Warto wiedzieć, że mogą być drobne różnice w uruchamianiu (zamiast DEL można też często użyć F2) i obsłudze BIOS-u/UEFI w zależności od producenta, a nawet wersji firmware’u, która może zmienić wygląd interfejsu.
Na przykład funkcja Instant Flash w płytach głównych ASRocka jest schowana nieco głębiej – w zakładce Tool, a instalacja BIOS-u następuje przed resetem komputera. Z kolei na płytach MSI po wyborze dobrze widocznego M-Flash komputer uruchamia się ponownie i wchodzi do trybu flashowania. Dopiero potem przechodzisz do instalacji BIOS-u z pendrive’a. W razie dodatkowych wątpliwości na stronie producentów powinna znaleźć się konkretna instrukcja (czasem w formie wideo).
Na marginesie należy dodać, że czasem, gdy masz zbyt starą wersję oprogramowania, nie możesz od razu przeskoczyć do najnowszej. Może być wymagana instalacja jednego z wcześniejszych BIOS-ów. Ta informacja jest podana na stronie internetowej producenta przy konkretnym wydaniu firmware’u.
Aktualizacja z poziomu systemu operacyjnego. Poradnik instalacyjny
- Uruchom dedykowane oprogramowanie producenta (np. AI Suite, Asus Armoury Crate, MSI Center).
- Wejdź do odpowiedniej sekcji związanej z aktualizacją BIOS-u (np. EZ Update w Al Suite, Tools i BIOS w aplikacji Armoury Crate czy Support i Advanced w Live Update w aplikacji MSI Center).
- Oprogramowanie pozwala zwykle na wyszukanie i pobranie najnowszego firmware’u do Twojej płyty głównej (w niektórych aplikacjach pobierasz BIOS oddzielnie ze strony producenta i wybierasz go do instalacji).
- Wybierasz instalację BIOS-u i czekasz na skończenie procesu (zwykle trwa on parę minut).
- Po zakończeniu instalacji firmware’u komputer zresetuje się.
Powyższa instrukcja jest bardziej ogólnikowa ze względu na różnice pomiędzy poszczególnymi aplikacjami, których jest całkiem sporo. Generalnie jednak nie powinieneś mieć żadnych problemów z odszukaniem odpowiedniej sekcji w dedykowanym oprogramowaniu i flashowaniem BIOS-u.
Warto wiedzieć, że komputery – zarówno gotowe zestawy, jak i laptopy – poszczególnych producentów najczęściej mają od razu zainstalowane specjalne oprogramowanie. Za jego pomocą możesz zwykle wykonać szybki update BIOS-u (np. Lenovo Vantage w komputerach Lenovo). Jeśli jednak masz komputer bez preinstalowanego oprogramowania zdecydowanie polecam bardziej aktualizację BIOS-u przez UEFI, która nie wymaga dodatkowego oprogramowania w Twoim systemie.
Zobacz pełną ofertę płyt głównych z socketem 1700 w x-komie
Przejrzyj modele płyt głównych na AM4 w x-komie
I tu warto zaglądać po informacje, wszystko rzetelnie opisane. Wiem co zrobić krok po kroku a na koniec dostaje obiektywną opinię.
Brawo.
Dziękuję za docenienie!
Czy aktualizacja bios pomoże w naprawieniu problemów ze stabilnością w grach procesora intel 13 generacji ?
To zależy, czy został wydany odpowiedni BIOS do Twojej płyty głównej, który rozwiązuje te problemy ze stabilnością procesorów 13. i 14. generacji Intel Core. Są one powszechnie znane i producenci płyt głównych zaczęli wydać BIOS-y do poszczególnych modeli, więc prawdopodobnie tak, pomoże. 🙂 Ale upewnij się przed instalacją na stronie/u producenta. 🙂