponownego podłączenia monitora – system będzie pamiętał, w jaki sposób aplikacje były na nim pogrupowane. 

windows 11 layouts

Microsoft Teams zintegrowany z paskiem zadań

Podstawowym komunikatorem w Windows 11 ma być Microsoft Teams. Jego integracja z paskiem zadań pozwoli błyskawiczne przesyłać wiadomości czy prowadzić rozmowy. Lepsza ma być też integracja z aplikacją na urządzeniach mobilnych.

Sklep Windows przejdzie remont

Microsoft pracuje nad nowym sklepem z aplikacjami dla systemu Windows. Ma on dać większe możliwości programistom i twórcom, dzięki czemu będą mogli przesłać tam dowolne aplikacje, jak chociażby przeglądarki Firefox czy Chrome.

Windows 11 dla graczy

Windows 11 będzie też bardziej przyjazny dla graczy. Pojawi się automatyczny HDR – opcja znana z konsoli. Dzięki niej można uzyskać lepszy kontrast w grach, które nie zostały przystosowane w ten sposób przez producentów. Pojawi się również Direct Storage, który zadba o lepszą wydajność, pomijając CPU przy przetwarzaniu grafiki. Oprócz tego nowa aplikacja Xbox ma być zintegrowana z systemem, a więc dostęp do całej bilbioteki Game Passa będzie niezwykle wygodny.

game pass w windows 11

Wsparcie dla Windows 10 zakończy się w 2025 roku

Wsparcie dla Windows 10 zakończy się 14 października 2025 roku. Po tym terminie nie pojawią się już kolejne aktualizacje dla systemu (za wyjątkiem krytycznych). Taką informację można znaleźć na oficjalnej stronie Microsoftu, która wyraźnie wskazuje termin przejścia Windowsa 10 na emeryturę. Jeśli ktoś z Was nie planuje jeszcze przesiadki lub sprzęt na to nie pozwoli, jest jeszcze trochę czasu.

FAQ

Pierwsze urządzenia otrzymają Windows 11 na początku 2022 roku. Sprzęt będzie musiał spełniać wymagania, by otrzymać uaktualnienie.

Komputery z preinstalowanym systemem Windows 11 będzie można kupić jeszcze w tym roku. 

Tak, Windows 10 będzie wspierany do 14 października 2025 roku. Do tego czasu możesz bezpiecznie korzystać z Windows 10.

Jest bezpłatne. Jednak tylko komputery z systemem Windows 10, na których działa najnowsza wersja systemu Windows 10 i które spełniają minimalne wymagania sprzętowe, będą mogły zostać uaktualnione. 

Tak. Po zainstalowaniu uaktualnienia do nowego systemu Windows jest 10-dniowy okres, w którym można wrócić do systemu Windows 10, zachowując przyniesione ze sobą pliki i dane.

Windows Update wskaże, czy i kiedy Twój komputer kwalifikuje się do aktualizacji. Możesz sprawdzić to, przechodząc do opcji Ustawienia/Windows Update.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój obecny komputer spełnia minimalne wymagania, możesz pobrać aplikację PC Health Check.