Windows 11 spowalnia procesory AMD. Co jest przyczyną?

Premiera Windowsa 11 przynajmniej pod jednym względem nie różni się od początkowego okresu życia wcześniejszych systemów operacyjnych. W tym stadium wręcz nie sposób uniknąć problemów wieku dziecięcego. Tradycji stało się zadość. Jednym z poważniejszych problemów okazała się nieprawidłowa obsługa kompatybilnych z Windowsem 11 procesorów AMD, w tym serii Ryzen. Rzutuje ona na wydajność w grach i aplikacjach. Jak bardzo? I czy problem nadal występuje? Przekonaj się.

Windows 11 ma problemy z procesorami AMD

Nie trzeba było długo czekać na wytykanie kolejnych problemów związanych z Windowsem 11 i wydajnością. Jak się okazało, tym razem dotyczy on wszystkich procesorów AMD oficjalnie wspieranych przez nowy system operacyjny Microsoftu.

Mowa nie tylko o seriach Ryzen 2000, 3000 czy 5000, ale także wybranych modelach AMD Athlon (np. 3020e, 300GE czy GOLD 3150) i procesorach serwerowych AMD EPYC (m.in. 7252, 7502, 7F32). Problemy mogą dotykać również jednostki APU, takie jak AMD Ryzen 5 5600 i Ryzen 7 5700G.

logo amd i windows 11

W czym tkwi problem? Firmy AMD i Microsoft wykryły, że opóźnienia pamięci cache L3 zwiększyły się przez błąd w Windowsie 11 nawet 3-krotnie względem Windowsa 10. Jak można się domyślić, problem ten obejmuje przede wszystkim oprogramowanie bardzo podatne na czas dostępu do podsystemu pamięci podręcznej.  

CPU „czerwonych” traci na wydajności także z innego powodu, a mianowicie: nieprawidłowego działania funkcji UEFI CPPC2 (preferowanych rdzeni). Jest ona wykorzystywana do przekazywania systemowi operacyjnemu, które rdzenie są najwydajniejsze i zdolne osiągać najwyższe taktowania. Odpowiada również za ich przydzielanie do określonych zadań.

amd ryzen problemy z windows 11

AMD zaznaczyło, że przez wadliwe działanie tego mechanizmu aplikacje polegające w większym stopniu na jednym wątku lub ogólnie niewielkiej liczbie wątków mogą działać gorzej. W szczególności jednak dotyczy to procesorów z ośmioma (lub więcej) rdzeniami oraz TDP powyżej 65 W.

Jak bardzo Windows 11 zmniejsza wydajność procesorów AMD Ryzen?

Trzykrotnie wydłużony czas dostępu do pamięci podręcznej L3 pogarsza wydajność procesorów AMD w aplikacjach o 3-5%. Nie jest to może drastyczna różnica, ale grymas niezadowolenia powinien pojawić się u graczy. Według wpisu na oficjalnej stronie internetowej AMD wybrane gry (głównie e-sportowe) mogą zaliczyć nawet 10-15% spadek wydajności na takich procesorach jak AMD Ryzen.

Kiedy wyjdzie aktualizacja do Windowsa 11 z poprawką dla CPU AMD?

Na szczęście przynoszę dobre nowiny. AMD potwierdziło oficjalnie, że trwają prace nad rozwiązaniem opisanych problemów we współpracy z koncernem Microsoft. Kiedy można spodziewać się stosownych poprawek? Aktualizacja do Windowsa 11 naprawiająca błąd z opóźnieniami pamięci cache L3 pojawi się w Windows Update 19 października. Z kolei AMD wyda poprawkę dotyczącą funkcji CPPC2 dwa dni później – 21 października 2021 roku.

windows 11 z podzespołami pc

Jeśli masz obsługiwany przez Windowsa 11 procesor AMD, radzę wstrzymać się na razie z instalacją nowego systemu. „Czerwoni” również zalecają poczekać do czasu, aż błędy zostaną naprawione.

Czy to koniec problemów Windowsa 11 z procesorami AMD?

Obie aktualizacje ukazały się zgodnie z zapowiedzią. Czy problem rzeczywiście można uznać za rozwiązany? Sprawdź test, który wykonał Piotr „Lipton” Szymański: