Windows 11 – wymagania sprzętowe. Nowy system nie dla wszystkich?

Windows 11 zbliża się wielkimi krokami, ale jak się okazuje, nie każdy będzie mógł zainstalować najnowszy system Microsoftu. Problemem mogą okazać się wymagania sprzętowe Jedenastki, które są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku Windows 10. Microsoft udostępnił nawet narzędzie, które pozwoli sprawdzić, czy nasz komputer jest wystarczająco mocny, by poradzić sobie z nowym systemem. Jakie są minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 11?

Windows 11 – minimalne wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 11 to:

  • 64-bitowy procesor z taktowaniem co najmniej 1 GHz oraz nie mniej niż dwoma rdzeniami. Musi być też zgodny ze standardem SoC. Microsoft twierdzi, że Windows 11 da się uruchomić na procesorach Intel Core 7. generacji, a także na układach AMD Ryzen o architekturze Zen.
  • 64 GB wolnego miejsca na dysku.
  • 4 GB pamięci RAM.
  • Oprogramowanie UEFI z opcją bezpiecznego rozruchu.
  • Karta graficzna, która jest zgodna z DirectX 12 lub nowszą, a także posiadająca sterownik WDDM 2.0.
  • Wyświetlacz większy niż 9 cali, którego minimalna rozdzielczość to 720p.
  • TPM w wersji 2.0.

Wymagania sprzętowe Windows 11 względem Windows 10 wzrosły dosyć znacznie. Mimo wszystko powinna sobie z nimi poradzić całkiem duża liczba urządzeń. Z drugiej strony trzeba też wziąć uwagę, że są to minimalne wymagania i niektóre funkcje mogą wymagać mocniejszego sprzętu.

TPM 2.0 – co to jest i czy jest to niezbędne?

Wydaje się, że dużym problemem może być konieczność posiadania układu TPM 2.0. Taki wymóg wyeliminowałby nieco starsze komputery, ale spełniające pozostałe kryteria. Jednak Microsoft wymaga TPM 2.0 tylko dla nowych komputerów. Jeśli więc chcemy zaktualizować system do Windows 11, wystarczy TPM w wersji 1.2.

Z kolei TPM, czyli Trusted Platform Module to zaawansowane zabezpieczenie, które tworząc klucze szyfrowania, zapewnia lepszą ochronę dysku twardego. Klucz, który jest potrzebny do odszyfrowania, przechowywany jest w mikrokontrolerze, a nie na samym dysku, co zmniejsza ryzyku udanego ataku. Z TPM korzysta znany z Windowsa BitLocker.

pc health check

Jak sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania Windows 11?

Niedługo po prezentacji Windowsa 11, Microsoft udostępnił aplikację PC Health Check, która odpowiadała na pytanie, czy komputer spełnia wymagania Windows 11. Jak się okazało, apka nie spełniała oczekiwań użytkowników, więc amerykański gigant chwilowo ją wycofał. PC Health Check ma wrócić w nowej odsłonie tuż przed oficjalną premierą Windowsa 11 na jesień. Natomiast instalkę apki w pierwotnej wersji da się jeszcze znaleźć w czeluściach internetu.

Alternatywnie można przejść do ustawień Windows 10 i w zakładce Aktualizacje i zabezpieczenia znaleźć Niejawny program testów systemu Windows. Krótki komunikat, jaki się tam wyświetli, powie, czy komputer poradzi sobie z Windows 11. Niestety nie da się tam dowiedzieć, dlaczego sprzęt nie spełnia wymagań.