Myślisz o aktualizacji systemu operacyjnego do Windowsa 11? Ale nie jesteś pewny, czy Twój procesor jest kompatybilny z nową wersją „okienek” Microsoftu? Czy Windows 11 obsługuje również starsze jednostki CPU? Zapraszam do zapoznania się z pełną listą oficjalnie wspieranych procesorów AMD, Intela i Qualcomm, które są zgodne z wymaganiami Microsoftu.
Wiesz już, jakie płyty główne są zgodne z Windowsem 11 i modułem TPM. Nie mniej ważna jest kompatybilność systemu z procesorem. Nie masz pojęcia, czy Twój model jest obsługiwany? Chcesz wiedzieć, jakiego CPU potrzebujesz, by spełnić wymagania sprzętowe Windowsa 11? Dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawione listy są oficjalnie potwierdzone przez firmę Microsoft.
Uwaga! Pełne listy obsługiwanych procesorów AMD i Intela są bardzo długie. Zalecam skorzystać z funkcji wyszukiwania w przeglądarce, by znaleźć poszukiwany model.
Microsoft nie wspiera procesorów AMD Zen pierwszej generacji, czyli serii Ryzen 1000 (np. Ryzen 5 1600, Ryzen 7 1700). Na liście obsługiwanych CPU znajdują się takie desktopowe, mobilne i serwerowe serie jak:
Poznaj wszystkie procesory AMD w x-komie
Procesory Intel Kaby Lake (7. generacja Intel Core) i starsze nie są oficjalnie kompatybilne z Windowsem 11. Na liście za to znajdują się mobilne, desktopowe i serwerowe CPU z takich serii jak:
Zobacz procesory Intel zgodne z Windows 11
W przypadku procesorów od firmy Qualcomm lista jest wyjątkowo krótka. W jej skład wchodzą również unikatowe jednostki, które są efektem współpracy Qualcomm i Microsoftu. Są one dostępne wyłącznie w urządzeniach Microsoft Surface Pro X.
Wbrew pozorom brak oficjalnej obsługi procesora nie skreśla użytkowników starszych komputerów wyposażonych w niewspierane przez Windowsa 11 CPU. O ile przeprowadzenie aktualizacji w Windows Update może być utrudnione, o tyle bez przeszkód zainstalujesz system z np. pendrive’a (sprawdź, jak pobrać i zainstalować Windowsa 11).
Microsoft podkreśla jednak, że każdy użytkownik robi to na własne ryzyko. Firma nie gwarantuje poprawnego działania czy braku błędów i różnego rodzaju problemów związanych ze zgodnością sterowników. Miej to na uwadze przed instalacją Windowsa 11 na komputerze wyposażonym w taki procesor jak Intel Core i7-7700K czy AMD Ryzen 5 1600.
Źródło: Microsoft
Przeczytaj więcej informacji o Windowsie 11:
X-kom a gdzie lista obsługiwanych płyt głównych pod windows 11?! Bo Microsoft taką listę podał
Piotrze, o płytach głównych przygotowaliśmy osobny materiał. Odnośnik do niego znajdziesz tuż pod pierwszym nagłówkiem. 🙂
U mnie na i7 7700k dziala b.dobrze i bledow nie zauwazylem 🙂
Oczywiscie instalacja z pendriva
.
Robert a masz dostępne aktualizacje ?
Ale po włączeniu nowych funkcji bezpieczeństwa wydajność może spaść do 50%
program Sprawdzanie kondycji komputera z win 11 pokazuje że mój procesor nie stanowi problemu R5 1600
Czy w takiej sytuacji mogę zainstalować win11??
Możesz zainstalować, przy czym miej na uwadze, że ten procesor nie jest oficjalnie wspierany przez Windowsa 11.
