Lubisz Skype? Windows 11 już nie i usuwa go z domyślnych aplikacji

Microsoft wprowadził sporo zmian w swoim nowym systemie operacyjnym Windows 11. Wiele osób zwróciło uwagę na to, że podczas prezentacji nie wspomniano o Skype. Okazało się, że to nie przypadek i Skype w Windows 11 nie będzie już domyślną aplikacją.

Skype spada z piedestału

Dziesięć lat temu Microsoft kupił Skype za 8,5 miliarda dolarów. Decyzja Microsoftu wynikała z faktu, że Skype miał wtedy setki milionów użytkowników i został pobrany ponad miliard razy. Jednak pół dekady temu użytkownicy zaczęli narzekać na aktualizacje aplikacji, słabą wydajność i wygląd. W tym czasie coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się komunikatory Facebook Messenger i Whatsapp.

Pomimo tych problemów, jeszcze pięć lat temu Skype nie miał konkurencji jeśli chodzi o aplikacje, którą użytkownicy wykorzystywali do wideorozmów. Microsoft stworzył z niego nawet „aplikację skrzynki odbiorczej” dla systemu Windows 10, która była dołączona podczas instalacji i domyślnie uruchamiana podczas uruchamiania.

Z czasem jednak mimo częstych aktualizacji Skype tracił przewagę, a jego wydajność spadała. W tym samym czasie Microsoft pracował nad swoją biznesową aplikacją do czatu Microsoft Teams, która skupiała się bardziej na nowoczesnych technologiach i została uruchomiona w 2017 roku.

microsoft teams

Potem przyszła pandemia, świat stanął na głowie i dokonało się wiele przełomowych zmian. Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeczy, jaką zapamiętamy z tego okresu i która pozostanie z nami prawdopodobnie już na dobre, jest przeniesienie wielu rozmów do aplikacji oferujących możliwość prowadzenia wideokonferencji. Niestety ten okres wpłynął na niekorzyść Skype’a i okazało się, że królami tego typu aplikacji zostali Zoom i Teams.

Dlatego teraz w Windows 11 to Microsoft Teams otrzymuje wyróżnione miejsce na nowym wyśrodkowanym pasku zadań. Użytkownicy mogą komunikować się tam za pośrednictwem czatów, wiadomości głosowych i połączeń wideo. Jeśli osoba, z którą chce się nawiązać kontakt, nie ma zainstalowanej aplikacji Teams, można do niej wysłać wiadomość SMS.

________________________________________

Więcej o aplikacji Teams przeczytasz tu:

Czy to koniec ery Skype’a?

Czy to oznacza, że w systemie Windows 11 nie będzie można korzystać ze Skype’a? Oczywiście, że nie. Po prostu znika ona z domyślnych aplikacji i żeby z niego korzystać będzie trzeba go odszukać w Microsoft Store, jak każdą inną aplikację.