Ryzen 5 1600 nie obsługuje MBEC, które jest wykorzystywane przez funkcje zabezpieczeń systemu opartych na wirtualizacji (VBS, HVCI). Brak sprzętowej obsługi może skutkować gorszą wydajnością niż na CPU z MBEC. Przeczytaj więcej o tym: https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/windows-11-funkcje-bezpieczenstwa-gry-aplikacje/
Jeżeli ma wersje AF, to jest.
Ryzen 1600 AF jest bliźniaczo podobny do Ryzena 2600, więc PC Health Check wykrywa go rzeczywiście jako kompatybilnego. To prawda, ale, co ciekawe, Microsoft nie zamieścił go do tej pory na oficjalnej liście obsługiwanych procesorów.
Tak, może po prostu uznali, że jeżeli r5 2600 jest na liście, to nie muszą nadmieniać AF’ek, skoro oficjalnie poinformowali że od Zen2 jest kompatybilność dla w11, więc taki 1200 AF i 1600 AF i cała seria 2000 należą do technologii Zen2. Sam korzystam z R5 1600 AF gdzie mam zaktualizowany z w10 do w11, otrzymuje wszystkie poprawki oraz ma obsługę MBEC, czyli tak samo jak mój drugi i trzeci komputer z R7 3700x oraz R9 5900x.
Pozdrówka 😀
Zen+ *
Zen+. Zen 2 to już seria 3000.
Intel(R) Core(TM) i5-6200U CPU @ 2.30GHz 2.40 GHz 2-rdzenie
dlaczego nie jest obsługiwany jeżeli wystarczą 2 rdzenie i szybkość 1 GHz
Mam podobny problem. Mam i5-7300HQ CPU, ale nie martw się! Microsoft zaproponuje Ci na odchodnym do kupna nowy komputer! I tu widzę powód dla niewspierania innych XD
Po prostu wydajność na tych procesorach może być do 50% niższa od tej na Windows 10. Nowsze procesory mają mniejszy (pomijalny) spadek wydajności.
No nie do końca, bo mogę sobie zainstalować bez problemu na laptopie z Celeronem n4000 a winda szarpie na tym że zaraz wrzuciłem do windy10. Po prostu stare procki nie mają modułu TPM 2.0. Ale można to pominać:
Czy Ty właśnie stwierdziłeś, że spadek wydajności może być spowodowany brakiem TPM 2.0? Twój Celeron jest na liście tylko dlatego, że obsługuje MBEC, co nie oznacza, że W11 będzie działał dobrze bo to marne dwa niskonapięciowe rdzenie. Dziwi mnie tylko fakt, że W10 działa, jak mówisz o wiele lepiej niż W11, gdzie różnica jest marginalna. Taki Ryzen 1600 obleci go w każdym teście, ale nie obsługuje MBEC co może powodować spadki lub problemy z aktualizacją. (może, nie musi)
Posiadam 1600x, zainstalowałem W11 z ciekawości. Działał ok, instalował aktualizacje, tak samo jak W10 – płynność działania systemu czy aplikacji/gier bez zarzutu. Wróciłem do W10 bo póki co, traktuję nowego Windowsa jako ciekawostkę.
Pisałem
Mam procesor
Intel(R) Core(TM) i5-6200U CPU @ 2.30GHz 2.40 GHz 2-rdzenie
dlaczego nie jest obsługiwany jeżeli wystarczą 2 rdzenie i szybkość 1 GHz
ma TPM2 i nie został zakwalifikowany NIe wiem o co chodzi chyba tylko o sprzedaż nowych Czyli nabijanie kasy
Cześć czy procesor intel core i7-2600 będzie obsługiwał windows 11? mam problem w ustawieniach jest napisane ” Twój komputer obecnie nie spełnia minimalnych wymagań do uruchomienia systemu windows 11″ czy mam wymienic procesor? bo nie ukrywam przeszkadza mi to w pobraniu programu graficznego Adobe Ilustrator
Wiktorio, nie będzie. Dużo nowsze procesory od i7-2600 nie są obsługiwane, więc nie ma szans, by ten był obsługiwany.